5 Yılda Ne Oldu Bu Ferdi Kaza Üretimine?

Ne zamandır sigorta ile ilgili istatistiklere dayalı yazı yazmıyordum.

Tsb.org istatistikler bölümünden, son 5 yılda sektörde Ferdi Kaza üretimi ne oldu?, karşılaştırayım istedim. Neden mi? Bence sektörümüzü karlılığa taşıyan en önemli ürünlerden/branşlardan bir tanesi Ferdi Kaza.

Yayınlanan istatistikler genelde birer yıllık karşılaştırmaya dönük. Ancak 2009 ilk 6 ay ile 2014 ilk 6 ay verilerini yan yana koyduğumuzda önemli gelişmelerin olduğu, sıralamanın, pazar paylarının değiştiği, daha bariz ortaya çıkıyor. (5 yılda büyümesi %100 üzerinde artanları kırmızı ile renklendirdim.)

Örnekler;

  • Eski Euro Sigorta yeni unvanı ile Ege Sigorta Ferdi Kaza branşında (sanıyorum) Otobüs Zorunlu Koltuk Ferdi Kaza poliçelerinin ağırlığı ile %8.32 pazar payı ile ve %3.643’lük büyüme ile ilk sıraya yerleşmiş. Oysa 5 sene önce pazar payı sadece %0.42 imiş. Karlılık oranında Ferdi Kaza ürünleri içerisinde en yüksek riskli ürün Otobüs Zorunlu Koltuk sigortasıdır.
  • Ziraat Sigorta Banka sigortacılığını en etkin kullanan şirketlerden birisi olarak, eminim ki yüksek karlılık yaratan ferdi kaza üretimi ile sıralamada ikinci sıraya yerleşmiş.
  • Metlife Emeklilik ve Hayat (sanıyorum) Deniz Emeklilik ve Hayat Şirketini satın almasının pozitif etkileri ile üçüncülüğe yerleşmiş.
  • Zurich Sigorta banka dağıtım kanalları ile sadece “stand alone” sattığı ferdi kazalar ile değil, geçmişte yaptığı anlaşma ile aynı zamanda aynı banka dağıtım kanalını kullanan  ve üretimi hızla büyüyen Cardif’in sattığı hayat ürünleri içerisindeki ferdi kaza teminatlarını da portföyüne eklemeyi başararak, %264’lük bir büyüme yakalamış.
  • Bunun yanı sıra bazı şirketlerin üretim rakamlarında, birlikte çalıştıkları bankaların Hayat Dışı-Hayat şirketi dengelerindeki portföy kaydırmaları/tercihleri ile geçmişteki pazar paylarında azalmalar yer almış.

Bu branşta özellikle Banka Dağıtım kanalı olan şirketlerin ferdi kaza üretimlerinin karlılıklarına önemli etkisi olduğu açık. 5 sene önceki ilk 10 şirketin sıralamasının söz konusu süre içerisinde önemli oranda değişmiş olması da çarpıcı bir gelişme diye düşünüyorum.

FK3

“5 Yılda Ne Oldu Bu Ferdi Kaza Üretimine?” için 2 yanıt

  1. zamanında %200 yıllık enflasyon varken %30 yıllık getiri sağlayan hayat sigortaları vatandaşın sigortaya olan bakış açısını ne denli kötü etkilediyse geçtiğimiz yıllara kadar vatandaşa çoğu zaman habersiz bazen de haberli ama banka ürününe ek olarak zoraki ittirilen ferdi kaza da aynı üne sahip oldu. bir malın adı 9’a çıktıktan sonra 8’e inmesi de güç oluyor. bu ün ferdi kazanın müşteri tarafından gönüllü satın alınmasını ciddi etkiledi. bunu yapan da karsız branşlardaki gereksiz rekabeti daha fazla ferdi kaza ittirerek kompanse etmeye çalışan üst düzey yöneticiler bence

  2. Avrupa’da ve ABD’ de de en kârli brans ” Personal Accident” dedikleri ferdi kaza sigortalaridir…Bu bransta en çok aktif olan sirketlerden basinda AIG gelir…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir