Hasar Durumunda Karşı Taraf Hasarını Kim Öder?

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım aradı.

Kardeşinin arabasını almış, trafikte seyir halinde iken duramamış ve lüks bir araca çarpmış.

“Kusurun tamamı bendeydi. Trafik tutanağı düzenledik. Çarptığım araç lüks bir araçtı. Hem Trafik hem de Kasko poliçem var. Bizim araçta hasar yok.

-Trafik poliçem hasarın tamamını karşılar mı?

-Ne kadarını öder?

-Kasko poliçesinden, kusurlu olduğum kazada karşı tarafa ödeme yapılabilir mi?

diye sordu.”

Trafik poliçesi, kusurunuzla, 3. Kişilere verilen zararları teminat altına alır.

Kasko poliçesi ise; kusura bakılmaksızın kendi aracınıza ilişkin hasarları teminat altına alır.

Bununla birlikte, kasko poliçesinde, şirketten şirkete değişen teminat limitlerinde, “İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı (İMM)” vardır ki, yine kusurunuzla 3. şahıslara verilen hasarlarda trafik poliçesi teminatlarının üzerine çalışır.

Örnek:

-Maddi hasarlı bir trafik kazasında, kusur %100 oranda sizde ve karşı tarafta sadece maddi hasar var.

-Toplam hasar 30.000 TL tutarında.

-Kasko poliçeniz de var ve Poliçedeki İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı: 40.000 TL.

Bu durumda: trafik poliçeniz (bu yazının kaleme alındığı tarihteki Trafik Sigortası tarifesine göre Araç Başına Maddi teminat tutarı 20.000 TL olduğundan) hasarın 20.000 TL’sini ödeyecek ve kalan 10.000 TL’lık hasar, kasko poliçenizdeki, İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Teminatı’ndan karşılanacaktır.

Eğer üçüncü tarafın hasarı 100.000 TL olsaydı, 20.000 Trafik+40.000 İMM ve 40.000 kusurlu kişi tarafından ödenecekti.

Trafikte seyir halinde yüksek değerde çok sayıda araç var. Karşılaşılabilecek bir kaza sonrasında zor durumda kalmamak için Kasko Poliçelerinizdeki İhtiyari Mali Mesuliyet teminatlarına da dikkat edin. Yeni trafiğe çıktıysanız ya da aracınız büyük bir araç ise İMM teminatının yüksek limitli olmasına dikkat edin.

Kazasız günler dileklerimle…

6 Ekim 2011 tarihi itibari ile yürürlükteki trafik poliçesi teminatları (Genellikle her yılın son gününde teminatlar değiştirilir) – Otomobil için-

Araç Başına Maddi                                         20.000 TL
Kaza Başına Maddi                                        40.000 TL
Kişi Başına Tedavi Gideri                              200.000 TL
Kaza Başına Tedavi Gideri                          2.000.000 TL
Kişi Başına Vefat ve Sürekli Sakatlık              200.000 TL
Kaza Başına Vefat ve Sürekli Sakatlık         2.000.000 TL

“Hasar Durumunda Karşı Taraf Hasarını Kim Öder?” için 22 cevap

 1. Ben araba ile kaza yaptım karşı arabanın sağ arka kapısı değişti sene sonu tahminen sigortama fazladan kaç para gelir lütfen bilgilendirirseniz sevinirin

  1. Mahmut Bey geçmiş olsun.

   Bu kadar bilgi ile zor bir soru. Daha önce kusurun sizde olduğu başka hasar var mı? Aracın değişen parçası ödediğiniz prime göre nasıldı? İthal bir araç mı? Lüks mü? Gibi sorular ile bakmak lazımsa da, genel olarak sigorta şirketleri kendi portföy hasar/primlerine ve de piyasada agresif olmak istemediklerine göre fiyatlama yapıyorlar. Yenileme döneminde eğer çok hasarlı bir müşteri değilseniz veya bu ilk hasarınızsa mevcut poliçe primi ile aynı bile çıkabilir. Size önerim çok sayıda şirketin tekliflerine katşılaştırmalı bakmanız. Ertuğrul

 2. merhaba, karşı tarafın %100 suçlu olduğu kaza sonucu hesabıma sigorta şirketi tarafından yatırılan para miktarı eksper raporunda belirtilen miktardan fazla durumda. aradaki fark ne için olabilir acaba?

  1. Tüm dosya detayları bilinmeden cevaplanması zor bir soru olmak ile birlikte; maddi hasarın aracınıza verdiği değer kaybı hesaplanmış ve hesaba yatırılmış olabilir. Kaza sonrası maddi hasar dışında, -eğer yapıldıysa- aracın servise çekilmesi tarzı ek masraflarınız karşılığı olabilir. Ancak orantısız fark varsa, sigorta şirketine ödenen hasar kalemlerinin detaylarını sorabilirsiniz. Eğer bir hata var ise iadesini yapabilirsiniz.

 3. merhaba, karşı tarafın %100 suçlu olduğu kaza sonucu aracımız anlaşmalı bir serviste yapıldı. Yapılan işçilik güzel olmamış. Direksiyon simitı eğilmiş düzeltilip yerine koymuşlar, kırık ve eğilmiş plastik parçalar düzeltilerek yerine takılmış, şoför koltuğu kırılmış tamirini yapmış yerine koymuşlar ama düzeni yok sallanıyor vs… gibi sıkıntılarla karşılaştım. Aracımı bu şekilde kabul etmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor. Bir yardımcı olur musunuz. aracım: 1996 model xei toyata coralla

  1. Geçmiş olsun. Sigortanın amacı aracınızı kazadan bir dakika önceki durumuna getirmektir. Ne daha iyi ne daha kötü. Sigorta şirketinizle görüşün. Durumu anlatın çareyi onlar önersinler. Yok olmaz denirse aracın durumunu tespit ettirip dava açabilirsiniz.

 4. merhaba 2016 yılında yapılan kazada karşı tarafta 45000 tl hasar var expertiz bizi 8/8 suclu bulmuş bizim sigorta firması 24000 ödemiş kalanıda karışı tarafın kaskosu yaptırmış aracı şimdi bize karşı tarafın sigortası dava açtı parayı ödeyin diye.
  Sorum şu;
  1.bizim sigortamız neden 24000 ödemiş 31000 ödemesi gerekmiyor mu?
  2.Karşı tarafın sigorta şirketi bize dava açma yetkisi var mı ?kazada herhangi bir kasti hareket yok.
  Tşk.

  1. Günaydın,

   Geçmiş olsun.

   Kusuru karşı taraf belirlemez. Kaza;

   Sadece maddi hasara sebebiyet verdi ise sizin karşı taraf ile tuttuğunuz,
   Yaralanma ve/veya vefat var ise polisin/jandarmanın tuttuğu,

   KTT (kaza tespit tutanağı) üzerinden TRAMER bünyesinde oluşturulan Tutanak Değerlendirme Komisyonu tarafından, tutanağı ve varsa çekilen fotoğraflar incelenmek suretiyle sorumluluk oranları %0, %50 ve %100 oranları çerçevesinde kesin olarak belirlenir. Sonuç TRAMER aracılığıyla ilgili şirketlere elektronik ortamda bildirilir.

   Sizin vakada kusur 8/8 sizde belirlenmiş.

   Karşı tarafın kasko şirketi size ve trafik sigortanıza rücu edebilir.

   Poliçede teminat üst rakamına kadar trafik sigorta şirketi ödeme yapar. Farkı sizden isterler. Kaza tarihindeki olay başına maddi hasar teminat tutarını bilmiyorum.

   Üstü için, varsa sizin kasko poliçeniz üzerinde ihtiyari mali mesuliyet teminatını kullanabilirsiniz. Yoksa talep edilen fazla tutarın tamamen söz konusu hasardan mı kaynaklandığından emin olun. Aracın geçmiş sorunlarının da vesile ile tamir edilmiş olması durumunda bu kısımdan sizler sorumlu tutulamazsınız.

 5. merabalar
  aracımla kaza yaptım aracım perte çıktı yanımda bi arkadaşımla ifade felan verdik kasko şirketine gitti araç sonuçlanmasını beklerken arkadaşım ifadesini degiştirmiş kasko şirketine farklı bir ifade vermiş bende biraz alkol mevcuttu aracı kasko şirketi karşılamayacagını söyledi ben bu duruma nasıl itiraz edebilirim şaitlerimde mevcut aracı arkadaşımın kullandığına dair

  1. Sigorta şirketi yasal sınırın üzerinde promil alkol var ise hasarı ödemez. Bununla birlikte alkol miktarı yasal sınırın üzerinde ise dava yolu ile alkolün kazanın oluşmasında rolünün olmadığını ispat etmeniz gerekir. Bu konudaki mevzuatta son dönemde bir değişiklik oldu mu bilmiyorum. Bir avukat ile görüşün.

 6. merhaba düz şeritte ilerlerken park halinde bir aracın ani kapı açması sonucu bizim araçta hasar meydana geldi. sağ kapı ve ayna koptu tamamen. hata oranı nasıl olur. bizim sigorta ve kasko var. karşı tarafın yok. hataya göre kim karşılar masrafları. teşekkürler

  1. Emel Hanım geçmiş olsun. Siz Kaza Tespit tutanağınızı karşı taraf ile birlikte doldurdu ve kaza yeri fotolarını da çekti iseniz. İki tarafın anlatımı ve fotolara bakarak uzmanlar kusurun belirlenmesi konusunda değerlendirme yapacaklardır. Eğer kusur %100 karşı tarafta ise iki seçeneğiniz var. Karşı tarafın zorunlu trafik sigortasından veya kendi kaskonuzdan aracınızın hasarını yaptırabilirsiniz. Karşı tarafın zorunlu trafik poliçesinin olmaması zor ihtimal. Çünkü hem arabası bağlanır hem de ciddi ceza öder. Ama velev ki öyle, hasarı sorumluluğu oranında karşı taraf cebinden öder. Size önerim kaskonuzdan aracınızı yaptırın. Bırakın kasko sigorta şirketi gerisi ile ilgilensin.

 7. Bu gün bu gün kaza yaptim u dönüşü yaparken suratla gelen araba arka sağ lastikten çarptı çarpan araca sigortacı perte çıkar dedi kaskosu var çarpanın kaza kusuru bende ben bi masrafa girermiyim acaba bilgi verirseniz sevinirim

  1. Geçmiş olsun. Kusur %100 sizde ise karşı taraf kaskosu aracı pert ediyor ise, kasko şirketi hasarı tazmin ettikten sonra hasar için katlandığı maliyeti sizin trafik sigortanızdan ve eğer hasar trafik poliçesindeki teminattan yüksek ise farkı sizden talep edebilir.

 8. Merhaba ben ışıkları geçtim sağ şeritte ilerliyordum orta şeritte kamyon vardı şoför benim arabayı sol arka çamurluga deyerek sağ tarafa itti yani sağ şeride geçmeye kalktı bu olayda suç kimde benim sigorta delinir mi kamyonda hasar yok

  1. Yunus Bey geçmiş olsun. Kazada kusurunuzun olmadığı kaza tespit raporunun inceleme sonucu ortaya çıkar ise problem olmaz.

 9. hocam iyi günler dilerim . ben arkadaşımın araba ile seyir halindeyken bi araca carptım ve kusurlu benim . fakat aracın ruhsatı benim üstüme değil arkadaşın aracı . sigorta şirketi benden para talep ediyor 15000 tl böyle bi hakları varmı . ruhsat sahibine değilde bana neden ediyor .

  1. Trafik poliçesi arabaya yapılır. Böyle bir uygulama yapılmıyor olması lazım. Ama poliçede ne şartlar var bilmiyorum. Önce Şirkete bir kez daha sorun. Yoksa tahkim ve avukata danışın derim.

 10. Aracim park halinde iken bir servis araci geri geri gelerek aracimin sag on kapisina carpti ve sonradan durdu maddi hasarli kaza tespit tutanagi tuttuk ve kazada %100 servis soforu kusurlu bulundu. servislerde ozel bi durum var mi soforun src belgesi yada servis soforu diye bir tabir baskasi kullanabilir mi yani aracimi kaskomdan yaptirmak istedim ama kasko sirketim kazayi incelemeye aldi alma sebebi ne olabilirkazayi incelemesi icin gorevlendirilen personel kazanin karsi tarafın sigortasindan yaptirmamizi istiyor ve kaskomun bozulacagini aracim hasarsiz oldugu icin dava acamayacagimi beyan ediyor bunlar dogru mu

  1. Kusur %100 karşıda ise Aracı ister karşı taraf trafik (teminatlar kapsamı dahilindeki tutara kadar) isterseniz kendi kaskonuzdan yaptırabilirsiniz.

   1. Kazayı kasko şirketim incelemeye aldığı için kaza oranı değişme ihtimali var mı kaskonun personeli karşı tarafın sigortasından yaptır demesinin amacı sigorta şirketi ile mi uğraşmamak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir