Hasar Durumunda Karşı Taraf Hasarını Kim Öder?

Geçtiğimiz günlerde bir arkadaşım aradı.

Kardeşinin arabasını almış, trafikte seyir halinde iken duramamış ve lüks bir araca çarpmış.

“Kusurun tamamı bendeydi. Trafik tutanağı düzenledik. Çarptığım araç lüks bir araçtı. Hem Trafik hem de Kasko poliçem var. Bizim araçta hasar yok.

-Trafik poliçem hasarın tamamını karşılar mı?

-Ne kadarını öder?

-Kasko poliçesinden, kusurlu olduğum kazada karşı tarafa ödeme yapılabilir mi?

diye sordu.”

Trafik poliçesi, kusurunuzla, 3. Kişilere verilen zararları teminat altına alır.

Kasko poliçesi ise; kusura bakılmaksızın kendi aracınıza ilişkin hasarları teminat altına alır.

Bununla birlikte, kasko poliçesinde, şirketten şirkete değişen teminat limitlerinde, “İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı (İMM)” vardır ki, yine kusurunuzla 3. şahıslara verilen hasarlarda trafik poliçesi teminatlarının üzerine çalışır.

Örnek:

-Maddi hasarlı bir trafik kazasında, kusur %100 oranda sizde ve karşı tarafta sadece maddi hasar var.

-Toplam hasar 30.000 TL tutarında.

-Kasko poliçeniz de var ve Poliçedeki İhtiyari Mali Mesuliyet teminatı: 40.000 TL.

Bu durumda: trafik poliçeniz (bu yazının kaleme alındığı tarihteki Trafik Sigortası tarifesine göre Araç Başına Maddi teminat tutarı 20.000 TL olduğundan) hasarın 20.000 TL’sini ödeyecek ve kalan 10.000 TL’lık hasar, kasko poliçenizdeki, İhtiyari Mali Mesuliyet (İMM) Teminatı’ndan karşılanacaktır.

Eğer üçüncü tarafın hasarı 100.000 TL olsaydı, 20.000 Trafik+40.000 İMM ve 40.000 kusurlu kişi tarafından ödenecekti.

Trafikte seyir halinde yüksek değerde çok sayıda araç var. Karşılaşılabilecek bir kaza sonrasında zor durumda kalmamak için Kasko Poliçelerinizdeki İhtiyari Mali Mesuliyet teminatlarına da dikkat edin. Yeni trafiğe çıktıysanız ya da aracınız büyük bir araç ise İMM teminatının yüksek limitli olmasına dikkat edin.

Kazasız günler dileklerimle…

6 Ekim 2011 tarihi itibari ile yürürlükteki trafik poliçesi teminatları (Genellikle her yılın son gününde teminatlar değiştirilir) – Otomobil için-

Araç Başına Maddi                                         20.000 TL
Kaza Başına Maddi                                        40.000 TL
Kişi Başına Tedavi Gideri                              200.000 TL
Kaza Başına Tedavi Gideri                          2.000.000 TL
Kişi Başına Vefat ve Sürekli Sakatlık              200.000 TL
Kaza Başına Vefat ve Sürekli Sakatlık         2.000.000 TL

Not: Bu yazıma gönderilen yorumlara amaç dışı kullanımlar nedeniyle Mayıs 2018 tarihinden itibaren yanıt gönderilmeyecektir.

“Hasar Durumunda Karşı Taraf Hasarını Kim Öder?” için 238 yanıt

 1. Merhaba şubat ayında yaralanmalı trafik kazasına karıştım yüzde yüz kusurlu bulundum karşı tarafın arabası pert oldu ve benim sigortam kişiye 482 bin tl ödeme yapmayı kabul etmiş. Bu durumda sigorta şirketi bu paranın 282 bin tlsini ,(200 bin zorunlu miktar zaten) benden rücu edebilir mi ? Alkol ve ehliyet kısmında kusurum yoktur.

 2. %75 oranında suçlu bulunduğum bir kaza raporum var ve araç yabancı plakalı. Arkadaş aracını Almanya’da yaptırmış ve yaklaşık 4000€ civarı ücret için dava açmış. Dava sigorta şirketi ve davalı arasında görülmüş mahkeme İMM kapsamında ödenmesine karar vermiş. 41000₺ oradan almışlar ama karşı taraf hala mağdur. Aynı tarihte kasko poliçem de vardı ama karşı taraf ilamsız icra takibinde bulunmuş. Bir kere itiraz ettim ikinciyi yolladılar. İtiraz durumunda mahkemeye gider %40 ilave ve %10 avukatlık ücretleri ile size geri döner bence ödeyin dediler. Sizce ödemeli miyim. Kasko firması devreye girmeli mi? 7 günüm var yardımcı olursanız sevinirim

 3. Merhaba uyarı tabelası ve cadde ismi olmayan sadece mevki ismi geçen yolda kontrollü geçtiğim halde sağ taraftan sürekli gelen araç bana vurup kaçtı bende 2 km takipten sonra durdurdum ve alkollü olduğunu söyleyerek aracı terk etti polis tutanak tuttu ve %75 kural ihlali olarak bana %25 kaçan tarafa verdi aracım kaskolu karşı araçta kasko yok ve bağlandı çıkan 90 bin hasarı kaskom yaptıktan sonra karşı tarafa değer kaybı açabilirmiyim

 4. Merhaba avukat bey, kaza sonrası 100 %100 kusurluyum sigortam karşı tarafın toplam 280.000 olarak beyan ettiği hasarın 120.000 tl sini karşılıyacakmış. Ancak tuttukları avukat geri kalan kısmı benim ödememin zorunlu olduğunu yoksa dava açacağını söyledi. 150.000 tl ödeyecek durumda değilim benim arabam da pert oldu dedim. O zaman pert olan arabanı satıp ödersiniz dedi. Bir yol gösterirseniz çok memnun olurum.
  Saygılarımla.

  1. Merhaba geçmiş olsun. Ben avukat değilim. Sigortacıyım. Anlatığınız bilgiler ışığında farkı ödemeniz gerekecektir. Bir avukat ile görüşmenizi öneririm.

  2. Merhaba. Trafik Sigortası yaptırırken yaninda sınırsız imm poliçesi de yaptırsaydınız karıştığınız kazada oluşan hasarın tamamını sigorta şirketi karşılamakta.

 5. Iyi günler,

  10 temmuzda, türk plakali bir arac benim yabanci plakali aracima carpti. 100% kusurlu. Karsi tarafin atadigi ekspertiz in cikartigi Toplam tamir ücreti 300bin Tl. Sigorta sirketi bana sadece limit olan 120 Tl yi ödemek istiyor. Geri kalani ben kimden alacam? Sigortayi dava mi edeyim? Tahkim Kuruluna mi basvurayim? Arti, arac deger kaybini kimden alacagim? Deger kaybida bu 120 bin limitin icindemi?

  Saygilar

  1. Geçmiş olsun.

   Anlatığınız kadarı ile konuyu Tahkim Kurulu konusu olarak görmüyorum. Sigorta şirketinin teminat limiti dışında üstünde kalan hasarınızı ilgili kusurlu kişiden talep etmelisiniz. Bir avukat aracılığı ile takibi öneririm. Değer kaybını da avukat sizin adınıza takip edecektir.

 6. Hayırlı günler bundan dört yıl önce kaza yaptın kasko ve trafik sigortam vardı kusurun çoğu bende benim de karşı tarafında aracı pert e çıktı karşı taraf trafik sigortasının karsilayamadigi maddi kısmında benden istedi dava açtı bende kaskomun bunu karşıladığını söyleyip itiraz ettim 4 yıldır her sene düzenli uzlastirmaci avukat arayıp şu kadar ödeyin odemesseniz üç katı fazla çıkar diye tehdit ediyor bir ara siz ödeyin sonra bunu kaskodan temin edersiniz dediler

  1. Geçmiş olsun.

   Kasko sizin aracınızın hasarını tazmin eder. Eğer poliçede İhtiyri Mali Mesuliyet teminatı var ise Trafik poliçesi hasar teminatının üzerindeki hasarlarda devreye girer.
   O tarihli kasko poşiçenizde İMM teminatı var mı kontrol edin. Trafik sigortası kaza başına maddi teminat+kaskonuzdaki İmm teminatı karşı tarafın hasat tutarını karşılıyorsa problem yok. Ama yetmiyor ise fazlalık için bir anlaşma yapmanızda fayda olabilir.

 7. Merhaba neredeyse 1 ay önce bir kazaya karıştım. Ara sokaktan ana cadeeye çıkarken konrtrollu çıkmama rağmen karşı tarafın çok hızlı gelmesi neticesinde arabama arkadan çok süratli vuruldu. Sorun şu ki alkolü idim, ehliyetime el konuldu fakat kazada polisin de tuttuğu tutanak neticesinde herhangi bir kusurum olmadığı suçun karşı tarafta olduğu belirtildi ve iki taraf da imzaladı. Bizim aracimizda çok az bir hasar var fakat aldığımız habere göre karşı tarafın aracı perte çıkmış airbagleri dahi açılmıştı. Exper yüzde 25 kusuru onlara yüzde 75 kusuru bize verdi. Dava açacağız fakat bu yapılan hamle mantıklı mı ya da dava sonucunda polisin tutanağına ve MOBESE kameralarına bakılarak haklı oldugumuz kanıtlanabilir mı. Teşekkür ederim

  1. Geçmiş olsun.
   Sorunuz benim uzmanlık alanım dışında. Sadece şunu söyleyeyim alkollü olunmasının kazanın oluşumuna etkisine dair Yargıtay kararları var.
   Bir avukat ile görüşün.

 8. Merhaba kaza yaptım ve 100 de 100 suç bende bulundu karşı araç perde çıktı şu anın birmilyonluk aracı benim sigortam yoktu bana ne kadar para cezası gelir karşı aracın plakasını sorgulayinca 240 bin hasar cikiyor

  1. Geçmiş olsun.

   Trafik sigortası diğer adıyla Zorunlu Mali Mesuliyet sigortası her araç için 2018 sayılı Karayolları Kanunu ( KTK) 91. Maddesi gereği düzenlenmesi zorunlu bir poliçedir.

   Trafik poliçeniz varsa karşı taraf hasarının poliçede araç başına teminatı kadarlık kısmını bu poliçeyi düzenleyen şirket öder.

   Örnek teminat 100 bin TL ise hasarda 240 bin TL ise 100 ünü bu poliçe kalan 140 ını siz ödersiniz. Araç perte çıktı ise bu hasar tutarından pert satış tutarı düşebilir.

   Bu poliçeniz yoksa hasarın tamamını sizden talep ederler.

 9. Karşı tarafa 84’j kusuru banada 52/1b kusuru verildi %25 kusurlu gorusuyorum hava karlı ben normal giderken aniden geri geri tali yoldan çıkmaya başladı iş makinesi bende korna ve frene bastım araba durmadı oda geri geri gelmeye devam etti olay bu sol iki kapı hasar gördü bende ne hatası var anlamadım karşı taraf hataliyken

 10. Merhaba 29.06.2021 tarihinde trafik kazası geçirdim kusur %100 bende aracımı hurdaya verdim karşı taraf aracı kaskolu idi şuan sorgulamada 116 bin TL ağır hasar kayıt çıkıyor araçta bu aracı kasko yada sigorta yaptırmış mi oluyor yoksa hurdaya ayırmış mi oluyor anlamadım benim sigortam 43000 TL lik kismi ödüyor sanırım kalan kısım benden mi tahsil edilecek yoksa kasko sirketimi karşılayacak acaba nasıl bir yol izlemem gerekiyor

  1. Geçmiş olsun,

   Karşı taraf aracının onarım giderlerinin sizin trafik sigortası, limitiniz kadarını karşılar, kalanını da %100 kusur sizde ise sizin ödenenizi talep edebilirler.

   Karşı tarafın kasko poliçesi var ise sigorta şirketi, yok ise doğrudan karşı taraf talep edebilir.

   Araç perte ayrıldıysa, yenileme değeri ile pert satış değeri arasındaki kısım için talep gelebilir.

   1. Cevap için teşekkürler… Karşı taraf sigorta ve kasko mevcut araç plakası sorgulama yaptım ağır hasarlı 116 bin TL gibi bir mebla çıkıyor bu araç kasko yada sigorta şirketi tarafından yapılmış mi oluyor bizlere ne kasko ne sigorta şirketinden ulaşan olmadı sadece arabulucu iletişime geçti maddi manevi tazminat davası ile alakalı

    1. Mrb.benzer bir durum yasadim.suan aracalar tamir ediliyor.bnm trafik sigortam var kaskom yok.%100kusurluyum.carptigim arac lux ve 300bin gibi masraf cikarmis servis. Iletisime gecebilir miyiz.nsl bir yol izlemek gerekiyor.05532593302

     1. Geçmiş olsun. Karşı tarafın hasarını trafik poliçeniz limit dahilinde öder.
      Şu sıra tam bilmiyorum ama araç başına 100 bin TL limitli galiba. Üstü ne yazık ki sizde. Karşı tarafın kaskosu veya servis sizinle temasa geçecektir. İsterseniz ilgili servisi arayıp durumunu öğrenin. Karşı tarafın Kaskosundan yapılıyor ise kasko şirketi ile konuşabilirsiniz. Süreci öğrenmek için. Hasarın kesinleşmesi yani tamirim tamamlanması bekleniyor olabilir.

 11. 20 gün önce aracımla traktöre arkadan çarptım traktör yüklemesi standart dışı arkada aydınlatma yoktu trafik hatayı kime ve kaça kaç verecek

 12. Slm abim kaz ropor sonucu %50%50 çıkarsa herkes k ndi yaptirirsa seneye sigorta pirimim yani ödemem yüksek mi çıkar

 13. Aracımla kaza yaptım. Dosya açtırdım Exper ® geldi fotoğraf aldı.
  Sonuç çıktı % 100 ben kusurlu bulundum aracımı kendi param ile yaptırdım fakat Tramer ‘de 6bin küsur lira hasar kaydı oluştu. Ya bir yanlışlık var veya haksızlık var. Aracımın üzerindeki hasar miktarının silinmesini istiyorum. Benim sigortam Neova Sigorta ®
  Karşı tarafın sigortası Allianz Sigorta.

 14. Mrb hocam size Bi sorum olacak..
  Yaklaşık 22 gün önce tır ile geri geri gelirken hangar ( Fabrika deposu) nun duvarına vede paneline zarar verdim. Kör noktama geldiği için. Trafik sigortası bunu karşılarmı yada trafik sigortası bunu karşılamaz ise bu hasarı benden alırlarmı. Hiç bir şekilde haberde gelmiyor. Bundan sonraki süreç nasıl olur acaba. Ayrıca karakolda tutanak tutuldu.

 15. 5.ayin 26 sinda benim aracımla arkadaşım kaza yaptı ehliyetsiz di %100 kusurluydu karşı tarafın aracı hava yastigi patladı ve perte çıktı karşı tarafın kaskosu ödwmis 115 bin para almış bu parayı benden geri alirmi kasko yada ne kadar alır

  1. Geçmiş olsun. %100 kusurlu karşı taraf ise karşı tarrafın kaskosunın karşıladığı hasarı sizden istemez. İsteyemez.

   1. Merhaba, ben dört yol olan kontrolsüz kavşaktan sağdan düm düz gidiyorken solumdan gelen araç bana ön kapıdan çarptı fren izi yok 40 ile geldiğini söyledi fakat tamamen içine göçtü sol ön kapı ve seyir halinde olduğum için de arka biraz hasar alıp çizilmiş araçlarında arka koltukta oturan eşinin dişi kırılıp dudağı patlamış kızı kafasını vurduğu için ambulans polis trafik felan geldi benim onu görmediğimi önümde ki aracın kendisine yol verdiğini benim geçtiğimi iddia etti bayram sonu açıklanacak rapor trafik kimi suçlu görür ben o an şokun etkisi ile dilim tutuldu dondum resmen hatırlayamadım hiç birşey ifademde de böyle belirttim lakin önümde araç dobloydu büyük olduğundan görmedi beni diyor ama ben sağdan geçemem yol tümsekli ve dar önümde ki aracın gittiğini hatırlıyorum

   2. Merhaba, 2 gün önce karıştığım kazada %25 karşı taraf %75 kusur oranı bana verildi. Karşı tarafın arabasının perte çıkma ihtimali çok yüksek ve benim aracıma göre çok çok pahalı bir araç. Örneğin araca 120.000 ₺ değer exper tarafından biçilse ben bu ücretin ne kadarını ödeyeceğim sigorta ne kadarını karşılayacak. İki taraftada da kasko yok?

    1. Geçmiş olsun.

     Sigorta şirketleri sigortalanan değeri hasar olmadan önceki haline getirmeyi hedeflerler. Örnek: araçta 20.000 TL’lık hasar varsa ya bu parayı öderler, ya anlaşmalı serviste onartırlar, eğer araç değeri düşükse pert ederler ama pert aracı da 3. Kişilere genelde ihale ile satarlar. Aracın perte çıkması sizin kazada araca verilen zarardan fazla hasar ödemeniz anlamına gelmez.

     Aracın aynı model/yıl tutarını araştırırlar. Bu bedelin belirli bir oranından fazla onarım bedeli tutuyorsa perte ayırırlar.

     Onarmak yerine ikinci el bedelini öderler sonra da oert edilen aracı satarlar ve maliyetkerini azaltırlar. Hasarı bu şekilde değerlendirin.

     1. Peki aracın ikinci el değeri ortalam 120 bin tl bu paranın sigorta ödedikten sonraki kalan kısmını ben mi ödüyorum ?

 16. Araça arkadan çarptım sadece aramızda tutanak tuttuk. Karşı Aracın masrafını sigorta dan yaptırmak istiyorum. bu durumda aracın hasar kaydı ücreti, hasarlı ve çarpma vs. benim aracımda gözükür mü?

  1. Anlattığınız kadar bilgi ile %100 kısur sizde. Sizin trafik poliçeniz limit dahilinde ödemeyi yapar.

   Kusurlu tarafın poliçesi üzerinde hasar görülecek. Eksper raporu SBM ye transfer edildiği için hasarlı araçtaki hasar da görülecektir.

 17. Merhaba ben Bi trafik kazası geçirdim
  Suçun %75 bende %25 karşı tarafta benim trafik sigortam var kaskom yok
  Karşı tarafın aracı lüx araç perte çıkma durumu yüksek kaskosuna başvurdu eğer aracı pert olursa benim cebimden belli bir mevlaa ücret çıkarmı neler olur bilgi verirseniz sevinirim

  1. Geçmiş olsun,

   Kasko sigorta poliçesini düzenleyebbn sigorta şirketi bu hasar maliyetinin %75’i için rücu talep edecektir. Teminat kadar sizin Trafik poliçenizden. Aşarsa aşan kısmı sizden talep edecektir.

 18. Sigota şirketi aracimin bedelini tam ödemiyor masrafı yetkili serviste 27 bin tl motorun değeri 20 21bin tl sigorta şirketi bana 17 bin veriyor itiraz ettim gene aynı parayı verdi bana nasıl bi yol izlerim motoru yaptırın desem benim götürdüğüm yetkili servisten motoru alma hakları var mı?

  1. Sigortada temel kural, aracın kazadan hemen önceki hale getirilmesidir. Şirket anlaşılan tutar üzerinden nakit ödeyebilir, bir serviste yaptırabilir. En iyisi aracın nerede yaptırılacağı konusunda şirket ile mutabık kalmaktır. Ama gene de fark var ise itiraz edebilirsiniz.

 19. Kazada %50-%50 iki tarafa kusur verildi. Bu durumda araçların hastalarının yapımı nasıl olacak. Ayrıntılı aciklarmisiniz. Teşekkür ederim

  1. İbrahim Bey,

   Her iki tarafta söz konusu kazadan kaynaklı zararın %50’sini ödeyecektir. Kasko veya Trafik poliçesinin bulunup bulunmamasına bağlı farklılıklar ve poliçelerin hiç bulunmaması durumlarında farklı uygulamalar olacaktır. Geçmiş yorumlarda bu konuyla ilgili detaylı açıklamalar bulabilirsiniz.

   1. Merhaba iki gün önce bir kamyonet aracıma çarptı ve tutanak tuttuk. Karşı taraf kusurlu olduğu için başvurduk ve benim aracımın masrafı onun sigortasından karşılanacak. Karşı tarafta herhangi bir hasar olmadı. Ustalar yaklaşık 5 bin lira civarı bir masrafı var dediler benim arabaya. Şimdi benim arabamda hasar kaydı çıkacak mı? Yoksa benim 5 bin liralık hasar kaydım karşı tarafta mi çıkacak. Cevaplarsanız sevinirim

    1. Geçmiş olsun.

     Kusurlu tarafın poliçesi üzerinde hasar görülecek. Eksper raporu SBM ye transfer edildiği için hasarlı araçtaki hasar da görülecek.

     iki tarafta da çıkar; bu aracın tramer kaydında tutar çıkar, diğerinde rakam çıkmaz.

     1. Merhaba ertugrul bey 10 nisanda benim araca arkadan bir resmi arac carpti .%100 karsi tarafa resmi araca verildi suc. Benim ogrenmek istedigim 3 soru var.
      1.Benim arac karsi tarafin sigortasindan yapildigi icin benim arac da hasar, tramer cikar mi.
      2. Arabayi yapan ustalar kafasina gore fiyat cikartabilirler mi yoksa exper ne fiyat vermisse o mu gecerli. Benim aracda saglam olanlari bile degistirmisler fazla para almak icin heral
      3.2012 model fulunce 136000 bin kilometresi deger kaybini alabilirmiyim
      Simdiden tesekkuer

     2. Geçmiş olsun.

      1- Kusurlu tarafın poliçesi üzerinde hasar görülecek. Eksper raporu SBM ye transfer edildiği için hasarlı araçtaki hasar da görülecek.

      iki tarafta da çıkar; bu aracın tramer kaydında tutar çıkar, diğerinde rakam çıkmaz.

      2. Eksperin raporu geçerlidir. Hasar tespitine ilişkin bu bilgiyi eksper ve sigorta şirketinizle paylaşın diye öneririm.
      3. Değer kaybı teminatı karşı taraf poliçesinde var mı bilmiyorum. Talep edebilirsiniz. Teminatta yoksa kusurlu taraftan isteyebilirsiniz. Kamu aracı olduğu için sürücüye rücu edilir.

 20. Merhabalar ;
  2018 yılında bir trafik kazası yaptım. Arkadan çarpan ben olduğum için %100 kusurluyum. ( Sadece Trafik Sigortası mevcut aracımda )
  Sistemden kontrol ettiğimde karşıma iki adet tutar çıkıyor ancak ne anlama geldiğini bilmiyorum.
  Tazminat Ödeme Tutarı (TL) nedir ?
  Masraf Ödeme Tutarı (TL) nedir ?
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  İyi Çalışmalar.

  1. Merhaba ben aracımla kaza yaptım %75 kusur bende sigorta kaza bedeli 43.000tl 50.000tl karşı tarafın kadarı varmış benim cebimden para çıkar mı

   1. Geçmiş olsun.

    50.000 X %75 öder sigorta şirketi. Ama bir de değer kaybı talebi gelebilir.

    Kaskonız varsa İMM (trafik poliçesi teminatının üstüne çalışır) ondan da talep edebilirsiniz.

 21. Kolay gelsin lütfen yardımcı olur musunuz
  Ben e 5 üzerinde bir ufak kaza yaptım araca arkadan carptim carptigim araba da ufacık 1-2 cizik vardi araç sahibi bana sorun olmadigini herhangi bir tutanağa gerek olmadığını söyleyip aracin plakasını çekip olay yerinden gitti herhangi bir tutanak veya polislik durum olmadi şuan bana 6 ay sonra araç sahibi sözde aracına 11.700 tl lik kaskodan tamir yaptirmis ve benim plakami vermiş karşı tarafın kasko şirketi
  ( grupama) bu parayi benden tahsil etmek istiyor sigortalı olmama rağmen parayi benden istiyorlar ne yapmam gerekiyor lütfen yardiimci olur musunuzzz

  1. Geç döndüm üzgünüm. Umarım sorun çözülmüştür. Ama sanki dava konusu yapmak en uygunu. Karşı taraf kaza tespit tutanağını ispat zorunda.

 22. 1 ay önce park halindeki aracıma çarptılar. Tutanak tutuldu. Karşı taraf %100 hatalı çıktı. Aracım 1 aydır tamir edilmedi. Ne yapmalıyım?

  1. Geçmiş olsun,

   Karşı tarafın sigorta şirketine önce telefon sonra yazı ile “hasarımın tazminini istiyorum diyerek” başvurun, ne önerdiklerini dinleyin. Ya size servis önereceklerdir veya siz yaptırın biz faturayı ödeyelim diyebilirler. Olumlu yanıt gelmez ise TSB (Türkiye Sigorta Birliği) ve Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü’nden yardım isteyebilirsiniz. Yazılı olarak.

  2. Merhabalar. Yolda giderken arkamdan bir araç çaptı ve kaçtı. Polis aracımı kaskoda yaptırmamı kaskonun bulunduğu takdirde parayı onlardan alacağını söyledi. Çevremde ki herkes ise kaskoda yaptırman sonucu aracımın kaskosunun delineceğini söyledi. Ben bu konuda nasıl bir yol izlemeliyim ve daha sonra çarpmadan dolayı aracımın değeri düştüğü için bir dava açabilir miyim?

   1. Geçmiş olsun,

    Bu tarz kazalarda bedensel hasar var ise Güvence Fonu devreye girebilir. Ancak anladığım sizin maddi bir hasarınız var. Bu nedenle verdiğiniz bilgi ile sınırlı kalmak kaydıyla, aracınızı kasko poliçenizden yaptırısanız ve Polis kusurlu aracı tespit ederse Sigorta şiketi kusurlu ve kaçan sürücüye rücu edecektir. Ya da siz bekleyip, polisin aracı ve sürücüsünü tespiti durumunda aracın Trafik poliçesi üzerinden aracınızın hasarını onarabilirsiniz.

    Aracın değer kaybıyla ilgili dava açma hakkınız her zaaman bulunmaktadır.

 23. Selamlar 3 gün önce kapimizin önunde park halinde arabamiza çarptilar karşi taraf ehliyetsiz( oğlu) tutanağimizi tuttuk. Kaza raporumuzu aldik şimdi karşi taraf bize şöyle bi teklifte bulundu kasko ehliyetsiz olduğu için bunlarin hasarini karşilamiyormuş dilekçe yazalim beni direksiyona gecirelim diyor( babasi) bizimde sigortamiz olmadigi icin arabayi kullanmiyorduk sigortasiz trafige cikmanin yasağı oldugu icin. Şimdi karsi tarafin kaskosu bizim hasarimizi karşilarmi cevabinizi bekliyorum teşekkur ederim

  1. Kanunlarda belirttiğiniz konu dolandırıcılığa girer, işin içine sigorta da girerse cezası daha da ağır olur. siz böyle bir girişimin içinde olmayın. Karşı taraf sizin hasarınızı karşılamak zorunda. Karşı tarafın kaskosu değil Zorunlu Trafik sigortası olacak.

 24. Kirmizi isikta gecip motosikletli 17 yaşindaki ehliyetsiz cocuga carptim. 8/8 sucluyum. Cocugun sag ayaginda kirik olusmus. Bu durumda sigorta sirketi cocugun motorunu yaptirir ve saglik giderlerini tamamen karsilar. Ben de manevi tazminat mi oderim. Bir de bize arabulucudan mesaj geldi. Mesajda sigorta sirketinin rucu etmesinden bahsediyor. Ben alkollu falan degildim. 8/8 sucluyum diye sigorta sirketi bana rucubedebilir mi

  1. Öncelikle Geçmiş olsun. Verdiğiniz bilgiler ışığında;

   Trafik sigorta poliçeniz karşı tarafın maddi hasarını ve limitler dahilinde bedeni hasarını karşıladı ise size kırmızı ışıkta geçtiğiniz için rücu ediyor olabilir.

   Limit üstünde kalacak bedeni hasar (aktüer tarafından hazırlanacak hesaplama tablosuna göre bu bedeni hasarın çocuğun hayatında yaratacağı kayıpların hesabı) tarafınızdan ödenecektir.

   Sigortacılıkta kanun dışı işlemlere teminat verilmez.

   Ama rücu nedenini tam öğrenip bir avukata danışmanızı öneririm.

   Ertuğrul

 25. Merhaba.
  2016 yılında kaza yaptım. Trafik sigortam ve kasko sigortam benim ve karşı tarafın masrafını karşıladı. Fakat karşı taraf aracının değer kaybı mahkeme yolu ile benden talep etmektedir. Zorunlu Trafik sigortamın limiti dolduğundan şirket olumsuz cevap vermiş, kasko şirketim de olumsuz cevap verdiğinden bana bu davayı açmışlar. Benim sizden öğrenmek istediğim konu; zorunlu trafik sigorta limiti kaza ile ilgili masrafları karşıladığı için bittiğinden, kasko şirketi kazadan iki yıl sonra araç değer kaybı talebini karşılaması (poliçede limit var) gerekmezmi? Bu talebi geri çevirmesi yanlış değil mi? Teşekkür ederim.

  1. Geçmiş olsun.

   Kaskodaki araç değer kaybı, eğer trafik poliçesinin limitlerinin üzerine çalışan ihtiyari mali mesuliyet teminatı kapsamında verildi ise evet karşılar.

 26. Merhaba park halinde aracıma çarptılar karşı taraf %100 suçlu hasar kaydı benim aracımdada çıkar mı cevap verirseniz sevinirim

 27. Hocam kolay gelsin. 29 Mart tarihinde köy yolunda giderken önümdeki araba karşı seride girerek karşıdan gelen araca çarptı ben de önümde kaza yapan araca çarptım iki araba da hava yastığı açtı benim de sol tarafta hasar var. Benim iki sorum var önümdeki araç benim hasarımı karşılar mi yoksa benim sigortam arkadan vurduğum için karşı tarafa birsey oder mi

  1. Adem Bey geçmiş olsun. Elbette her olay ayrı bir konu içerir ama genel prensip, arkadan çarpan aracın kusurlu olduğu yönündedir. Kusur bu şekilde çıkar ise sizin Zorunlu Trafik Mali Mesuliyet sigortanızdan hasar talebi yapılacaktır.

 28. Merhaba eetugrul bey ben bir kaza yaptim kusir bendeydi kendi arabami kendi cebimden sanayide nakit yaptirdim karsi araba ise 2015 ford focus modeldi sağ öb camurluk tamamen degisti yani benim arabamin sigortasi diger arabayi yapti yalniz kafama takilan birsey var hani benim arabamin sigortasi diger arabayi yapti ya acaba sigorta bu parayi sonra benden istermi

  1. Erkan Bey geçmiş olsun. Anlattığınız bilgiler çerçevesinde, sigorta parayı sizden geri istemez.

   Ama sigortanızı yenilerlen biraz daha pahalı alırsınız yeni sigorta poliçenizi.

 29. Merhaba alkollü iken hastaneye giderken kısa yoldan gideyim derken ara sokakatan çıkan araçla kaza yaptım bnm ve onun aracının sadece sağ ön lambadan maddi hasarlı sadece ve karşı tarafta alkollüydü bna alkolmetre üflettiler fakat gelen polislere kaza yaptığım diğer araçtaki bayan sizi ahmet bey aradı diyip polise sordu ve polisin cevabı aradı siz gidebilirsiniz diyip gönderdiler yanına gelen alkollü arkadaşlarıyla ve ifade verirkende her dafesında söylediğimde de polisler sen yanlış hatırlıyorsun diyip geçiştirdiler oysaki polise bayan aradımı sorusunu sorarken önümde sorduğu halde sizden sadece öğrenmek istediğim kazada iki tarafında alkollü olup olmadığına bakılmıyor mu da karşı taraf araya birini sokup ordan ehliyetine bile el konmadan gönderiliyorken bnm ehliyetime el konuluyor ve bnde paketçiyim ehliyetimle geçinen birisiyim ve o kazadan sonra o telefon görüşmesinin dökümü çıkartırabilme ihtimalim varmı savcılığa başvursam bu saatten sonra işimden zaten oldum suçluyum diye ama karşı tarafta alkollü olduğu halde işlem yapılmayıp gönderilmesini nasıl hallederim sizlerin yardımlarını bekliyorum benim ehliyetim alınıyorsa onunda ehliyetinin el konulması gerekmiyor mu 6 ay

  1. Kazadan dolayı Geçmiş olsun. Bu blog’da sigortacılıkla ilgili tecrübelerimi paylaşıyorum. Bu yazdıklarınız için doğru kişi ben değilim. Bir avukat ile görüşün ltf.

 30. Merhaba…geçenler de %100 kusurlu olarak kazaya karıştım karşı tarafın hasarı sigortam tarafından karşılandığını biliyorum bu durumda karşı tarafın hasar kaydi benim aracımda gözükür mü?

  1. Geçmiş olsun. Tam olarak neyi sorduğunuzdan emin olamadım ama; eğer kazada sadece karşıdaki araç hasarşandı sizinki hasarlanmadı ise Tramer de sizin araç hasarlı gözükmez. Ama trafik poliçenizin hasarsızlığını diyorsanız. Hasarsızlık ortadan kalkmıştır.

 31. meraba ertugrul benim aracımı arkadaşım kullanıyordu beraber yolda iken bi araçla kafa kafaya çarpıştık suçun hepsi bizdeydi hatalı sollamadan dolayı arkadaşımda 0.28 promil alkol çıktı benim sigortam karşı taraın aracına 36 bin tl ödemiş o parayı benden istiyolar sebep olarak ta kazadan 3 saat sonra kan alınmış 3 saat öncesini de hesaplayınca oran artıyor dedi bu 36 bin tlyi benden alırlarmı nasıl olur bi yardımcı olabilirmisiniz aracı ben kullanmıyordum bile sadece araç sahibiyim

  1. Recep Bey geçmiş olsun.

   Yargıtay’ın bazı kararları var. Alkollü olmanın kazanın oluşumunda ne denli etkili olduğuna dair. (Alkollü olmasa bile o kaza yapılacak ise sorumluluk değişebiliyor)
   Benim size tavsiyem bir an önce bir avukata danışın. Dosyanızı anlatın yorumlarını alın.

   Ama hukuki olarak araç sahibi müteselsilen sorumludur karşı tarafa verilen hasardan. Şöför yaptı diyerek kurtulamaz.

 32. Ben seyir halindeyken lastigim patladı ve karşı yönden gelen araca çarptım benim sigortam karsi tarafin araci ni yapiyor ama ben sigortadan yararlana bilirmiyim

  1. Geçmiş olsun.

   Kasko sigortanuz var ise sizin aracınızın hasarlarını alabilirsiniz. Zorunlu trafik sigortası karşı araca verdiğiniz hasarı limitler dahilinde karşılar.

 33. Mrb çok acil cevabı olan bir sorum arac pejo exper panelvan Van kasa N1 Hususi geçiyor arac eşimin üstüne buna kasko yapınca devamlı ben kullanıyorum bir olası durumda SRC yok diye araçta kamyonet geçtiği için sigorta kasko ödemesi VS yaparmı SRC yok diye sorun cikarirmi

  1. Bu konuda çok bilgim yok. Üzgünüm. Kasko poliçenize aracı birden fazla kişi kullanacak diye not düşebilirsiniz ama SRC kısmını bilmiyorum.

 34. Kolay gelsin
  Geçtiğimiz ayın 18inde maddi hasarlı trafik kazası geçirdim karşı tarafın aracı perte çıktı 2016 model seat leon piyasası 100.000 lira civarı 47/1C den bana 52/1A dan karşı tarafa kusur verildi. Karşı tarafın sigortası 50 50 bölünmüş kusur olması muhtemel dedi kendi aracımı eksper çağırıp 3500 lira ödedim karşı tarafın kaskosu var sigorta poliçede araç başına maddi teminat 36.000 lira diyor para benden rücu edilir mi? Teşekkür ederim.

  1. Geçmiş olsun. Kanun maddelerinden bağımsız olarak yorum yapayım.

   Eğer kusur %50-50 ise ve karşı taraf aracı komple pert oldu ise 50.000-36.000= 14.000 TL’lık kısım için size rücu edilebilir. Ama aracın pert halinin de bir satış değeri olacaktır.

   1. Geçtiğimiz aydan beri çıkacak miktarı bekliyorum bunun sonuçlanması ortalama kaç ayı bulur? ve benden rücu edecek olurlarsa bu parayı benden peşin mi isterler?

     1. Kolay gelsin tekrardan kazanın üzerinden tam olarak 40 gün geçmesine rağmen hala hiç bir suretle aranmadım tek bildiğim karşı tarafın aracının pert olduğu ve ikinci el satış bedelinin 107.000 lira olarak belirlendiği olayın sonuçlanması ortalama kaç günü bulur?

     2. Kolay gelsin tekrardan kazanın üzerinden tam olarak 40 gün geçmesine rağmen hala hiç bir suretle aranmadım tek bildiğim karşı tarafın aracının pert olduğu ve ikinci el satış bedelinin 107.000 lira olarak belirlendiği olayın sonuçlanması ortalama kaç günü bulur?

 35. Merhaba hocam,
  Ben 2017 yılında kaza yaptım hava yağmurluydu arabam kaydı ve lüks bir araca çarptım. Aracın parçaları pahalı tabi karşı tarafın hasarı trafik sigortasından yetmediği içinde benim kaskomun imm değerinden karşıladı olay kapandı sanıyordum ki değer kaybı davası açıldığı tarafıma ulaştı 80 bin tl lik bi dava sigortaya başvurmuşlar ilk ben hasar zamanı limitimi doldurduğum için ödemem demiş. Bu yüzdende bana dava edilmiş ancak benim bunu karşılayacak bir maddi durumum yok üstüme ev yok araba yok özel sektörde maaşlı çalışanım. Bu durumda mahkeme nasıl bir karar verebilir. Sıkıntıdayım hocam bu konuda epey her kafadan bir ses çıktı. Bana yardımcı olup yönlendirip bilgi verebilirmisiniz rica etsem. İyi çalışmalar dilerim

 36. Öncelikle kolay gelsin
  Geçenler sokak arasında ilerlerken park halindeki arabanın arasından çoçuk benim aracıma çarptı.allaha şükür birşey olmadı . Hastanede tedavisi felan yapıldı. Polisin tuttuğu tutanakta; taraflar karşılıklı olarak anlaştığı için kusur dağılımı yapılmamıştır yazıyor. Karşı taraf daha sonra şikayetçi olacağını söyledi. Aracımda Sigorta ve İMM var . En köyü ihtimal karşı taraf davayı kazanıp Eğer karşı taraf benden tazminat taleb ederse bu tazmıinatı sigorta ve imm karşılarmı.?

  1. Geçmiş olsun.

   Bedeni hasar limitleriniz kapsamında bu hasarlarda Trafik Sigortanız (Zorunlu Mali Mesuliyet) yetmez ise kasko poliçenizde var olduğunu belirttiğinizi anladığım, İMM teminatınız, hasar ödemesi yapar.

   1. Merhabalar geçtiğimiz günlerde kaza geçirdim yaralamali kazada polis tutanak tuttu ve karşı tarafa kırmızı ışık ihlalinden ceza ve kaza olusumunu anlatan tutanak yazdı ben ekspere başvuru yaptım aracimin airbag ve ön taraf dağıldı büyük ihtimal perte çıkacak şu anda piyasasi 70 bin gibi bir bedel bana yapılacak ödeme nasıl olacak karşı tarafın sigortasi ne kadarını karşılar eksik kalan tarafı ben nasıl tanzim edebilirim.

    1. Geçmiş olsun. Biraz geç yanıtlıyorum kusura bakmayın. Yazdıklarınız ile sınırlı bilgilerim ile kusurun %100’ünün karşı tarafta olduğunu anlıyorum. Bu durumda karşı tarafın trafik (Zorunlu Mali Mesuliyet) poliçesinde araç başına belirtilen tutarı kadarını, karşı taraf sigorta şirketi ödeyecektir. Kalan kısmını da karşı taraftan tazmin edebilirsiniz. Önce talepte bulunun olmaz ise bir dava yoluyla tazmin talep edebilirsiniz.

     Araç pert olacak ise, aracınızı sigorta şirketi devir alır ve size onların da yapacağı emsal değer üzerinden bir teklifte bulunur. Emsal değerinin altında bir teklif olursa siz de piyasadan teklif toplayarak sigorta şirketi ile ortak bir değer üzerinde anlaşabilirsiniz.

 37. Merhaba Ertuğrul bey ben 2 ay önce bi kaza geçirdim park halindeki bir araca çarptım hata %100 bende tutanakta 52/1b ihlali yazdığı için karşı tarafın yapılan aracın hasarını yani 5000 tl ti sigorta şirketi benden istiyor böyle birşey olabilir mi ?

  1. Hasan Bey geçmiş olsun. 52/1b ihlali ile tam neyi kast ettiğinizi belirtmemişsiniz. Benim için çok detay yorum yapamayacağım.

   1. Araçların hızlarını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak(52/1b )

    1. Bende seyir halindeyken u donusu yapmaya çalışan bayan sürücüyle carpistik.bana da52/1b verdiler .bayana 67/1b . İtiraz etmek istiyorum ama nereye ve nasıl.. yardım edermisinz

 38. 2 sene önce bir kaza yaptım suçlu benim ama arabamda kasko ve sigorta var tutanak tuttuk ben aracimi kaskodan yaptirdim 2 sene sonra bendem icra yoluyla Karsi aracin gun kaybi ve hasar bedeli istendi bu normalmi sigortanin karsilamasi gerekmezmi

  1. Geçmiş olsun. Özellikle trafikteki filo kiralama şirketlerine ait araç sayısı artınca, kazaların ardından aracın onarımda kaldığı süre boyunca getirisinden mahrum kalma ve/veya aracın kaza nedeniyle değer kaybına ilişkin takip sayısında artış oldu.

   Bu konu bazı hukuk firmaları tarafından da ana iş haline getirildi ve pazarda hızla yaygınlaştı. Hukuk firmaları kazaya karışan ve kusurun karşı tarafta olduğu kazalara ilişkin icra takibi yolu ile takibe başladılar.

   Bazı kasko poliçelerinde Değer Kaybı teminatı bulunuyor. Poliçenizi kontrol edin bu teminat var mı diye. Bir de kiralık araçlar için gün kaybı istenebiliyor. İcra yolu ile takip insanları tedirgin ediyor ve hızla tahsilat yapılıyor. Ama sizin yerinizde olsam hızlıca bir avukattan destek isterdim.

 39. Aracımda sigorta kasko hepsi tam kaza yapali iki sene oldu tutanak tuttuk ben aracımı kaskodan yaltırdım bu arada suç lu benim 2sene sonra karşı taraftan icra dosyası geldi ve kaza icin 1400 lira para cezası kesilmis böyle bisey olmasi mumkunmu

 40. Merhabalar sormak istediğim bir sorum var aracımı sigortalı bir otoparka bırakıyorum otoparkta çalışan sigortalı personel aracımı duvara çarpıyor ve aracımda madddi hasar meydana geliyor 7.100 tl civarında yetkili servise aracımı götürdüm yetkili servis otoparkın sigorta poliçesinden dosya açtı daha sonrasında otoparkın sigorta şirketi bu dosyayı iptal etti ‘üçüncü şahis mali sorumluluk’ buna benzer birşey söyledir şimdi servis diyorki sizin kaskonuz üzerinden dosya açıp araç o şekilde yapılacak daha sonra kasko şirketi karşı taraftan bunu rücu edecek yada biz arabayı yapıcaz ücretini nakit alıp siz sigorta şirketinden ödemeyi alıcaksınız bunlardan hangisini yaptırmam daha sağlıklı olur? Gerçekten kasko karşı taraftan bunu rücu edebilirmi kamera kayıtları ve polis tutanağı var herşey belli otoparkın sigortası bunu karşılar mı yani rücu edermi exper neye göre karşı tarafı kusurlu bulur benim kaskom bozulur diye endişe ediyorum cevaplarsanız çok sevinirim kolay gelsin iyi çalışmalar

  1. Geçmiş olsun. Anlattığınız iki yöntemden sizin kaskonuz üzerinden aracı yaptırmanız daha doğru olur. Böylece kasko şirketiniz otopark yönetimi ve onun sorumluluk poliçesini düzenleyen sigorta şirketine rücu eder. Yasal bir haktır. Sigortacı ödediği hasarlarda kusur oranında karşı tarafa rücu eder. Yani ödemeden sonra sizin yerinize geçerek takip yapar. Sorumluluk poliçlerinde sorumluluğun ispatı eğer yargıya taşınırsa uzun bir süreçtir. Eğer taraflar anlaşamazlarsa yargı yoluna gidilir ve yargı kararına istinaden sorumluluk poliçesini düzenleyen sigorta şirketi ödeme yapar. BU süreç uzun sürer.

 41. Ertuğrul bey merhaba,
  Dün yaşadığım bir kaza ile ilgili yazıyorum. cadde üzerinde seyir halinde iken ara sokaktan farklı bir aracın aniden önüme çıkması sonucu yandan çarptım. yani ara sokaktan aniden çıktığından dolayı Kusur onda gibi gözüküyor. bu durumda kusurlu olan kişinin mi dosya açtırması gerekiyor. yoksa benim mi?

  1. Geçmiş olsun. Dosyayı kimin açtırdığı fark etmez. Sizin araçta hasar var ise onarılacak ise siz de açtırabilirsiniz. Önemli olan kusur oranında karşı tarafın trafik sigortasından hasarınız tazmin edilir.

 42. Merhabalar ben ayin 25inde bir kaza yaptim tali yoldan anayola cikiyodum ben cikarken yol bostu ve sagimdan bir isik geldigini gordum kasisten ucup benim qracima sag on tekerin ordan vurdu ben kaldirima o duvara vurdu aracini surakli geliyorsu ve vuran arkadaş alkoll cikti bu duruma bile trafik polisi tutanagjnda %50 bana %50 arkadasa hata vermis aramin kaskosu var servisinden masraf 50bintl çıktı aracimin 2.el piyasida 90bintl aracima pert çıkarmı aracimin rayic bedelini alabilirmiyim acaba? yada expertiz 50bini karsilasmi..bana vuran arkadas alkollu ve benim yola cikmam 5 10kmh karsi yola direk gecis icin ciktim geldigi yonde gobek vardi sonraisndaki mesafede 20mt ancadir ve bana yaklastigi yerde kasis vardi sizde bu tutanaga itiraz etsem sonuc olumlu olurmu? Teşekkürler.

  1. Geçmiş olsun. Sigorta şirketlerinin farklı pert uygulamaları var. Bu konuyu onlarla görüşseniz iyi olur. İtiraz kısmında çok spesifik detaylar var. Ben bu konuda uzman değilim üzgünüm.

 43. Hocam 26.07.2017 de kamyonumla maddi hasarlı kaza yaptım kamyonum da hasar yok karşıtarafta var hasar beni haksız bulmuşlar sigortam benden karşı tarafa ödediği 11472 tl yi src belgem yok diye yetersiz ehliyet diyerek benden istiyor 14 ay sonra sigortamı yeniledikten sonra bana yazı gönderiyor 7 gün içinde parayı öde diye benden sigorta yaptırırken src belgesi filan istemediler parayı aldılar şimdi hasarı öderken src soruyorlar cevap verirseniz teşekkür ederim.

  1. Fatih Bey geçmiş olsun. Sigortacılıkta poliçe yaptırandan öncesinde sürücü belgesi sorulması uygulaması söz konusu değil.

   1. Hocam sorduğum soruyu yanlış anladınız herhalde 26.07.2017 de kamyonumla maddi hasarlı kaza yaptım kamyonum da hasar yok hasar karşı tarafta var beni haksız bulmuşlar sigortam benden karşı tarafa ödediği 11472 tl yi yeterli ehliyete sahip olduğum halde src belgem yok diye (mesleki yeterlilik belgesi ) yetersiz ehliyet diyerek benden istiyor ödemezsen hukuki işlem başlatacağız diyor Mahkemede benden böyle bir para alabilirmi cevabınızı bekliyor teşekkür ediyorum

    1. Anlattığınız bilgiler ile sınırlı kalmak kaydı ile sigortacılık kanunlara uygun (o aracı kullanmak için kanunen hangi sınıf ehliyet gerekiyorsa onun olmasını ararlar) hareket etmek ile mükelleftir. Evet bu tutarı sizden alabilirler.

 44. Merhaba kiralık araba ile kırmızı ışıkta geçip bir arabaya çarpmamak için direğe çarptım yinede biraz çarptım arabanın kaskosu var ve arabada hasar var karşı tarafta da hasar ve kargo var kasko bunu karşılar mı

  1. Sizin aracın Kaskosu sizin kullandığınız aracın hasarını karşılar. Kusur sizde ise ki öyle gözüküyor trafik sigortanız karşı tarafın araç hasarını limit dahilinde karşılar. Kargo için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Geçmiş olsun.

 45. Merhaba ; arkadaşım ehliyetsiz bir biçimde aracımla kaza yaptı. Her ikimize de para cezası geldi. Karşı tarafın aracı perte çıktı. Sigorta şirketim karşı tarafın hasar bedelini benden nasıl tahsil eder, taksit felan yaparlar mı.

 46. Merha hocam bugun kazayaptim sol seritte ilerlerken lastik patladi patlak lastikle fazla ilerleyemedim icin 4 leri yaktim yagaslayarak orta serite gec tim sinyalami verip dikkatlice emniyet seritine gecip dura caktim baktigimda baya uzakta tir geliyodu emniyet seridinde ben tam seride girdim duracaktim emniyet seridinde sagimdan vurarak gecti azdaha sarampolole de girdi tutanak tutuldu burda suclu tirmi yoksa benmi cikarim bilmi yom bugun servise gittik bakalim bekliyoz

  1. Çok geçmiş olsun. Kaza tespit tutanağını da bu anlatımla doldurduysanız. Sonucu bekleyin. 0, 50, 100 seçenelerinden birisi gelecektir.

 47. S.a iyi gunler ben bugün ufak bi kaza yaptım ters yönden başka bir araca çarptım hata bende olduğu için tutanak tutup karşı tarafın masrafını benim sigortadan karşılamak amaclı dosya açtırdık çıkan masrafı %100 hatalı ben olduğum için benden sigorta şirketi verdigi tutarı alirmi benden ve o aracin hasari benim aracta kaza diye hasar kaydi diye gorunecekmi bilginiz icin tsekkurler

  1. Trafik poliçeniz ödeyecek. Limitler içinde olduğu sürece sizden istemeyecekler.

   Ancak yenileme döneminde ödeyeceğiniz priminiz artacak.

   Sizin araç hasarını kaskonuz varsa kayıtlarda gözükecek. Yoksa hayır.

 48. merhaba kardesımın aracını arkadası suruyormus alkolluymus de kazadan sonra tutanak tutulmus polıs arkadasının ehlıyetını almıs ceza kesılmıs. sıgorta masrafları karsıladıktan sonra alkol oldugu ıcın odemeyı gerı alıyormus. Ceza alan suren kısıden mı alınır parası yoksa sıgorta sahıbınden mı

  1. Geçmiş olsun.

   Trafik poliçesi mi? yoksa kasko poliçesi mi? Alkol kazanın oluşumunda temel nedense ve yasal limitlerin üzerinde ise sigorta şirketi ödeme yapmaz. Yaptıysa da sigortalıdan geri talep eder. Sigortalı kullanıcıdan hukuken talep edebilir. Sorumluluğu oranında. Sizin konunuzu bu kadar bilgi ile ben tam yorumlayanayabilirim ama işleyiş bu şekildedir. Önerim bir avukata danışmanız yönünde.

   Ertugrul

 49. Merhaba kolay gelsin. Ocak ayinda yapmis oldugum kazada arabam perte cikti .Arabanin kasgodaki bedelinden bir miktar kesilerek param verildi. Daha sonralari sigorta şirketi kredi kartimda aylik olarak para cekmeye basladi. Boyle bir hakki var mi ? Bunla ilgili ne yapmaliyim?

  1. Geçmiş olsun.

   Sigorta şirketi kredi kartımdan para çekiyor derken. Yeni bir poliçe mi yapıldı? Prim olarak mı çekiliyor? Bilgilerim yetersiz. Ama kimsenin bilginiz dışında kartınızdan para çekme hakkı olmaz.

 50. Meraba kolay gelsin. Park halindeki araca park yaparken carptım suç bende. Ama benim aracımda herhangi bi hasar yok çizik dışında . karsı taraf sigortada yaptırmak için diretti ve tuttanak istedi. Tutanak tutuldu. Karsı tarafın hasarı ben sucluyum diye benim aracımın hasar kaydın da cıkacak mı ? Bilgilendirir misiniz

  1. Geçmiş olsun. Karşı taraf hasarını sizin trafik poliçenizden karşılayacak. Trafik poliçenizin hasar kayıtları olumsuz etkilenecektir. Yenileme döneminde biraz fazla prim ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksek.

 51. Merhaba Hocam, park halinde olan araca çarptım ve carptigim aracta 400-500 TL civarında hasar meydana geldi. Tutanak tutup sigorta policem uzerinden islem yaptirmak istesem bir sonraki sigorta primime etkisi olur mu, ne kadar etkisi olur ve bu kaza benim aracın tramerine isler mi? Şimdiden teşekkür ederim…

 52. Merhaba 2018 kurban bayramı öncesi Bolu Gerede yolunda arkamizdan gelen araç biz durduk arkadaş dalmış geldi bize.vurdu bizde önümüzdeki araca vurduk trafik geldi vuran arkadaşı 100 %100 suçlu buldu neyse biz geldik servise çektik aracimi 3 yaşında aracım daha öncesi kaza olmayınca bizde serviste yapılsın istedik yapıldı 1 ay oldu daha teslim.alamadık bugün 16700 tl hesap çıktı bu paranın 4600 tl sini bizden talep ediyo servis orjinal parça değişim yapıldığı icin karsi taraftan talep ediyoruz önce tamam dediler şimdi vermek istemiyorlar ne anladım ki ben kazanın kusurumuz karşı tarafta olmasını benim.suçum ne burda nasıl bi yol izlemeliyim hem aracimi değeri düştü her türlü bu parayı karşı taraftan alabilirmiyim yardimci olurmusunuz lutfen karşı tarafın aracı kullanan kişi kendileri değil emanet bi şoför

  1. Geçmiş olsun.

   Aracınız 3 yaşında ama yeni orjinal parça takıldığı için eskime düşmüşler diye anlıyorum.

   Aracınızın değer kaybını sigorta şirketi ve bu tutarı hem sigorta hem de kusurlu sürücüden talep edin diye öneririm. Baktınız sorun çözülmüyor bir avukat’tan yardım isteyin.

 53. Merhaba.Seyir halindeyken önümdeki araca çarptım bende az alkol vardı karşı tarafın ise ehliyeti yoktu.Polis çağırmadık .Bana 6500 tl masraf çıkarttı bende sigortadan yaptıralım ödeyemem gücüm yok dedim.Kendimiz tutanak tuttuk.Karşı tarafın ehliyeti olmadığı için tanıdığı birinin ehliyetini yazdı rapora.Exper geldi suç %100 de % bende olduğuna karar verdi.Trafik sigortam karşı tarafın masrafını karşıladı ve anlaşmalı olduğu serviste arabasını yaptıracak ancak karşı taraf benden değer kaybı için para istiyor.Karşı tarafın aracı 1997 model araç.Piyasa değeri 18000 civarında 190000 km de.Sizce benden bu değer kaybını alabilir mi?Yada para isteyebilirmi?
  Sizden ricam yol gösterir misiniz bana ne yapmam gerekiyor.

 54. Aracım Honda CR-V Aracı Honda servisine getirdim. Çünkü mekanik arızanın yanında elektronik arızası da var. Bunu düzeltecek sistem sadece onlarda varmış. Aracı bugün teslim ettim. Ben de kasko yok. 8/8 karşı taraf kusurlu. Araca 30000 TL hasar çıkardılar. Teminat miktarı 36000 olduğu halde sigorta şirketi oluşan rakamın %70ini karşılar 9000 TL siz ödersiniz diyorlar. Araç 1 yaşında değil. Bu haksızlık değil mi. Ne yapmalıyım. Kusurum olamadığı halde neden ödeme yapmak zorundayım

 55. Merhaba
  Ben 25.06.2018 trafik kazazi yaptim kirmizi isikta gectim kusur bende 4500 tl masrafi cikmis benim sigortam bu masradi odemis simdi kusur bende oldugu icin bu parayi benden talep ediyor boyle bi hakki varmi acaba
  Saygilar

  1. Sizin trafik poliçenizi dzenleyen şirket ödeme yapmış olmalı. Bu poliçe zaten bunun için var. Kazada başkaca bir detay yok ise Sizden isteyemezler. Bir avukat ile görüşün.

 56. Merhaba,
  Geçen hafta bir kaza geçirdim. Karşı taraf %100 suçlu bulundu. Zorunlu trafik sigortam var fakat kaskom yok. Araçta 15.000tl lik bir zarar mevcut. Aracı kendi servisinde yaptırmak istiyorum fakat karşı tarafın sigortasının bunu karşılamama ihtimalinin olduğunu eğer kendi servisinde yaptırırsam kalan tutarı benim ödemek zorunda kalabileceğimi söylediler. Bu doğru mudur ? Karşı taraf %100 kusurlu olduğu için zararın tamamını karşılama zorunluluğu yok mudur?

  Teşekkürler,

 57. merhablar. ben 10 teker kamyon ile yayla yolunda ilerler iken . rampa çıkarken aracın bayılması sonucu vites düşürmek gerekti. bu sırada debraj boşa düştü. firen verili patladı araç boşta kaldı ve geriye doğru yürümeye başladı rampada .. arkamdan da 2011 model çift kabin bir pikap geliyordu ve benim araç geriye doğru kayar iken ona çarpıyor ve pikabi uçuruma atıyor.. pikap pert oldu . benim kamyonun sigortası 36 bin tl ye kadar karşılıyor diye yazıyor. karşı tarafın aracının değeri de ortalama 35 45 arası . bu olayda bizden ne kadar bir miktar ödeme çıkar ortalama. tskler

  1. Geçmiş olsun. Bu bilgiler ile sınırlı ise pikap değeri kadar hasar çıkar. Sigorta limiti kadar ödeme yapar. Üstünü ruhsat sahibinden talep ederler.

 58. kaza tespit tutanağının alkol kontrol durumu bölümünde DR yazması ne anlama gelir. birde alkollü kaza yaptım .karşı sürücüde alkollu asli kusuru karşı tarafa verilmiş.arabamda oluşan maddi hasarı nasıl tahsil edebilirm

 59. teşekkür ederim cevapladığınız için aracımın bulunduğu servis 1750tl yi benim ödememi istiyor % 25 sen kusurlusun diye.aracın bulunduğu servise istediği parayı ben mi ödeyip siğortadan talep edeceğim yoksa servise kdv nin %25 ni mi ödemem gerekiyor.%75 ini servis kendisimi sigortadan talep edecek.1750 tl yi ödemezsen aracı teslim etmem diyede tehdit vari konuşuyor.

 60. MERHABA ARACIMLA KAZA YAPTIK KUSUR %25 BENDE %75 KARŞI TARAFTA BELİRLENDİ.KARŞI TARAF HEM ALKOLLÜ HEMDE EHLİYETİ YOK. KASKOM YOK. EKSPER 7000 TL BENİM ARAÇA MASRAF BELİRLEDİ.ARACIMIN OLDUĞU SERVİSTE EKSTARA 7000 TL NİN %25 İNİ YANİ 1750 TL PARA İSTİYOR. KDV Sİ DİYE. ACABA KUSURUN %25 İ BENDE OLDUĞU İÇİN Mİ BU ÜCRET İSTENİYOR.NE YAPMAM GEREKİR ACABA.

  1. Geçmiş olsun. Fatura aslını sigorta şirketine iletmek kaydı ile kdv de karşı taraf trafik poliçesi %75 (karşı taraf kusuru oranında) üzerinden ödeyecektir.

 61. Merhaba, karşı tarafın 100% kusurlu olduğu kazada aracım banketten düştü, önce araç motorundan duman geldi ve sonra motor durdu. Usta motor değişecek dedi. Olay yeri ve kaza oluş fotoları var. Kartel kapağı dışında dıştan görünen bir hasar yok, sigorta şirketi bunu kapsar mı. Tahmini masraf ustanın dediği 20bin 25 bin civarı?

 62. Hocam Merhaba,

  10 gün önce trafi kazası geçirdik, çok şükür 2 tarafta da sadece maddi hasar mevcut. 8/6 suç bana verilmiş.

  Benim aracımda hasar çok. Büyük ihtimalle perte çıkacak. Şimdi anlayamadığım durum sigorta şirketi bize ödemeyi kusur üzerinden mi yapacak ?

  Şimdiden teşekkürler..

  1. Kaskonuz var ise sizin aracın masrafını sigorta şirketi kusura bakmaksızın onarır. Karşı tarafın trafik poliçesi ise 2/8 oranında sizin hasarınızı karşılar.

 63. Merhaba
  Birkaç gün önce talihsiz bir kaza yaptık. Kendi Şeridimizde ilerlerken, karşı yönden gelen bir araç kontrolünü kaybederek savruldu ve benim sol önden çarptı. Şükür Can kaybı Yok.
  Şimdi henüz tramer raporu kesin çıkmadı ama karşı taraf suçunu kabul ediyor, tutanakta bunu belirtti. Karşı tarafın yüzde yüz kusurlu çıkacağını varsaydığımızda;
  Benim aracımdaki hasar karşı tarafın sigorta poliçesinde belirtilen ödeme limitiniden çok daha fazla. Karşı tarafın Ve benim kaskom yoktu. Bu durumda benim aracımın hasarını karşı tarafın sigorta şirketi karşılayıp, limiti aşan kısmı karşı taraftan mı rücu eder? Yoksa sigorta limit dahilinde ödeme yapıp geri kalan kısma karışmayıp araç sahibi ile benim mi görüşmem gerekir?
  Teşekkür ederim.

  1. Geçmiş olsun. Sigorta şirketleri arasında, çalışılan araç servisleri ile yapılan anlaşmalar çerçevesinde uygulama farklılıkları olabilir. Yani her iki olasılıkta mümkün. Aracınızı onaracağınız servis bu konuda sizi yönlendirecektir. Farkı siz ödeyip fark tutarını karşı taraftan talep de edebilirsiniz.

 64. Kolay gelsin arkadan çarpmada karşı taraf kusurlu ancak karşı tarafın aracının muayenesiz olması benim masrafımı karşılamaya engel olurmu sigortası masrafımı karşılarmı

 65. Merhaba 2016 yılında abim kaza yaptı ehiyeti de yoktu.4 tane araca hasar verdi kendi aracının sigortası 4 tane aracın hasarını karsıladı.abim 100 de 100 suclu oldugu icin sigorta sirketi dava actı su an 60000 tl borcu var ve bu borcu ödemeye hic bir imkanı yok bu borc odenmedigi icin faize binermi yada zaman asımına ugrarmı ne yapması lazım

 66. iyi günler arkadaşım döner kavşakta dönmek üzere iken yavaşlamış ve arkasındakı araç duramadığı için motorsiklete temasta bulunmuş.ve arkadaşım motorun dengesini kaybederek düşmüştür kendisinde bir şey yok ama motorun masrafı var kusur arkada ki aracınmıdır
  iyi çalışmalar

  1. Sadece verdiğiniz bilgilerden hareket ile arkadaki araç öndeki araç ile güvenli bir mesafeyi korumak zırundadır. Arka taraftan çarpan bu nedenle kusurlu olur.

 67. İyi akşamlar motosikletim park hakinde iken geri geri gelirken araç motosikletime çarptı ve arabanın altına girdi sürüklendi karşı taraf kusuru kabul ediyor tüm kusur ona mı verilir
  Saygılar

  1. Geçmiş olsun. Bazı dış fakrörleri bilmeden evet ya da hayır demek zor. Örnek; aracınız park edilmeme gereken bir yerde miydi? Ama her şey nizami idiyse evet ona verilir.

 68. Hocam iyi akşamlar ben sigortasız bir tıraktöre çarptım. Traktörde sigorta yok çekme plakalı ve 12 adet icrası var. Kaza tespit tutanağında bütün kusurlu traktör sürücüsüne verildi. Aracıma da sulh hukuk mahkemesince pert raporu verildi. Usulen yaptığım traktör şöforüyle görüşmemde zararımı karşılayamayacağını söyledi. İzlemem gereken yol nedir. Sigorta havuzu maddi zararımı karşılar mı. Teşekkür ediyorum.

 69. Merhaba hocam üçlü bir kazaya karıştım . Şehirler arası tek yolda normal seyirde ilerliyordum . Öndeki araç yok çalışması nedeni ile görevli tarafından durdurdu . Bende arkasında durdum ,aniden arkamdan gelen aracın bana çarpması ile bende öndeki araca çarpmak zorunda kaldım . Bu durumda aracım hem arkadan hemde önden hasar aldı . Anlaştık tutanak tuttuk . Bana çarpan hatayı kabul etti. Benim çarptığım arabanın sahibi arkamda durmuştu şeklinde beyan etti. Bu durumda aracimin hasarini sigorta odermi .

  1. Tam kaza detaylarını bilmemekle birlikte anlattıklarınız üzerinden yorum yapıyorum, bu tarz kazalarda en arkadan çarpan araç kusurlu sayılır. En arkadaki aracın Trafik poliçesi sizlerin hasarını limit içinde karşılar. Limit aşımında araç sahibinden aşan kusmı talep edebilirsiniz.

   1. Merhaba hocam bi sorum olacak size 10 gün önce bir kaza grcirdim karşı taraf 100de 100 kusur lu ama sigorta sı kaskosu yok aracım pert zararımı nasıl temin edebilirim

 70. Karşı taraf 8/8 kusurlu. Teminat miktarı 36000 ki benim masrafım o kadar yok. Sorum şu aracı honda servisine cektigimde sigorta firmaları parçaları tedarik eder. Eğer orjinal parca kullanırsak bunun %70ini sigorta şirketi %30 ünü siz karşılarsınız dediler. Bir türlü aklım almadı. Böyle bir kural mi var.

  1. Karşı taraf trafik sigortasından bahsediyorsanız ben hiç böyle bir koşul duymadım. Sizin kasko ise poliçeniz bu yönde olabilir.

 71. Merhaba hocam kolay gelsin bir kazaya karıştık arac benim uzerime babam alkollü bir sekilde kaza yapmış ehliyeti de bulunmuyor karşı tatafin araci perte cikma ihtimali var sonuclar ne olur. Karsi tarafin aracinin perte cikip çıkmadığını nerden ogrenebiliriz ve haksiz çıkmamız halinde oert bedelini babamdan mi benden mi talep ederler veya annemin üzerinden temin etme ihtimalleri var mi

 72. Merhabalar. Bir sorum olacaktı, bir arkadaşım kendi aracıyla beni havaalanına birisini almaya gönderdi, yolda giderken ben bir kazaya karıştım aracın frenleri falanda doğru düzgün tutmuyordu ve muayenesinde yokmuş zaten. Neyse kazada ben yüzde yüz kusurlu çıktım. Karşı tarafın kaskosundan bana bir ihbar yollamışlar kazadan karşı tarafın aracındaki hasarın hepsini sigorta karşıma almış bir kısmını karşılamış geri kalan parayı bizden istiyorlar. Bu durumda ruhsat sahibi olan arkadaşımmı parayı ödemek zorunda yoksa aracın sürücüsü olan benmi şimdiden teşekkürler.

 73. Merhaba amin ben şahsıma ait aracımın bir yere gitmesi için arkadaşıma vermiştim. arkadaşım yolda bir kazaya karışıyor ve %100 kusurlu çıkıyor aracımın sadece sigortası var ve karşı tarafın maddi hasarı 150.000 TL çıkıyor sigortam ise bunun sadece 36.000 TL sini karşılıyor bu durumda geri kalan parayı benmi temin edeceğim yoksa arkadaşımdanmı temin edecekler şimdiden çok teşekkür ederim iyi günler.

  1. Kırmızı ışık ihlali yapan bana çarpıyor ve 100 de 100 kusurlu çıkıyor.benim ve diğer aracın kaskosu yok.ama sigortalar var.simdi karşı tarafin sigortasi benim aracının piyasa değerini karşılarmi.Ne yapmalıyım.teşekürler.

   1. Geçmiş olsun. Karşı tarafın trafik sigortası yazımda verdiğim örnekte açıkladığım şekilde, güncel limitler içindeki hasarınızı karşılar.

    1. Merhaba 25.11.2019 tariginde gece yagmurlu bi havada 4 yolda bi kaza yaptim karsiya gecerken sagimdaki arac epey uzaktaydi neyse ben kavsagi tamamlamak uzereyken bana sag arka kapidan son surat carpti bende carpmanin etkisiyle karsimda gelen araca savruldum sol kapi tarafimda o aracin onune carpti polis falan geldi kaza raporunu obur gun elimize aldik raporda benim kavsaga kontrolsuz girdigim bana sagdan carpan aracinda kavsakga hizlo girdigi yaziyor yani bende de kusur buliyorlar ama daha oranlar belli degil diger 3m arabada zaten kusur yok ben kavsagi kontrolsuz gecmedigimi dusunuyorum adam zaten beni hic gormedigini soyledi bana hic yavaslamadan carpti tutanakta sagdakine yol verilmesi gerektigi yaziyor madem oyle benim savruldugum araçta bana sagdan carpan adamin saginda kaliyor onunda ona yol vermesi gerekli yani zaten ben ordan gecmesem buyuk ihtimal o aracla kafa kafa carpisicaklar suan eskperden haber bekliyoruz sonuc ne cikar polis 50 50 kusur verir dedi dava acmalimiyim ugrasmaya deger mi kazanirmiyim bide benim arac buyuk ihtimal pert aracim perte cikarsa ne olucak aracimin degeri 26 27 binlira civari pert degerinin yarisini mi alocam 50 kusurlu olursam yada aracimi perte cikartmayip tamir masraflarinin parasinin yarisini alabiliyormuyum

     1. Geçmiş olsun. En sondan başlayayım. Aracınız perte çıkar ise kaskonuz var ise aracınızın muadilinin bedelini alırsınız. %50 kusur olması kasko poliçesinden alacağınız ödemeyi azaltmaz. Ancak, kaskonuz yok ise kusurlu karşı tarafın Trafik (Zorunlu Mali Mesuliyet) sigorta poliçesi, poliçe sahibi 3. kişinin kusuru oranında ödeme yapar. %50 ise muadil araç bedelinin %50’si gibi.

      Kazanın oluşumu ile ilgili hukuki takip kısmında benim bir önerim olamaz ama bir avukat ile görüşmenizi tavsiye derim.

 74. Merhaba, ölümlü trafik kazasında abim yolcu olduğu araçta hayatını kaybetti. Bulunduğu araç sürücüsü arkadan kamyona çarptı asli kusurlu abimin olduğu araç sürücüsü kabul edildi, kamyon sürücüsü tali kusurlu sayıldı. Kamyon yanlış park halinde olduğu için tali kusurlu sayıldı.
  Bu durumda destekten yoksun kalma tazminatı talebi kamyonun zmms den talep etsek sonuç ne şekilde olur? Bi yol gösterseniz sevinirim

  1. Başınız sağolsun.
   Kamyon Sürücüsü tali kusurlu imiş. Ona Kusuru oranında talepte bulunabilirsiniz. Şehirler arası yolcu taşımacılığında otobüs mecburi koltuk sigortası adı verilen sorumluluk sigortası olması lazım. Bu konuyu araştırın diye öneririm.

 75. merhaba kazada 8/6 karsı taraf 8/2 ben suclu bulundum benim motorda plaka yok idi motoru hurdaya ayırmıstım bu durumda karsı tarafın aracı pert oldu bana ne kadar masraf gelir benim motoru karsı tarafın sigortası karsılarmı

  1. Geçmiş olsun. Karşı taraf hasarının 2/8 i size rücu edilecektir. Kasko Sigorta şirketi hasarı ödese bile bu oranda size rücu edecektir.

 76. Merhaba tali yoldan çıjarken ana yoldan gelen araç arabama vurdu tutanağa göre %100 hatalı görüldüm karşı tarafın aracı 2016 model golf aracı perte çıkartacaklar büyük olasılıkla sigortam 37 bin tl karşılıyor karşı taraf benden para talep edebilir mi?

 77. 0.06 promil alkolle maddi hasarlı trafik kazasına karıştım bütün suçu bana verdiler. Bu durumda aracım kablolu değil. Trafik sigortam karşı tarafın hasarını öder mi. Eğer ki öderse sigorta şirketi daha sonra benden ödediği miktarı talep edebilir mi ayrıca 0.06 promil alkol cezai yaptırım sınırlarında mıdır.

 78. Merhaba ..
  Bir kaza yaptim karsi tarafin aracini perte cikarttilar.. karsi tarafin aracinin piyasa degeri 220 bin tl civari..benim kaskom yok ama sigortam var… kusur %50 %50 verildi… karsi tarafin kaskosu araci pertten 126 bin tl ye satti… simdi beni nasil bir surec bekliyor.. bu 126 bin tl dusulup kalan 94 bin tl nin %50 si yani 47 bin tlsi bana gelicek ve benim sigortam bunun teminat bedeli olan 36 bintllik kismin 18 binini odeyip karsi tarafin kaskosu da kalan 29 bini bana rucu mu edicek… yani boyle bi hakki var mi.. surec bu mudur? Beni bilgilendirirseniz cok sevinirim ..tesekkur ederim

  1. Merhabalar.
   Bir kaza yaptım kaza karşı taraf %100 suçlu arabam 4 hava yastığı açtı pert olur mu ve plaka zeyili daha sonradan yapıldı ama hasat dosyasında eksik evrak var diyor sigorta şirketi ise plaka zeyilin kazayı kapsar şekilde yapılması gerektiğini söylüyor bu durumda nasıl bir yol izlenmesi gerekir .neler olur dosyanın iletmesi için .teşekkürler.

  2. Merhabalar erturul bey. Babama ait araç yaklaşık 10 gün önce bir kazaya karıştı. Kazada karşı tarafın aracı pert oldu. Kusur tamamı bize verildi. Karşı tarafta kasko mevcut bizde sadece trafik sigortası var. Ayrıca babamın aracını başka bir arkadaş kullanıyordu. Karşı taraftan bi kişide korık mevcut. Bizde fazla bir yaralanma yok. Sorum şu karşı tarafın aracı perte ayrıldı ve kaskodan işlem yapıldı diye biliyorum. Aracın değeri 90 bin tl. Bu aracın ücreti babamın cebinden çıkarmı. Süreç nasıl ilerler. Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

   1. Hüseyin Bey geçmiş olsun.

    Kusur %100 sizde olduğu için, karşı tarafın kasko sigortası şirketi yapacağı masrafı sizden ve limitleriniz kapsamında sizin trafik poliçenizden talep edecektir. Şu anda araç başına maddi teminat 36.000 Tl ise bu tutarı süzin trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketinden talep edecektir. Sizin aracınızdaki 3. Şahıs ve karşı taraftaki yaralanan kişilerin tedavi masrafları da limitler dahilinde trafik poliçenizce karşılanır. Elbette kazaların kendine has alt detayları okabilir ben sadece genel bilgi veriyorum.

 79. Merhaba. Bugün park halindeki aracima çarptılar. Tutanagimizi tuttuk ve aracı servise bıraktık. Karşı taraf 8/8 suçlu çünkü duran arabaya çarptı.
  Karşı tarafın sigortasıyla hasar karsilanacak.Bizim arabanın hasarı kimin tramer kaydına işlenir?

 80. Maddi hasarlı trafik kazasında ,sigorta karşı tarafı 100 de 100 suçlu buldu . 2017 model arabam için değer kaybını takip edeceğiz , ayrıca dava açıp , karşı taraftan mahkemeden de değer kaybı için para alabilirmiyim .

  1. Değer kaybını karşı taraftan talep edebilirsiniz. Benim önerim karşı taraftan yazı ile talep edin. Olmadı Arabuluculuk mekanizmasını işletin. Olmaz ise dava yoluna gidin.

 81. Merhaba cevabınız için şimdiden tşkler benim sorunum kırmızı ışıkta beklerken aniden bir ambulans siren sesiyle İRKİLLDİM hafif sag yapıp öne alayım derken kırmızıyı geçtim sağımdan gelen araç benim sağ kapıdan vurdu kendi aramızda tutanak tuttuk kırmızıda geçdiğimi tutanağa belirttim zorunlu trafik sigorta karşıyı yaptırdı fakat şimdi bana 14800tl rücu gönderdi bu parayı benden alabilirmi

  1. Kendi aranızda tuttuğunuz tutanağın ilgili uzmanlarca değerlendirilmesi sonucu sizde/sizde de kusur bulunmuş olmalı ki rücu edilmiş. Evet alabilir.

 82. Merhaba bir kaza yaptık benim trafik sigortamın süresi dolmuş ancak kaskom var. Kusurlu taraf benim. Karşı tarafın hasarı 15bin tl çıkmış bunu benim kaskom karşılar mı acaba cevaplarsanız sevinirim.

 83. Merhabaa bugün arkadan bir arabaya çarptım ikimizdede fazla pek bir hasar yoktu ama suçlu bendim tabi kasko sigorta falan vardı tutanakta belirtik hataliyidm masrafı kimden alır bizmi karşı tarafmi

 84. Merhaba arkadadlar Ben aracimi arkadasima verdim ve arkadasım seyir halinde giderken baska bir lux aracla kaza yapiyor ve karsi tarafın aracı perte çıkıyor kusur ise arkadasım da sigorta karsı tarafın hasarının bir kısmını karsiliyor bu durumda geriye kalan parayı ruhsat sahibi olarak benmi ödeyecem yoksa aracımı suren kisimo bilgisi olan varsa söylesin çok tesekkurler.

 85. Mrb geçen yıl bi kaza yaptım ve sigorta % 100 kusurlu beni buldu ama vurduğum aracta hicbirsey yok da denebilir kendi aracımıda cepten yaptırdım ama haracımın hasar kaydı 10000 civarında cıkıyor yani karsı tarafın trameri benimkin gozukurmu

  1. 3 farklı yorumda Merhaba! şeklinde başlamış farklı isimli kişilerden geliyor. Sorularda “hocam” hitabı ile ilerliyor. Çok hoşuma gitmedi bu durum.

   Bu yazıma dair bir süre yorum yapmayacağım.

 86. İyi akşamlar hocam.aracim park halindeyken çarpıldı polisin tuttuğu raporda karşı taraf 100 yüz haksız olduğu tespit edildi.karsi tarafta kabul etti.aracim 1992 model renolt 25 tx olduğundan.sigorta parçası yok diyerek yaptiramayacagini söylüyor.bu durumda ne yapmam gerek.

  1. Sigortanın mantığı, sigortalanan varlığın hasardan hemen önceki haline getirilmesidir. Bu mümkün ise tamir, yoksa aynen yerine koyma veya bedelini ödeme şeklinde gerçekleşebilir. Eğer aracınızın parçası bulunamıyor ve tamiri mümkün değil ise mutabık kalınan hasar bedelini nakit olarak sigorta şirketi, teminat limitleri içinde size ödemelidir. Sigorta şirketinden hasar tutarınızı alıp, aracı siz yaptırabilirsiniz.

 87. Mrb motosilletimle seyir halinde saga donecekken sahipli kopegin saldirmasi sonucu biraz hizli donus yapip kazaya karistim karsi taraf 0.62 promil alkollu ben yaralandigim icin polis tutanak tutmus asli kusurlu beni gostermis iki sorum var
  1. Alkollu olmasina ragmen polis tutanaginda kusuru yoksa bnm aracimin masrafini kendimmi karsilicam yani alkollu olmasiyla kazada kusurlu olup olmamasi ayri ayrimi degerlendirilir
  2. Kopek sahipli ben kopek sahibene masraflarimin karsilanmasi icin dava acsam kazanabilirmiyim polis tutanagindada kopegin saldirmasi geciyor

  1. Alkollü olması ile kazada kusurlu olup olmaması ayrı değerlendirilir. Söz konusu hasardan ayrı, Büyük ihtimal ile alkollü iken araç kullandığı için karşı taraf idari ceza almıştır. Geçmişte kaza yapanın alkollü olmasa durumunda da aynı kazayı yapması durumuna ilişkin yargı kararları var.

   Eğer kazada sahipli köpeğin saldırısı ana neden ise sorumluluğun belirlenmesi ve hasarın giderilmesine dönük hukuki yolları deneyebilirsiniz. Kazanıp kazanmayacağınızı ben yorumlayamam.

 88. Mrb benim merak ettigm kaza sonrasinda hakli olan tarafa arabanin deger kaybi kadar karsi tarafin kaskosunda karsilamiyomu

  1. 3 farklı yorumda Mrb şeklinde başlamış farklı isimli kişilerden geliyor. Sorularda “hocam” hitabı ile ilerliyor. Çok hoşuma gitmedi bu durum.

   Bu yazıma dair bir süre yorumlara yanıt vermeyeceğim.

 89. Bugün zincirleme bir kazaya karıştık. Vuran dahil kazaya karışan arac sayısı 5tir. Kazaya sebebiyet veren arac ilk benim aracıma ben onumdekine derken ilerledi süreç. Sorum şu hocam; tüm hasar dosyaları ilk aracın sigorta şirketi üzerinden açıldı. Sigorta şirketi limitler dahilinde ödemeye ilk çarpılan araçtan mı yoksa hasar dosyası açılış zamanına göre mı hasara uğrayan kişilere ödemeye başlar. ? Zararın karşılanmaması durumunda kendi sigorta sirketim devreye girerek zararımı karşılar mı ya da bireysel tazmin yoluna mı gideceğiz ?
  Teşekkürler

  1. sigorta şirketi hasar dosyalarında gerekli hazırlıklar tamamlandıkça ödeme yapar. Kasko poliçeniz varsa, kendi poliçenizden de hasar dosyası açtırıp hasarınızı yaptırabilirsiniz. Kasko şirketi kusur oranında kusurlu araç trafik sigortasından limitler dahilinde hasarı rücu edebilir.

   1. Merhaba. Benzer bir olay benim başıma geldi. Sitenin önündeki otoparkat tan yana paralel parketmiş 4 araca bir araç çarptı. İlk araba perte çıktı 2. ve 3. araçlarda sağlı sollu hasarlar var 4. araçta sol tarafta hasar var. Poliçe de araç başına 36000 maximum limit, kaza başına 72000 maksimum limit yazıyor. Sigorta şirketi 4 araca toplam 72000 ödeyeceğini söylüyor. Avukat araç başına 36000 limitin her araç için uygulanması gerektiğini, 72000 üst sınırın araç dışındaki maddi hasarlar için geçerli olduğunu söylüyor. Yanimesela bir benzin istasyonuna girerse üst sınır 72000 gibi. Hangi uygulama doğru? 4 araç hasarı için 72000 limit çok az ve neye göre dağıtılacak?

    1. Geçmiş olsun. Tüm kaza tek olayda gerçekleştiği için olay başına üst limit devreye girecektir. Limitleri HAzine Müsteşarlığı her sene belirler ve yayınlar. Bu tür durumlar için Tamamlayıcı trafik poliçesi ile Zorunlu Trafik poliçe teminatınızı güçlendirin diye öneririm.

    2. Merhaba kolay gelsin. Bir kaza yaptım %100 hatalıyım. Karşı tarafın aracı bayağı kötü oldu benim sigortam karşılıyor. Demem o ki hasar tutarı bende mi gözükür yoksa çarpma mı gözükür sadece.

     1. Geçmiş olsun,

      Araba tramer de trafik hasarı almış görünecek ama hasar kaydı sizin poliçede gözükecek.

      Yani siz poliçenizi yenilerken hasar yaptığınız için sür primli alacaksınız.
      Araç sahibi aracını satarken hasarlı araç satacak.

     2. Merhabalar önümde park halinde ki araçtan ötürü kafamı cıkartmam lazımdı yolu görebilmek için.Cıkartmamla karşıdan gelen motosikletin 150-200 metre öteden beni görüp panikleyip frene basmasıyla kayip düştü kayan motor benim motoruma çarptı.Benim motorumda bişey yok.Ama yolun hem en kenarından hemde kavsağa yaklaşmasına rağmen hızlı geliyordu.Ona rağmen bana 100 de 100 kusur cıkmış sizce doğru mu ifade eksikliğinden kaynaklı kusur mu?

      Karşı tarafın masrafını kendi sigortamdan yaptırıcam bende ne olarak gözükecek sorgulamada?

     3. Bu bilgiler ile yorum yapmam yanlış olur. İtiraz mercileri ile temasa geçmeniz daha doğru olur.

 90. Aracim park halinde iken bir servis araci geri geri gelerek aracimin sag on kapisina carpti ve sonradan durdu maddi hasarli kaza tespit tutanagi tuttuk ve kazada %100 servis soforu kusurlu bulundu. servislerde ozel bi durum var mi soforun src belgesi yada servis soforu diye bir tabir baskasi kullanabilir mi yani aracimi kaskomdan yaptirmak istedim ama kasko sirketim kazayi incelemeye aldi alma sebebi ne olabilirkazayi incelemesi icin gorevlendirilen personel kazanin karsi tarafın sigortasindan yaptirmamizi istiyor ve kaskomun bozulacagini aracim hasarsiz oldugu icin dava acamayacagimi beyan ediyor bunlar dogru mu

  1. Kusur %100 karşıda ise Aracı ister karşı taraf trafik (teminatlar kapsamı dahilindeki tutara kadar) isterseniz kendi kaskonuzdan yaptırabilirsiniz.

   1. Kazayı kasko şirketim incelemeye aldığı için kaza oranı değişme ihtimali var mı kaskonun personeli karşı tarafın sigortasından yaptır demesinin amacı sigorta şirketi ile mi uğraşmamak

 91. hocam iyi günler dilerim . ben arkadaşımın araba ile seyir halindeyken bi araca carptım ve kusurlu benim . fakat aracın ruhsatı benim üstüme değil arkadaşın aracı . sigorta şirketi benden para talep ediyor 15000 tl böyle bi hakları varmı . ruhsat sahibine değilde bana neden ediyor .

  1. Trafik poliçesi arabaya yapılır. Böyle bir uygulama yapılmıyor olması lazım. Ama poliçede ne şartlar var bilmiyorum. Önce Şirkete bir kez daha sorun. Yoksa tahkim ve avukata danışın derim.

 92. Merhaba ben ışıkları geçtim sağ şeritte ilerliyordum orta şeritte kamyon vardı şoför benim arabayı sol arka çamurluga deyerek sağ tarafa itti yani sağ şeride geçmeye kalktı bu olayda suç kimde benim sigorta delinir mi kamyonda hasar yok

  1. Yunus Bey geçmiş olsun. Kazada kusurunuzun olmadığı kaza tespit raporunun inceleme sonucu ortaya çıkar ise problem olmaz.

 93. Bu gün bu gün kaza yaptim u dönüşü yaparken suratla gelen araba arka sağ lastikten çarptı çarpan araca sigortacı perte çıkar dedi kaskosu var çarpanın kaza kusuru bende ben bi masrafa girermiyim acaba bilgi verirseniz sevinirim

  1. Geçmiş olsun. Kusur %100 sizde ise karşı taraf kaskosu aracı pert ediyor ise, kasko şirketi hasarı tazmin ettikten sonra hasar için katlandığı maliyeti sizin trafik sigortanızdan ve eğer hasar trafik poliçesindeki teminattan yüksek ise farkı sizden talep edebilir.

 94. merhaba düz şeritte ilerlerken park halinde bir aracın ani kapı açması sonucu bizim araçta hasar meydana geldi. sağ kapı ve ayna koptu tamamen. hata oranı nasıl olur. bizim sigorta ve kasko var. karşı tarafın yok. hataya göre kim karşılar masrafları. teşekkürler

  1. Emel Hanım geçmiş olsun. Siz Kaza Tespit tutanağınızı karşı taraf ile birlikte doldurdu ve kaza yeri fotolarını da çekti iseniz. İki tarafın anlatımı ve fotolara bakarak uzmanlar kusurun belirlenmesi konusunda değerlendirme yapacaklardır. Eğer kusur %100 karşı tarafta ise iki seçeneğiniz var. Karşı tarafın zorunlu trafik sigortasından veya kendi kaskonuzdan aracınızın hasarını yaptırabilirsiniz. Karşı tarafın zorunlu trafik poliçesinin olmaması zor ihtimal. Çünkü hem arabası bağlanır hem de ciddi ceza öder. Ama velev ki öyle, hasarı sorumluluğu oranında karşı taraf cebinden öder. Size önerim kaskonuzdan aracınızı yaptırın. Bırakın kasko sigorta şirketi gerisi ile ilgilensin.

 95. merabalar
  aracımla kaza yaptım aracım perte çıktı yanımda bi arkadaşımla ifade felan verdik kasko şirketine gitti araç sonuçlanmasını beklerken arkadaşım ifadesini degiştirmiş kasko şirketine farklı bir ifade vermiş bende biraz alkol mevcuttu aracı kasko şirketi karşılamayacagını söyledi ben bu duruma nasıl itiraz edebilirim şaitlerimde mevcut aracı arkadaşımın kullandığına dair

  1. Sigorta şirketi yasal sınırın üzerinde promil alkol var ise hasarı ödemez. Bununla birlikte alkol miktarı yasal sınırın üzerinde ise dava yolu ile alkolün kazanın oluşmasında rolünün olmadığını ispat etmeniz gerekir. Bu konudaki mevzuatta son dönemde bir değişiklik oldu mu bilmiyorum. Bir avukat ile görüşün.

 96. merhaba 2016 yılında yapılan kazada karşı tarafta 45000 tl hasar var expertiz bizi 8/8 suclu bulmuş bizim sigorta firması 24000 ödemiş kalanıda karışı tarafın kaskosu yaptırmış aracı şimdi bize karşı tarafın sigortası dava açtı parayı ödeyin diye.
  Sorum şu;
  1.bizim sigortamız neden 24000 ödemiş 31000 ödemesi gerekmiyor mu?
  2.Karşı tarafın sigorta şirketi bize dava açma yetkisi var mı ?kazada herhangi bir kasti hareket yok.
  Tşk.

  1. Günaydın,

   Geçmiş olsun.

   Kusuru karşı taraf belirlemez. Kaza;

   Sadece maddi hasara sebebiyet verdi ise sizin karşı taraf ile tuttuğunuz,
   Yaralanma ve/veya vefat var ise polisin/jandarmanın tuttuğu,

   KTT (kaza tespit tutanağı) üzerinden TRAMER bünyesinde oluşturulan Tutanak Değerlendirme Komisyonu tarafından, tutanağı ve varsa çekilen fotoğraflar incelenmek suretiyle sorumluluk oranları %0, %50 ve %100 oranları çerçevesinde kesin olarak belirlenir. Sonuç TRAMER aracılığıyla ilgili şirketlere elektronik ortamda bildirilir.

   Sizin vakada kusur 8/8 sizde belirlenmiş.

   Karşı tarafın kasko şirketi size ve trafik sigortanıza rücu edebilir.

   Poliçede teminat üst rakamına kadar trafik sigorta şirketi ödeme yapar. Farkı sizden isterler. Kaza tarihindeki olay başına maddi hasar teminat tutarını bilmiyorum.

   Üstü için, varsa sizin kasko poliçeniz üzerinde ihtiyari mali mesuliyet teminatını kullanabilirsiniz. Yoksa talep edilen fazla tutarın tamamen söz konusu hasardan mı kaynaklandığından emin olun. Aracın geçmiş sorunlarının da vesile ile tamir edilmiş olması durumunda bu kısımdan sizler sorumlu tutulamazsınız.

 97. merhaba, karşı tarafın %100 suçlu olduğu kaza sonucu aracımız anlaşmalı bir serviste yapıldı. Yapılan işçilik güzel olmamış. Direksiyon simitı eğilmiş düzeltilip yerine koymuşlar, kırık ve eğilmiş plastik parçalar düzeltilerek yerine takılmış, şoför koltuğu kırılmış tamirini yapmış yerine koymuşlar ama düzeni yok sallanıyor vs… gibi sıkıntılarla karşılaştım. Aracımı bu şekilde kabul etmek istemiyorum ne yapmam gerekiyor. Bir yardımcı olur musunuz. aracım: 1996 model xei toyata coralla

  1. Geçmiş olsun. Sigortanın amacı aracınızı kazadan bir dakika önceki durumuna getirmektir. Ne daha iyi ne daha kötü. Sigorta şirketinizle görüşün. Durumu anlatın çareyi onlar önersinler. Yok olmaz denirse aracın durumunu tespit ettirip dava açabilirsiniz.

   1. merhaba, zincirleme kaza yaptık geçen sene ve bugün icra dosyası geldi araç kiralıktı. Aracı süren ehliyetsiz kişi kazanın ardından korkup kaçtı ve 5 araç arka arkaya birbirine çarptı Kusur %100 bizim ehliyetsiz kişi de fakat kaskosu yoktu aracın bu süreçte diğer araçların hasarını kim kime çarptıysa birbirininkini mi karşılar yoksa bu kazaya sebebiyet veren kişinin sigortasından kaskosundan mı kesilir kaza da bulunan tüm araçların hasarı? aracı kiralayan sokak rent a car’ı resmi belgesi yok ve kiraladığı aracın kaskosu yoktu, kiralarken de biz senete imza attık kapalı 1.500 TL arasıydı bugün 150 Bin TLlik tebliğ geldi evimize araç sahibi tarafından açılmış ne yapmamız gerekiyor, Teşekkürler şimdiden

 98. merhaba, karşı tarafın %100 suçlu olduğu kaza sonucu hesabıma sigorta şirketi tarafından yatırılan para miktarı eksper raporunda belirtilen miktardan fazla durumda. aradaki fark ne için olabilir acaba?

  1. Tüm dosya detayları bilinmeden cevaplanması zor bir soru olmak ile birlikte; maddi hasarın aracınıza verdiği değer kaybı hesaplanmış ve hesaba yatırılmış olabilir. Kaza sonrası maddi hasar dışında, -eğer yapıldıysa- aracın servise çekilmesi tarzı ek masraflarınız karşılığı olabilir. Ancak orantısız fark varsa, sigorta şirketine ödenen hasar kalemlerinin detaylarını sorabilirsiniz. Eğer bir hata var ise iadesini yapabilirsiniz.

 99. Ben araba ile kaza yaptım karşı arabanın sağ arka kapısı değişti sene sonu tahminen sigortama fazladan kaç para gelir lütfen bilgilendirirseniz sevinirin

  1. Mahmut Bey geçmiş olsun.

   Bu kadar bilgi ile zor bir soru. Daha önce kusurun sizde olduğu başka hasar var mı? Aracın değişen parçası ödediğiniz prime göre nasıldı? İthal bir araç mı? Lüks mü? Gibi sorular ile bakmak lazımsa da, genel olarak sigorta şirketleri kendi portföy hasar/primlerine ve de piyasada agresif olmak istemediklerine göre fiyatlama yapıyorlar. Yenileme döneminde eğer çok hasarlı bir müşteri değilseniz veya bu ilk hasarınızsa mevcut poliçe primi ile aynı bile çıkabilir. Size önerim çok sayıda şirketin tekliflerine katşılaştırmalı bakmanız. Ertuğrul

   1. Aracima 1050 tlye sigorta yaptirdim daha sonra kaza yaptim suc bende karsi tarafin arabasini benim sigortayla yaptirdim 1200 tl tuttu simdi arabayi satiyorum sigorta yaptirali 4 ay oldu sigorta benim kullanmadigim 7 ayin parasini verir mi

   2. İyi günler kaza yaptım yüzde yüz küsürlüyüm karşi araç sıfır trafik poliçesi 36 bin kasko 20 bin karşiliyor kalanı ben karşilayacakmişim fakat araç degeri suan peşin 98 fakat pölice degeri 116 bin imiş benden o parayı istiyorlar ne yapmam lazım tşk ederim

    1. Tayfun Bey geçmiş olsun.

     Sigortacılıkta prensiplerden bir tanesi sebepsiz zenginleşmeye yol açmamaktır. Karşı tarafın aracı pert mi oldu? Yani tamamen veya onarım maliyeti araç maliyetinin belirli bir oranının üzerine mi çıktı ki sizden tüm araç bedeli veya poliçe değerini istiyorlar?

     Sigorta şirketlerine düşen kazanın olmadan hemen önceki halinde aracı teslim etmektir. Ya yaptırılır veya aynı marka model piyasa değeri araştırılır ve bu tutar müşteriye ödenir.

     Pert olan araç ise piyasa değerinden (pert piyasa değeri satılır) Karşı tarafın elde edeceği gelir aracının kazadan önceki halinin değerinden fazla olamaz. Tüm detayları bilemediğim için bir avukata danışmanızı öneririm.

     Bu arada benzer durumlar ile karşılaşmamak üzere trafik poliçesi yaptıran tüm müşterilere Tamamlayıcı Trafik Sigortası ürününü de almalarını öneririm. Böylece trafikte değerli bir araç ile kazaya karıştıklarında kendilerinin ödeyeceği yükü yok eder veya hafifletebilirler.

     Ertuğrul

  2. Merhaba. Kırmızı ışıkta geçen araç aracımıza çarptı. Mobese incelemesi ile yüzde yüz karşı taraf suçlu. 25000 hasar kaydımız oluştu.Değer kaybı davası açacağiz ama karşı tarafın sadece sigortası var kaskosu yok. Bu durumda değer kaybımız hasar miktarımızla birlikte sigorta bedelini (36000 TL ) aşarsa bu durumda ne olacak. Örneğin; 25000 ( hasar)+ 20000 ( değer kaybı ) aradaki 9000 binlik fark ne olacak kim tarafından ödenecek ?

    1. Sigorta şirketi bana ödemeyi yapıp fazla olan kısmı kusurlu müşterisinden mi alacak yoksa ben sigorta şirketinden limit dahilinde değer kaybımı alıp değer kaybımı karşılamayan geriye kalan miktar için karşı tarafın sürücüsüne dava mı açacağım? Teşekkürler.

    2. Hayırlı günler seyir halinde iken arkadan bir araca çarptım %100 ben suçlu bulundum çarptığım araç pert kaydı çıktı piyasa değeri 250 bin tl benim kaskom yok zorunlu trafik sigortam var karşı tarafında kaskosu yok ben ne kadar öderim. Teşekkürler

     1. Günaydın

      Geçmiş olsun. Tahmini olarak hesap şöyle aracın benzer fiyatı 250.000- mevcut hasarlı aracın satış bedeli= hasar tutarı.

      Bu tutarın sanıyorum şu anda araç başına maddi değeri 50.000 TL sini karşı tarafa trafik sigorta poliçeniz öder.fark kalıyorsa onu da sizden isterler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir