Golden Retriever ile Birlikte Yaşamak

Yaklaşık 10 yıldır bir ve son bir yıldır da iki Golden Retriever ile birlikte yaşıyoruz.

IMG_2225

Süper dostlar.

Çocuklar onları çok seviyor, onlar da çocuklarla çok iyi geçiniyorlar.

Sevgi delisi, insan canlısı ve çok akıllılar.

Birlikte yaşamak çok güzel ancak; tüm diğer cinslerde olduğu gibi, birlikte yaşamaya başlayacağınız ilk andan itibaren mutlaka bazı kurallar içinde yetiştirilmeleri gerekiyor.

Eğitimleri konusunda ilk Golden’ımız evimize gelmeden  önce; bize, başlangıçtan itibaren neler yapmamız gerektiği anlatılmasa idi, muhtemelen birlikte bu denli rahat bir 11 sene geçiremezdik.

Bunlardan bazılarını sizlerle de paylaşmak istedim.

-Köpekler sizlerin yanına geldiğinde kendilerini yeni bir “sürü” içerisinde kabul ediyorlar. Evdeki erkek fiziksel nedenlerle (iri, güçlü) sürünün lideri. Evin kadını ise hastalanınca ya da yaralanınca şefkat talep edilen/edilecek kişi olarak, hafızalarına hemen kaydediliyor.

-İlk eve geldiğinde, “sürüde” kimlerin olduğunu anlayabilmesi için, mümkünse birkaç gün eve misafir kabul etmeyin.

-Sizinle, Lider olma mücadelesine girmemeleri için; 

 • Yemeği önce siz yedikten sonra onların yemelerine izin verin.
 • Sizin oturduğunuz seviyeye çıkmalarına, aynı koltukta oturmalarına izin vermeyin.
 • Aynı Seviye de yatmayın.
 • Bir eşyayı kim alacak mücadelesi/oyunu yapıyorsanız, ona yenilmeyin.

Yoksa, hırçın en iyi ihtimalle şımarık bir köpeğiniz olur ve geri dönülmesi çok zor olur.

Özellikle yemek konusunda size “duygu sömürüsü” yapacaklardır. İtiraf etmeliyim k; bu konuda çok yetenekliler.

-Köpeğinize bir şeyi öğretmek istiyorsanız, “tam eylemi yaptığı sırada o eylemin adını tekrarlayın.” Örnek: oturduğu sırada “otur”,  yattığı sırada “yat” kelimelerini tekrarlayın. Zaman içinde bu kelimeleri söylediğinizde, istenen eylemi yapacaktır.
-Köpeğiniz ne söylediğinizden çok hangi ses tonu ile söylediğinizi anlıyor. Bu nedenle sevgi gösterirken yumuşak ses tonu ile söylemeniz yeterli, yapılmasını istemediğiniz bir harekette de sert bir ses tonu ile “hayır” demeyi deneyin. Kesinlikle en ufak şiddet kullanmayın.

-Her birinin ayrı karakteri olduğunu da söylemeliyim. Aynı anne-babadan olsalar bile.
-Sandığınızdan zekiler ve boşluklarınızı bulup kullanmada mahirler. Örnek: Kuru mama yiyorsa üstüne bir kez başka bir yemek koyduğunuzda, sonraki yemeklerde bunu yine bekleyecekler ve bir süre sade kuru mamayı yemeyebilecekler.
-Köpeğinizin bir zaman kavramı yoktur. Bu nedenle evden çöp atmaya ayrıldığınızda da uzun bir seyahatten geldiğiniz de de “hoş geldin coşkusu yapacaktır.”

-Evde yalnız başına ve gürültü yapmadan kalabilir. Sadece, evden ayrılırken çok abartmadan veda yapın ama eve her geldiğinizde ona tezahürat edin. Sonraki sefer onun için beklemeye değer bir şey olsun.
-Köpeğinizle ilgili konularda onunla konuşun. Benim gözlemim işe yarıyor. Örnek: Bir yere bırakacağınız zaman, “sonra gelip seni alacağım” dediğinizde ayrılmaya tepkisi ile öylece bıraktığınızdaki tepkisi farklı oluyor.
-Sosyalleşmelerini istiyorsanız köpeğinizin  başka köpeklerle (çok sert olmayan) koklaşmalarına izin verin. Koklaşma sırasında aniden tasmayı çekmeyin, asıl bu köpekler arasında sertliğe yol açıyor.
-Yeni Golden’ımız bebek olarak eve geldiğinde öğrendik ki; Köpeğiniz için bezler çıkmış. Evde birlikte yaşayacaksanız, ilk yapmanız gereken,  “tuvalet eğitimini vermek.”

Evde ilk gecesini geçirmek üzere, tuvaletini yapmasını istediğiniz yere (Balkon, banyo vb. gibi) götürün. Bir gece orada yalnız kalması gerekiyor. (o gece siz ve komşularınız köpeğinizin mutsuz sesine dayanmak durumunda:))) Köpeğinizi getirmeden önce bu alana geniş şekilde gazete veya bez serin.

İstediğiniz O yere tuvaletini yaptıkça, zaman içinde bez ya da gazeteleri yavaş yavaş azaltın ve bu alanı daraltın.
– Her seferinde tuvaletini istediğiniz yere yaptığında, yaparken “aferin” deyip bir ödül verin; ve istemediğiniz bir yere yaptığında eylem sırasında “hayır” diyerek yanlış yaptığını hissettirin. Eylemi geçtikten sonra aferin ve hayır onlar için çok anlamlı değil.

Bir de unutmayın ki köpeğinizin özellikle idrarını tam anlamı ile tutabilmesi için yaklaşık 7-8 aylık (+/-) süreye ihtiyacınız var. Dolaşım sistemleri tam olarak işlevsel hale gelip, “tutabilmeleri” için.
-Golden’lar yaklaşık bir yaşına kadar evde bazı eşyaları kemirecektir. Ama evet/hayırlar ile bir yıl içerisinde bu huyları bitiyor. Sabırlı olun. Fazlasıyla değer.
-Özellikle Golden’larda gözlemlediğim bir noktayı da belirtmek isterim. Golden sevgi bekler, ister. Bahçede kalır mı? Daire de yaşar mı? Kalır. Yaşar… Yeter ki yanında insan olsun, siz olun.
-Köpeklerde 1 yıl insan yaşı ile 7 yıla tekabül ediyor. 10 lu yaşlarda yaşlandıklarını anlayabiliyorsunuz.
. . .
Bir köpek dost edinilmesini herkese tavsiye ediyorum ama; özellikle orta yaş sonrası kişilere,  köpek sahibi olmalarını özellikle tavsiye ediyorum. Karşılıksız sevgi almanın yanı sıra, mecburen spor yapıyorsunuz. (Çünkü günde 2-3 defa gezdirmeniz gerekiyor, Üstelik Kış yaz fark etmez.:))
Çok iyi dostlar, sevgileri hiç bitmiyor. Kötü enerjinizi alıyorlar. Size mecburen yürüyüş egzersizi yaptırıyorlar. Ama unutmayın ki; bir köpek ile yaşamaya başlamak demek; hayat tarzınız değişecek demektir. Eviniz, arabanız, tatil zamanlarınız ve yerleriniz. Çok iyi düşünerek alın. Ama, bu sorumluluğu taşıyamayacaksanız hiç almayın.
Bana soruyorsanız: İyi ki varlar… Tüm sorumluluklara değer…

Not: Dost Kitabevi Yayınları Pratikler Dizisi:4,  “Köpeğinizi Nasıl Bilirsiniz?” (Yazan: Desmond Morris) isimli kitabı okumanızı öneririm.

“Golden Retriever ile Birlikte Yaşamak” için 393 yanıt

 1. Merhaba Ertuğrul Bey , 3 aylık golden sahibiyim 2.5 aylıkken eve geldi , .Salonumuzda ona ait kafesli alan oluşturarak pede çiş eğitimi verdik şuan pede yapıyor , kafesten de oturduğumuz zaman içerisinde çıkmasına izin veriyoruz ,kapısını açık tutuyoruz çiş ve su için kendisi girip çıkıyor.. çekiştirme ve oynarken ısırmaması için hayır ı öğretmeye çalışıyoruz. Yazılarınızdan okuduğum bilgileri uygulamaya çalışıyoruz.Çok teşekkür ederiz. Benim size bir sorum olacak ; Timo mama yedikten çok çok sonra kaka yapıyor , bir de bir kaç kere yapıyor.Şu an evde olduğu için sorun olmuyor ancak dışarı alıştırmaya başladığımızda sorun olacak gibi görünüyor. Bu konuda ne önerirsiniz?

  1. Merhaba,

   Çok güzel bir dostunuz olmuş. Güle güle büyütün.

   Günde iki dışarıda gezi ile büyük tuvalet ihtiyacını giderecektir. Şimdi henüz yavru, biraz çok ve hızlı çalışıyor olabilir, dolaşım sistemi. Normal bir durum. Dert etmeyin.

  2. Merhaba yazinizi okudum ayrica cok etkikendim bizimde bi golden kopegimiz var yaklasik 8ay once disarda bulduk once sahibi aradik salmuslar vet.1bucuk iki dedi syle bi problem yasyoruz bademle havalar isindgindan beri yarim saat bile disari cikamiyoruz yalniz kaldginda ilk yarin saatte perdeleri parcaladi ve hergun yapti direk asagi kornisi bile cekeleyerek perdeyi kirmus Eve dondgunde cam bos kalp krizi ani kizamiyorumda soguk havalarda hic byke davranmiyidu yalniz bu ara kacti besgun sonra bulduk acaba etkisi varmi sasirdim balkonumuz yok bahcemizde evimz cokda sicak altkat kebabci isidan mi yardinci olursaniz seviniriniz caresiz bi durundayiz

   1. Benim önerim sabah erken ve/veya akşam serinlikte çıkmaya çalışmanız. Enerjisini atabilsin. Düzenli bu şekilde çıkarsa sıcaklara katlanır sizler gibi.

 2. İyi günler 4.5 aylık bir goldenim var tuvalet eğitimi vermeye çalışıyorum balkonda kalıyor tuvaletini öğrenmesini için içeri alamıyorum hem balkona hem de bahçeye tuvaletini yapıyor üç öğün yek veriyorum sadece bahçeye yapmasını istiyorum balkona yaptığında kızıyorum bahçede yaptığında ödül veriyorum ama üç haftadır hala ogretemedjm ne yapmam gerek lütfen yardimci olur MUSUNUZ

  1. Arzu hanım merhaba,

   Güle güle büyütün. Tuvalet derken kakasını dıları yapmayı kastediyorsanız çok yakında öğrenir. Ama küçük tuvaleti için kasları henüz beklemeye yetecek güce varmamıştır. 7-8 aylıkken bunu yapabilir.

   Yalnız bıraktığınız için tepki de gösteriyor olabilir. İyi başlamışsınız. Azıcık daha sabır. Olacak. Sonra doyamayacaksınız sevgisine.

  2. Merhaba 1 yaşında golden sahiplendim tuvalet eğitimi , otur , kalk komutlarını normalde uyguluyor ! Fakat ben bugün sahiplendim Bahçeli bir evim var ve eski sahibini arıyor şuan ve iki kere ısırmaya çalıştı bu durum ne zamana kadar sürer ve gerçekten ciddi ve sert komutlara devam etmelimiyim? Bir kaç kişi aç bırakmamı tavsiye etti ama kıyamıyorum işin açığı tavsiyeniz nedir? Böyle devam ederse geri vermek zorunda kalabilirim

   1. Merhaba,

    Sizi tanımaya ve alışmaya çalışıyor. Sabırlı olun. Ona zaman verin. Rutin bakımını (mama verme, su verme gübi) yapın. Aç bırakmayı önermiyorum. Ceza ile değil ödül ile ilerleyin. Ödül mamaları ile olumlu hareketlerini ödüllendirin. Vaz geçmeyin. Muhteşem bir dost. O da sizden çekindiği için ısdırma tehdidi yapıyor. Düzelir. Hayır ve aferin lere devam.

 3. Merhabalar Ertuğrul bey, 6 aylık golden köpeğe en doğru mama verimi günlük ne kadar olur.
  Bilgi için teşekkürler.

  1. Son yıllarda biz Royal Canin kullanıyoruz. Peoplan, Hills, Akana N&D de kaliteli markalar.

   Bir yaşa kadar Tavuklu, daha sonra kuzu ve pirinçli öneririm.

   Tavuklu çok kalorilidir. Bir yaştan sonra devam etmeyin kilosu gereksiz artar. Ana büyüme dönemi için ideal.

   1. Merhabalar hocam. İşim gereği yaklaşık 12 saat çalışmaktayım. Güvenlik görevlisiyim fakat, bir golden sahibi olmayı aşırı istiyorum. Bir golden 12 saat bekler mi yalnız kalır mı bunu araştırmak istedim karşıma,yazmış olduğunuz yaşantınız denk geldi. 12 saat bu durumu kurtarır mı Hocam ne dersiniz ?

    1. Çok sevgi verirseniz dayanır ama 12 saat evde yalnız kalacaksa daha uygun bir zamana kadar almasanız mı acaba. Ona yazık, sorumluluğu için size de yazık.

 4. Merhaba köpeğim mama yemiyor mama yemediği içinde ek gıdalar vermek durumunda kalıyorum. Üçer kiloluk mamalar alıp farklı farklı denetiyorum ama asla yemiyor. Pirinç yumurta gibi şeylerle karıştırınca tek tek ayıklıyor. Onu geri mamaya alıştırmak için ne yapmalıyım ?

  1. İnatla kuru mama dışında başka yiyecek vermeyin. Ödül olarak yanınızda taşıyın. Güzel bir şey yapınca bir tane verin. Ödül olunca daha da severek yiyecektir.

 5. Merhaba köpeğim çok fazla tüy döküyor ve bunun mamadan dolayı olduğunu düşünüyorum acaba tüy dökmeye iyi gelen mama önerir misiniz ?

   1. İyi akşamlar ☺️Ben 38 yaşındayım evliyim iki oğlum var biri 18 diğeri 10 yaşında 5 katlı apartmanda oturuyoruz aile apartmanı sahiplenmemize destek büyük . Kuzenim goldınları var 2 hafta sonra doğum yapacak 3 aylık olduğunda bir tanesini sahipleneceğiz erkek istiyoruz kısmetse adıda COBE olacak🙏🏼❤️evimiz 150 m2 arkalı önlü bahçemiz var yeterli büyüklükte önümüz park ayrıca belgrat ormanına çok yakınız yürüyüş yolumuz çok güzel. Mahallemizde 2 ayrı veterinerimizde var. Ben ev hanımıyım vaktim bol çok iyi ilgileneceğime eminim daha şimdiden içim içime sığmıyor çok mutluyum uzun zamandır istiyordum ama kendimi iyice geliştirdim sürekli bilgilenmek amaçlı yazıları okuyorum videolar izliyorum uzman oldum diyebilirim:))) temizliği bakımı eğitimi kendimi bu konuda bilgilendirdim. Maddi manevi bu yönde hiç bir sıkıntı yok yanlızca mahallemizde çok köpek var köpeğimle yürüyüş yaptığımda diğer köpeklerin saldırısına uğrarmıyım. Düşündükçe çok sitrese giriyorum 2 defa köpek saldırdı biraz o korkuyu üstümden atabilirmiyim ne önerirsiniz yazınız çok güzel kaleminize sağlık. Sağlıklı mutlu huzurlu bereketli ömürler diliyorum:)))

    1. Günaydın,

     Öncelikle güzel mesajınız için teşekkür ederim. Cobe daha şimdiden şanslı diye düşünüyorum.

     Sorduğunuz konuda farklı tecrübelerim oldu. Mahalledeki köpekler ile koklaşıp tanışmaşarına izin verdiğim için gezileri birlikte yaptığımız çok sayıda gezi arkadaşımız oldu. Ama zaman zaman özellikle sürü şeklinde gezerlerken agresif olan köpeklerle de karşılaştık.

     Kendinize güvenli bir yürüyüş güzergahı bulun diyeceğim. Ben bu tür durumlarda manyetik, yüksek desibelli küçük bir alet ile (internette vardır) dolaştığımı hatırlıyorum. Internette vardır. Düğmesine basınca insanların duyamadığı ama onların duyduğu ve uzaklaştıkları ses yayıyor.

     Bir de köpeği olup gezen komşularınızdan güzergah öğrenin.

     Genelde golden herkesle geçinir ama erkek- erkek ve dişi- dişi birbirlerini daha az seviyorlar. Yani karşı cins bir köpekle karşılaşırsanız korkmayın.

     Koklaşmaya geldiklerinde korkuyla Cobe nin tasmasını çeköeyin, bırakın tanışsınlar. Çekerseniz bu agresif sanılıp kavga başlayabiliyor.

     Köpeğim yanımda iken bana saldıran hiç olmadı. Ama onu korumak için mücadele ettiğim oldu.

     Birbirlerini ıssırınca ayırmak da zor oluyor. Ya varsa su dökün, ya da ıssıranın kuyruğunu çekin ancak o zaman bırakıyorlar.

     Bulursunuz bir çözüm. Çok da dert etmeyin.

     Cobe’yi Güle güle büyütün.

     1. Çok teşekkür ediyorum. Hemen internetten temin edeyim her ihtimale karşılık. Ne güzel bir aletmiş iyiki yazmışım size harika 🤩 Yürüyüşe gittim bu gün köpeklerini gezdiren 2 kişiye rastladım onlarada sordum. sitres olma burdakiler çok alışık dediğiniz gibi sadece koklaşırlar sonrası rahat dediler içim çok rahatladı gerçekten 🙏🏼Şimdi 3. Oğlumun ihtiyaçlarını alacağım müsait olduğunuzda bunun içinde bilgilendirirmisiniz sizin önerdiğiniz mamayı kaydettim birde fırça için xl firmünatör tarak alacagım yatak 2 adet sipariş ettim salona ve yatak odasına koyacagım çelik mama tası 2 tane.diş fırça ve macun oyuncak . Bunlar kolay da hani siz 2 goldın sahibi olarak olmazsa olmaz çok memnun kaldığınız hayat kolaylaştıracak bi ürün eşya ne önerirseniz memnun olurum. SAYGILAR 🙏🏼💐

     2. Bu arada yürüş yolum tek bir yol gidiş geliş başka alternatif yok malesef mahallede toplam 30 köpek mevcut🥶 ama hallolur sayenizde çok güzel bir fikir aldım🙏🏼

     3. Merhabalar,geçen sene yazışmışız ama bebek golden sahiplenmek nasip olmadı öldüler 3 günlükken 3 seferde doğum oldu yaşamadı bebekler 😢 ama her şeyde bir hayır vardır diye boşuna dememişler 1 ay evvel 14 aylık labrador golden kırması sahiplendik özel eğitimli uslu uyumlu akıllı okadar tatlıki her gün kendine hayran bırakıyor okadar asil bir kız adı DOGİ bu ay kısırlaştırıcaz. En zoru mahalledeki köpekler saldırdılar Allah tan zarar vermediler ellerinden zor kurtulduk hepside cüsseli iri ..neyseki bahçemiz ona yetiyor şu an yürüyüşe çıkamıyoruz en az 30 köpek var !!!!Birde mamasını koyuyorum gün içinde yiyor gidip gelip pek bir düzen oluşturamadık. Sabah yemiyor akşam üstüne doğru acıkıyor …Sahibide yurtdışına taşınmış keşke biraz bilgi verseymiş. Mama olarak şu an proplan somonlu onu veriyoruz🙏🏼💐

    2. abla ben sarıyerde gezdiriyodum köpeğimi yavru olmasına ragmen köpekler ısırmaya calısıyordu. bi kopegin yanindan gecerken kucagıma almak zorunda kalıyodum ama köpeğin karakterine göre değişebilir bence

 6. Merhaba Ertuğrul Bey goldenım çok fazla tüy döküyor mamadan olduğunu düşünüyorum. Tüy dökülmesine iyi gelen mama önerir misiniz ?

   1. Ertuğrul Bey Merhabalar verdiğiniz bilgileri okudum çok güzel ve sade anlatmışsınız ben yavru bir golden sahiplenmek istiyorum.Yalniz yaşıyorum iş yerim ağaçların otların bulunduğu geniş bir alanda ancak sabah 8 den 10 a kadar dostumun arabada durması mümkün mü camları acik ve serin gölge bir yere park edilmiş halde olacak şekilde sonrasında arabadan çıkarıp gezdirebilirim.Ve bu dedigim olay gunduz çalıştığım 5 gun için geçerli gece çalıştığım dönemler is yerim cok sakin bu tip sorunlar olmamakta.Bir sorum daha olacakti 2 ya da 3 aylik yavru olacağı için dışarıda gezdirmem sorun oluşturur mu köpeği olan bir arkadaşım hastalık kapabilir dedi ama surekli evde durması daha kötü olur diye düşündüm.
    Son olarak gunduz ise geleceğim o 5 gun de sabah 8 aksam 8 şeklinde çalışıyorum evin içinde kalsa cok mu sıkılır eve gelince ilgimi gösteririm gerekeni yaparım ama benim gönlümden geçen is yerine götürmek evde tek kalmasına gönlüm razı gelmiyor en azindan en hassas miniklik dönemlerini geçirdiği sıralarda büyürse belki alışı onunla oynamak ilgilenmek için cok heyecanliyim size bu konuda danışmak istedim şimdiden teşekkür ederim

    1. Günaydın,

     Bu kadar şimdiden seviyorsanız ne mutlu alacağınız golden a. Sevgi olduktan sonra yönetirsiniz.

     Aşıları tamamlanmadan kedi ve köpekkerin gezdiği alanlara mümkün olduğunca çıkartmayın. Diğer kedi ve köpeklerin gezmediği yerlerde biraz gezebilir.

     Benim zaman zaman ilk golden ı akşamları bir iki saat camları hafif açık arabada beklettiğim oldu. Ama sıcak olmamalı, havasız kalmamalı. İdeali evde beklemesi. 8 saat bekler. Ama sizinle olması da onu mutlu eder. Bilemedim. Arabada hergün iki saat bekletme fikri de zor bir karar.

 7. Merhaba Ertuğrul Bey 4 aylık bir oğluşumuz var kışın aldığımız için şuan kendisine ayırdığımız bir odada kalıyor. Ama nisan gibi bahçede kalıcak sizce bu sorun olur mu yani bahçeye adapte olup alışabilir mi ?
  Bir de ne yazık ki çok fazla ısırıyor komutlar verip hayır desem de asla umrunda olmuyor ve ısırmaya devam ediyor onu bu huyundan nasıl vazgeçirebilirim ?

  1. Merhaba,

   4 aylık golden, biraz korkuyor biraz sürüdeki yerini anlamaya çalışıyor. Issırmaya çalışmak biraz bunun belirtisi. Hayır ve evetler ile yakında bitecektir. O anda tepki verin. Aşağı yukarı hepsi yapıyor.

   Bahçe zor olacaktır. Sizle olmak isteyecektir.

   Güle

   1. Merhaba iyi günler blogunuzu bir süredir severek takip ediyorum.
    Bizimde bir dişi goldenimiz var 5 aylık. İlk başlarda odamızda yanımızda yatırdık çok fazla kablo ısırdığı için ve her yeri dağıttığı için kafes aldık evdeyken genelde orda oluyor. Çok havlıyordu biz odadan çıktığımızda içerideki odaya aldık biraz daha sessizleşti şu an daha rahatız o açıdan. Mama konusunda tavuklu demişsiniz bir kaç yerde tavuklu mamanın tüyleri için zararlı olduğunu okumuştum o yüzden kuzu etli somonlu orta seviye bir mama aldık maddi durumumuz çok pahalı bir mamaya el vermediği için. Tüyleri biraz mat şu an acaba sizin kullandığınız mama nedir? Tüylerinin ve sağlığının bozulmasını istemiyoruz kullandığımız çok pahalı olmayan ve gerçekten tüylerine iyi geldiğini düşündüğünüz bir mama varsa önerinize gerçekten ihtiyacımız var. Gazeteye alıştırdık tuvaleti için ama arada iskaliyor gazete ve ped dışında daha masrafsız bir öneriniz var mı bu konuda? Isırma ve gazete yırtma huyları var ama yanitlarinizdan okuduğum üzere 1 yaşından sonra geçiyor. Teşekkürler cevaplarınız için şimdiden.

    1. Merhaba güle güle büyütün.

     1 yılda sakinliyorlar ama düzenli gezilerle 7-8 aylıkken tuvalet sorunu bitecek.

     İlk bir yıl büyüme, gelişme dönemleri. O dönemde proteğini bol olduğu için tavuklu mama öneriyorum. 1 yaş ile birlikte kuzu-prinç. (lamb & rice)

     Biz uzun bir zaman proplan kullandık ama son 2 kötü çıktı. (Nemli ve yapışık) Royal Canin e döndük.

     Ben internette arıyorum. Hepsiburada.com memnunun. Bir de yakınlarda bir pet shop var ona fiyat soruyorum bazen o uygun oluyor.

     Bu mamalar iyi de içinde çok katkı olduğu için bir önceki Golden’ımızı onlar mı hasta etti diye düşünüyoruz.

     Şimdi İzmir’de bir lokal mama üreticisinin ürünlerini denesek mi diye de düşünüyoruz.

     Tuvalet üçin Gazete bence en ekonomik olanı. Başka bilmiyorum ne yazık ki.

     Çok bağlanacaksınız. Müthiş dost.

     Biz iki yıldır bir Border collie ile birlikteyiz. Erkek. Çok akıllı ama bazı değişik ve zor huyları var. Ör: Çocuk sevmiyor, çoban köpeği olduğu için alan koruyor gibi.

     1. Merhaba cevabınız ve iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. Royal canin mana öneriniz için de teşekkürler lakin evde bir de şirin bir kedimiz var. O yüzden maddi açıdan royal canin bizi biraz zorluyor. En son baya araştırıp legend gold diye bir mama almıştım tercih sebebim düşük tahıllı kuzu etli ve somonlu olmasıydı ve gayet iştahla yiyor ama tüyleri üzerinde pek bir etkisi olmadı doğrusu hala mat tüylere sahip küçük miamız. Gördüğüm her yerde tavuklu mamaların goldenlar için zararlı olduğu yazıyor o yüzden almadım bu zamana kadar ama sizin tecrübenize güvenerek tavuklu bir mama almayı düşünüyorum royal caninden fiyat olarak biraz daha uygun bir öneriniz varsa duymayı çok isterim. Teşekkürler

 8. Ertuğrul Bey merhabalar. Yazınızı ve sorulara verdiğiniz yanıtların bir kısmını okudum. Tecrübeli bir evcil dostu olduğunuzu görüyorum. Benim de 48 günlük bir golden yavrum var. İlk kez böyle bir dost ediniyorum. Evimize geleli bir hafta oldu. Bazı tespitlerim ve endişelerim var. Sizinle paylaşmak istedim. Lexa için evimizin bir odasını düzenledik. Yatak odamıza ve salonumuza girmesine izin vermiyoruz buna alıştırmaya çalışıyoruz. Fakat geceleri uyku dışında onun odasında vakit geçiriyoruz. Tuvalet eğitimi için ilk günden gazeteleri odanın büyük bir kısmına serdik. Gazetenin üzerine çişini yapıyor fakat kakasını nadiren gazetenin yanındaki boşluğa veya biraz değişiklik olsun diye çıkardığımızda koridordaki yolluğun üzerine yapıyor. Ama öncesinde gazetenin üzerine gidiyor kokluyor daha sonra da dışına yapıyor. Bunun sebebi kokuyu bulamaması olabilir mi? Bunun için ne yapmalıyım?

  İç-dış parazit hapı 35 günlükken yutturuldu fakat sürekli kaşınıyor. Bazen kaşıntıdan yerinde duramıyor sanki. Öyle hissediyorum. Sizce sebebi ne olabilir ve ben bu konuda ne yapabilirim?

  Büyük ihtimalle lider olarak eşimi seçti fakat “hayır” komutundan pek anlamıyor hatta hayır deyip oradan uzaklaştırdıkça davranışı daha fazla yapıyor. Bu konuda ne yapabiliriz? Sizce köpek terapi müzikleri işe yarar mı?

  Demir olan eşyaları yalıyor. Anemi var demişti veteriner ve vitamin verdi. Demiri yalamasının sebebi bu olabilir mi? Vitamini veriyorum her gün bunun dışında ne yapabilirim bu konuda?

  Kuru mama ile besliyoruz fakat birkaç kez ödül olarak (çişini veya kakasını istediğimiz yere yaptığında) birazcık yoğurt ve minik minik kaşar peyniri verdim. Bu yanlış bir davranış mı ? Her zaman dışarıda satılan ödül mamalarından mı vermeliyim?

  Mamayı önerilen miktarda vermeme rağmen doymuyor. Bitirdikten sonra hala istiyor ve yemek yaptığımda kokusunu duyduğunda çok havlıyor. Ölçüyü aşıp ileride obezite ile savaşmasını istemediğim için fazla mama vermiyorum. Ama dediğim gibi doymuyor. Bunlar normal mi?

  Yatağında yatmıyor. Sürekli soğuk yerleri tercih ediyor. Örneğin balkon, mermerlerin üstü, parkeler, duvarın köşesi gibi… üşütmesinden korkuyorum. Mermerin üzerinde uyursa hasta olur mu ? Genelde bu şekilde midir yoksa bunun bir sebebi olabilir mi?

  Biraz fazla soru oldu ama ilk seferim olduğu için yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Halime Hanım, güle güle büyütün. Müthiş bir dost edinmişsiniz. Sorularınızı yanıtlamaya çalışayım.

   48 gün erken bir yaş. Aksilikleri söz dinlememeleri biraz bu küçüklüğünden. 15-20 güne geçer. Ayrı bir oda ayırmanız ile ilgili. İşiniz biraz zor. Lexa sizin olduğunuz yerde olmak isteyecek. Geceleri de yanınızda uyumak isteyecek. Ama yerde. Yatağa çıkmasına izin vermeyin. Bir kez bile. Sonra çok zorlanırsınız. Gazeteye kakasını yaptıkça ödül vermeye aferin demeye devam. Onu çok kısa zamanda öğrenecek. 7-8 aylık oluncaya kadar yolluk u oradan kaldırın diye öneririm. Kokusunu hep bulur. Ama mutlaka kalacaksa kolonya dökün kokuyu bastırsın.

   Kaşınması iç parazit ile ilgili değildir. Dış parazit ile ilgilidir. Bunun için Frontline veya eşdeğer enseye sıkılan ilaçlar veya Bayer in yuturulan bir dış parazit hapı var onu öneririm. Bazı haplar yeterince etkili olmayabiliyor. Biz en son Border Collie mizde yaşadık. doğru ilacı bulana kadar bir kaç farklı marka denedik. Ama aralarında yazın minimum 1 ay olsa iyi olur.

   Eşiniz sert ses tonu ile Hayır demeye devam. Şu anda korkuyor uymuyor ve korkutabileceği duygusu ile dinlemiyor gibi ama geçecek bu da. sizleri sınıyor.Ben terapi müziği uygulamasını bilmiyorum. Çok bebek henüz. az kalmış geçer bu özelliği.

   Demiri soğuk diye yalıyorlar. camları da yalarlar. Bu vitamin eksikliği konuları biraz ticari geldi bana. 48 günlük yavru iyi de besleniyorsa aklıma başka bir şey gelmiyor. Vitamin falan almayın paranıza yazık.

   Golden’lar obur biraz. Kuru mama dışında duygu sömürüsü ile sizden sürekli yiyecek bekleyecek. Vermeyin diyeceğim. Yapamayacaksınız. (kimse yapamıyor) Mümkün olduğunca az verin. Kuru mama yesin. Yavru iken tavuklu öneririm. İyi marka alın. Ödül mamalarından ben internetten makul fiyatlara buluyorum. Yanınızda biraz bulundurun pratik ve onlar için sağlıklı. Şekerli hiçbir şey vermeyin.

   Mama günde iki kap ideal. Nasıl alışırsa öyle gider. Sabah akşam.

   Ortam sıcaksa sevmiyorlar ve soğuk zemin seviyorlar. Sorun değil bu. Üşütmez merak etmeyin. onların tüyleri klima etkisi yapıyor. golden’lar cins olarak soğuk ve yağışlı iklimlerden geliyorlar. Ülkemiz ortalama olarak daha sıcak.

   Biraz sabır. Geçecek ve doyamayacaksınız dostluğuna…

   İyi akşamlar.

   1. Çok teşekkür ederim Ertuğrul Bey. Söylediklerinizi uygulayacağım. Birkaç mesele daha var aslında. Onları da sormak istiyorum size.
    Lexa kakasını yemeye çalışıyor. Biz hep yanında olduğumuz için izin vermedik şimdiye kadar ama biz olmasak eminim ki davranışı gerçekleştirirdi. Bunun sebebi sizce nedir? Bu konuda ne yapmalıyız?
    Bir de karma aşının ilk dozu yapıldı. İki hafta sonra da ikinci dozu yapılacak. Şu anda dışarıya çıkarabilir miyim? Yürütebilir miyim? Yoksa en son aşısı yapılana kadar evde mi tutmalıyım? Şimdiden çok teşekkür ederim.

 9. Merhaba Eruğrul Bey,benim sizlere bazı sorum olacaktı da biz bir golden sahiplenmek istiyoruz bunun sorumlulukları epey büyük bahçeli müstakil bir binamız var ev halkından babam benim gibi hayvanları özellikle köpekleri çok sever ama annem korkuyor bu sebepten evimizin alt katında kömürlük gibi geniş bir yer var ben sabahları 8-9 saat ilgilenebilirim pandemi şartlarında akşam evime çıktığımda onu oraya kitlesem onun için zararlı olur mu.Kaldığı yere mamasını minderini suyunu ne gerekiyorsa hee şeyini koyucam.Benim korkum sabahtan akşama kadar ilgilendiğimde akşam kilitlediğimde onun için zararı olur mu.

  1. Fırat Bey merhaba, golden sizinle olmak ister. Yalnız kaldığında mutlu olmayacaktır ve de havlayacaktır. Annenizin korkusu yavru iken alırsanız, geçecektir.

   1. Merhaba yazlık evimizde kapının bir kaç gün önce 2-2.5 yaşlarında Golden geldi tasması var sahipleri bırakmış sanırım.Biz de baslemeye başladık haliyle.Bahçeye alışmasın diye almadık kapının önünce yatıyor..Çok uysal kapıdan asla ayrılmıyor bir yere gittiğimiz zaman da yanımızda geliyor.Yalnız pandemi düzelidiğinde seneye kışın İst a gideceğiz ve senenin yarısında burda olacağız.Ben sahiplendirmekten yanayım fakat komşumuz kışın bahçıvan bakar yemeğini verir kalsın diyor.Sizin düşünceniz nedir şimdiden teşekkürler

    1. Merhaba,

     Golden sevgi ve ilgi ister. Tek başına uzaktan sorumlukla zor dayanır. Sahiplendirebilirseniz süper olur. İyi insanlara…

 10. merhaba bir golden yavrusu almak istiyorum fakat annem evin içinde olmasını pek istemiyor büyük bir balkonumuz var oraya yer yapsak olur mu aslında içim hiç el vermiyor balkonda olmasına ama annem istemiyor evin içinde birde apartmanda yaşıyoruz ben ve kardeşim okula gidiyor babam ve annemde işe evde ne kadar yalnız kalabilir ve biz yokken çok havlar mı ? sabahları 6 gibi dolaşmaya çıkarsam olur mu çünkü 7 gibi okula gidiyorum ve şu sıralar karantinada olduğumuz için çok istiyorum daha önce bir köpeğimiz vardı ama o zamanlar apartmanda yaşamıyorduk bu yüzden apartmanda nasıl bakıcaz pek bilmiyorum.

  1. Yaklaşık 12-13 sene birlikte yaşayacağınız yeni dostunuzu sadece balkonda tutmak hem ona yazık hem size eziyet olur. Yalnız kalırsa havlar ve komşularınıza dönük sıkıntı olur. Ya hep birlikte ortak almaya bakın ya da yaşınızı bilmiyorum ama bekleyin kendinize ait bir eviniz olduğunda alrsınız. Golden insanla olmak ister. Aksi takdirde havlayacaktır.
   Sevgiler, selamlar.

 11. Ertuğrul Bey merhaba, öncelikle bilgilendirici ve içten yazınız için teşekkürler. Erkek yavru golden sahiplendik ve dün yeni evinde ilk gecesiydi ve tahmin edebileceğiniz gibi havlamalarıyla neredeyse apartmanı inletti ve yine tahmin edebileceğiniz gibi dayanamayıp bulunduğumuz oda da uyumasına izin verdik. Şimdi birkaç konuda desteğinize ihtiyacım var yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
  Şu anda küçük bir oda da kapısı yok o yüzden kapı yerine tel taktım çıkmaması için.
  Pedine ve yattığı yere adapte olması için gündüz de orda mı kalmalı yoksa sadece geceleri mi ? (Gündüz orda kalmasını sağlamam daha kolay oldu havlamasına rağmen çıkarmadım ve uyudu 🙁 ) Bu süre ne kadar sürmeli tuvalet eğitimi tamamlanana kadar mı ?
  Pedin üstüne damlattığımız çiş alıştırma losyonunu yalaması bir probleme yol açar mı ? Dün neredeyse çok az yemek yedi muhtemelen adaptasyon süreci olduğu için bugün de öyle hatta elimle yedirdim aç kalmasın diye bu konuda bir tavsiyeniz varsa çok memnun olurum 🙂

  1. Tuğba Hanım merhaba, Uzun zamandır yorumlara bakma fırsatım olmadı. Geç geri dönüşüm için üzgünüm. Bu sorunları aşmışsınızdır diye umuyorum. ! sene sabırlı olun. Şu anda eminim ki bazı sıkıntılar devam ediyordur. Geçecek…

 12. Ertuğrul bey merhaba, kızım var 3 yaşında, arkadaş olsun diye 2 aylık bir yavru sahiplendik. Geceleri ofiste yalnız bırakabilir miyim? Koku sorunu olacak gibi görünüyor…

  1. Muhammet Bey, gündüz sizler ile bolca zaman geçiriyorsa evet bırakabilirsiniz. Sadece kuru mama ile beslerseniz minimum seviyede koku sorunu olur.

 13. Merhaba ben bır golden sahıplenmek ıstıyorum apartmanda yaşıyorum ama yavrumu yoksa bıra buyukmu dıye dusunuyorum bu soruyu col dusundum bır de calısıyorum gun ıcınde bır kere bır saat dısarı cıkaraam yeterlı olurmu ?cunkı tuvlaet egıtımı ıcın bıraz buyuk olsun ıstıyorum annemden dolayı bırde bır cok yorumlarda yataga ıızın vermeyın demıssınız bunu soyleyınce egıtım halınde uygulamaya koyuyorşarmı yoksa huysuzlukmu edıyorlar?
  Bırde mama ve aşı ne sıklıkda olmalıdır onu merak edıyorum .oyun oynamayı cok sevıyorlar bende onları cok sevıyorum asırı sevgı vere bıleıım ama bır korkumda var bıraz kopeklerın ustume saldırmasından dolayı zamanında cok korkuyordum sımdıde o kaldı bende oyun oynarkwn atlama durumları oluyormu?en cok bunu merak edıyorum cunkı en cok korktugum sey bu ?engın bılgılerınızıden dolayı sıze cok tsk ederım yazdıgınız yorumları tek tek okuyorum cok ısıme yaradı teşekkürler

  1. Melek Hanım geç dönebildim özür. Biz yaklaşık 20 sene 2 Golden ile apartmanda yaşadık ve tek bir sorun yaşamadık. Evet iri ama dünya tatlısı iyi huyludur. Evet özellikle eve ilk geldiğinizde sevinç ile üzerinize (arka ayaklarının üstüne kalkarak) sırayacaktır. Sıçramamasını zamanla sağlarsınız. Ama başına geçmişte kötü olaylar gelmedi ise ve şiddet görmedi ise bir golden ın ısırma huyunu hiç görmedim.

 14. Merhaba 2 buçuk aylık Golden aldım ve tuvalet eğitiminde sorun yaşıyorum peşinen yapmıyor kendi olduğu alandan mutsuz dışarıya alıştırmam için karma aşıları yapılması gerekiyor kaç aylıkken yaptırsam daha uygun olur

  1. Merhaba, güle güle büyütün. Bilmiyorum blog da bahsettiğim gazete kağıdı ile geniş alandan başlayıp, yavaş yavaş alan daraltma işlemini yapabildiniz mi? Bu alana tam tuvaletini yaparken aferin diyerek ödül verin. Dışarıya yaparken tam o anda hayır deyin. Karma aşıdan sonra düzenli saatlerde ( hergün sabah akşam eğer imkan varsa gece) dışarı çıkardığınızda da tuvalet yapıarlen tezahürat yapın. Çok az kalmış. Birazcık sabır. ( Not: biz halıları 2-3 ay kaldırıp, bir kova çamaşır sulu fırça bekletiyorduk)

    1. İlk zamanlarda kaçırdığı idrarı koku bırakmasın diye kolonya iyi bir araç.

     Genel kokusu için ise; Sadece kuru mama verirseniz koku minimuma iner. Biz evin rutün temizlik malzemesi dışında bir şey kullanmıyoruz.

  2. Merhaba ben bir kaç gün sonra bebek golden sahiplenecegim ama sabah 9 akşam 5 arası okuldayım evde bekleyebilirmi ona cok iyi bakacagım yürüyüse cıkaracagım sabah 8 akşamları falan fikriniz nedir?

   1. Ne güzel bir heyecan ve sevinç. Güle güle büyütün.

    Evet bekler, yazı ve yorumlarda ne yapmanız gerektiği var.

 15. Selamlar ben 18 yaşındayım bu sene üni sınavına girdim fakat istediğim yeri seneye kazanacağımı düşünüyorum. Yani bundan 2 sene sonra üni öğrencisi olacağım ve yüksek ihtimalle izmir de okuyacağım. Size bir kaç sorum olacaktı. Şimdiden teşekkürler…

  -Günde 2 kere yürüyüş sıkıntı olmaz. Dersim olmadığında gideceğim yerlere onu da götürebilirim fakat onun dışında evde yalnız kalması sıkıntı olur mu

  -Aylık giderleri yaklaşık ne kadar olur öğrenci olacağım için belli bir yere kadar karşılayabilirim. Sorumluluk sahibi biriyimdir karşılayamayacak durumdaysam üni sonunda iş sahibi olunca da sahiplenebilirim hem yalnız yaşamıma arkadaş olur

  -Dediklerinizi yaptığımda havlama sıkıntısı ilk bir kaç gün mü olur sadece

  -Sahiplenmek istiyorum nelere dikkat etmeliyim .

  -Yavru alıp kendim büyütmek istiyorum alırken kaç aylık almamı önerirsiniz.

  1. Merhaba,

   Golden’lar ortalana 12-14 yıl yaşıyorlar. 4 aylık yavru almak için uygun. Şimdi alacağınız 4 aylık yavru siİnle sağlıklı, kesintisiz 30-32 yaşınıza kadar yaşayacaktır. Bu dönemde sizin tam bir yerleşik hayatınız olmayacaktır bu nedenle mezuniyet sonrası almanızı, sahiplenmenizi öneririm. Yoksa aradaki ayrılıklar onu da sizi de üzer. İş, askerlik gibi nedwnler ile…

   2 gezi günlük yeterli olur. 3. Olursa da hoş olur tabi. Evde bekler. Beklemeye değecek sevgi ve tezahürat verirseniz.

   Ortalama aylık 150/175 TL yeterli olur gibi. Kuru mama, senede bir iki aşı. İç ve dış parazit ilaçları ile.

 16. Merhaba.2 gün önce 1,5 yaşında bir golden sahiplendik.Bakılamamış ve barınağa bırakılmıştı:(2 gündür bizimle,bahçemizde bakıyoruz.Tabiki o orada olduğu için bizde 2 gündür bahçede yaşıyoruz.Sadece gece yatmak için yanından ayrılıyoruz:)Şu an otur, kalk,yat, gel herşeyi anlıyor iyi eğitilmiş.Ve sevilmekten çok memnun:)Ama bu ilk golden deneyimimiz…Kuru mamayı sevmedi mesela evde pişenler daha çok ilgilisini çekti.Oğlum 8 yaşında ve şimdiden çok iyi anlaştılar.Tavsiyelerinizi merak ediyoruz

  1. Çok güzel bir şey yapmışsınız. 8 yaşındaki oğlunuz büyürken sevgi, sorumluluk ve dostluk yaşayacak.

   Kaliteli kuru mamadan vaz geçmeyin. Özellikle glutenli ( ekmwk gibi gıdalar vermeyin) mideleri çok hassas ve bu tür gıdalar dokunur. ( ot yemeğe başlatsa karnı ağrıyordur)

   Zamanın çoğunu birlikte geçirdiğiniz için çabuk yeni ailesine alışacaktır. Ama o hep sizle birlikte olmak isteyecektir.

   Güle güle büyütün.

   1. Teşekkür ederiz ama ev yemeği konusunda ısrarcı davranıyor🤷🏼‍♀️Normalde çok hareketli olarak biliyoruz goldenları.Fakat bizimki biraz fazla yürürsek çok fazla yoruluyor döndüğünde uzun bir süre kendine gelemiyor🙄Sanırım şimdiye kadar hep evde olduğu için biraz miskin.,sürekli yatma eğiliminde ve biraz da kiloluyuz🙃bazen mutsuz mu acaba hala diyoruz bize henüz alışamadı mı?Şimdiden ailemizin yeni üyesi oldu onu mutlu etmek için elimizden geleni yapıyoruz.Farklı önerilerinize açığız.Çok teşekkür ediyoruz

    1. Kaybettik kızımızı…Çok hastaymış meğer…Bu kadarmış bizimle yaşayacakları,dün gözlerimin önünde,avuçlarımın içinden kaydı gitti pamuğum.Son 5 gündür hastaydı üst solunum yolları denildi önce,iğneler yapıldı,antibiyotik başlandı.Ama düzelmedi.Kalp kurduymuş,yıllar öncesine dayanıyormuş,son aşamaymış.Öksürük olurmuş belirtileri olurmuş,kan testinde çıkarmış.. Hiçbirini yaşamadık.son 5 gün ki solunum sıkıntısı dışında anlamadık.Daha iyi olsun diye götürdüğümüz veterinerin masasında kaldı pamuğum,tarifi çok zor bi acı.

 17. Merhaba bir golden sahiplenmek istiyoruz benim yaşım 17 kardeşim 9 yaşında kardeşim çok hayvanseverdir solucana bile sahip çıktığı oldu orta büyüklükte ince uzun köşeli bir bahçemiz var okul dolayısıyla yürüyüşlerini ve egzersizlerini günde bir defa okuldan geldiğimizde yapsak sabahlarıda bahçede bir kaç tur gel git gezdirsek onun için yeterli olur mu bu sene yks sınavına hazırlanıcam lise son sınıfım yani aslında çok yoğun bir seneye giricem onun beni motive ediceğini düşünüyorum beni olumsuz etkilemeyeceğini düşünüyorum biz okuldayken evde annem oluyor tek kalmıcak annem çok sevimli buluyor ama en ufak neşesinden koşmasında bile korkuyor sizce bu durum aşılabilir mi çünkü en çok annemle vakit geçirmiş olucak izmirde yaşıyorum barınaktan sahiplensem ileride sorun yaşar mıyım (travma vs.) 10 sene birlikte yaşayacağım dostumu satın almak istemiyorum veteriner ücretleri fazla mıdır bu sene alabilirim yada 4 sene sonra üniversiteden döndüğümde o yüzden bu isteği ertelemeye gönlüm el vermiyor sizce napabilirim ne yapmalıyım şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Sevgili Yaren,

   Sondan başlayarak cevap versem olur mu?

   Öncelikle Yks sınavında başarılar diliyorum. Bu sınavda ne okumak istediğini bilmiyorum ama hayatında yeni bir evre olacak. Ve de acaba halen yaşadığın ilde bir okulu mu kazanacaksın yoksa şehir dışına mı gideceksin bence o belli olsun. Çünkü sevgi ve sorumluluk ile alacağın, sahipleneceğin bir golden ile annen ve küçük kardeşini baş başa bırakacaksan ve ondan uzaklaşacaksan ne sana ne de sahipleneceğin Golden a doğrusu olur. Eğer dışarıda okuyacaksan Golden’ını okuldan sonra al diye öneririm.

   Eğer bir önceki evinde huzurlu ve sevgi ile bakılmış bir Golden sahiplenirsen uyumu da çabuk olacaktır. Çok doğru bir karar vermiş olursun satın almak yerine sahiplenirsen. Golden ilk alışma süreci ardından ailenize mutluluk, karşılıksız sevgi getirecek ama sorumluluklar da artacaktır. (değer)

   Veteriner masrafları İzmir de sanıyorum İstanbul dan daha uygundur ama çok yüksek değil. İlk olduğu için gereksiz evhamlar ile sürekli veterinere gitmezseniz, düzenli giderleri makul. İyi bir veteriner hekim bulursanız hem Golden’ı sağlık açısından takip eder hem de gereksiz tanı teşhis masraflarınız olmaz.

   9 yaşındaki kardeşine de Golden iyi bir dost olacaktır. Ama zorunlu durumlar dışında bir gezi ve sonra o bahçe yeterli olmaz. Sabah akşam 2 defa minimum 20-30 dakika yürüseniz ve aralarda bahçede gezse olabilir.

   Ertuğrul

   1. Çok teşekkür ederim sağolun sizinde dediğiniz gibi kararımı üniversite sınavından sonra vermek için erteledim her şey için teşekkür ederim

 18. Merhaba. Bir golden yavrusu sahiplenmek istiyorum. Evimizde scotish fold cinsi bir kedimiz var 1 buçuk yaşlarında. Size bir kaç sorum olacak. Öncelikle kedimle sorun yaşarlar mı? Ailem istiyor ancak oturduğumuz apartman dairesinde insanlar pek hayvan sever olduğu söylenemez ve bu yüzden havlama sıkıntısı olur mu geceleri havlar mı diye korkuyoruz. Son olarak da genelde evde 7 8 saat gibi yalnız kalması gerekecek ancak bu daha çok 6 7 aylık olduktan sonra olacak. Yalnız kaldığı dönemde sıkıntı yaşar mı? Havlama problemi olur mu?

  1. Biz iki golden, bir Ankara (kulakları duymuyordu) bir de sokak kedisi ile birlikte yaşadık. Alışmaları bir-iki gün. Sonra karaktere göre değişebilir fakat genelde birbirlerine bulaşmıyor ve birbirlerinin alanlarına girmiyorlar. Sadece kediyi yatağa alıyorsanız Golden da çıkmak isteyebilir. Yapmayın diye öneririm.
   Yazımda belirttiğim kurallara uyarsanız binada golden’ın havlamasından kimse rahatsız olmaz ilk bir iki gece hariç. Yalnız kaldığı için sorun olmaz. Bekler. Beklemeye değer şekilde her eve gelişte ona tezahurat yapar ve küçük ödüller verirseniz. İlk Golden’ım ile 12.5 yıl böyle yaşadık. Sabah akşam ve bazen de gece tur. Gündüz karı koca işe gittik. Geldiğimizde 10 dakika tezahurat yaptık. 1.5 yıl sonra yan komşumuz siz de köpek mi var dedi. O kadar sessiz. (Dişiler biraz daha sakin oluyorlar)
   Güle güle büyütün. Çok iyi dost ve evin bir ferdi gibi olacak.

   Ertuğrul

   1. Dönünce 10 dk boyunca tezahürat yapıyoruz demişsiniz mesela ne demek gerekiyor örnek verir misiniz? Kusura bakmayın sürekli rahatsız ediyoruz çok bilgisiz olduğumuzdan ilk defa yavru köpek bakıyoruz

    1. Ne söylediğinizden çok, ses tonunuzdan sevgi sözcükleri olduğunu anlarlar. Kelimeleri siz seçin. Sevin ve küçük ödül mamalarından bir tane verin.

 19. Merhaba Ertuğrul Bey. Ben Apartman dairesinde golden beslemeyi düşünüyorum. Benim sorum şu olacak size: Gece onun yattığı odadaki televizyonu açık bırakmak havlamasini önler mi ? ve gece ışıklar kapalı iken tv açık olacağından bu durum gözlerinde bir rahatsızlığa neden olur mu? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Hep sizin yanınızda olmak ister. TV’nin açık olması sizlerin yerini doldurmaz, bir işe de yaramaz.

   Gözünden korkmayın o konularda kendilerini sağlama alıyorlar.

   Güle güle büyütün.

   Bizim bu üçüncü dostumuz bir yıllık dönem hariç hep apartman dairesinde yaşadık. 19 yıl süresince hiçbir komşumuzdan havlama şikayeti almadık.

   1. Merhabalar Ertuğrul bey . Öncelikle vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim. Benim de size bir sorum olacaktı. Malum günümüz şartları eşim de bende çalışıyoruz. Sabah sekiz akşam altı evde olma ihtimalimiz yok . Golden sahiplenmek istiyoruz . Evde bir tane boş odam var sırf bu düşünce ile ayırdığımız. Kırk metrekareye yakında bana ait bir bahçem var . Ev kira yalnız komşular da ev sahibi ve biz evi çok seviyoruz bu yüzden de sahiplenmek istediğimiz golden komşular ile aramızda ki köprüleri yıkar mi ? Yalnız kalınca ne gibi zararları olur .Yalnızlık konusunda nasıl bir eğitim vermeliyiz? Eşim kamu da olduğu için hafta sonu evde . Bende hafta da bir gün genelde hafta içi izinliyim. Yani totalde goldenin gündüzleri yalnız kalacağı haftada 4 gün . Akşam dahi olsa egzersiz ve spor programını eksik etmem . Gerekirse sabah işe gitmeden de yarım saat kadar da olsa gezdiririm . Maddi olarak bakımının sorun olacağını düşünmüyorum. Zaten Sivaslı olduğum için doğduğum günden beri köpek besledim . Sadece köyde kangal beslemekle evde golden beslemek arasında ki havlama ve komşuya rahatsızlık verme hususunda emin olamadım. Son olarak çok uyku düşkünü olduklarını duydum. Ben genelde gece çok geç yatarım. Goldenin uyku düzenini bu yönde ayarlayabilir miyim ? Gece oynasam uyutmasam gündüz uyur mu ? gündüz uyuması işime gelir 😁Engin bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var hocam. Golden aşığıyız. Kısmetse çocukta düşünüyoruz. Çocuk içinde biçilmiş kaftan. Bize bu konu da bilgi verirseniz çok seviniriz. Teşekkürler hayırlı ramazanlar

    1. Muhammet Bey merhaba,

     Sıra ile gitmeye çalışayım. Golden hem sizin hem de ailenin diğer bireyleri için muhteşem bir dost olacaktır.

     Evde ayırdığınız odayı unutun. Çünkü siz nerede Golden orada olacaktır. Akşamları sizin yattığınız odada olur ise (yatağa çıkmasına izin vermeyin) yerde yatar. Sizinle olduğu sürece havlamaz. Ama onu odaya kapatacağım diye düşünüyorsanız havlar. Bahçe siz güzel bir imkan. Tuvalet konusunda rahat edebilirsiniz fakat bahçeden içeri zaman zaman çamur taşıyacaktır. Çimlere ve siz yokken de kazma faaliyetleri olabilir.

     Biz yaklaşık 20 senedir 2 golden büyüttük ve üzücü ama yolcu ettik. Şimdi daha ufak bir dostumuz var ve hepsinde apartmanda yaşadık. Hiçbir komşumuzdan (ayrı ayrı 4-5 evde yaşadık) şikayet almadık. Yazıda belirttiğim hususları uygularsanız en fazla ilk geldiği bir veya iki gün gürültü olacaktır. Komşulara bilgi verin, sonra geçecektir. Sabahtan akşama sizi bekler. Sabah 30 dakika ve akşam 30 dakika gezdirirseniz yeterli olacaktır. Arada kalan zamanda da bahçe avantajı var. Sıkışırsa veya sıkılırsa kullanır. ÖZellkle orta yaş sonrası insanlara mecburen gezi, yürüyüş yaptırdığı için çok sağlıklı bir ortam da sunuyor.
     Akşam sizin yanınızda olursa ihtiyaç halinde uyur gündür de yaş biraz ilerleyince uyuyorlar. Sıcağı çok sevmezler.
     Çocuklar ile en iyi anlaşan cinsdir. Birlikte büyümeleri çocuk gelişimine de katkı yapar ve sorumluluk bilinci aşılıyor. Orada dikkat etmeniz gereken bazı kurallar var. Ailenize onun gözünde sürüye yeni bir kişinin katılacağını anlaması için, doğum sonrası bebeğin kıyafetlerini önden eve getirin koklatın ve evin bir kaç yerine koyun. Kokuya alışıyor ve çok çabuk alışıyor. Korur ve çocukların yapabileceği sert hareketlere (kulak çekme, tüy yolma gibi) bile kızmaz. Ben 2 çocuk büyüttüm onlar ile…
     Sorumluluk dolu ama çok huzur verici güzel bir dostluk. Yapın diye öneririm…

 20. Merhaba eşimle bir golden yavrusu sahiplenmeyi düşünüyoruz. Araştırma yaparken dikkatimizi çeken bir şey oldu. Yabancı ülkelerin çoğunluğunda ev içine demir/tel bir kafesten yaşam alanı oluşturmuşlar fakat Türkiye’de pek örneğini görmedik. Normalde evin içinde gezmesine izin verilse de minderi oyuncakları vb. eşyaları onun içinde duruyor. Kullanım amacı nasıldır? Bilginiz var mı ? Öneriyor musunuz?

  1. Merhaba,

   Belirgin bir yeri olsun, eğitim döneminde veya geceleri gidip orada kalsın isterseniz olabilir.

   Özellikle yeni yavrulama sonrası yavruları ev içinde kontrol altında tutmak için de kullanılıyor. Bizim bu 3. arkadaşımız. Şu anki 14 aylık bir Border Colie. Biz hiç kullanmadık. Yatak odamızda yerde, büyükçe bir minderi var oraya gidip yatıyorlar.

   Kısaca yanıtım olabilir.

 21. Merhaba bende golden retriever sahiplenmek istiyorum fakat öğrenciyim annem ve babamda çalışıyor onu günde hiç gezdiremeyeceğim günlerde olucak gibi görünüyor bana verebileceğiniz tafsiyeler neler? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba geç cevabım için özür. Hiç gezdiremeyeceğiniz günler olacaksa Golden retriever almayın. Evde bakılan ufak cinslerden bir tane edinin. Yazık olur evde hapis ve mutsuz bir Golden.

   1. Admin Golden Retriever köpek sahiplendik. 2 aylık ve hiçbir şey bilmiyoruz köpeğin ilk aşını yaptırdık. Veteriner 15 gün boyunca dışarı çıkmasın demiş. Şimdi biz bu 15 günü geçirince gezdirebilir miyiz? O zamanda havalar çok soğuk oluyor. Hasta olur mu köpeğimiz?

    1. Betül hanım Goldenların en sevdiği hava sıcaklı sonbahar ayları. Üşür diye korkmayın. Cinsin ilk çıktığı yerlerde hava hep bizim sonbaharımız gibi. Kar’ı da çok severler. Çıkartın köpeğinizi.

 22. Merhabalar;
  5 gün önce 2 aylık golden yavru sahibi olduk. İlk günden tuvalet yapacağı yeri otur komutunu ve hayır komutunu öğrendi. 20-30 adet gazate üst üste seriyorum, tuvaletini yaptıkça üstteki gazeteyi alıyorum ve alttaki gazeteler durmaya devam ediyor. Son 2 gündür gazetelerle oynamaya başladı, çekiştirip yırtıyor arada. Bunun nedeni ne olabilir? Bir de evin içinde boş bir odayı ona ayırdık orda kalıyor. Evde bulunduğumuz zamanarda kendi odasında kalması mı daha iyi olur yoksa bizim yanımızda olması mı?

  1. Güle güle büyütün. Sondan başlayayım, Golden sizinle yaşamak ister. Sizin olduğunuz yerde yatarsa mutlu olur. Yoksa biraz hırçın. Asla yattığınız yere çıkmasına izin vermeyin.

   Gazete kısmı iyi olmuş. Alanı giderek daraltın ve en son sadece bir gazetelik yer kalsın.

   Yaşı henüz oyun yaşı gazeteleri yırtmayı oyun yapmıştır. Hayır ve aferinlere devam. Dışarıda yaptığında küçük ödüller hızlandırır süreci ama 6-8 aya kadar kazalar olacak. Viledalı suyunuz hazır dursun.

   Sabırlı olun. Güzel olacaktır sonuç.

 23. Merhaba ben golden retriver yavrusu alicam ama her gün işe gittigim için günün yaklaşık 10 saati evde tek kalicak ama sabah işe gitmeden önce dışarı cikarticam bu onun psikolojisini kötü etkiler mi?

 24. Merhaba, ben 2 aylık golden köpek sahipleneceğim fakat cinsiyetini karar veremedim, Apartmanda yaşıyorum, dişi düşünüyordum fakat bazı yabancı sitelerde erkekler, dişilere göre daha sadık ve sahibine daha bağlı veya dişiler, erkeklere göre biraz daha bağımsız gibi yorumlar okudum. Mesela “Çoğu dişi genellikle dikkat çekmek için size gelir ve daha sonra uzaklaşırken, erkekler daima elinizin altında ve saygınızı bekliyor olur” gibi yorumlar okudum bu sebeple erkek düşünmeye başladım fakat erkeklerinde kızgınlaşma zamanları biraz sıkıntı, dişilerde 6 ayda bir oluyor fakat erkeklerde hergün olabilir diye okudum. Cinsiyet seçiminde yardımcı olabilirmisiniz her iki cinsinde artıları ve eksileri nelerdir

  1. Günaydın,

   2000 yılından bu yana Bizim bu üçüncü dostumuz. İlki erkek, ikinci dişi ve şimdiki yine erkek.

   Apartman dairesi için dişiyi daha çok öneririm. Erkekler biraz daha başına buyruk. Daha meydan okuyucu ve sedliler.

   Ama her birisinin de ayrı ayrı karakteri var. İyisi mi gözlerine bakın en çok size yakın gelen hangisi ise onu alın.

   Erkekler ancak civarda kızgınlık döneminde bir dişi kokusu alırlarsa cinsel anlamda huzursuzluk yapıyorlar. Dişilerde ise 6 ila 9 aylık dönemlerde 15 günlük bir aktif dönem oluyor.

   Güle güle büyütün, hepsi de birbirinden tatlılar.

   Ertugrul

 25. Merhaba 3 aylık goldenım var yaklasık 2 haftadır bizimle anlattığınız gibi her şeyi ; gerçekten çok akıllı eğitimi de hiç zor değil; hayatımı zaten ona göre düzenleyeceğim , aşıları bitmediğinden enerjisini saatlerce oynasak da atamıyor diye düşünüyorum fakat oynarken beni çok ısırıyor aynı oyuncakları gibi davranıyor özellikle kakasını yaptıktan sonra zıvanadan cıktıgı bi oyun evresi var ne yapsam kar etmiyor; cogu zmn o anda agzına oyuncak vermek oynamak işe yarasa da o en cok coştugu anda yaramıyor ; dövme vs işe yaramaz ztn kıyamıyorum ; hayır komutundan anlamıyor o anlarda hiç , eşime o kadar yapmıyor sanırım onu evin lideri olarak görüyor daha temkinli; başka ne yapabilirim?

  1. Merhaba, dün yazınızı cevapladım diye düşünmüştüm bugün baktım cevap yazım yok.

   Öncelikle güle güle büyütün. Muhteşem bir dost edinmişsiniz. Bir yaşından itibaren bunu daha fazla yaşayacaksınız.

   Köpekler aileleri ile (anne ve kardeşler) ıssırarak oyun oynuyorlar. Sizinle de bunu yapmaya çalışıyor.

   Size önerim ıssırmaya başladığı anda ilgisini başka şeylete çekin. Yeni oyuncak, yiyecek bir şey, ses ile. Ama geçecek emin olun.

   Yakın zamanda şu kitabı aldım herkese öneriyorum.

   Kitap Adı: Her Yönü ile köpek eğitimi

   Yazar: Gerilyn J. Bielakiewicz

   Yayınevi; Akılçelen Kitaplar

 26. Selamlar, geçtiğimiz günlerde bir golden yavrumuz oldu. Şuan (eğer doğruysa) 3 haziran 2019 doğumlu yavru 43 günlük ve kilosu 1.4 kg. Birçok internette gelişim grafiklerinde 6 haftalık golden yavrusunun 3-4 kilo arasında olması gerektiği söyleniyor. Kimisi 2. ayına kadar yaşıtlarının kilosuna ulaşır hızla büyür diyor. Kimisi ideal bir kiloda diyor. Kimisi acaba 43 günlükten daha mı küçük diyor. Kafam çok karışmış durumda. Tecrübenize danışmak istedim. Size 43 günlük bir golden yavru için 1.4 kg ideal midir? Değil ise gerçekten 2 ayına kadar yaşıtlarına yetişir mi?

  1. Merhaba,

   43 gün için bu kilo az geldi. Ama konu bu aşamadan sonra ne yapmanız gerektiği. Yaşı bence daha küçük. Veterinerlerde özel gelişim mamaları var. Onu öneririm. Sonrada toparlanıncaya kadar tavuklu mama alın.

   Bu arada golden kızımız Fiona’yı Şubat ayında neden olduğunu anlayamadığımız bir rahatsızlıktan kaybettik. Çok üzücü bir süreç. 8.5 yaşındaydı.

   11 Haziran dan bu yana daha orta boy (yaşımız gereği) bir ırk olan Border coli bir oğlumuz var. 5 aylık. Golden’a nazaran daha hareketli.

 27. Merhabalar,
  Ben Lise 3e geçmiş alerjik astım hastası bir öğrenciyim…Eve golden bir dost istiyorum.Hastalığım 1 yıla yakın bir zamanda geçicek.Sorularım şunlar;
  Günde 2 defa 30 dakikalık yürüyüş yeterli gelir mi?
  Aylık ortalama masrafı nedir?
  Daha önce hastalığım nedeniyle hayvan sahiplenemedim.Bu yüzden kaç aylık almam mantıklı olur?(Annem titiz bir insan bu sebepten ötürü eğitilebilirlik durumu çok önemli)

  1. Merhaba

   Benim kızımın da kedi ve köpeğe alerjisi var. Kediye daha çok. Yaşayabileceklerizi aşşağı yukarı tahmin ediyorum. Benim önerim bir kaç yıl daha golden dost edinmek için bekleyin.

 28. Merhaba ben 10. Sınıf öğrencisiyim erkek yavru bir golden almak istiyorum apartmanda yaşayacak ama sadece bir odada kalsa haricinde evin hiç bir odasına gelmese sorun olur mu büyüdüğünde evimizin bahçesinde baksak yaşar mı ve erkekler daha hırçın oluyor demişsiniz çok fazla beni uğraştırır mı ben uğraşırım benim için sıkıntı yok ama annem hırçın olursa sorun çıkarta bilir evde annem ben ve ablam yaşıyoruz babam yok bu yüzden liderlik özelliği olabilir mi ve evin tek bir odasında kalsa dışarıya gezmek harici oradan çıkmasa sorun olur mu ama ben okul harici hep yanında olacağım inşallah bir sorun çıkmaz

  1. Şeyda Hanım,

   Golden siz neredeyseniz orada olmak üster. Bir odada kalması zor olur. Ama siz zaten kıyamaz ve zaman içinde onu diğer odalara da alırsınız.

   Başlangıçtan disiplini bozmadan otorite kurarsanız liderlik mücadelesi yapacağını sanmam.

   Goldenlar iyi huylu. Kız olanı biraz daha mülayim. Ama erkek te sakin olacaktır.

   Güle güle büyütün.

   Ertuğrul

 29. 25 günlük yavru fino köpeğim var sanki görmüyo gibi hiç kafasını kaldırım bakmıyo bu normalmi sizce küçük olduğundanmı yoksa bir sorunmu var acaba

 30. Merhaba ertugrul bey
  Uzun zamandır ailemize bir dost istiyordum bugün halamın köpeğinin yavrusundan bir tanesini ben aldım golden cinsi erkek ..henüz annesinden süt emiyordu alırken çok üzüldüm aslında annesinden ayırmak hiç istemedim fakat 5 küçük yavru mutlaka sahiplenecekti ilki ben oldum
  1,5 yasında oğlum var köpekleri çok seviyor özellikle onun için bu kararı aldım ..
  endişelerim şu yönde Evim dubleks üst katımda kapalı ona uygun balkonum var mama ve uyku alanını orayı yapmayı düşünüyorum
  Fakat büyüyene kadar merdivenden düşme riski var MI ve evde koku yapar mı
  Altarnatif olarak işyerimizde mi baksak diye düşünüyoruz dışarıda ozamanda bana uzak olacak ev İstanbul işyerimiz izmirde her gün göremicem:( her zaman göremicem karar vermem için az günüm var lütfen yardımcı olun gönlüm onu bırakmamaktan yana
  Sokakta kulübede YAŞAR mı daha çok küçük üşür mü diye endişelerim var birde oglumun gelişiminde faydası çok olur mu tüyleri ona zarar verir mi ? Şimdiden teşekkür ederim

  1. Yağmur Hanım,

   Güle güle büyütün. Sondan başlayayım benim iki çocuğum golden lar ile büyüdüler. Aynı evde bazen de aynı odada. Çocukların sorumluluk alma, karşılıksız sevgi ilişkisi, hayvanlardan korkmama ve stresini alma konularında iyi ki yapmışız dedik.

   Golden sizle birlikte olmak ve her anında yanınızda olmak ister. Aksi takdir de Golden cinsine has dostluğu azalır ve gergin bir dostunuz olur.
   Merdivenden düşmez. Bir iki olur öğrenir bunu hiç dert etmeyin.
   Sadece kuru mama ile besler iseniz evde koku olmaz. Üstelik o kadar sevgi veriyor ki hiçbir şey umurunuzda olmaz.

   Alın ve 1 sene sabırla bekleyin ve iyi eğitin. Çocuğunuza ve sizlere inanılmaz paylaşımlar yapacak ve dost olacaktır.

 31. Merhabalar. 9 aylık golden köpeğimiz var evin içinde komut dinliyor ama dışarda dinlemiyor aşırı hareketli çok çekiştiriyor hatta bazen durduramıyorum kendimde onla beraber koşuyorum. 1, 1 buçuk yaşından sonra daha sakin olur daha çok akıllanır diyorlar bu konu hakkında bilgilendirebilir misiniz siz ne düşünüyorsunuz? Evde genelde dinliyor ama dışarda gözü bizi görmüyor sert şekilde hayır komutu versekte takmıyor kızsakta takmıyor

  1. Güle güle büyütün. 3-4 ay içinde sakinleyecektir. Çocukluğunun son ayları. Sonra daha sakin olacak. Az kalmış. Sabırlı olun.

 32. Merhabalar. Ben 1 yaşında kısırlaştırılmış dişi bir golden sahiplenmek istiyorum. Çok uzun süredir. Normalde annem köpekleri çok sever çocukken kendi bahçelerinde de beslemişler falan bayağı düşkündür köpeklere ama evin içinde olmayacağını düşünüyordu, inadını kırdım, tür olarak evde barınmasının daha iyi olduğunu filan da anlattım. Yalnızca aklıma takılan bazı sorular var bunları açığa kavuşturmadan sahiplenmek istemem çünkü uyum sağlanamazsa tekrar yuva değiştirmesi onu çok etkileyeceği için kıyamam. 1. Si aylık ortalama masrafı ne kadar olur? Bir de ben gün içerisinde uyku hariç genelde en az 7 saat falan bulunurum. Onunla ilgilenir gezdiririm de, oyunlar da oynarım. Ancak bu okul dönemlerinde yani eylül ayından hazirana kadar bu şekilde olur. Yaz tatillerinde köye veya ilçeye çok sık gidip geliyoruz. Yol en fazla 2 saat sürer ancak özel araçla gidiş geliş yapmamız gerekebilir çoğu zaman bu köpek için sorun olur mu? Ve köyde zamanımın hepsini ona ayırırım teker okul dönemlerinde bu onda üzüntüye sebep olur mu yani psikolojik olarak etkiler mı? Bir de son olarak okul zamanları da tatil dönemlerinde de sık sık misafir gelir yani çok fazla insan görmesi onu kötü yönde etkiler mı? Son olarak ben seneye şehir değiştirirsem eğer bırakamam aileme, kendimle beraber götürsem evde yalnız kalması gerekir, fazla insana alıştığı için bu onu ne kadar etkiler? Kusura bakmayın biraz fazla soru sordum sanırım ama köpek sahiplenmesin büyük bi sorumluluk olduğunu düşünüyorum. Onu yeterince mutlu edemeyeceksem sahiplenip üzmek veya yıpratmak istemem bu yüzden her şeyi en ince ayrıntısına kadar bilmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.

  1. Özel araçla yapamayacağımızı belirtmek istemiştim ancak cümleyi eksik yazdığım için yanlış bir ifade olmuş,düzeltmek isterim.

  2. Merhaba,

   Biz kaliteli kuru mama 14 kilo verdiğimizde 2 ya da 2.5 ay gidiyor. Bu da şu sıralar 330-340 TL.

   Zaman ayırma konusunda problem yok. Alışır. Çık sevin yeter. Uyum sağlar.

   Bazıları seyahate alışıyor bazılarını yol tutuyor. Yol tutuyorsa insan içğn okan ikaçtan verebilirsiniz. Alışması için kısa kısa çok sayıda araba yolculuğu iyi geliyor.

   Çok sayıda insan onu sevdikleri sürece kötü değil iyi etkiler. Sevilmete bayılırlar.

   Köy köpeklerine dikkat onkar şehirli hemcinslerine göre daha cesur ve sert oluyorlar ve git diyince gitmeyip üstüne üstüne geliyorlar.

   Güle güle büyütün.

   Sene de 2 aşı kuduz ve karma. Veterinerine höre değişiyor ama 150-180 Tl

   3 ayda bir iç paraxit, ağırlık klı yaz aylarında dış parazit. 100 Tl

  3. merhaba ben hira ben golden sahiplenmek istiyorum fakat sadece tuvalet eğitimini alıştıramam belki diye korkuyorum daha 12 yaşındayım ve köpeğin bütün sorumluluğu bana kalıcak okula gidiyorum evde hiç kimse olmuyor annem işe gidiyor kardeşim okula gidiyor ve bende okula gidiyorum sabah 7 de gidip 3 de geliyorum ne yapabilirim sabah nasıl gezdiricem

   1. Merhaba Hira,

    Bir golden almanın sorumluluğunu tüm Aile taşıyor. Evde hep birlikte yaşaycaksınız. Söylediğin şartlarda tek başına 25-35 kiloluk bir dost’a bakmak zor olur.

    Benim önerim biraz daha beklemen. Ya da Aileni bu konuya ortak etmen.

    Ama Hayvan sevgin için teşekkürler.

    Ertuğrul

 33. Merhabalar Ertuğrul Bey,
  Golden(dişi) yavru sahiplenicem . şu anda 25 günlükler… anne sütü aldıkları için eve getirmedim yaklaşık 45 -50 günlük olduktan sonra eve getiricem. getirmeden hemen veterinere mi götürmeliyim ? hangi aşıları yapılması gerekiyor ? eve getirdikten sonra bize ne önerirsiniz ? benim odamda kalıcak . hangi mamayla beslemeliyiz ? eğitim için hangi ödül mamasını vermeliyiz ? şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Çok güzel… güle güle büyütün.

   Evet bir vereriner ile başlangıçta birlikte ilerlerseniz iyi olur. Tanıdığınız ve gereksiz aşı ve işlemler yapmayacak bir veteriner öneririm.
   Mama başlangıçta “pupoy” yavru maması. Sonra tavuklu. 1 yaşa kadar. Sonra ben lamb and rice kuzu ve pirinç öneririm.
   Çok tatlı ama meşakkatli bir dönem sizi bekliyor. Bir yaşına kadar sabır. Sonra dostluğuna doyamayacaksınız.
   Güle güle büyütün. Tuvalet epitimi yazımda var.
   Ertugrul

 34. Selamlar. Gofret erkek ve yaklasik 3 yasinda. Bir sene once sokaktan sahiplendim. Cok yapisik duruyor. 1 sn dibimden ayrilmiyor. Is yerinde beraberiz, aksam evde beraberiz. Ozluyor desem, mumkun degil. Wc ye bile beraber gidiyoruz her seferinde. Bi noktadan sonra sıkıyor bu durum. Ne yapmam lazim sizce??

  1. Çok güzel bir tespit ve doğru soru. Evde yalnız iseniz size aşırı düşer ve ev içinde peşinizi bırakmazlar.
   İki önerim olabilir.
   Eviniz müsaitse ona bir arkadaş daha alabilirsiniz. O zaman birlikte zaman geçirmeyi tercih ediyor ve resimdeki gibi sarılıp uyuyorlar.
   Ya da daha kesin kurallar ile “ burada bekle” yi öğretebilirsiniz.

 35. İyi günler ben Golden almak istiyorum ama evde yaşamıyacak bahçeye koyucam sıkıntı olurmu havlama yaparmı 3 gün benle olucak arabayla yanıma alıcam diğer günler bahçede kalıcak vede Köpek çiftliğinden alıcam 1000 lira dediler 2 aylık dişi alıcam sorun olurmu eğitimde havlama konusunda

 36. Bizde golden almaya karar verdik ben 16 yaşındayım kız kardeşim 13 yaşında evimiz müstakil 3 katlı. Bahçesi ayrıca taşla kaplı geniş bir alanı da var fakat bizim komşularla bahçeyi ayıran duvar yıkıldı yani köpek bahçeye çıkarsa oraya gitme durumu var. Komşularımızın da tavukları var yani sorun çıkarırlar giderse. Bahçemizle taşlı alanı ayıran yerden 35 cm yükseklikte engel var fakat kapı yok direkt geçiliyor. Köpeği aldığımızda teras gibi yerde uyutmayı düşünüyoruz çünkü biz yaz kış zamanımızı orada geçiriyoruz. Benim sorum taşla kaplı alanda biz gelene kadar oyalansa bahçeye geçmemesi için eğitebilir miyiz yoksa engelden atlayıp sürekli geçer mi? Şimdiden teşekkür ederim.

 37. Merhaba Ertuğrul bey ben golden bir köpek sahiplenmek istiyorum size sorularım olucak evimiz bahçesinde bir oda var o odada benimle birlikte kalsa sorun olurmu 18 yaşındayım barinaktan sahiplenmek için gereken şartlar neler bir bilginiz var mı köpeğime mama yanında kuzu koyun kemiği de verebilir miyim bir zararı varmı geceleri ben yanında olsam havlarmi ben 6 da okula gidip 4 de geliyorum beni beklerken ağlar havlarmi çok istiyorum sahiplenmek hayvanları çok seviyorum ona en iyi şekilde bakmak istiyorum barınak sahiplenmemi istemez şartlar uymaz vermez diye çok korkuyorum çocukluktan beri 18 yaşımı doldurup köpek almak hayalim onların çoğu insandan daha iyi bir dost olduklarını düşünüyorum sizde galiba iyi bir hayvan seversiniz sizede burdaki herkese bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim

  1. Ömer Bey günaydın,

   Golden sahiplenme kararınız hayırlı olsun. (Eğer 1 yaşında çok akıllı bir Jack Russel isterseniz bana mesaj atın) Sorularınıza sıra ile yanıt vermeye çalışayım:

   Sizinle olduktan sonra her yerde kalır.

   Barınak konusunda kararınızı çok destekliyorum. Size Kurtköy Patileri ile temasa geçmenizi öneriyorum. İnternette ararsanız iletişim adreslerine ulaşabilirsiniz. (İstanbul da olduğunuzu var saydım. Olmasanız bile büyük ihtimalle onlar size kontak verirler)

   Kemik konusunda evet verebilirsiniz hatta dişlerindeki tartarı da önler. Haftada bir gün etleri tamamen temizlenmiş çiğ kemik verebilirsiniz.

   Siz yanında olursanız normal şartlarda havlamaz. Okulda olduğunuz sürede normal şartlarda sizi beklemeyi öğrenir ve havlamaz. Belki ilk bir iki gün şansını dener ama sonuç alamadığını anlayınca havlamayı keser.

 38. Merhaba benim de Arwen adında 4 aylık bir Goldenım var. Otur, yat, bekle, zıpla, pati ver gibi komutları evde yaparken dışarda ilgisini toplayamıyorum. Oyuncaklarıyla bile oynamıyor dışarı çıkınca. Tuvaletini dışarı alıştırmak için günde 2-3 kez dışarı çıkarıyorum ama saatlerce dışarda kalsak bile eve kadar tutup eve girer girmez yapıyor. Bu konuda ne yapabilirim? Birde normalden fazla tüy döktüğünü düşünüyorum. Şimdilik royal canin xsmall junior mama kullanıyorum ama bir türlü doymadığı için ek gıdalar veriyorum. Bundan dolayı da kuru mama yememeye başladı. Veterinerim yaklaşık 4 buçuk aylıkken royal canin maxi juniora dönmemi tavsiye etti siz hangi mamayı önerirsiniz?

  1. Selim Bey günaydın,

   Henüz 4 aylık, 9 aya kadar günde 3-4 defa dışarı çıkartmak tuvalet için iyi method. Sabırlı olun. Yanınızda ödül çubuğu taşıyın. Ya da yemeği en çok sevdiği gıdaları. Her çiş kaka yaptığında sevinç cümleleri ile ve tam o anda ödülünü verin.

   Çok tüy döküyor ise mamasını değiştirin. Royal Canin iyi bir mama markası ama bu işin ticari tarafını unutmayın. Genelde size öneride bulunanlar temsil ettikleri markayı satmak isterler. Ben ilk 9 ayda tavuklu mama öneririm. Hem çok besleyici hem de çok kalorili olduğu için. Hills, Proplan, N&d, Royal Canin ayarında markaları tercih edebilirsiniz. Önce 3 kiloluk alın severse daha ekonomik olduğu için 12-14 kiloluklara geçebilirsiniz. Alım sırasında pet shopların %10 civarı pazarlık payları olabiliyor. Klinik yerine pet shoplardan almanızı öneririm. Bu arada mamasının üstüne tadımlık koyabilirsiniz ama başka gıda vermeyin. Bir de mama alırken tarihleri mutlaka kontrol edin.
   Güle güle büyütün, 1 yaşa kadar sabırlı olun vaz geçmeyin. Çok tatlı olacak.

   Ertugrul

 39. Merhabalar 2 aylık dişi goldenim var sadece iç dış parazitleri yapıldı aşıları haftaya baslicak bahçede belirledigim alandan dışarı çıkarmıyorum fakat tuvaletini yapması için dışarı çıkarsam mikrop kapıp hasta olur mu

  1. Günaydın güle güle büyütün. Köpeklerin ve diğer hayvanların yoğun kullandığı yerler (örnek: parklarda köpek gezdirme alanlarına şimdilik girmeyin) dışında dışarı çıkarmanızda hiç bir problem yok. Zaten biraz yürüyüş ile yavru golden hemen yorulur. Akşam da güzel uyur.

   1. Teşekkürler o zaman bahçede biraz koşturayım ben onunla akşamda güzel bir uyku çeksin zaten sesi pek çıkmıyor kulübesinde yatıyor hep

 40. Merhaba benim köpeğim 2,5 aylık aşırı derece ısırma huyu var oyunvak veriyorum işi bitince hırlayıp üstüme geliyor ısırmaya kalkıyor. sürekli hırlama ve saldırma halinde ister istemez korkuyorum aynı zamanda havlıyor nasıl düzeltebilirim onunla iyi bir dost olmak istiyorum ama aşırı hırçın lütfen yardımcı olabilir misiniz

  1. Günaydın, henüz çok küçük dişler kaşınıyor ve oyun yapıyor. Isırmak istediğinde sert ton ile hayır deyin ve ilgisini başka bir şeye çekin. Kısa süre sonra geçecek dert etmeyin.

   1. Ertuğrul bey merhaba 10 gün önce 8 ay yada 1 yaşında olduğu düşünülen bir golden sahiplendik tam yaşını sahiplendiğimiz kişide bilmiyormuş çünkü sokakta bulmuş.bir hafta evde kaldıktan sonra bahçede yerini hazırladık ama çok havlıyor ilk gün özellikle 2.ci gün biraz daha iyiydi ama yinede havlıyor sık yanına gitmeye çalışıyoruz 2 defa kesin dışarıda gezdiriyoruz ama havlıyor bu geçermi alışırmı yoksa alışmazmı.teşekkür ederim

    1. Ebru Hanım, Golden insan ister. Bahçede bağlanıp bekletilecek bir cins değil. Geçmez. Yanınıza alırsanız hemen geçer.

 41. goldenları çok seviyoruz ama biraz kafamız karıştı. acaba oğlumuzun biraz daha mı büyümesini bekleyelim? golden almayıp daha küçük bir köpek mi alalım? yoksa bekleyip hayalini kurduğum ve çook sevdiğim goldenı mı alalım? sevginin herşeyin üstesinden geleceğini biliyorum. ama……yardımlarınızı bekliyorum

  1. Merhabalar barınaktan 1 hafta önce 5 yaşında bir golden sahiplendim. Apartmanda yaşıyoruz. Köpekle tek sorunumuz evimizi keskin bir kokunun kaplaması. Proplan somonlu mama veriyoruz ayrıca koku için veterinerimiz nir sprey önerdi onu kullanmaya başladık. Kokuya alışmaya mı çalışmalyız yoksa geçer mi acaba

   1. Merhaba, insanların evcil hayvanlarından korktuğu bu salgın günlerinde bir Golden’ı dost aldığınız için öncelikle teşekkür ederim. İyi bir dost edindiniz.

    Koku için bir süre kuru mama dışında hiçbir şey vermemeye çalışın. Kuru mama dışında yiyeceklerden dolayı koku oluyor. Veterinerden güzel bir şampuan alın. Suyu seviyorlar. Küvette güzelce yıkayın ve mamasının dışında başka bir şey bir süre vermeyin. Koku kalmayacak veya çok çok azalacaktır. Vücuduna iyi bakın, karın kısmına ve derisine, daha öncesinde kötü beslenmekten dolayı egzama olmuş olabilir. Bazen rahatsızlık da kokuya yol açıyor. Bunun için de şampuanlar var veteriner kliniklerinde. Ama iyi beslenmeyle asıl tedavi oluyor.

    Son aldığım 2 Proplan’da içi nemli idi ve çok kısa zamanda bozuldu, iade ettim. Mamasını değiştirebilirsiniz. Bu yaşlar, Kuzu-pirinç (Lamb and Rice) için de uygun. Royal Canin, Hills vb. gibi önce küçük paket alın severse ekonomik boya geçin diye öneriyorum.

    Güle güle büyütün.

    Ertuğrul

 42. Merhaba Ertuğrul bey, böyle bilgilendirici bir blog oluşturduğunuz için çok teşekkür ederim.Size yöneltilen tüm soruları ve cevaplarınızı okudum.Aklıma takılan bazı şeyler var yardımcı olursanız memnun olurum. yakın zaman da 4 aylık bir golden sahibi olmak istiyoruz lakin herkes gibi benimde endişelerim var. benim kaslarımda problem var el bileklerimden ameliyat oldum güzsüzlük var bundan dolayı köpeği dolaştırmam mümkün değil, oğlum 11 yaşında yanında ben yada babası olmadan bu kadar hareketli bir köpeği gezdirmesi mümkün değil, eşim ve ben aynı işi yapıyoruz ve yoğun çalışıyoruz. sabah işe ya da okula giderken 20 dak akşam saat 8 gibi 20 dak gezdirmemiz (site içerisinde) yeterli olur mu? başka bir sorum ise; ilk etapta tuvaletini (büyük ya da küçük) balkona yaptırsam daha sonra onu dışarıya nasıl alıştıracağız ? ve köpeğin bir patronu olsun diyorlar, bu nasıl olacak? o da bu ailenin bir ferdi olacak ve her birimizi dinlemeyi ona nasıl öğreteceğiz.? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tuba Hanım merhaba,

   İkinci gelen yorumu önce okudum. Bu kadar Golden seven Aile Golden almalı diyecektim ki ilk yorumunuzu okudum.
   Golden erişkin olduğunda 32-35 kilo arasında kiloya sahip oluyor. Gezdirme esnasında çok ciddi bir kuvvete ulaşıyor ve özellikle merak ettiği bir şey görürse sizi oraya doğru çekecektir. Bu kuvvet 11 yaşındaki çocuğunuz tarafından kontrol edilemez. Ne yazıkki sizin de kas sorununuzu daha da ileri götürür. Sağlam eşimin zaman zaman kolunun ağrıdığı olur. Benim tavsiyem daha ufak bir cins alın. Her ne kadar bir golden sevgisini kaçıracaksanız da sıhhatiniz daha önemli. Oğlunuz bu iş için şimdilik çok küçük ve de her ne kadar sevseler de bu konu ya size ya da eşinize kalıyor. Elbette gezdirme işlerinde yardımcı olacak bir yardımcınız yok ise. Tam cinsini şu anda bilemiyorum ama Maske filminde yer alan beyaz ama vücudunda kahverengi yamalar (korsan gibi tam göz çevresinde kahverengi yamalar) olan cins i hem uyum hem ebat olarak ben çok öneririm. Bizim goldenımızın böyle 2 arkadaşı bar. Dişi olan hem çok sevecen hem de akıllı. “Jack Russel” mış.
   Patron konusuna gelince, yazımda detaylarını vermiştim eve gelecek golden veya başka cins için siz bir sürü ve de evin babası bu sürünün doğal lideridir. O kendisini sürğnğn son üyesi ve en güçsüz üyesi hissettiği sürece iktidar mücadelesi olmaz. Ben sadece kangallarda farklı bir sürü algısı olduğunu biliyorum. Kangal ı kim eğitti ise kangal sadece ona bağlanıyor. Golden tüm aile üyelerine.
   Saat 08.00- 20.00 bekler. Önemli olan beklemeye değer sevgi verin.
   Tuvalet önce balkon sonra dışarısı olur. Zaten doğaları gereği dışarıda gezerken bölge belirlemek ve iz bırakmak için dışarı da çişlerini bolca yapmak isteyecekler. Büyük tuvalet için aferin- hayır metodu kosa zamanda konuu hallederler. Büyük tuvaleti kontrolleri bedensel olarak daha erken.
   Bu kadar golden seven bir aileye golden almayın demekten mutlu değilim ama golden veya başka cins bu sevgiden mahrum olmasın.
   İyi günler
   Ertugrul

 43. Merhaba bende bir golden sahiplenmek istiyorum ama bahçede ev içerisinde bakmama ailem izin vermiyor sadece bahçede bakabilirim. Şimdi şöyle söyleyeyim bizim bahçemiz öyle büyük bir bahçe değil yeni yapılmış bir bina bahçesi apartman yani. Ben şöyle düşünüyorum evimizin bahçesi su henüz yapılmadı ve yapıldığında arka tarafımı yada giris kapının tarafına mi koymaliyim ? Arka taraf koymak bana daha mantıklı geldi. Birde ben şöyle düşünmüştüm klube alıp etrafini Demir citler döşemeyi istemiştim. Daha güvenli olabilmesi için . Sizce bu doğru bir yöntem mi ? Ben veterinere sorduğumda bahçede bakılabilir demişti .

  1. Seyda Hanım merhaba,

   Benim tecrübelerim golden, geceleri bahçede yanlız kalacak bir cins değil. O insan seviyor ve yanında olmak istiyor. Anlattığınızdan kalacağı yer kafamda tam oturmadı. Golden bahçeden çalınması da muhtemeldir. Kimlerin eline geçtiğini bilmeden, ne durumda olduğunu merak etmek çok kötü bir duygu. Bahçe için uygun başka bir cins almayı düşünseniz derim. Örneğin bir Alman kurt.

   Ertugrul

 44. 43 günlük yavrumuz geldi bugün aramıza.sabırla bekledım ama değdi.yapmam gerekenler hakkında yorumlardan soru ve cvplardan az çok anladım.ılk köpeğimiz endişelerim var.benım suan ne yapmam gerekiyor tam olarak ilk olarak.tuvalet mı yani erken mı?bide rengi siyah golden sıyah olması dogal mı?😊

  1. Güle güle büyütün. Bir kaç zor gün sizi bekliyor. Kuralları öğreneceği dönem başlıyor. Yemek, uyku, “sürünün üyeleri” ve elbette sizi en çok etkileyecek tuvalet alışkanlığı.

   Golden retriever ve labrador retriever ayni cinsin daha uzun ve daha kisa tuylüsü. Siyah labrador retriever olma olasılığı yüksek.

 45. merhaba ertugrul bey, bızım 7aylık bır kız goldenımız var.ben onu 2aylıkken aldım suudı arabıstaba goturcektım ama tr ‘de bırakmak zorunda kaldım izinler alınana kadar ve bu surec 2.5ay surdu malum arabistan ama bu arada lucy cok hastalandi ve nihayet biz onu alabildik ama suan okadar urkek halsizki surekli yatiyo bize karsi cok sakin doktoru immunitedi biraz dusuk ve birazda kansizlik var dedi vede pdikolojiside cok iyi degil dedi cok zor zamanlar gecirdi tabiki simdi ben ona nasil bir bakim uygulayabilirim cok uzuluyorum o eski oyuncu lucy gitmis yasli bir kopek gelmis sanki onun icin ne yapabilirim onerileriniz bekliyorum tesekkurler

  1. Birgül Hanım merhaba,

   Dün Kütahya yolunda yorumunuzu aldım hemen cevaplayamadım üzgünüm.

   Goldenlar çok duygusal bir ırk. O 2.5 aylık dönem, özellikle bırakılmış olma durumundan olumsuz etkilenmiş. Kansızlık konusunda ne yapabileceğinizi Veteriner Hekim Dilem Hanım yorum yapacaktır. Ben biraz daha psikolojisi ile ilgili bir şeyler söylemek isterim.Bu 2.5 aylık dönemde kiminle kaldı? Kim nasıl baktı bilmiyorum. Ama size düşen onu bu dönem daha fazla sevin. Daha fazla birlikte zaman geçirin. Onunla daha çok konuşun. Ne dediğinizi anlamasa bile ses yonunuzdan sevgi ve şefkati hissedecektir. Tekrar eski formuna ve güvenine (bırakılmayacağına dönük) kavuşuncaya kadar mümkün olduğunca az yalnız bırakın. Kısa zamanda toparlayacaktır.

  2. Birgül Hanım merhaba,

   Lucy’nin immunitesinin yani bağışıklığının düşmesi ve kansızlık biraz genel tabirler olmasına karşın, çok temelde bir hastalık sonrası nekahet dönemindedir ya da araştırılması gereken bir hastalık durumu söz konusu olabilir. Bu durumu ayırt etmek için kan tahlillerini 1 hafta-15 gün sonra tekrarlayıp karşılaştırmak gerekir. Yeme-içme ve hareketliliğinde bir sorun yok ise korkmayın. Torpilli besleyin biraz, mamasına ek olarak pişmiş kemiksiz et sunabilirsiniz ama dengeyi iyi sağlayın kuru mamaya olan ilgisini azaltacak kadar olmasın bu gıdalar.

   Lucy ve sizin için zor zamanlar ama moral tüm hastalıkların en iyi ilacıdır. Mutlu olduğumuzda salgılanan birçok hormonun vücudun savunma mekanizmaları üzerine çok olumlu etkileri vardır. Bu nedenle Ertuğrul Bey’in dediği gibi ona olan ilginizi arttırmaya çalışın ve sevginizi belli edin.

   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim
   Dost Veteriner Polikliniği
   Kartepe/Kocaeli

 46. Ertuğrul bey merhaba,
  Yazınızı gerçekten imrenerek ve severek okudum. Ben de eşimle 1,5 yaşında bir golden sahiplendim. Gerçekten çok uslu, zeki ve uyumlu bir köpek fakat son haftalarda huyları değişkenlik gösterdi. Küçük çocuklar onu sevdiğinde onlara hırlıyor hatta birini dün gece site içinde havlayarak kovaladı, şoke olduk resmen. Onun dışında her yere çişini yapmak istiyor. Dikkati çok çabuk dağılıyor. Eşimi dinler ama çok fazla dinlememeye başladı. Tedirgin olduk özellikle çocuklarla ilgili kısımlarda. Sebebi ne olabilir sizce? Kısırlaştırılmamıştı bulduğumuzda, böyle bir dönemle ilgili olabilir mi yoksa biz mi yanlış bir
  şeyler yapıyoruz?

  1. Gamze Hanım merhaba

   Kaç gündür düşünüyor ve tanıdıklarıma soruyorum. İlk 1.5 yaşında ne tür sıkıntılar/travmalar yaşamış? Bunun bir yansıması olabilir mi? Sahipleri tarafından yine terk edileceğine dair korkuları olabilir mi diye. Zor bir soru ve konu. Yorumlarda cep telefonu yer alan Caner iyi bir golden eğitmenidir. Kendisini arayın bir görüşün derim. Israrla sevmeye devam. Bu arada bir oyun sırasında onun almak istediği bir şeyi mi çocuklar almak istedi, ya da siz onu değil çocukları mı sevdiniz? Bilmiyorum.

   1. Ertuğrul bey merhaba,
    Dönüşünüz için teşekkürler. Tam olarak bahsettiğiniz şeyi yaşadık, çocuklar sürekli en sevdiği oyuncağı olan topunu ağzından ya da patisinden zorla almaya çalıştılar daha önceki günlerde. Ertesi günlerde de bu olayı yaşadık. Çocuklar severken biraz da boğuyorlar sanırım strese giriyor. durup dururken saldırma olayını bir daha yaşamadık. Çocuklara teker teker sevdiriyor hatta kendini fakat onlarla ilgilenmiyor, oyunlarına dahil olmuyor. Şimdilik böyleyiz.

    1. O zaman çok da endişe etmeyin. Çocukları uyarın bir şey kapma yarışı yapmasınlar. Özellikle erkek golden lar da kapışma oyununu ciddiye alma var. Çocukları da fiziki olarak yenebilir görüyorlar.

  2. Gamze Hanım Merhaba,

   Köpeğinizin belli ki bir davranış problemi gelişmiş maalesef. Kızgınlık dönemlerinde bu tip davranışlar pek görülmez. Son hafta içinde evinizde onun psikolojisini olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir değişiklik oldu mu acaba? Eğer var ise bunu ortadan kaldırmak gerek. Ama sonuçta bahsettiğiniz problemler pek de normal değil. Bir eğitmen bu sorunların sebebi ve çözüm yaklaşımları konusundaki görüşlerinize muhakkak bir fayda sağlar.

   Öte yandan hayvanlarda da bazen ilaç kullanımı gerektiren psikolojik rahatsızlıkların ya da davranış problemlerinde nörolojik araştırma gerektiren hastalıkların olabileceğini belirtmek isterim. Bu nedenle bir kliniğe başvurmanızı tavsiye ederim. İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi bu konuda en doğru tercih olacaktır. Avcılarda bulunan hastanesinden 0 212 473 70 70 nolu telefonundan randevu alabilirsiniz. Konunun uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka hocadır.

   Umarım iyi haberlerinizi alırız. Geçmiş olsun.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim
   Dost Veteriner Polikliniği
   Kartepe/Kocaeli

   1. Merhaba Dilem hanım,
    Köpeğimizi sahipleneli henüz 1 ay oldu. Açıkçası birbirimizi yeni tanıyoruz ve evde ona gerçekten çok özenli ve dikkatli davranıyoruz. Onu olumsuz etkileyecek bi davranışımız olduysa da ne olduğunu bilmiyoruz ne yazık ki 🙁
    Şimdilk bu sorun ortadan kalktı. çocuklara tek tek sevdirmeye başladı kendini ama yine de çocuk canlısı diyemeyiz, onlara karşı mesafeli ve açıkçası hiç birini umursamıyor.

    1. Gamze Hanım Merhabalar,

     Durum konuşuldukça daha da netleşti açıkçası. Sonuçta Ertuğrul bey’in de dediği gibi geçmişinde ne yaşadığını bilmiyoruz ve çocukların topu zorla ağzından ve patisinden çekmeleri onun da tepki göstermesine sebep olmuş gibi gözüküyor.

     Köpeğinizin hastalık olarak nitelendirilebilecek bir sorunu olmadığını, bunun sadece anlık bir davranış sorunu olduğunu söyleyebilirim. Bunu da aşabilmek adına bir köpek eğitmeninden destek alabilir. Ya da kendiniz çocuklarla olan diyaloglarında dikkatli davranarak bu durumları en aza indirebilirsiniz.

     Zaten sizinle geçirdiği kaliteli zaman arttıkça bu sorunlarını da aşacaktır diye düşünüyorum.

     Sağlıklı günler dilerim.

     Dilem Bul
     Veteriner Hekim

 47. Merhabalar golden köpeğimiz ponçik dışarı çıkardığımızda herkese havlıyor eve misafir geldiğinde de aynı durum söz konusu ne yapabiliriz

  1. Sebebini bulmak gerek. Bir köpek eğitmeni kısa sürede sorunlarınızı çözebilir Gül hanım.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim
   Dost Veteriner Kliniği
   Kocaeli

 48. Iyi günler bugün 55 günlük golden yavrusu aldım erkek yarın iç dış parazit yaptircam yalnız kendisi için hazirladigim odaya bırakınca havlamaya başlıyor ben yanina gidince susuyor yolum başındayken nasıl bir eğitim vermeliyim tek başına odaya koysam ne kadar havlar

  1. Merhaba,

   Güle güle büyütün. İlk gün dışında yalnız bırakmayın. İzlerden birisinin olduğu odaya alır ve çiş kaka yapması için gidip geleceği kapısını açık tutarsanız havlama bu sürede biter. Çok sabırlı olmanız ve tam da yazımda yazdığım kuralları uygulamanız gereken kısa bir sıkıntılı dönemdesiniz. Sonrası kayıksız, gerçek bir mutluluk.

 49. ertuğrul bey merhaba, golden sahibi olmayı düşünen biri olarak yazınızın çok faydalı olduğunu düşünüyorum, size bir sorum var, durumum biraz farklı:

  bir cavalier’im var, golden da sahiplenmek istiyorum, çalıştığım yere küçük ırk köpek götürebiliyoruz ama golden sıkıntı olabilir, günde 12-13 saat yalnız kalabilir mi ya da köpeğimle problem yaşar mı?

  1. Onur Bey merhaba

   Golden ve 2 kedi birbirine alıştı ve uzun yıllar birlikte yaşadılar. Bir Cavalier ile de kısa zamanda aynı “sürünün” bir parçası olduğunu anlayarak uyum içinde yaşayacaktır. Yalnız kalacağı süre 12-13 saat biraz uzunmuş. Ama sevgi ile ilgilenir ve de yanında bir de arkadaş Cavalier olursa bekler sizi. Güle güle büyütün.

 50. Merhaba 3.5 aylik american cocker sahibiyim alali 1 hafta olucak ama ondan vazgecmek uzereyim hic ama hic istemesemde apartmanda bakiyorum evimiz dubleks yatagi oyuncaklari alt katta merdivenlerin altinda orada besliyorum ve alt katttaki tum odalarin mutfagin kapisini kapali tutuyoruz ancak bi isim oldugunda benle girmesine izin veriyorum ama yavrum merdivenlerden dusuyo meedivenlerin basamaklarinin arasi aralik kapali degil yani kendini yukaridan atti bi kere dustu ama isin tuhafi merdivenlerden hala cikiyo korksa bile cok erken uyandiriyo bizi kisin bakamayacagimi dusunuyorum okula gidicem annem calisiyo anneannem dedemle ilgilenir ama kisi halletsek bile yavrum merdivenlerden sadece cikabiliyo inemiyo ve evin her yerinde ayaklari kayiyo altta kalmasini istiyorum nasil yapacagim hic bilmiyorum ayrica tuvalet egitimini alt katta verdim yani cisini alt katta dogru yere yapiyo ama ust katta cisini yapmasini istemiyorum uste ciktiginde istemedigim yerlere yapiyo ve her seyden cok korkuyo yuruyuse cikarttigimda yolun ortasina oturuyo gitmek istemiyo bacaklari titriyo ayrica cok ilgi istiyo ben beni takmamasini kendi halinde takilmasini istiyirum bazen 😀 bunlar buyuyunce gecer mi yoksa hep boyle mi kalacak merak ettigim konu bu

    1. Sabır ve sevgi ile. Daha çok küçük. Yavaş yavaş güçlenecek merdiven çıkacak. Yolda yorulmayacak. Uygulanacak method yazımda ve yorum cevaplarımda var. Gğle güle büyütün.

 51. merhabalar Ertuğrul bey
  ben yazınızı yeni gördüm birkaç soru sormak istiyorum 🙂 bizde golden sahiplendik 2 aylık şuan 2,5 oldu ilk başlarda çok sakindi ama şuan sürekli bizi ısırıyor dişi geçirene kadar bırakmıyo kızıyoruz ağlıyo napıcaz bilmiyorum hayır kelimesını söyleyince yüzümüze bakıyor yapmıyor 2 dakıka sonra yine başlıyor napıvaz büyüdüğünde de yaparsa sorun olacaktır bize . diğer konu tuvalet eğitimi bu seviyede ne yapmalıyız biz gazetede denedık ama çiş 5 ini oraya yapıyorsa 2 si salona kapı girişine oluyo üyük çişini bulunduğu yere yapıyo ve her sabah 5 te kalkıuo çok erken :((
  nasıl dengelıcez biz bunları yardımcı olur musunuz lütfen

  1. Merve hanım merhaba,

   Isırma huyu geçecek bu şekilde hayır demeye devam. En fazla bir sy daha. Şiddet görmemiş golden ın büyüyünce ıssırdığını hiç görmedim. Tuvalet konusu benim yazımdaki işlemler için tam yaşı. Günde en az iki duşarı çıkartın. Dışarıda yapınca (kalasını özellikle) tezahürat ve ödül öneririm. Bir iki aya halledersimiz. Telaş etmeyin en zor dönemi sonra çok tatlı olacak. Akşamları gezdirebilirseniz yoruldun biraz. Sabah zor kalkar. Kalkınca da yat komutu verin ve erken kalktı ise ilgilenmeyin o an sevmeyin siz istemediğiniz sürece kalkmaması gerektiğini anlasın.

   1. Ertuğrul Bey,
    Merhaba bizde de aynı şekilde 2,5 aylık dişi bir Golden yavrumuz oldu. Aşıları devam ettiği için bu dönemde dışarıya çıkartmamız gerektiği söylendi. Çişini 1 hafta da öğrendi ped’ine yapıyor. Ama kaka’yı inatla ortalığa bırakıyor. Dışkıdan ped’e sürmemize rağmen yine de kakasını ped’e yapmıyor. Birde koltukta otururken koltuğa çıkmaya çalışıyor.” Hayır” diyerek uyarınca da hırlayıp ısırma hamlesi yapıyor. Desteğiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

    1. Ebru Hanım, güle güle büyütün. Isırma, hırlama gösterisi çok küçük olduğundan ve bir-iki haftaya geçer. Siz evin liderinin o olmadığını ve kurallara uyması gerektiğini ısrarla ona hatırlatın. Hayır diyerek ve koltuğa izin vermeyerek.

     Kaka için düzenli geziyor musunuz? Geziyorsanız kısa zaman içinde bu huyu da bitecektir. Dışarıda kaka yapınca “aferin” diyerek ödül vermeyi unutmayın.

     Çok geçici konular, ama ilk bir sene sabırlı olun. Pişman olmayacaksınız.

     Ertuğrul

     1. Çok teşekkür ederim. Çok pardon yanlış ifade etmişim. Aşıları olduğu için evde kalmak zorundayız. Kakasını evde ped’e nasıl alıştırabilirim?

 52. Merhabalar Ertuğrul bey..ben golden seven biri olarak evime almak istemiştim..fakat esim çalıştığımiz icin evde yanliz kalmasi sorun olacagini düşündüğünden bir veterinere danışarak küçük bir köpek olan jack Russel 2 aylik alarak bana supriz yapmış. .ben aslinda bu kopegin cok yaramaz olduğunu biliyordum ama alınmış oldu..cok hareketli inanilmaz enerjik yerinede duramayan bir kopek cinsi.. suan yaz tatilinde oldugumuz icin sorun yok.ama okullar acilinca yanliz kalacak eve dönüşte nasil manzarayla karsilasacagimizi bilmiyorum
  .ben golden istiyorum ama bunu tekrar baskasina veremem kiyamam çünkü.
  Size sormak istedigim golden alsam ikisi bir arada yasayabilir mi..bilgi verirseniz cok sevinirim..

  1. Betül Hanım merhaba,
   Golden çok uyumlu bir cins, kedilerle bile yaşayabiliyor. Golden açısından sorun yok.

   Birbirlerine arkadaş dahi olurlar.

   Güle güle büyütün. İyi Bayramlar.

   Ertuğrul

 53. Benim 57 gunluk şans adinda golden kopegim var 20 gunlukken falan aldık bi sıra çok hastalandı hatta küçük olduğu için ölcek dediler 1 hafta sabah akşam serum yedi çok iyi baktık nöbetler tuttuk şimdi maşallahi var yemeğini yiyiyor hatta hastalıkta hiç yemedigi için iglestigi sırada çok kilo aldı ve ayağı yamuk basmaya başladı kalsiyum hapı ve balık yağı iciriyoruz kemikleri güçsüz kalmış Birazda ha iyi ve cok hareketli ama hastalık zamanında isal die heryere yapmasına müsade ettik şimdi eğitimini nasıl yapicaz nasıl yerini ogreticez bilmiyorum her kafadan bi ses çıkıyor ciflikten aldigimiz kişi burnuna vurarak cezalandirin dedi ama kiyamiyoruz napmamiz lazım yardimci olursaniz sevinirim ve hastalığı atlatip topluyana kadar ilk aşısını vuramayiz dediler ne zmn vurulacak bilmiyorum suan tek sıkıntısı biraz ayaginda yamukluk var ve tuvalet eğitimini yaptiramiyoruz

  1. Nurgül Hanım merhaba,

   Öncelikle hastalık döneminde yılmadan Şans a baktığınız için kutluyorum sizi. Pişman olmayacaksınız sevgisi sizi çok mutlu edecektir.

   Şans a hiçbir zaman vurmayın. Kakasını nereye yapacağı konusunda kısa zamanda öğrenir. Sürekli kaka yaptığı yere kolonya veya pet shoplarda satılan koku giderici ile temizleyin. Kakasını istemediğiniz yere yaparsa sertce hayır deyin. Günde en az iki defa gezdirin dışarıda kaka yaparsa Aferin deyin. Ya da Ev içinde nerede yapmasını istiyorsanız kaka yaparken alıp oraya taşıyın ve Evet deyin. Kakayı tutması ve dışarıya yapmasını daha çabuk öğrenecektir. Aşı konusunda Veterıner Hekim Dilem Hanım size yorumu ile destek olacaktır.

  2. Nurgül Hanım merhaba, geçmiş olsun.

   Şans maalesef sadece 20 gün anne sütü alabildiği için bağışıklığı yeterince gelişemedi ve bu nedenle zorlu bir süreçten geçiyorsunuz.

   Yaşadığınız ishalle gelişen hastalığa, yeterince anne sütü alamadığı için vücudunun direnç gösterememesi sebep oldu. Bacaklarında dikkatinizi çeken yamukluk da, raşitizm adını verdiğimiz kalsiyum ve D vitamini eksikliği nedeniyle gelişen bir rahatsızlık olarak yine bu nedenle ortaya çıktı ve vücut ağırlığı arttıkça görünür hale geldi.

   Yavruların en az 2 ay süreyle anne sütü almaları bu tip sıkıntıların yaşanmaması adına önemlidir. Sizin vasıtanızla faydalı olması açısından belirtmek istedim.

   Şimdi Şans’ın kalsiyum ve D vitamini tabletlerini çok düzenli kullanmanız ve önümüzdeki rutin veteriner kontrolleri sırasında raşitizm yönünden ilave ek tedavilere ihtiyaç duyup duymayacağının takipçisi olmanız gerekiyor.

   Aşılama programına da hastalık bitiminden yaklaşık 15 gün sonra başlanabilir. 15 gündür sağlıklı ise ve iç-dış parazit ilaçları verildi ise 60 günlük olduğunda ilk aşılama için veterinerinizden randevu alabilirsiniz. Veteriner kontrolünüzde riskli bir durum görülür ise ilk aşılamanız belki bir hafta sonraya ertelenebilir.

   Sağlıklı günler dilerim.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim

   Dost Veteriner Polikliniği
   Kartepe/Kocaeli

 54. Ertuğrul bey,bu maltese terrier köpeklerin gözlerinin hemen önündeki tüyler kırmızı olduğunu görüyorum netten baktığımda..bu normal biseymi.???

  1. Burcu Hanım merhaba,
   Maltese terrier köpekler beyaz tüylü olduklarından, günlük göz bakımları solüsyonlar yardımıyla yapılmazsa zamanla çapaklanmalar tüyde renk değişimine sebep olabiliyor.
   Doğal ürünler var bu temizliği sağlayabilecek. Kolayca ulaşabileceğiniz.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim

 55. Benim de bir sorum olacak bende golden almak istiyorum ama bahçeli bir evimiz olmadığı için (apt dairesinde oturuyoruz) ailem izin vermiyor evde beslemekte haram. Tuvalet konusunda da çok endişeleniyorum ne olacak şimdi ben köpek hasretiyle yanıp tutuşcam ya 😂😂

  1. Merhaba,

   Özellikle ilk bir yılı meşakkatli ve toplam 14-15 yıllık bir beraberlik ve sorumluluk. Birlikte yaşadığınız Aile üyeleri ile fikir birliği olmadan zor. Ama golden bahçede yaşamaya uygun değil siz yanında değilseniz.

 56. Merhabalar.2 aylık malteseterrier dişi almayı düşünüyorum.fakat şöyle bir sorum var.apartmanimizin kapalı otoparkı var ve her tuvalet zamanında oraya götürüp yaptırmak istiyorum bir gazetenin üzerinde ..enbastan itibaren dışarda alıştırmak istiyorum..herhangi bir yerle temas etmicek.asilari tam bitmeden çıkarmayın diyolar ya,bu şekilde çıkarsam herhangi bir sekilde hayvanla yada otla ,cimle butunlesmese bile mikrop kaparmi havadan filan? Tesekkur ederim şimdiden.

  1. Merhaba Burcu Hanım,

   2 ay sizin istediğiniz gibi tuvalet eğitiminde, sadece dışarı yapma konusunda çok erken bir yaş. Evde de bir tuvalet yeri belirleseniz iyi olur diye öneririm. Aşılar konusunda özellikle diğer köpeklerle tanıştırma konusunda hassas olunsa iyi olur. Çabuk hastalık kapabilir. Garaj yerine tuvalet için varsa toprak veya çimenlik bir alan daha kullanışlı olur.

   1. Evde öyle bi alan yokki ,ancak balkona cikarabilirim.. şöyle ki salonda namaz kılındığı için ,balkona salondan geçiliyor ancak kendim getirip götürürüm.ya normalde çalışmaya başlayınca ona nasıl bi alan ayarlasam bilemedim.balkon panjurlu gerçi ama ister istemez panjurlar açık kalıyor ve atlamasindan korkuyorum 🙁 küçük tuvaleti misafirler için ayırdık. Siz bi akıl verir mısınız bana.? Ben evde olmadigimda nasıl bi tuvalet alanı ayarlamam lazım balkona ayarlarsam eğer ? Teşekkürler şimdiden.

    1. Burcu Hanım,

     Henüz iki aylık bir köpeğin ne zaman tuvaletinin geleceğini kestiremezsiniz. O henüz bebek. Yani sizin götürüp getirmeniz çok iyi bir çözüm değil. Bu dönem geçip, dolaşım sistemi gelişinceye kadar (çok uzun bir dönem değil 4-5 ay daha) bir tuvalet, banyo bence yaz aylarına girdiğimiz bu dönemde balkonun tuvalet olarak belirlenmesi en doğrusu. Balkondan düşeceğini zannetmem ama gene de önüne saksı gibi engeller koyarak düşmesini engelleyebilirsiniz.

     1. Ertuğrul bey merhabalar.kusura bakmayın aklıma geldikçe soruyorum.peki 2-3 aylık yavru köpekler gece 11-12 gibi uyuyunca,uyumadan önce tuvalete götürüp ,tuvaletini sabahın 7sine kadar tutabilirlermi.?yoksa gece yaptrmak gerekiyormu ?gece yaptrmak gerekiyorsa hangi sıklıkta yaptırılmalı?
      Teşekkürler şimdiden…

     2. Gece sizle uyurlar. Hatta çabuk yorulur ve çok uyurlar. Bir veya iki defa gece ihtiyaç olabilir.

 57. Merhaba Ertuğrul Bey,
  Benim dört aylık, erkek bir golden’ım var. İki aylıkken sahiplendim. Üçüncü aya kadar günde dört kere, dördüncü aya kadar günde üç kere kuru mama ile besledim. Artık günde iki kere beslemek istiyorum, uygun mudur bu sizce?

  Mamanın arkasında dört aylık köpeğe 195gr. mama verilmesi öneriliyor, ben de buna uyuyorum ancak, doyuyor mu yoksa aç mı kalıyor diye endişeleniyorum.

  Mama saatlerini 09:00 ve 18:00 yapsam?

  Bahçeli bir evde oturuyorum ancak maalesef bahçede çok fazla kene var 🙁 Veteriner dış parazit ış parazit damlasını her ay yapıyor, ayrıca pire tasması da takıyorum ama yine de üzerinde onlarca kene oluyor ve büyük bir kısmı eve giriyor pirelerin. 🙁 Bu yüzden bahçeyi ilaçlatacağım, dışarı çıkaramıyorum artık, oysa tam da tuvalet eğitimi harika gidiyordu… Gözümden kaçan kene olursa, eve yayılırlar mı? Bize de hastalık bulaştırırlar mı? Çok endişeliyim…

  Şimdiden teşekkür ederim,
  Sevgiler,
  Mine

  1. Mine Hanım merhaba,

   Günde iki ideal.Henüz yaşı küçük kolay doymayacaktır. Hoş büyüyünce de doymuyorlar. Bu dönemde tavuklu öneririm. 1 yıldan sonra kuzu ve prinçli.

   Her mama markasının ayrı kabı olur. Ona dikkat edin. Saatler hep aynı olmak kaydıyla uygun.

   Kene konusuna üzüldüm. Geçmiş tecrübem kenelerin hepsi insana geçen türden değil. Hepsi de kırım-kongo hastalığı yayanlardan değil. En iyisi ilaçlatın bahçenizi. Golden olmasa da problem sizler için.

   Ama kene konusunda çok bilgili değilim.

  2. Mine Hanım Merhaba,
   Yaz aylarının gelmesi ile dış parazit dediğimiz bit, pire ve kene yoğunluğu dış mekanlarda çoğaldı. Dış parazit ilacı dediğimiz ense damlasını yaz aylarında, , de çok dışarıda fazlaca vakit geçiren hayvanlarda ayda bir kullanmanız köpeğinizin dış parazitlere karşı korunmasını sağlar. Eğer korumadığını düşünüyorsanız mutlaka bahçenizi de ilaçlatmanız önemli. Ayrıca ense damlasında daha bilinen markaları tercih etmenizi tavsiye ederim. Ense damlasından bir gün önce spreyler ile üzerindeki mevcut paraziti dökmeniz de sorununuzu çözmede katkı sağlar.
   Her kene hastalık yapmaz. Hayvanlarda kenenin hastalık yapması durumunda ilk belirti olarak ateş ve halsizlik görülebilir. Ama bir köpekle yaşarken ve kontrollerini bu kadar sık yaparken ve yaptırırken hastalıklarla ilgili endişelerinizi azaltmalısınız bence.
   Sağlıklı günler dilerim.
   Sevgiler.

   Dilem Bul
   Veteriner Hekim

   Dost Veteriner Polikliniği
   Kartepe/Kocaeli

 58. Merhaba Ertugrul bey,
  Size köpegim 3 aylikken yazmistim. Tavsiyeleriniz cok isime yaradi. Kopegimi 40 gunlukken almistim. Simdi 1 bucuk yasinda bir koca bebek oldu. Burda yorum yazan herkese tavsiyem asla eve cisini yapti, koltuklari terlikleri kemirdi, evde yalniz kalinca havliyor bakamiyorum gibi seyler yuzunden ondan vazgecmeyin. Tam olarak kisiliklerinin oturmasi neredeyse 1 seneyi buluyor. O zamana kadar sabredin,sevin,eğitin… Hemen hemen bütün günlerinizi ona göre organize ediyorsunuz. Ilk baslarda cok idrak edememistim fakat simdi nasil bir sorumlulugum oldugunu cok iyi biliyorum. Gunde 2-3 kez parka cikiyoruz ve bunu ikimiz de zevkle yapiyoruz artik. Sizin de dediginiz gibi bizim icin en önemli sey sabırmış. Tekrardan cok cok tesekkur ediyorum.

  1. Duygu Hanım,

   Önerilerimden faydalanmış olmanıza çok memnun oldum. Dilerim uzun yıllar mutluluk içinde ( evet sorumluluğu da var ama değer) güzel zamanlar geçirirsiniz.

 59. Merhabalar;fotodaki bidiklar benim evlatlarım. Açık renkli olan kızım Bal,diğeri oğlum Fabiona;)2007 den beri birlikte yaşıyoruz.Kızım 17 oğlum 10 yaşında. Yazınız tüm bu canları besleyecek olanlara yol gösterici olsun.Bol pati dola hayatlar diliyorum🐶♡ sebnem erten.

 60. Merhabalar Ertuğrul bey biz ailecek bir golden sahiplenmek istiyoruz evimiz dublex çok geniş maddi manevi hiçbir sıkıntı yok fakat bazı kaygılarımız var ilk olarak evde yalnız başına durabilir mi? çünkü biz sabah 6 akşam 6 arası evde yokuz evde durabilirmi ilk 3 ay yanında durucaz 3 ay sonra iş başlıyacak evde yalnız kalabilir mi yaklaşık 12 13 saat tek durabilir mi? birde 3 veya 4 aylıkken bizimle arabada seyhat edebilir mi? sıkıntı çıkarır mı?

  1. Caner Bey merhaba,

   Golden’lar sevgi delisi, sizin yanınızda olsun ufacık bir yerde bile mutlulukla yaşarlar. Ama sosyal imkanlarınızın müsait olması elbette onun bakımı konusunda imkanlar sunacaktır. Sorunuza gelince ilk 3 yanında kalabilecek olmanız süper haber. Sabah akşam evde yalnız kalabilir. Her eve dönüşünüzde ona tezahürat edin, sevin ve sevdiği bir yiyeceği ödül olarak verin. Gezme saatlerini olabildiğince bir rutin yapın. Yani örnek sabah 6.00 da ve akşam 19.00 de gezdirmeye başladıysanız hep bu saatlerde gezdirmeye çalışın. Zaten zaman içinde siz de göreceksiniz, sanki kollarında saat varmış gibi o saatlerde “hadi zamanımız geldi” dercesine gezmeye gitmeye isteğini iletecektir. İlk zamanlar yazıda ve yorumlardaki tuvalet ve kemirme kısımları konusunda hazırlayayım. Ama bütün dertler 9 aylık ve kesin olarak 1 yaşından sonra bitecektir. Sizi onu çok sevin o her şeye katlanır. Güle güle büyütün.

 61. Öncelikle merhaba bende golden almak istiyorum ama çok kıskancımdır köpeği eve alıp sahiplenmek onunla bir arkadaş gibi yaşamak istiyorum ama birşey duydum dışarı çıktığında her gördüğünün peşine takılır seni satar hatta gel desen bile kendi kendine gelmez takılır gider ancak senin gidip alıp getirmen lazım dediler acaba doğrumu bu kadar nankörmü çok merak ediyorum seni her gördüğüne değişirmi cevaplarsanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Kesinlikle yanlış bilgi. Kesinlikle nankör değil. Herkesin kendisini sevmek isteyeceği yönündeki beklentisi ile herkese kendisini sevdirmek ister ama sizin ile bağı gibi olmaz olamaz. Erkekler başına buyrukluğundan yanınızdan uzaklaşıp dolaşıp geri gelmeye daha istekli ama dişiler yanınızdan hiç ayrılmaz. Bilmeyen kişilerin gereksiz yorumları…

 62. Merhaba benim adım Mustafa 8.sınıfa gidiyorum teogda istedigim liseye gidersem golden almak istiyorum yavru ve dişi olacak ama ailemi ikna etmek için ne yapmalıyım apartmanda oturuyoruz tuvalet eğitimi ne kadar surede alısır bizim apartmanda garaj var 4 araba falan giriyor gunduzleri araba olmuyor orada enerjisini attırsam olurmu bide havlarmı ilk zamanlarda cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba Mustafa,
   Oncelikle Teog’da ustun basarilar dilerim.

   Disi golden cok iyi tercih. Goldenlar 30-35 kiloya cikiyorlar ve kontrolunu ancak yetiskin birisi yapabilir. Yesillik gormeli, insan ve en onemlisi baska kopekler gormeli yani sadece garaj? ona yazik olur.
   Ailen ile bir kez daha gorus, bu ancak tum aile ortak alinabilecek bir karar. 12-13 sene sizinle yasayacak..,

 63. Merhaba, pek çok yorumu okudum ve bilgilendim ama yinede sormak istediğim birkaç sorum var.
  1- Normalde hayvanlara dokunamayan, dokunsamda tüylerini parmak ucuyla okşayıp geçiştiren biriyim. Ama yanlız yaşıyorum ve nedense küçük bir köpek alarak üzerimdeki hayvanlara karşı olan korkumu atacağımı düşünüyorum. Çünkü etrafta örneklerini gördüm. Siz ne düşünüyorsunuz? Aynı zamanda kedilere nazaran daha sempati duyduğum hayvanlardır özellikle yavru köpekler.
  2- Köpeklerin hem dışarı hem içeri girmesi düşünmesinden pek hoşnut değilim hijyen açısından, ayrıca oturduğum muhitte fazlaca sokak köpeği var ve bir köpek alırsam dışarı çıkardığım anda sokak köpeklerinin saldırısına uğrayacağımdan eminim. Bu sebeple aldığım köpeği hergün çiş için dışarı götürmesem hatta dışarı çıkma olayı hiç olmasa bu köpek için olumsuzluk yaratır mı? Mesela korkak olur mu?
  3- Çiş için dışarıya çıkartamayacağıma göre onun için dışarı alışkanlığının balkonumdan ibaret olmasını düşünüyorum. Ama sizin yazınızda dışarı çıkarılıp oyun oynatılmasından da bahsetmişsiniz evde de oyun oynatılarak aktifliğinin sağlanması mümkün değil mi?
  4- Çok havlayan bir cins midir goldenlar?
  5- Yavru bir köpek (örneğin en fazla 6 aylık civarı diyelim) ne kadar zamanda erişkin görünümüne kavuşur.

  1. Serpil hanım merhaba,
   Dünden beri sorularınıza ne yanıt vereceğinizi düşünüyorum. Açıkçası, bir taraftan evinize alacağınız dostunuzu seveceğinizi anlıyorum. Bir taraftan da onu dışarı çıkartmazsanız, çıkıp yürüyemeyecekse, koşamayacaksa, sizinle gezemeyecekse ona iyilik mi kötülük mü olacağını düşünüyorum.

   Evde kalma konusu dışında aslında aradığınız her şey bir golden’ı tarif ediyor. Bir de “küçük bir köpek” tanımınızı anlamaya çalışıyorum. Çünkü Golden’lar 35-38 kiloya kadar çıkıyorlar. Yani yaş ve de hareketsizlik hayatlarına girerse çok kısa zamanda küçük kalmayacaklar.

   Dışarı çıkmaması sosyal olmaması çok iyi olmaz. Dışarıdaki köpeklerden de çok korumanıza gerek yok. Köpeklerin sürü şeklinde dolaştıkları kızgınlık dönemleri dışında size ve köpeğinize bir şey yapacaklarını sanmam. Başlangıçta bir koklaşsınlar onlar da sizi ve dostunuzu kabullenecektir.

   Özellikle dişi golden hiç havlamaz. 6 aylıktan itibaren erişkinlik görüntüsüne gelmiş olur. 7-8 inci ayda vücut şeklini bulur. Bu kadar seveceğini düşündüğüm ve aynı zamanda endişeleri olan birisine acaba golden yerine daha ufak bir cins köpek veya evden hiç çıkmayacağını düşündüğümde uysal bir kedi mi önersem acaba?

 64. Merhaba ben bir ay once 1.5 yasinda bir golden sahiplendim. Terkedilmis anladigim kadariyla. Ve cok siddet gormus diye dusunuyorum cunku cok korkak belirli bolgelere dokundugunda severken hemen kaciyor. Tuvalet konusunda sıkıntı yaşıyorum. Hic kopek tecrubem yok ne yapacagim bilmiyorum açıkçası.bazen disari cikartamadigim zamanlar oluyor bu yuzden eve alistirmak istiyorum. Fakat bir odadan digerine gecerken sebebini bilmedigim sekilde iskence cekiyor nereye birakirsan o odada kaliyor.tuvalete gazete koydum gazetenin arasina yaptığı diskiyi koydum fakat tuvalete girmiyor ki. Bir odadan digerine gecirirken yatiyor yere kaliyor oylece kalk kizim canim tatlim derken biraz cekistiriyorum bu defa da cisini yaparak surunuyor yerde ne yapabilirim bilmiyorum.

  1. Merhaba,
   Profesyonel bir destek öneririm. İstanbul da iseniz aşağıda telefon no su olan Caner beyi arayabilirsiniz.

 65. Evet gerçekten cok istekliyim ama korkuyorum bakamazsam falan hayvana yazik olur falan diye ben yaninma hevesim gecinceye kadar degil 10 15 yillik bi dost ariyorum çünkü köpeklerin dostluguna insanlarinkinden daha cok inanıyorum

  1. Sevmek en onemlisi. Elbette birlikte kalabilmek de. Yazim size yol gosterir ama farkli bir konu olursa da sorabilirsiniz.

 66. Merhaba ben ögrenciyim lise 3 okuyorum istanbula tasinicam yakında tatillerde falan zaten sürekli orda kaliyoruz artik komple oraya taşınicaz bende cok bir köpek sahibi olmak istiyorum. Asil tercihim alman kurdu, koruyuculugu ve sadikiligi nedeniyle ama apatmanda yasayacagimiz icin golden bakmayi düşünüyorum ama gerçekten cok istiyorum ailemde destekliyo ama ben okula gittigim zamanlarda evde yalniz kalinca havlar falan diye ilk defa bakica bu arada köy yerinde bakiyordum onceden bana ne tavsiye edersinz sizce zorlanirmiyim yardmci olun lütfen

  1. Cok istekli gordum. Disi golden oneririm. Daha az ses yapar. Ama universite askerlik, birlikte bir 12-15 seneden bahsediyoruz. Dogru zaman mi?

 67. mrb
  ilk defa kopegim olacak.disi mi alsam erkek mi karar
  veremiyorum.disi kopeklerin daha yumusak basli oldugunu biliyorum fakat regli donemi beni tedirgin ediyor.
  bir de bahceli evim yok.evim 220 m2 sadece iki kisi yasiyoruz.sitede oturuyorum.ona ayirabilecegim fazla iki odam var kopek beslemek icin uygun mu?
  neler tavsiye edersiniz?
  cok seviyorum goldenlari bakimi zor mu alip alip sokaga atanlardan nefret ediyorum.iyi bakmak istiyorum
  onerilerinizi bekliyorum

  1. Eda hanım merhaba, Ben ikisinden de yetiştirdim. İlk köpeğiniz olduğu için size dişi almanızı öneriyorum. Adet dönemleri sanıldığı kadar çok sıkıntılı değil. 15-20 gün içinde yoğunluklu olarak 3-4 gün yoğun. Bir kova ve bir paspas kenarda beklerse problem kalmıyor. Bir kısmını da kendisi temizliyor. Biz de sizin tanımladığınız tarz bir sitede ve apartman dairesinde yaşadık-yaşıyoruz. Dişiler durduk yere havlamıyorlar. Evde köpeğiniz olduğunu bile komşularınız anlamayacaktır. Oda ayırma kısmı biraz karışık. Sizinle birlikte olmak isteyecektir. Tek bir oda öngörmeyin. Ama içeri girmesini yasaklayabileceğiniz bir-iki odanız olabilir. İlk 9 ay-bir sene sabırlı olursanız inanılmaz bir dostunuz olacaktır. İyi düşünün uzun bir sorumluluk. Sonra bırakanlara biz de Aile olarak hiç iyi değerlendirmeler yapmıyoruz. Golden için bir sene sonra bana teşekkür edeceksiniz.

   1. Merhaba Ertuğrul bey . Ben 17 yaşındayım evimize golden retriever almayi kararlaştırdık kardeşim ve annemle .. erkek olacak ve 2 3 aylık olucak tuvalet eğitimi ve temel itaatde deneyimlerim var ve üstün baskı kurabildigim için zorlanacağımi düşünmuyorum fakat yavru köpeğimiz gün içinde nerede olduğu farketmeksizin akşamları yatarken balkonda kalsa sıkıntı yaratır mı havlar mi ? Mama sıkıntımız yok ama mesela 3 Öğün yemek veriyosak 1 Öğün kaç gram olucak ?? Köpek sampuanlarindan hangi markayı önerirsiniz ? Tasmalar kaşıntı yapar mı? İsim hakkında alternatif verebilir misiniz ? Köpek muhteşem olmasina karşın bazı kötü yanları da vardır elbet ağız kokusu yapar mı veya başka sıkıntılar çıkar mı ? Apartmanın giriş katında yaşıyoruz dış kapı sesi içeri çok giriyor o sese çok tepki gösterir mi ? Her gün mama yemesi bana biraz saçma geliyor mesela haftanın 1 günü tavuk yedirsek yer mi ? Yada tavuğu sürekli isteyip mamaya küslük yapar mı ? Dışarda gezdirirken yanımdan çok uzaklaşmamasini istiyorum elimle tasmayi mi kisaltayim yoksa kendi isteğiyle gelmesini mi sağlayalım ? Yukarıda yazdıklarıniz dışında önereceğiniz bir fikir var mı ? Adanada yaşıyorum yaz sıcağını kaldırır mı ? Traş ettirme kuaför fiyatları hakkında bilgi verir misiniz ? Ben her yıl 2 ay ankaraya gidiyorum köpeğim 6 saatlik otobüs-ucak yolculuğunu kaldırır mı ? Ayakkabıları kemirmeye başlarsa ayakkabılara kolanya döksem uzaklaşır mi ? Şekerli şeyler yedirmeyin diyorlar .. istisnalar olabilir mi 2 3 parça mesela ? Sabah öğle akşam tuvalete çıkarın diyorlar ben sabah okula gidiyorum tuvalet bakımından sıkıntı yaşar mı ? Köpeğim misafir falan geldiğinde oluşan kalabalığa nee gibi pozitif negatif tepkiler verir ? Denize girmeyi çok severler mi ? Tasmasiz kapının önüne çikarirsam kaçar mı ? 4 5 tane sitede dolaşan kedi var sıkıntı çıkarır mı ? Biraz bol soru oldu ama kusura bakmayın cevaplar için şimdiden teşekkürler

    1. Merhaba Yiğit Ali,
     Bu kadar çok soruyu aynı anda görünce biraz Şok oldum:)) Tek tek cevaplamaya çalışayım. Erkek golden balkonda kalması sorun değil ama yalnız kalması sorun. Havlayacak ve yanınıza gelmek isteyecektir. Kuru mamayı günde 2 seferden (sabah-akşam) fazla vermeyin diye öneririm. Kilo ileride sağlık sorunları da doğurur. Alacağınız mamaların markalarının kendi mamaları için ölçü kapları vardır. O ölçü kapları ile birer ölçü verebilirsiniz. Pet shop tan mamayı alırken isteyin. Mamaların bazıları daha iri, bazıları daha ufak tanelidir. Ona göre mama kabı uygun olur. Şampuan marka önerim yok. Goldenlar fazla kalorili beslenirlerse karın bölgelerinde egzama benzeri sağlık sorunları çıkabilir. Bu nedenle egzamaya iyi gelecek ürünler almanızda ekstra fayda olabilir. Kaliteli tasmalar kaşıntı yapmaz. Biz gezdirirken takıp, döndüğümüzde ve özellikle akşam yatarken çıkartıyoruz. Kuru mama dışında yiyecek vermeyin. Hele ki tavuk çok kalorili. Mamaların içinde yeterli kalori var. Tavuk ilk 3-6 aydan sonra köpeğinizde egzama yapar. Üstelik iyilik yapacağım derken kuru mama dışındaki besinler ile köpeğinizin ömrünü kısaltırsınız. Sadece yediğiniz her ne ise mamasının üzerine çok az tadımlık ekleyin. Mamasını yesin. Tavuk verirseniz hep onu isteyecek ve kesinlikle iyilik yapmış olmayacaksınız. Kendiliğinden kısalıp uzayan tasmaları öneririm. Başlangıçta kısa ve size yakın tutmanızda fayda var. Kontrolü kolay olur. Golden lar yağışlı, serin havaların cinsi. Sizinle birlikte olduğu sürece, serinliği ayarladığınızı düşünerek, sıkıntı yaşamaz sıcaklardan. Dışarıda sıcakta balkonda bırakmayın. Dayanamaz. Traşı çok önermiyorum. Tüyleri ona hem sıcak hem de soğuk için klima görevi görür. Ama gene de yaptıralım diyorsanız kuyruğu hariç 1 numara, nisan ikinci yarı gibi kestirirseniz Ekim gibi uzamış olur. Otobüs uçak zor (Uçak da yanınıza almazlar, bagaj da tehlikeli geliyor bana) ilk bir sene kemirir saklayın veya sürekli göz önünde tutun ayakkabıları, uzaktan kumanda ve kemik gözlükleri. Kesinlikle şeker ve şekerli şeyler vermeyin. Gözleri gider. (Şekeri insanlara da önermiyorlar) Sabah akşam 20 şer dakika minimum gezmek yeterli. Gelen herkes kendisini sevecek zannederek herkesin yanına gider. Korkanlar olabilir. Korkan yoksa ellemeyin. İlk hevesten sonra bırakır. Suya girmeyi çok severler. Denizden çıkışta mutlaka tatlı su ile yıkayın tuzunu atsın. Pişik olur. Çok kaçmaz. Ama erkekler başına buyruk olup başka köpek kokusu aldı ise gitmek isteyebilir. Çalınmazsa geri gelir. Kedileri kovalamayı seviyorlar ama bir şey yapmıyorlar. Biraz oyun gibi.

     1. Ertuğrul bey size çok acil cevaplanması gereken bir soru soruyorum.. bir köpek yeni doğmuş bize dediler ki 10 günlük olana kadar anne sütü içsin size verelim bende diyorum ki anne sütünü 2 ay içsin biz sonra alalım köpeği sizce napalim

     2. Yiğit bey merhaba, İdeal olanı elbetteki anne sütünü yeteri kadar alması. Aynı insanlar gibi sadece gelişim değil hayatının sonrası için de sağlıklı olması için önemli. Büyük ihtimalle çok sayıda yavru ile baş edemeyeceklerini düşünüyorlar. Bu konuda yardımcı olup olabildiğince uzatsanız süreyi iyi olur. Dışarıdan bakınca üzücü bir durum. Anneye de yazık. Daha yavrularını bırakmak istemez.

 68. Merhabala,r bizim mahalledeki bi kadın golden köpeğini sokağa bırakmış kendini savunamıyo köpek . kimse yemek su vermiyo kadın sonradan pişman olmuş geri eve almak istemiş ama köpek geri eve gelmek istememiş küsmüş heralde baya üzüldüm bende köpek maması alcam bugün sizce napıyım alışırsa bana daha çok mama isteyebilir beni bırakmayabilir ?

  1. Anladığım kadarı ile Google da “Golden Retriever” kelimesi arandığında benim paylaşımım ilk sıralarda, ilk sayfalarda çıkıyor. Günlük okunma adetlerinden ben de bol-bol golden severin yazımı okuduğunu takip ediyorum. Eğer yaşadığınız ili yazıp, size ulaşabilecekleri bir telefon no veya mail adresi gönderirseniz, bir golden severin söz konusu Dost’u ev arkadaşı olarak isteyebileceğini düşünüyorum. Goldenlar sanılanın aksine çok da (diğer köpeklere karşı) savunmasız değiller. Ama insanlar ve araçlar için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bana fikrimi soruyorsanız yeni evini buluncaya kadar mama vermenizde sakınca yok. Merak etmeyin siz istemedikçe, kendisini sevdirmek dışında sizle birlikte yaşamak istemeyecektir. (Kedilerden biraz farklı)

 69. Ertugrul bey merhaba ben anne sutunden yenı ayrımıs bır yavru golden almayı apartmanda bakacağım şoyle yazılarınızın çoğunu okudum aslında ama ben 8/4 çalışıyorum yalnız kalması gerekiyor evde buna kolay nasıl alıstırabilirim ve babam evde aslında kopek istemiyor sevmediğinden değil tüyü pisliği olur diye bende çok istiyorum bunu nasıl asabılırız yada ne yapmam gerekir benim ilk zamanlar birde yavru iken çok asırı havlamaları olur mu acaba

  1. Ali bey merhaba, ben yaklaşık 16 senedir Goldenlar ile apartman dairelerinde yaşıyorum. Şu anda kız goldenımız günde bir kere bile havlamıyor. Apartmanda beslemek için çok uygun bir cins. 8/4 çalışma saatleri uygun. Ben 7.30-19.00 arasında konuyu sorunsuz yönetebildim. Sabah-akşam düzenli saatlerde çıkartıp, 20-30 dakika minimum gezdirirseniz, evden ayrılırken onunla konuşup (evet konuşup, kelimeleri olmasa bile ses tonunuzdan ne anlatmaya çalıştığınızı anladıklarını düşünüyorum) akşam döndüğünüzde de tezahürat yapar ve bir ödül çubuğu verirseniz. Evde olduğunuz saatlerde onunla zaman geçirirseniz çabuk alışacaktır. Korkmayın. Babanızın konusuna bir şey diyemeyeceğim. Goldenlar suyu ve yıkanmayı seviyorlar. Babanıza yıkandığını, dış ve iç parazit ilaçlarının düzenli yapıldığını gösterir veya anlatırsanız, zaten köpeğiniz de kendisini her kese sevdirir belki, ikna edersiniz. Ama evde tüy olacak mı? Evet. Her gün bir defa elektrikli süpürge ile süpürmek çözüm olabilir. Yalnızlık dışında çok nadir havlıyorlar. İlk zamanda dahil. Sonra zaten hiç havlamıyorlar. Daha önce yazdım. Aynı apartmanda yaşadığımız bir komşumuz 1.5 sene sonra bizimle bir köpeğin yaşadığının farkına bizi görünce vardı.

  1. Öncelikle güle güle büyütün. Benim gözlemim özellikle Avrupa’da artık köpek sahipleri, çift olarak alıyorlar. Bence ruh sağlıkları açısından da onlar adına daha doğru bir seçim. Bir kısım Golden arabaya çabuk alışıyor. Bazılarını ise araba tutuyor. Yol boyunca salya salgılıyorlar. Alıştırmak için kısa seyahatler ile başlayın. Şehir içinde götürüp getirin. Alışırlarsa yol tutmuyor. Ancak bizim kız Golden’ımız neredeyse 7 yaşında en kısa mesafede bile araba yolculuğu tutuyor. Veterinerinizden bu konu ile ilgili 4-5 saat etkili ilaç isteyebilirsiniz. (İnsanlar için kullanılan ilaçlardan) ama bu da yeterli olmuyor. Yapacak bir şey yok. Bir de sindirim sistemi çok hızlanıyor. en kısa mesafeden sonra bir dinlenme tesisinde duruyoruz ki tuvaletini (büyük-küçük) yapsın. O zaman bir nebze daha rahatlamış gidiyor. Erkek Golden araba yolculuğuna alıştı ve kısa zamanda alıştı. Köpek beslemek aynı zamanda arabanızın, evinizin ve tatil yerinizin de değişmesi demektir. Araba Station’a döner. Subaru Forester tarzı. Yaşadıkça siz de görürsünüz.

 70. Bizim buralarda bulamadım söz konusu aparatı. Onun yerine oldukça geniş ve büyük , hava alabilmesi için kücük delikli , içinden çıkamayacağı şekilde uzun bir alet yapsam iyi olur mu acaba?

     1. Goldenla yüzmeyi dogustan bilirler mi acaba? Kaç aylıkken yüzerler?

     2. Golden’lar doğuştan yüzme bilirler. İmkan var ise Özellikle denizde yüzmeleri hem kas gelişimi hem de enerjilerini harcamaları açısından iyi olur. Bu ırk av köpeği olarak göle düşen av hayvanlarını alıp, zedelemeden avcıya ulaştırılması amacıyla, genleri ile oynanarak elde edilmiştir. Çocuklar ile iyi anlaşmaları da temel özelliklerindendir. Ama bekçilik özellikleri yok denecek kadar azdır.

 71. Gece yatarken taşıma kabı uygun mudur? Aslında taşıma kabı kullanmayı pek de tasvip etmiyorum ama dısarı cıkar korkusu var hâlâ. Gerçi çıkmasına da izin vereceğim banane nasılsa oda benim :).ama yine de sorayım taşima kabı almasam da içinden kendi isteğiyle cıkamayacagı bi yavru köpek yatağı yapsam hırçın olur mu ?

  1. Yeni yavruların bulundukları yerden ayrılmamalı için yapılmış güzel aparatlar var onlardan alın. Hem daha kullanışlı, üstü açık, sizi görebilir, dışarı çıkamaz. Araştırın. Ama geceleri hareket edemeyeceği kutuya koymayın.

 72. Merhaba Ertuğrul Bul. Ben 17 yaşında dil sınıfı öğrencisiyim ve 13 yaşında da bir kız kardeşim var. Golden almayı kafaya koyduk. Fakat babam iş dolayısıyla 2-3 gün hatta bazen 1 hafta eve gelemiyor. Yani goldenımıza bakamaz. Annem ise tüm hayvanlardan çok korkuyor yani o da bakamaz. Ben okuldayken ne yapsam bilemedim. Acaba sabah çıkarken iyi bir vedalaşma yapsam ve yiyecegini vb. Koysam 6 saatliğine tek kalabilir mi? Bir diğer sorum ise annemden bahsetmiştim çok korkuyor ve bu yüzden evin içinde çok bulunmasını istemiyor. Balkonda kalsa fakat biz evdeyken sürekli yanında kalsak sıkıntı olur mu? Veya odamızda serbest kalmayacak şekilde kapılı bir kulübe mi yapsak? Yapmayın diyorsanız kışın balkona kalın branda çekiyoruz ve soğuk asla geçirmiyor. Üstüne bir de barınak yapsak kışın kalır mı? Sakınca var mı? LÜTFEN ACİLEN CEVAPLAYIN YARIN ALIYORUZ İNŞALLAH

  1. Merhaba golden sizi bekler. Ama akşam yalnız bırakmayın.Balkonda cok havlar. Anneniz kısa zamanda alışır.

   1. Çok çok teşekkürler. Akşam asla yalnız bırakmayacağız ve bundan eminiz. Acaba kaç aylıkken orta boya ulaşr? Ve balkonda yaşar mı kısa süreliğine?

    1. 5 aylıktan itibaren boyunu almaya başlar. Yalnızlıktan dolayı, balkonda çok ses yapacaktır yanında sizden birisi olmadığı sürece…Konu komşu şikayetlerine hazırlıklı olun. Başlangıçta kaçan tuvaletler nedeniyle annenizden yakınma gelebilir. Ama korkusunu çok çabuk sevgiye dönüştürmeyi becerir Golden. Güle güle büyütün. Alınca ömür boyu sevginize ihtiyaç duyacaktır. Bırakmayın artık o sizin sorumluluğunuzda unutmayın.

     1. Evin içine alınca yalnız başına bırakınca odadan çıkıp annemi korkutmaması için yavru köpek taşıma çantasına koysak sıkıntı olur mu peki ?

     2. Uzun zaman içinde kalacaksa yapmayın daha hırçın olur. Suyunu, mamasını ve tuvalet için gazeteleri koyup kapıyı kilitleseniz siz yokken.

 73. Merhaba küçük bir golden alsam kediler gibi kuma alışır mi acaba 😊Binadayım ise gidip gelene kadar tuvalet sorun olur mu hiç köpek beslemedim kedilerim var onlara bakmak kolay kendine bakıyorlar köpek ilk olacak nasıl olacak hiç bilmiyorum tuvalet yıkama oyun nasıl oluyor

  1. Merhaba,

   Yazımda belirtmedim ama uzun yıllar 2 Golden yanında, 2 de kedi ile birlikte yaşadık. Ne yazık ki bir-kaç yıl ara ile yaşlılıktan kedilerimizi kaybettik. Golden’lar kediler gibi kuma çiş yapmıyorlar. Evde çişini tutabileceği kas gelişimine fiziksel olarak ulaştığı 9 ay ile 1 yıllık döneme ulaşıncaya kadar yazımda belirttiğim şekilde tuvalet eğitimi verebilirsiniz. Ancak, ara sıra bu dönemde kazalar olur. Düzenli olarak en az iki defa tuvalet ve egzersiz amaçlı gezi yaptırmanız gerekir. Kediden farklı olarak mamsını suyunu koyalım bir kaç gün kendilerine evde baksınlar diyemezsiniz. Ya birisi eve gelecek gezdirecek veya güvendiğiniz birisi veya çiftliğe bırakacaksınız. Ancak tuvalet eğitimi tamamlandıktan ve yukarıdaki yaşa ulaştıktan sonra evde tuvalet yapmaz. Tutar.

 74. Merhabalar Ertugrul bey,
  Size oglum (Koful) 3 aylikken yazmistim. Su an kendisi 8 aylik bir ergen 🙂 Tuvalet egitimi, otur, kalk, yat, opucuk ver, bekle gibi komutlari ögrendik. Tabi bu surec kolay gecmedi. Siz bana yaptiginiz yorumda sabredin her sey guzel olacak demistiniz. Hakliymissiniz. Gün gectikce daha cok baglaniyoruz ona. Bir dost, bir arkadas. Moraliniz bozukken bile anlayabiliyorlar. Yalniz bizim tek bir sorunumuz kaldi : sokakta gezmek. Koful o kadar heyecanli ki gunde en az iki kere disari cikmasina ragmen her defasinda beni cok cekistiriyor. Tasmasini kisa tutuyorum yanimda yurumesi icin her turlu seyi denedim ama o heyecanini atamadik bi turlu. Evden cikip parka kadar tasmayla yuruyoruz parkta enerjisini atacak kadar oynuyor (tasmasiz) ama geri donerken yine ayni seyi yapiyor. Galiba tasmadan pek hoslanmiyor bazen agzina alip oyle yurumek istiyor ama arabalardan korktugum icin izin vermiyorum. Biraz buyuyunce o enerjisini atar merak etme daha kucuk diyolar ama 5 ay once oldugu gibi tavsiyelerinize ihtiyacim var. Tekrardan cok cok tesekkur ederim 🙂

  1. 12. Ayda daha da sakinleyecek ama heyecan tamamen gecmeyecek. Cok sorun ediyorsaniz yorumlarda egitmen Caner in telefonu vardi. 1-1.5 ay egitime gitsin. Cok degisir ama heyecani tamamen gecmez. Egiticilerin goruslerinin tersine ben hic boyun tasmasi kullanmadim. Govde tasmasi hem onlara hem de bize daha kolay geldi.

 75. Merhaba ben bı gün 45 günlük dişi Bi golden aldım takıldığım en önemli konu caliştigim için sabah 8 akşam 6 yanlız kalacak olması buna alışırmı bütün günü henüz 45 günlükken yanlız geçirebilir mi ?

  1. Merhaba, iki aya kadar anneden ayrilmasa iyi olurdu ama almissiniz gule gule buyutun. Bu donem bol yeme icme ve oyun doneminin baslangici. Yalnizlik ve oyun istegi yaramazlik yaptirabilir, esyalara zarar gelebilir ama evet evde, bu saatler arasi yalniz kalabilir.

   1. Haklısınız biraz erken oldu ama ona iyi bakacağıma inanıyorum bana yardımcı olurmusunuz onu ne ile beslemeliyim hangi sıklıkla yıkamalıyım aşıları falan ne Zaman hangi aşıları yaptırmalıyım bilmem gereken her şeyi anlatabilirmisiniz ?

    1. Salih bey merhaba, imkanınız varsa köpeğinize kuru mama dışında mama vermeyin. Onlar obur oluyorlar. Ne yerseniz ister ve duygu sömürüsü yaparlar. Ancak, zaman için de kilo problemleri olur ve yaşamları kısalır. En fazla mamasının üzerine yediğinizden ufak miktarda koyabilirsiniz. Büyüme döneminde puppy mamalar ve 1 yaşına kadar tavuklu mamalar bol enerjili ve büyümelerine yardımcı olur. Daha sonra adult mama ve özellikle de lamb & rice mamalar kilo kontrolünde iyi olur ve onlar da severek yerler. İki aylığa kadar temel aşıları var. Bu dönem mikroplardan korumak için çok fazla dışarı çıkartmayın ve diğer köpeklerle yaklaştırmayın. Aşılar ve henüz süt zamanı geçmediği için takviye gıdalar konularında bir veteriner tavsiyesi daha iyi olur. Gençlik, kuduz ve karma aşılar, iç ve dış parazit ilaçları var. Bir de bronşin aşısı var. Ben ilk sene dışında bu aşıyı yaptırmadım. İç parazit için 10 kiloya 1 adet olmak üzere 3 ayda bir parazit haplarını içirin. Hap içirmek de zor değil. Ağzını açın, boğazına yakın hapı bırakın, ağzını kapatın. Çene altından yukarıdan aşağıya doğru sıvazlayın. Bir yutkunma hareketi göreceksiniz. Sonra ikincisini, 30 kilo ise sonra üçüncüsünü içirmek lazım. İç parazit aşısı hem daha pahalı hem de can acıtıyor. Dış parazit için (kene, bit, pire vb.) enseye (yalayamasın diye) damlatılan ilaçlar var. 3 ayda bir kullanın. Golden suyu çok sever. ilk iki aydan sonra denize veya temiz durgun sulara girsin. Hem fazla enerjisini atar hem de mutlu olur. Hatta çubuk atın getirsin. Unutmayın Golden’lar özellikle su kıyısında yapılan avcıların vurduğu avları zarar vermeden alıp getiren bir cins. Eğer suya yakın bir yerde yaşamıyorsanız, 3 ile 6 ayda bir küvete sokun. Başını yıkamayın. Kulaklarına su kaçmasın. Yıkamada arap sabunu veya köpek şampuanı kullanın. Sakın insan şampuanı kullanmayın deri hastalığı olur. Şampuanladıktan sonra iyice durulayın ve fırçalayın. Ben gezdirirken yapacağı kakası için, orta boy buzdolabı poşetleri kullanıyor ve yanıma her dışarı çıkışta en az iki tane alıyorum. Sanıyorum şimdilik yeterli.

     1. Her şey için cok teşekkür ederim takıldığım her konuda vaktinizi almak isterim tavuk suyu çorbasını cok sevdi sütten uzak duruyoruz çorbaya nazaran köpek maması almamız gerekir mi yoksa böyle süt çorba o tarz yiyeceklerle beslesek olurmu köpegimİz 50 günlük ?

     2. Imkaniniz varsa iyi kuru mama. Ev yemeklerine alistirmayin. Kuru mamanin uzerine bazen o gunku yemeklerden biraz ekleyebilirsiniz. Sadece yemek vermeyin…

 76. Merhaba benim bir kreşim var ve bahçesi çok büyük ben klübesini hazırladım fakat geceleri tek başına kalması sakıncalı olurmu ve ben klubesini etrafini tellerle kapatmayo dusunuyorum cunku kucuk cocuklar zarar verebilir (büyük bir alan yapmayı düşünuyorum )dişi alacagım icin kanamalari kacinci ayda basliyor

  ( iki aylik almayi dusunuyorum annesinden ayirirsam sıkıntı olurmu )

  Teşekkürler

  1. Merhaba Umut bey,
   Sanıyorum Golden alacaksınız. Çocuklar ile birliktelik için doğru bir cins. Akşamları yalnız kalması konusunda diğer pek çok yorumda da belirttiğim gibi, çok mutlu olmayacağı kesin. Bu arada cins olarak çalınmaya müsait ve değerli bir cins olduğunu da biliyorsunuzdur. Henüz bir yılı doldurmadan kanamaları başlıyor. Ama ilk bir kaç gün dışında yoğun olmaz. Ortalama 8-9 ayda bir 15 günden biraz daha uzun sürüyor. Bizim kızımız kendi temizliğini de kendisi yapıyor. İki aylıktan sonra problem olmaz.

 77. Merhaba Ertuğrul Bey,

  3 yaşında bir erkek goldenım var. 3 yıldır bizimle birlikte. Yeni evlendim ve oğlumu da yanıma almak istiyorum ancak eşim ve ben çalışıyoruz. Biz yokken 9-10 saat yalnız kalması onu depresyona sokar mı? Çok hassas hemen küsebiliyor. Ayrıca o kadar saat tuvaletini tutabilir mi? Tutması ona zarar verir mi? Annemdeyken günde 5 – 6 kez dışarı bahçeye çıkıyor. Düzeni değişecek. Annemin ev sahibi artık çakılı istemiyor. Mecbur almam lazım onu başkasına da emanet edemem. Biraz şımarık büyüttüğümüz için de evde yalnız kalınca havlıyor. Havlama tasması kullansak ona bir zararı olur mu?

  Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba, Çakıl ın Yeni bir düzeni olacak. Bir kaç gün içinde yeni düzenine alışır. Sabah akşam gezme rutinlerini düzenli hale getirirseniz alışır. Bu arada bir kaç defa isteyerek veya istemeyerek tuvalet kazası olabilir ama sonra yeni düzene alışır. Tutması bildiğim kadarı ile bir zarar vermez. Çok sevin ve sevdiğinizi hissettirin. Sizi bekler bir problem olmaz. Akşam eve gelişlerde bu sevgiyi daha çok verin ki beklemeye değer bir şeyi olsun. Ben havlama tasmalarını hiç sevmem. Bir anlamda işkence aleti gibi geliyor bana. Bakın bakalım tasma olmadan yapabiliyor musunuz? Gün içinde bir yakınınız veya tanıdığınız gelip biraz zaman geçirebilse belki de bu sorun da kalmaz. Kolaylıklar dilerim.

 78. merhaba Ertugrul bey size sormak istedigim bazı şeyler var bana bu konuda yardımcı olurmusunuz 😕 golden almak istiyorum yaşım 21 ve futbol oynuyorum cogu zamanımı ona ayırabılırım kız kardeşim ve ortanca kardeşlerimde ona cok iyi bakıcaklarına eminim benim yoklugumda kamp maclar vs. ( tamamen kendi düşüncem olarak terk edilmiş barınaklardan almak istiyorum tekrar onları hayata kazandırmak adına ) AMA şöyle bir durum var ailem kabul etti onayladı besleyebilmemize bahcemizde cok guzel bir kulübesi var okuduklarıma göre dişi golden daha cabuk egitilebilir ve havlama sorunuda daha az oldugunu okudum bahcede kalabilcek büyüklükte almayı düşünüyorum ama yinede uyucagı zamanlar yanlız kalması sorun olurmu lütfen yardımcı olun ben iyilik yapmak isterken kötülük yapmak istemiyorum .. ( EVDE BESLEMEMİZE İZİN VERİLMİYOR AİLE BİREYLERİ TARAFINDAN . Onlarda daha önce evde köpek beslemek gibi bırseyle karşılaşmadıkları ıcın böyle bir ön yargıları var .. sizden CEVAB beklıyorum tum yorumları dahıl okudum şimdiden teşekkür ederim 🙂

  1. Oğuzhan bey merhaba, Öncelikle barınaktan bir dost (golden) alacak olmanızdan dolayı sizi kutluyorum. Süper karar. Ama blog yazımda da okuduğunuz üzere, golden bahçede yalnız kalmak için çok uygun bir cins değil. Biraz daha bekçilik özellikleri olan bir cins (barınakta varsa) alsanız diye öneririm. Biliyorum her halukarda golden için, bir barınakta yaşamaktan daha iyi olacak ama yalnızlığı sevmiyorlar. Bir kurt cinsi veya bahçe köpeği tercih edin diye öneririm. Kalır kalmasına da ne o ne de siz bu durumdan yeterince mutlu olmazsınız. Belki zaman içinde kendisini çok sevdirir siz de (aile üyeleri) gece yanınıza almaya ikna olursunuz. Böyle olacaksa alın. (Kendiniz size çok sevdireceğine eminim)
   Bir örnek: Salonda derin derin uyurken “hadi kızım yatıyoruz” dediğimde uykudan kalkıp doğruca yatak odasındaki yerine gidiyor. O sahneyi izlemek bile zekaları ve sevimlilikleri konusunda bana çok şey anlatıyor. Bu arada ailenizin (ona göre yeni sürüsü) bir parçası olduktan sonra futbol kampları ve maçlarına gidiş gelişiniz de problem olmaz. Çok sevildiğini bilsin yeter. Nihai karar sizin tabi.

 79. Merhaba. Ben bir golden yavrusu almayı düşünüyorum. Yalnız işim gereği nöbet usulü çalışmam gerekiyor. Yani hafta da 2-3 gün 16 saat nöbette oluyorum. Golden 16 saat yalnız kalabilir mi.

  1. Evet, rutinlerini iyi tutturursanız (Yemek saatleri, gezme saatleri vb. gibi), bolca hareket edebileceği bir alan bırakırsanız ve ona en çok istediği “sevgiyi” çok verirseniz yalnız kalıp bekler ama önerim komşulara gürültü anlamında bir dişi golden almanız yönünde. yoksa yalnız kaldığında havlayan erkek golden dan zaman içinde gürültü şikayetleri alabilirsiniz.

 80. Merhaba, 4 aylık barınaktan sahiplendiğim melez bir dostum var. tuvaletini dışarıya yapmaya alıştı fakat sadece kendi alanındayken tuvaletinin geldiğini miyaklayarak haber veriyor kendi alanının dışındaysa evin içinde kendi belirlediği bir yer var oraya gidip yapıyor sessiz sedasız. Onu o davranıştan nasıl vazgecire bilirim bu onda bi alışanlık olcak diye korkuyorum.

  1. Odul-ceza (hayir) ve disariya yaptiklarinda her seferinde temizlik sonrasi kolonya veya pet shop lardaki koku temizleyici ler ile belirledigi yeri temizleyin. Bir sure sora gececektir.

 81. Merhaba benim oturduğum sitede bir kişinin golden I var küçükken evde besliyorlardı ama Şuanda arka bahçe gibi bir yer var ama küçük oraya koymuşlar heralde alalı 1 yıl olmuştur diye düşünüyorum sahipleri bu köpeği sadece günde bir kere Yürüyüşe çıkarıyor diğer zamanlarda orada üzgünce bekliyor bazen yanına gidiyorum mutlu oluyor acaba o köpeği onlardan istesem bana verirlermi ve köpek bana alışır mı gerçekten bana göre ilgilenmiyorlar

  1. Merhaba, son sorunuzdan başlayayım. Evet size alışır. Golden lar kendilerini seven yeni sahiplere alışırlar. Diğer sorularınıza cevap vermem zor biraz. Mevcut sahipleri ile konuşmanız lazım. Evde bakamadıklarına göre, sormanızda bir sakınca yok diye düşünüyorum.

 82. Merhabalar ismim samet 10 gun sonra 45 gunluk bir yavru golden gelecek erkek olacak egitimlerini verebilecegimi dusunuyorum ama tualet egit8mini nasil yapamacagim inanin bilmiyorum
  Sizden yardim almak istedigim konu
  Odamda bakacagim ve balkonu var gazate yontemini biliyorum odaya serecegim ama cis i vs sıkınti diyorlar bolkonda çisini ve kakasini yaptirmayi nasil ogretebilirim

  1. Samet bey, bir zamandır seyahatteydim geç yanıt dönüyorum. Aslında size yazımda yazdığımdan farklı bir önerim olmayacak. en geç 2 ayda büyük tuvalet konusu biter. 9. ayda da küçük tuvalet dışarıda yapılmaya ve evde yapılmamaya başlanır. bir kaç ayda da evde ara sıra kaçırmalar hariç, nereye yapması gerektiğini öğrenir. Gazete yerine imkanınız varsa yeni bezler çıkmış onlardan alın rahat edersiniz.

 83. zaten hayır kelimesini her olumsuz davranışında kullanıyoruz ama dinlemiyor sert bi ses tonu ile hayır deyince bu sefer havlamaya hırlamaya ve insanın elini ayaklarını dişlemeye kalkıyor

  1. Bu korkusunun bir tezahürü. Kısa süre sonra pes edecek telaş etmeyin. Bu dönemde hepsi deniyor sonra uyum sağlıyor. Siz onun gözünde bir devsiniz. Bu dönem mıralinizi bozmasın. İnanılmaz bir dostunuz olacak.

   1. inşallah öyle olur çünkü bazen gerçekten çok hırçın davranıyor havlaması ısırması olsun birde dışarıya yürüyüşe çıktığımızda yanımızdan kim geçerse o kişinin peşinden gitmeye çalışıyor zamanla bu huyundan vazgeçer mi ?

 84. benim şuan 2,5 aylık golden kızım var ve tuvaletini gazeteye yapmayı öğrendiği halde odanın farklı yerlerinede yapıyor yani hem gazeteye hem yere yapıyor ne yapabilirim ?

  1. Merhaba bir süre devam eder. İstemediğiniz yerlere kolonya veya pet shoplarda satılan bu konuyla ilgili malzemeler var. Hayır ve evetlere ( aşağıda belirtilen) yılmadan devam.

 85. Öncelikle merhaba,ben bir golden sahiplenmek istiyorum ama bazı şüphelerim var öncelikle ben 15 yaşındayım ve bir kardeşim var oda 12 yaşında ikimizde köpekleri çok seviyoruz ve de ailemizde bizi destekliyor. Biz gezmeyi seven bir aileyiz bir golden yemeği suyu gibi temel ihtiyaçları olduğu sürece fakat gezintiye çıkmasada bahçede kaldığı zaman 2 gün süreyle yalnız kalabilir mi ? Bu 1.sorum 2.si ailemle mantıklı olarak konustugumuzda ailem ona aylık en fazla 100-150 tl harcayabileceklerini söylüyor bu bir köpek için yeterlimidir ? 3. Ve son sorum bir köpek yılda kaç defa aşı gereksinimi duyar ? Buna yavruyken olduğu özel aşılar değil yaşamı boyunca olacak yıllık rutin aşıları soruyorum cevap verirseniz sevinirim

  1. Merhaba
   Golden aynı rutinlere uysa iyi olur. Biz yokken ya bir yakınımızdan gezdirme konusunda yardım alıyoruz ya da pansiyon a bırakıyoruz.
   Aylık 100-150 Tl ni aşmaz.
   İlk yıl aşılardan sonra ben kuduz, karma, bazı yıllar bronşit aşısı vurduruyorum. Dış parazit spreyi ile iç parazit haplarını ben veriyorum.Aşısı hem pahalı hem de acılı.

 86. Benim 6 aylık bir dışı golden retriever köpeğim var ağzıni durmadan koluna sokuyor onu doğru düzgün sevemiyorum ne zaman sevmek istesem hemen kolunu görüyor ve ağzına götürüyor Hayır diyorum ama anlaşılan pek anlamıyor ne yapmaliyim

 87. Merhabalar ben Duygu. Yaklaşık 3 aylık(6 gün sonra) bir erkek golden sahibiyim. Onu çok isteyerek ve severek aldım. Severek de bakıyorum. Ailemle yaşıyorum, üniversite öğrencisiyim. Evde neredeyse hiç yalnız kalmıyor ama bir türlü tuvalet alışkanlığı kazandıramadık. Bazen dediğimiz yere yapıyor, onun için tuvalete gazete kağıtları serdik ve günden güne azalttık kağıtları, fakat oyun arasında ya da heyecanlanınca çişini kaçırıyor. uykudan uyandığı zamanları takip ediyorum ve ben götürüyorum o zaman anlıyor ve ödüllendiriyorum fakat kendi başınayken bir türlü yapmıyor istediğimiz yere.
  Bir de sanırım dişleri kaşındığı için ellerimizi, kazaklarımızı, halıları her yeri ısırıyor ve durduramıyoruz. Uykudan uyandığı zamanlar hariç hiç sevdirmiyor bile kendini. Onunla ömrünün sonuna kadar yaşamak istiyorum ne yapacağımı bilmiyorum. Evet henüz küçük biraz sabır biliyorum ama sizden küçük ipuçları almaya ihtiyacım var 🙂
  şimdiden çok teşekkür ediyorum, güzel yazınız için de ayrıca teşekkürler 🙂

  1. Duygu hanım merhaba,

   Vesile ile bloğumu ziyaret eden herkese; Renkli, Mutlu, Sevgi ve Barış Dolu yeni bir yıl dilemek istiyorum.
   Sizin konunuza gelince yaklaşık 6 ay sürecek bir sabır gerekli. Eğitim çalışmalarında ödül ve tam yaparken yakalarsanız “Hayır” şeklinde sert ses tonu kullanmaya devam. Dişler konusunda da pet shoplarda kemik çubuklar satılıyor. Onlardan sıklıkla verin. Kaşınmaya devam edecek ve kaşındıkça da bebek gibi bir şeyleri kemirme ihtiyacı dişler çıkıncaya kadar devam edecek. TV kumanda, terlik, kemik gözlük gibi değerli eşyaları uzak tutun. Ama bu da geçecek. Size tek önerim sabır ve dikkat. Geçecek…

   1. İyi dilekleriniz için teşekkür ederim Ertuğrul Bey. Herkese sağlıklı,huzurlu bir yıl dilerim.

    Umarım benim oğlum da zamanla her şeyi öğrenecek. Biraz bunalmıştım sizden bunları duymak çok iyi geldi.

    Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için :))

 88. Ertuğrul bey merhaba,
  tüm yazılarınızı okudum ve verdiğiniz bilgiler için kendi adıma size teşekkür etmek isterim Veterinerlerden bile daha bilgi paylaşımınız ve onlarla birlikte yaşamayı teşvikiniz adına minnettar kaldım.
  Ben 18 yıl terier büyüttüm 9 yıl önce maalesef vefat etti. şimdi 1.5 aylık dişi bir goldenımız var. Temel eğitimlere verdiğiniz bilgiler ışığında başladık bizde ki 4. gün üstelik 🙂 Benim sizden ricam ( caner bey ‘ in telini aldım bu arada) sizin goldenlarınıza kullandığınız kuru ve yaş mama nın isimleri Biz çok araştırdık ve Acana marka aldık ama bebiş ona alışamadı henüz. Siz ne kullanmıştınız ve yaş ama neydi.
  Birde köpek şampuanı için veteriner bize sıvılaştırılmış ve su katılmış arap sabunu dedi. Ve İstanbul anadolu yakasında oturuyoruz. Sizin goldenlarınızı götürdüğünüz veterineri de paylaşabilir misiniz.
  Desteğiniz için teşekkür ederim şimdiden
  Saygılarımla

 89. Merhabalar benim yaklaşık 9 aylık erkek golden ım var bize de 40 günlükken geldi ama büyük bir sıkıntımız var köpeğim tuvaletini o an canı nerde isterse yapıyor tam tuvalet eğitimi verdik diyoruz 2 gün sonra çok daha beter biçimde evin heryanına yapıyor. Herhangi bi çözüm bulamadık zaten sabah 5.30 da kalkıp indiryorum ama eve geldiği anda bile yapabiliyo bazen. Böyle giderse annem isteyen birisi varmış ona vericekmiş ama ben vermek istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Dilara hanim merhaba, 40 gunden bu yana sizde olan ve 9 aylik bir golden in hala evin farkli yerlerine tuvalet yapmasi cok normal degil. Kopeklee ev icinde daha once yaptiklari yerlere tekrar tuvalet yapmayi severler. Tuvaletin ardindan kokuyu yok etmek icin camasirsuyu ile temizlik yapip ayni yere sevmedigi bir koku surun. Kolanya olabilir ancak bazi pet shoplarda bu is icin kimyasallarda satiyorlar. Dolasim kaslarri bir yilda gelisimini tamamliyor. Yaparken yakalarsaniz hayir demeyi, disarda yaptiginda odul cubugu vermeyi israrla surdurun eger bilmedigim bir psikolojik sikintisi yoksa yakinda vaz gecer. Vaz gecmeyin en azindan uc ay daha sabir. Degisimi goreceksiniz.

 90. merhabalar ben ertuğrul 29 yaşıdayım ve bir golden sahiplenmek istiyorum barınağa köpeklere bakmak için gittiğimde büyük bir köpekmi yoksa küçük bir köpekmi sahiplenmek konusunda kararsız kaldım sizce en faydalı olan yaş aralığı nedir büyük dediğim köpek 8 aylık küçük ise 1 ve de bahçede yaşayacak

  1. Kararinizdan dolayi tebrikler. En guzel karari siz verirsiniz. Dusunmeiz gerekenlerden bazilari: Amac koruma mi? Yoksa sadece Dostluk mu? Daha kolay egitim icin 8 aylik oneririm.

   1. açıkçası benim bir köpekte aramak istediğim en önemli özelliklerden biri bana sadık kalması bazı insanlar eger cok küçük yaşta alırsak daha cok bağlanacagını daha çok bize sadık kalacağını söylüyor peki goldenlar sadık olurmu ve 8 aylık aldığımızda bağlanma konusunda bir problem olurmu

    1. Golden lar sevgi yumağı, sevdiğiniz sürece sadakat konusunda sizi mahcup etmezler. 8 aylık ta henüz bu konuda gelişim için gayet uygun. Sevdikçe karşılık bulursunuz.

 91. Ben golden köpek almak istiyorum ve okula gittiğim için de 9 saat yalnız kalması gerekiyor evde kimsede olmuyor annemde biraz korkuyor 13 yaşındayım ben bakabilirmiyim gezdirebilirmiyim ve apartmanda oturuyoruz dublex felan değil yani benim arkadaşımında var aynı evlerde o da golden bakıyor evde çok hareketli olduğu içinde çok zor oluyo bence sen köpek alma diyip duruyor evde kalabilirmi yalnız başına 9 saat ? Sabah 8 den evden çıkıyorum ve saat 5.15 te eve geliyorum bu süreç içinde evde yalnız kalabilirmi? ? Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba, hayvan sevgisi ile dolu ve heyecanli olmaniz cok guzel. Benim size onerim kendi evinize cikincaya kadar sabredin. Cunku yasiniz 12-15 yil hic durmadan bir golden buyutmenin zorlu sorumlulugunu almak Icin cok genc. Alip bir heves sonra vermek ise golden a yapabileceginiz en buyuk kotuluk. Golden evde kalir bekler ama bence simdilik almayin.

 92. Merhabar ben universite ogrencisiyim ve golden yavru sahiplenmeyi istiyorum. Yasadigim ev apartman dairesi ve giris katta fakat penlerle cevrili iki adet balkonu var tuvaletini balkonda yapmaya alistirsam olur mu? Asil dusunduren sey ise sabah 9da okula gidiyorum ve aksam 4 gibi eve geliyorum bu sure icerisinde yalniz kalabilir mi? Bu bi sorun teskil eder mi?

  1. Merhaba, karariniz hayirli olsun. Evde tuvaleti balkona yapmaya alistirabilirsiniz. Ne zaman ki tutabilir gunluk gezmelerde disarida yapacaktir. Gun icinde sizi bekler. Yazimdaki rutinleri yapmaniz kaydi ile.

 93. merhabalar ben yeni doğan bir golden retriever sahipleneceğim daha doğrusu çocuklarıma sürpriz yapacağım ama aklımda bir çeşit sorular var köpek yeni doğmuş dediğim 2 veya 4 aylık bir köpek bu köpeğin bana ne gibi masrafları olur aşı masrafları ve büyüdüğünde masrafları ne olur ve de rutin masraflarınıda söylerseniz sevinirim

  1. Kararınız hayırlı olsun. Benim iki çocuğumda bebeklikten itibaren Golden’lar ile birlikte büyüdüler. İlk 6 ay aşılarının bedelini şu anda bilmiyorum. Ben senede bir kuduz, bir karma aşı yaptırıyorum. Tanesi 50-55 TL. İç parazit için 3 ayda bir her 10 kiloya bir adet olmak üzere parazit hapı alıp ben içiriyorum. (Ağzını açıp, boğazına doğru bir hap bırakın, boynunu ağızdan aşağı doğru uzun okşayın. Yutkunduğunu anlarsınız. Fazla akıllılar bazen yutmuş gibi yapıp tükürebilirler) satın aldığınız yere göre değişebiliyor ancak, toplam 30-45 TL. İç parazit aşısını sevmiyorum. Sanıyorum yağlı içerikli, hem can acıtıyor hem de “aşı vurduk parası” alınıyor. Dış parazit için de enseye sıkılan sıvı kullanıyorum. (En bilineni Frontline, başka markalarda çıktı) 2-2.5 ay da bir tükenen, günde iki ölçek Lamb&Rice (Adult) kuru mama veriyorum. 200 TL paketi. Bunun dışında gövde tasması ve tutma tasması 1-2 yıl kullanılabilir. Onu siz bütçenize uygun bulabilirsiniz. Keyfi, çocuğunuza katacağı değerler: Paha biçilmez…

   1. saolun peki bir yorumda gördüm 5 6 aylıkken alırsak masraflar azalıyo diyorlar ama birde eğitimi zor oluruda ekliyorlar buna ne diyosunuz ?

    1. Eğitimin başlangıcını sizin yapmanızda, “yeni bir ailenin (sürü) parçası” olduğunu hissetmesinde ve temel eğitime erken başlamasında fayda var. Ancak, profesyonel “Temel İtaat Eğitimi” 6. Ayda başlatılır.

 94. anlıyorum ve çok teşekkür ediyorum sorularım bu kadardı büyük bi ihtimalle yazın golden retriever sahipleneceğiz herşey için teşekkürler

 95. ben barınaktan bir golden almak istiyorum ama evde bakamam mecbur bahçede yaşamak zorunda yavruyken alındıgında ilk günden itibaren bahçede alıştırılsa bir problem olurmu ? ve de yazın başlangıcında alacagımız için ona başlarda çok zaman ayırabilirim iki kardeşiz ikimizde ona bakabiliriz kısacası bahçede yaşasa cok rahatsız edebilecek bir sorun cıkarmı ?

  1. Merhaba, Golden insan sever. Yanında olmak ister. Sevilmek ister. Ancak siz barınaktan alacakmışsınız. Her durumda daha fazla sevgi ve sahiplenme hissedecektir. Öğrenir. Öğrenecektir. Zaten sorun olarak sadece yalnız kaldığında havlama sorunu olur. Bahçede dikkat edeceğiniz bir konuda, bu tür köpeklerin hırsızlığı çok olur. Dikkatli olun.

   1. çok teşekkürler hırsızlık olayının olacagını sanmıyorum ve de bir yerde okumuştum goldenımızı barınaktan alırken 6 aylıktan büyük alırsak daha az masraf çıkacağını belirtmişler sizce nasıl oluyor size danışmak isterim 🙂 hemde tuvalet eğitimi daha kolay olur diyorlar şimdiden teşekkürler sorularımla sizi bunalttıysam özür dilerim

    1. Evet doğru bir yorum bu. İlk 6 ay tamamlandığında temel aşılar tamamlanmış olur. Bu arada bazı hastalıkların riski de azalır. Temel itaat eğitimi başlangıcı için de en doğru zamandır. Bu eğitimi profesyonel aldırmayacaksanız sizin eğitim vermeniz açısından da önemli dönem başlangıcıdır.

     1. öncelikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim kafamdaki önemli soruları gidermiş oldunuz ama çok özür dileyerek bir soru daha sormam gerekiyor bu soruları teker teker sormamın sebebi mantıklı düşününce aklıma geldiği için. sizde takdir edeceksiniz ki köpek almadan önce çok iyi düşünmek gerekir sorum şu: bir golden eğer biz 1 haftalığına tatile çıkarsak bahçede durabilirmi ?

     2. Her şeyden önce bir Golden’ın bahçede kalması demek, günde en az 2 defa yürüyüş (20-30 dk minimum) yapmadan sadece bahçede yaşayacak şeklinde algılanmamalı. 30-40 kilo arasında koca bir bünye bahçede sadece olmaz. Bir hafta yalnız kalır mı diye sorduğunuzda; ilgilenecek, suyunu mamasını verecek ve 2 defa yürüyüşe çıkaracak birisi olmak kaydıyla diye sorduğunuzu anlıyorum. Bahçede yaşadığında edindiği yukarıda saydığım rutinleri bir başkası tarafından yerine getirilecekse nispeten daha az gürültü edecektir. Bir çiftliğe bırakmak daha iyi çözüm olur.

 96. merhaba 2 yaşında bir golden almak istiyorum fakat ben 10. sınıf öğrencisiyim yeterli büyüklükte bir bahçemiz var ve orda bakıcam ancak okul saatlerim ve geceleri için sorun olur mu? bide öncesinde nasıl bir eğitim aldı bilmiyorum fakat öncesinde evde bakıldığını biliyorum önceden evde yaşadığından dolayı bahçeye alışır mı?

  1. Zor bir soru sormuşsunuz. Golden yalnız kalmak istemez. Eğer başlangıçtan beri bahçede alışsaydı problem olmazdı. Ve fakat eğer severek eğitirim derseniz, uğraşın derim. Okulda olduğunuz sürelerde sizi bekler problem olmaz. Eve geldiğinizde coşku yapın, beklemeye değsin. Bekler o zaman.

 97. Ben yavru ve erkek bir golden retriever sahiplenmek istiyorum. Ancak daha önce hiç kedi veya köpek bakmadım. Golden retriever lar çok sevimliler çok istiyorum 🙂 Ama annem apartmanda yaşadığımız için bakamayacığımı düşünüyor bense araştırdığım bilgilere göre apartmanda yaşamaya en ideal ırk diye biliyorum. Sizce bir golden retriever almalı mıyım ? Önerir misiniz? Ve sizce annemi nasıl ikna edebilirim ?

  şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ben Goldenlarla birlikte 15 senedir apartmanda yaşıyorum. Başlangıç döneminde, eve ilk geldiklerinde eğitim sırasında sıkıntılar yaşansa da (3 ay kadar) sonra varlığından (görmeseler), komşular bile haberdar olmayacaklar. Kız golden daha az havlıyor. Hatta neredeyse hiç havlamıyor. Erkek biraz daha dik başlı olabilir. Annenizi ikna kısmında yukarıdakiler ve diğer yorumlar dışında ben bir şey yapamam. Evde hep birlikte yaşayacaksınız. Herkesin tercihi olsa iyi olur. Ama sanki konu sadece apartmanda yaşaması değil galiba?

   1. Apartman olduğu için bu hayvan ölür diyor, bakabileceğime inanıyor ama şöyle de bir şey var ben bu sene liseye başlıyorum. Bu yüzden sabah 8 akşam 4 bu hayvan gezmek isteyecek sen okuldayken kim bakıcak falan diyor. Sonra bir de gece yatarken havlasa falan nolucak diyor hiç susmasa falan ikna etmek için çok uğraşıyorum. Yine de bilgileriniz için teşekkür ederim.

    1. Merhaba,
     Benim yaklaşık 2 Yaşında olan dişi golden im var. Bana geldiğinde 45günlüktü.Sadece işine geldiği zaman laf dinliyor, hayır ı biliyor ama uygulamıyor. Hiç istemediğim halde koltuklara çıkıyor ve ben bunu engelleyemiyorum. Oturduğumuz koltuklarda sürekli tüy olması artık çok rahatsız ediyor beni ve ailemi. Eğitime göndermedik biz eğitiriz dedik ve malesef şımarık ve Hırçın bir köpek oldu. Günde bir defa gezdirmeye çıkarıyorum ve bazen gezdirirken bana hırlarken saldırıp ısırıyo. Bunu durduk yere yapıyo. Ona sonsuz ilgi ve sevgi verirken bu hareketlerini itaatsizliğini anlayamıyorum. Koltuklara çıkmasını da engellemek istiyorum ama nasıl yapıcağımı bilmiyorum. Ailem bu nedenlerden dolayı çok rahatsız ve sonunda onu vermek zorunda kalmaktan korkuyorum. Lütfen bi fikir verin bana yardım edin lütfen 🙁

     1. Selen hanim merhaba, iki yasinda ve basindan beri siz de olan bir golden icin yaptiklari beni sasirtti. Koltuklara yavru iken cikmasina izin verdiniz mi? Gunde en az iki defa gezmelerini oneririm. Bu sorunlarin bir kaynagi olabilir. Desarj olamiyor, tuvaleti stres yapiyor olabilir. Bir de sevilmediklerini hissediyorlar. Sevgiyi eksik etmeyin. Basa cikamazsaniz daha profesyonel yardim icin, kopek egitmeni Caner i arayabilirsiniz. Onceki yazilarda telefonunu vermistim.

     2. Evet Ertuğrul bey yavruyken izin vermek zorunda kaldım çünkü hiç laf dinlemedi ve pes ettim. Şimdi vazgeçirmek için ne yapabilirim? Ayrıca öneri için çok teşekkürler günde ikiye çıkarmaya çalışıcam gezdirmeyi. Dönem dönem saldırıp ısırıyo acaba kızgınlık dönemi geldiği için olabilir mi? Ben çiftleştirmiyorum çünkü doğacak yavruları sahiplendiremezsem barınağa gönderip orda yaşamalarını istemiyorum. Bu nedenle Yakında kısırlaştırıcam. Bu arada kısırlaştırdıktan sonra daha sakin daha uysal bir köpek olucağını söylüyo herkes sizce bu bilgi doğru mu?

     3. Bizim 6 yaşındaki dişi Golden’ımız kısır değil. Bu konuyu biz de kendi içimizde tartışıyoruz. Kızgınlık döneminde hırçınlığını görmedik. Ancak biz de doğacak yavrulara dair endişelerimiz nedeniyle çiftleştirmedik. Eğer hırçınlığın özellikle kızgınlık dönemlerinde olduğunu gözlemliyorsanız ve yavru almak istemiyorsanız en iyi çözüm kısırlaştırmak olabilir. Kaldı ki kısırlaştırılmamış ve yavru yapmamış goldenlar bazı hastalıklara yakalanma riskini diğerlerine nazaran daha fazla taşıyorlar.

      Koltuk konusunda eğiticiden profesyonel yardım alın. Sizin yapabileceklerinizi geçmiş dönem olarak, bu saatte tek başınıza halletmeniz zor. Ancak koltuklara sevmediği veya korktuğu şeyleri koyabilirsiniz.

      Bu yaştan sonra vermeyin.Hem o yeni bir çevreye alışmakta zorlanır hem de siz hep yük altında hissedersiniz kendinizi.

     4. Çok teşekkür ediyorum zaman ayırdığınız için, bu yaştan sonra onu vermek demek onu ailesinden ayırmak demek bu kötülüğün verdiği vicdan azabı Dediğiniz gibi büyük bir yük olur. Tüm önerilerinizi dikkate alıcam, iyi akşamlar..

 98. merhaba,benim bir yavru golden köpeğim var 35 günlük dişi.aldığımızda bize 45 günlük dediler fakat daha gözleri bile açılmamıştı hemen veterinere götürdük sağlık kontrollerini yaptırdık riskli bir süreç daha çok küçük dediler.sonra bir gün ateşlendi ve gene veterinere götürdük bademcikleri şişmiş ve ateşi yüksekmiş gerekli iğneleri yaptılar şu anda daha iyi ve hareketli büyüdüğünü hissediyorum.ilk veterinere götürdüğümüzde bize bir mama tavsiye etti onu yedirdik bir süre sonra gene veteriner kontrolunde kuru mamaya döndük ve artık kakası da düzeldi.şimdi ise sorunum şu tuvalet eğitimi çeşitli yollar denedim ama sanırım tam başarılı olamadım şu anda evin içerisinde herhangi bir yere yapıyor engel olamıyorum ve bu eğitimi ona vermeyi çok istiyorum.evin içerisinde ona ait bir yaşam alanının olması gerektiini bildiğim için evin salonuna geniş bir alan yapıp oradan cıkmasını kısıtladım fakat çok ağladı bu konudada çok başartılı olamadım o alanda kalması için sevdiği oyuncaklarıı da koydum fakat gene de çekyatların altına girip yatmayı tercih ediyor.sizden ricam tecrübeleriinize dayanarak hem çok mutlu bir köpek yetiştirmek istiyorum hem de eğitimli bir köpeğim olsun istiyorum bu konuda yardımlarınzı ve önerilerinizi rica ediyorum:))

  1. Duygu hanım merhaba,
   Ne yazık ki henüz ülkemizde evcil hayvan yetiştirme, yavru alma ve bu yavruların seceresini tutma gibi alışkanlıklar yeni yeni yerleşiyor. Büyük ihtimal ile yavrulardan bir an önce kurtulmayı tercih eden bir yerlerden, yavruyu almışsınız. Henüz çok erken iken anne sütünden kesilen yavrularda da bahsettiğiniz tarzda rahatsızlıklar sıklıkla görülüyor.

   Anladığım kadarı ile güçlüklerle karşılasmış olsanız da ilk zorlu etap geçilmiş.

   Evin bir alanına gazete kağıtları veya yeni çıkan köpek bezlerinden serin. Sabır ile ve tam çiş veya kakasını yaparken, yanlış yerdeyse hayır diyerek, doğru yerdeyse en sevdiği yiyeceği vererek ve aferin diyerek, ceza/ödül yöntemini çalıştırın. Genellikle kendilerine daha önce tuvaletlerini yaptıkları bir yer belirler ve aynı yere yapmaya çalışırlar. Bu alan istenmeyen alan ise çamaşır suyu veya kolonya dökerek önceki kokuların yok olmasına çalışın. Ama biraz sabır gerekecek. Bu eğitimlerin başlangıcı için en doğru zaman 2-2.5 aydan sonrasıdır. Golden’lar eninde son unda öğrenirler. Aşılar tamalanınca günde 2 veya 3 defa dışarı çıkartın. Kakasını yaptığında dışarıda tezahurat yapın, ödüllendirin. Kakayı tutmayı daha çabuk öğreniyorlar. Çiş için geziler olsa bile gene de tutmaları için dolaşım sistemlerinin ve buradaki kaslarının çalışması gerekiyor ki yaklaşık. 9 ay ile 1 yıl gerekiyor. Ancak evde istenen yere çiş yapılması konusu sabırla en fazla 10 günde çözülür. Sakın disiplinden taviz vermeyin. Onlar çok iyi duygu sömürüsü yaparlar. Ancak disiplinden koparsanız sonra çok uğraşırsınız.

   Sabır, sabır, sabır diyeceğim. Ama olur, oluyor, olacaktır. Hayır ve aferinler en önemli iki kozunuz. Sonrası çok keyifli. (Bir seneye kadar kemirme huyları da olacak, dikkatli olun.Kumanda terlik, gözlük gibi eşyaları ulaşamayacağı yere koyun) Güle güle büyütün.

 99. Merhaba yavru Golden Retriever almak istiyorum. İlk defa köpek besleyeceğim. Apartman dairesinde oturuyorum. Tüm gün sabah akşam 12 saat evde yalnız olacak. Bu onun için çok zor olur mu ? Mutsuz olur mu? Evde başka kimse olmayacak. Çok kararsız kaldım. Kaç aylık alırsam daha çabuk alışır? Dişi veya erkek mi bu durumda daha kolay uyum sağlar sizce. Haftasonu iki gün çok güzel ilgilenebilirim … Şimdiden teşekkürler ederim

  1. Birgül hanım merhaba,
   Kendinize uzun soluklu iyi bir dost alırsınız. Apartman Dairesinde 12 saatte olsa yalnız kalabilir. Yazımdaki kuralları uygulamanız kaydı ile. Köpeklerde zaman kavramı yoktur. Sadece akşama kendisi için beklemeye değer birisi olsun. Eve varınca tezahurat yapın ki beklerken mutsuz olmasın. Yavru alacaksanız 2-2.5 aylık yavru, temel aşıları tamamlanmış iyi olur. Benim diğer köpekler ilgili tecrübem yok. Golden larla yaşadım, yaşıyorum. Dişi Golden daha mülayım, sakin, az havlıyor ve hatta hiç havlamıyor. Erkek biraz daha başına buyruk. Özgür ruhlu oluyor. Madem hafta sonu zamanınız var, eve getireceğiniz günü Cuma yapın ki ilk 2-3 günü yine yazımdaki kurallar dahilinde birlikte geçirin. Katıldığı yeni “sürünün” kimlerden oluştuğunu anlasın. İyi bir dost, uzun soluklu bir sorumluluk ve fakat büyük mutluluk alırsınız.

   1. Verdiğiniz bilgiler ve tavsiyeler için teşekkür ederim. Bir sorum daha var tüyleri çok dökülüyor mu. Ayrıca koku olabileceğini de söylediler. Umarım böyle değildir. 🙁 Sizce?

    1. Bugün 6 yaşındaki kız Golden’ımız Fionayı fırçaladım. İnanılmaz bir yumak oluştu. Normalde bu kadar olmaz. Ama mevsim dönüşlerinde bu tarz fazla tüy dökülebiliyor. Evet evinizde tüy olacak. Dkme zamanlarında daha sık fırçalayın. Daikin markasının evcil hayvan tüyleri için güzel bir el makinası var. Günde bir defa hızlıca evi süpürün birşey kalmaz. Koku? Kuru mama yer ise koku yok. Ya da bu soruyu sormak için 15 yıldır evinde köpek besleyen birisi yanlış muhatap olabilir. Gerçi dışarıdan eve gelen hiç kimseden de koku var yorumu almadık. Bu arada Golden lar suyu ve yıkanmayı çok sever. En kötü daha sık yıkarsınız. Köpek şampuanı ile…

     Bunlar mahalle hurafeleri. Boş verin, takılmayın. Güle güle büyütün.

 100. Bugün babam bana 25 günlük bir golden almış. Zaten çok istiyodum fakat hasta olup olmesinden cok korkuyorum. Hasta olmaması için neler yapabilirim yardım edin lütfen.

  1. Merhaba,
   Öncelikle güle güle büyütün.
   Neden hasta olsun? Bir belirti mi görüyorsunuz. Henüz çok küçük ama sandığınız kadar da güçsüz olmazlar. Onlar hayata tutunmayı ve mücadele etmeyi becerirler. Zaten ilk iki aylık dönemde aşıları olacak. Bu nedenle sizleri ticari anlamda suiistimal etmeyecek bir veterinere götürüp, takibi birlikte yapabilirsiniz. aşıları tamamlanmadan “çok diğer köpekler ile veya dışarısı ile temas ettirmeyin” diye öneririm. Bu yaş grubuna özel yavru köpek mamaları ile besleyebilirsiniz.

   1. Cok tesekkur ederim dediklerinizi yapıcam. Bir belirti gormedim sadece diğer arkadaşlarımın köpekleri öldüğü için endiselenmistim ama suan içim rahat. Tekrar saolun.

 101. Merhaba 🙂 ben 10.sınıf öğrencisiyim. Köpeklere olan aşırı ilgimden dolayı evimizde köpek beslemeyi düşünüyorum. Annem küçük bahçemize bir kulübe yapabileceğini söylüyor. Yatana kadar birlikte olsak ama orada uyusa bir sorun olur mu ? Sizce başka tür bir köpeğimi tercih etmeliyim ? Okul saatlerimde evde olmamam sorun çıkarır mı ? Ben eğitimini ilk köpeğim olacağı için tam yapamayacağımı düşünüyorum. 1-2 senelik alsam bana alışabilir mi ? ( şimdiden teşekkür ederim 🙂 )

  1. Merhaba,

   Bahçede yaşayacaksa bahçe yaşamına uygun çok güzel cinsler var. Golden almayın diye öneririm. Siz yanınızda olmayınca problem olur. Rahatlıkla siz okulda iken de orada kalırlar. Küçükten büyütmenin keyfi başka ama bence önce hangi cins alacağınıza karar verin. Sonra o cins yavru mu yoksa 1-2 yaş mı bulacaksınız ona bakın. İlk 2 yılında problemli yetişmediyse size çabuk uyum sağlarlar. Köpekler 10-15 sene yaşıyorlar. Siz daha sonra eğitim için başka bir yere gidecekseniz, kim bakacaksa onlarında almaya istekli olması önemli. Yoksa yarı yolda bırakacaksanız almayın.

   Ertuğrul

   1. Sadece yatacağı zaman bahçede olması gerekiyor okuldan geldiğimde sıkılmadan oynayabilirim aslında. Bana çok dost canlısı geliyorlar. İleride eğitim içinde yanımda götürürüm yarı yolda bırakmam zaten fikriniz için teşekkürler

 102. merhaba, uzun zamandır golden sahibi olmak isteyen biri olarak sitenizi takip etmeye yorumları okumaya çalışıyorum. üniversite öğrencisiyim ve babamla tek yaşıyorum. gün içerisinde eğer okuldaysam ev boş oluyor. bir arkadaşım aracılığıyla haberim oldu bir yakını 1.5 yaşında dişi golden bulmuş ve sahiplenmesi gerekiyor bende istekliyim ancak korkularım da var. genç bir golden sizce bize alışabilir mi? ve evde olmadığım zamanlarda yalnız evde kalabilir mi buna nasıl alıştırabilirim? son olarak goldenların çok hareketli olduklarını söylüyorlar gün içerisinde iki defa yürüyüşe çıkarmam bunu karşılar mı? şimdiden çok çok teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Merhaba, dişi golden daha muhlis ve uyumlu olur. Bir hafta, on günde yeni yerine alışacaktır. Bir önceki ailesi temel eğitimleri ne kadar vermiş önemli. Günde iki sefer, minimum 20 dakikalık yürüyüşler ona yeterli olacaktır. İyi bir dost kazanırsınız. Güle güle büyütün.

 103. Merhabalar, yakın bi tanıdığımız geçen hafta 2 buçuk aylık erkek golden almış ve bakamayacaklarını anlayınca vazgeçmişler ve babam bunu duyunca (benimde çok istediğimi bildiği için) sahiplenmek istemiş yarın küçük dostumla tanışacağım 🙂 sormak istediğim ise ailem ankarada yaşıyo ve ben eskişehirde yaşıyorum yaklaşık 2 hafta sonrada tekrar döneceğim ve onuda beraber götüreceğim 2 hafta uzun bi süre eğitimlerine geç kalmak istemiyorum ama ne yapmam gerektiğini de bilmiyorum bu yüzden tuvalet eğitimini ankarada mı yoksa asıl yaşacağı yer olan eskişehirde mi vermeliyim ayrıca 2 hafta içinde buraya alışır ve eskişehire götürdüğüm zaman mutsuz olur mu sonuçta değiştireceği 3.yer olcak ve mutsuz olsun istemiyorum şimdiden çok teşekkür ederim 🙂 son olarakda saatlerdir internette yazılar okuyorum ama sizin gibi herşeyi anlatan bi yazı daha yok 🙂

  1. Gunaydın.

   Eğitime vakit kaybetmeden başlayın. Sizle olduktan sonra kaç yer değiştirdiğinin önemi yok.

   Gulu gule buyutun. Guzel yorumlarınız için tşk.

   Ertugrul

   1. Turşu ısırmaya çalışıyo oyun oynarken birden bacağımıza yapışıp sürtünmeye başlıyo hayır komutunu duyduğunda havlıyo hatta hırlıyo ve tüylerini taramaya çalıştığımda buna izin vermiyo tarağını ağzına almak istiyo tasmasını taktırmıyo aynı şekilde onuda ağzına almak istiyo ve bu şekilde olması beni korkutuyo bakamayacağım hissine kapılıyorum burda evimiz müstakil böyle davrandığı için eve alamadım annem bu davranışlarını kabul etmedi ama eskişehirde apartman yine aynı davranışları sergilerse ne yapacağım bilmiyorum ve havlaması komşuları rahatsız edecek şuanda onu dışarıda bıraktığım için havlama seslerini duyuyor ve vicdan azabı çekiyorum ne yapmalıyım bu davranışlarından vazgeçirmek için lütfen yardım edin bi yol gösterin 🙁

    1. Turşu kaç yaşında? Büyükse eğitimde yanlış bir şeyler olmuş. Biraz liderlik mücadelesine girmiş gibi anladım. Sürtünme kısmı doğal. Erkek ise bir minder alın. Onunla oyalansın. Küçükse çözülmeyecek bir konu değil. Bir eğitmen desteği alın.

     1. Bize 2 buçuk aylık dediler en fazla 3 aylık duruyo zaten. Turşunun önceki sahipleri hiç ilgilenmemişler bizede bu sorunlar yüzünden verdiler zaten bu sorunları atlatabiliriz değil mi özellikle ısırma huyundan ve havlama huyundan vazgeçsin yeter ve aynen turşu erkek sanırım benide çok zorlayacak bi erkek

     2. O zaman merak etmeyin. Blogtaki yazdıklarımı uygulayın. Geçer. Kendini savunmaya korumaya çalışıyor. Sevgi vermeye devam. Dert etmeyin çok kısa surer.

      Sonra çok tatlı olacak birazcık sabır.

 104. merhaba
  3gün önce evimize ve hayatımıza ortak ettiğimiz 36 günlük golden kızımız var.ilk gün sınırlı alan belirleyip pet serrerek tuvalet eğitimi vermeye çalıştık.tuvalet eğitim seti aldık bazen çişinin bir kısmını oraya yapıyor aferinle ve okşayarak ödüllendiriyoruz fakat o alandan ayrıldıktan sonra kendi istediği bir alana tekrar çişini yapıyor.ama onu kullanmak yerine yakınına biryere yapıyor.kuru mamayı rondodan geçirip biraz su ile ıslatıyoruz çünkü kuru mamayı yiyemedi.bu konuda kendimizce çözümler bulmaya çalışıyoruz .şuanda sepet içinde duruyor ama zıplayıp çıkmayı öğrendi sizce kafes daha mı uygundur.sepetin içine çiş yapmıyor dışarı çıkıp yeri kokluyor ama çiş pedini ve gazeteyi de sevmiyor. önileriniz için şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Merhaba,

   Yorumunuz Blog’un spamına takılmış. Bu nedenle geç dönüyorum. Kafese koymayın. Evet ve hayırlarla ne yapılmasını istediğinizi öğretin daha köklü çözüm olacaktır. Henüz çok küçük yakın zamanda öğrenir. Köpekler bir yeri tuvalet için belirlediklerinde uzun zaman aynı yere tuvaletlerini yapıyorlar. Bu nedenle yazımda eve ilk geldiğinde yapılması gerekenler bölümünde altını çizdim. Size önerim; istemediğiniz yerdeki kokuyu silecek çamaşır suyu gibi temizlikler yapın veya o bölgeye sevmediği bir koku sürün. Kolonya olabilir. Sabırla eğitime devam anladığım doğru yoldasınız. Rondo kısmına gelince, yavru bebekler için hazır kuru mamalar ve takviye yaş mamalar kullanabilirsiniz. Yakındaki bir veteriner veya Pet shop’tan yardım alabilirsiniz. Kendinize rondo gibi ekstra yükler çıkartmayın diye öneririm.

   Güle güle büyütün. Çok erken gelmiş misafiriniz.

 105. Ben daha dün 2 aylık bir golden retriever aldım eve gelince hemen ona tuvaletini gazeteye yapmasını öğrettim. OTUR eyleminide kısmen öğrettim. Ama ısırmak istiyo gibi elimi ayağımızı ısırıyor. Ona HAYIR desemde yapmaya devam ediyor. Onu seviyorum bizi ısırınca da gerçekten çok üzülüyorum 🙁 lutfen yardim edin sizin bilginize guveniyorum 🙁
  Son olarak da onu dışarı çıkarmıştım ve sanki bn onu deilde o beni gezdiriyor gibiydi. Yerden biseyler alıp ağzına alıyor ve elimi ağzına sokup aldığı cismi çıkarıyorum beni dinlemiyo evet eve geleli daha 1 gün oldu ama yinede sanki ondan biseyler bekliyorum gibi
  Bide o eve kaka çiş yaparsa babam kizabilir annem icin sorun yok ama babam icin var YARDIMM!
  Köpeğimin gi5mesini istemiyorummm !!!

  1. Günaydın,
   Henüz eve yeni gelmiş. Güzel başlangıç yaptırılmış, gazete ve otur komutu bile hızlı gelişmeler. Bir günlük olmasının verdiği endişe ile ısırmak suretiyle kendini korumaya almaya çalışıyor. Hayır komutlarına devam. Doğru olanı yapınca da varsa ödül çubuğu, yoksa küçük yemeği sevdiği bir ödül vermeye devam. Isırma çabuk geçecektir. Kaka bu şekilde eğitime devam edilirse (kazalar hariç) 3 günde biter. Kakasını dışarı yaparsa da tezahürat yapın ki gazeteye sadece çiş yapsın (kaslar gelişinceye kadar), kakasını dışarı yapmaya alışsın.
   Aşıları tamamlanıncaya kadar dışarıya çıkmasa veya çok az çıksa ve bu çıkışlarda başka köpeklerle tanıştırılmasa iyi olur. Eve köpek alımında tüm Aile desteği çok önemli, zor günleri atlatırsanız babanız da sevecek ve alışacaktır. Kendisini sevdirmeyi bilir.

   Güle güle büyütün.
   Ertuğrul

 106. İyi günler benim 5 aylık golden köpeğim var erkek. Çok sakin dışarda diğer köpeklerle oynamak istemiyor işi gücü insanlar ondan küçük köpeklerden bile korkuyor ne yapmam gerekir olabildiğince köpeklerin yanında tasmasını salıp alışsın diye ama fayda yok
  Evde de baya sakin yardım edermisiniz

  1. Merhaba, Beş aylık golden henüz daha çok küçük. Başka köpeklerden korkması da çok normal. Sürekli kendisini insanlara sevdirmek istemesi de çok Golden’ca bir özelliklik.

   Diğer köpekler ile tanışması için fırsat yaratmaya devam. Çok sert ırklar hariç, diğer büyük köpekler beş aylık köpeğinizle koklaşınca onun henüz bebek olduğunu anlar ve kötü bir şey yapmazlar. Koklaşmalarına izin verin. Böyle böyle sosyalleşecek ancak insanlara ilgisi hiç azalmayacak.

   Güle güle büyütün.

   1. Çok teşekkür ediyorum size 4 ay öncede yazmıştım yazınızı ve yorumlarınızı her okuduğumda başka bir şey öğreniyorum mutlu olmanız dileğiyle ☺️☺️

    1. Merhaba yine ben 😀 size birsey sorcam siyah golden gelcek sorun olurmu . Birde siyah golden mi yoksa sari beyas karisimi .siyah golden havlar mi sari beyaz karisimindan arasindaki fark nedir

     1. 0539 638 7178 arkadaslar bu numaradan whatsapp ile bana ulasabilir misiniz ama goldenlarla tecrubesi olan biri..

      Burdan cevap biraz gec gidiyor

     2. siyah golden normal golden arasindaki fark nedir ? Cok havlar mi. Kolay egitilir mi . TESEKKURLER

     3. Merhaba,
      Bu konuda tecrübem yok. Ancak ırk aynı ırk. Mantıken niye fark olsun ki? diyebiliyorum.

 107. merhaba,öncelikle bu güzel yazınız için teşekkür etmek istiyorum.Şimdi ben hayvanları çok seviyorum ve bir golden almayı düşünüyorum benim odamda balkon var balkonu kapattırıp orda ve benim odamda yaşayabilecek ancak bir sorun var sabah 7 de okula gidiyorum öğlen 1 30 da geliyorum bu süre içerisinde annem evde dolaşmasına izin vermeyecek gibi yani benim odamda kalıcak babam yok annem ve ablam saat 8 gibi çıkıyorlar sizce durabilir mi çok havlayıp apartmanı ayağa kaldırır mı birde teraryumda beslediğim 4 tane kaplumbağalarım var onlara zarar verir mi? lütfen yardım edin onları çok seviyorum ve artık sürekli yanlız kalmak istemiyorum okudan gelince onla oynarım,dışarı çıkarırım şimdi bi anlık heves diyebilirsiniz ama değil hayvanları çok seviyorum ve onlar bence en iyi arkadaşlar

  1. Merhaba, ben de böylesi içten bir mesaj için teşekkür ederim.

   Bir defa bir golden ın en çok ihtiyaç duyacağı “sevgi” yi sizde bulacağı belli. Bence bahsettiğiniz şekilde sizin odanız ve balkonda sizinle birlikte kalabilir. Evin diğer odalarına gitmemeyi öğretebilirsiniz. Sabah giderken, geri döneceğinizi bilmesi ve döndüğünüzde de aradaki 5-6 saat sizi beklemeye değecek şekilde tezahurat yapmanız onu sizi bu saatlerde beklemeye razı kılacaktır. Bir kız golden bu konuda daha uysal olabilir. Goldenlar diğer hayvanlar ile birlikte yaşamakta hiçbir sıkıntı çıkartmazlar. Ancak, gene de kaplumbağalarınızı başka bir odaya koymanızı önerebilirim. Meraktan veya oynamak isteği ile, istemeden zarar verebilirler. Yaşınızı yazmamışsınız ve fakat bir golden ile yaşamak 10-13 yıl arası eve yeni bir bireyin girmesi demek ve ev halkı ile ortak karar alsanız iyi olur. Sevgiler.

 108. Emeginize saglik…
  ben 1,5 aylik golden retriever alcam . Kucukken evin bi bolmesinde bakcam buyudugunde balkonun altinda yuva var (obur kopegin yasadigi ESKI) oraya koymak istiyorum tam karsimizdada bina var yani buyudugunde 7 aylikken koyarsam o bos yere cok havlar mi ?

  1. Golden bir köpek kulubesinde yalnız yaşamak için yanlış bir seçim olur. Sizle birlikte her yerde kalır. Yalnız kalacağı kulubede kesinlikle havlar.

   1. Bizim ev 3+1 iki kapisi var birincisi ara yani bosluk dedigimiz yer biriside evin girisi o bos yerden cikiyoruz zaten evden cikarken sadece yatarken oraya bi yuva yapsam ne olur acaba bu arada goldenim dogmus 🙂 3 gunluk mayis sonunda gelcek

    1. Merhaba, üç günlük golden:)) muhtesem, gule gule buyutun. Golden sizin yanınızda olmak isterler. Zaten zamanla siz de onu bırakamayacaksınız.

 109. Benim 40 günlük golden var. Bugün annem bi kanama görmüş daha küçük diyor ama bi yardım edin daha ilk bakışım tam ne oldunu bilmiyorum arkadaşlar acaba bi şeylik çıkarmı daha veterinere gidemedik daha dün aldım bana bişeyler önerin. Bide kuru mama yediremiyorum anca şırıngayla anne sütü veriyorum kuru mamayı yedirmeye çalışıyımmı yoksa anne sütüyle devam etsinmi bi süre .

  1. Merhaba,

   Bu konuda en yakın veterinere danışmanızı önerebileceğim ancak. Bu kadar küçük yavruya şırıngayla süt vermek daha doğru olabilir. Ama veteriner tavsiyesi daha doğru olur.

  2. Merhabalar,
   bizim de yavrumuz neredeyse 25 gunluk bize geldi, anne sutunden maalesef erken ayrildiklari icin bagisiklik sistemleri gelismemis oluyor ve bu nedenle de cabuk hastalanabiliyorlar,

   Benzer sekilde diskilama sirasinda kanama oluyordu bu onemli bir durum olabilir , biz hic vakit kaybetmeden veterinere goturduk. belirtileri genclik hastaligina istaret etmesine ragmen `canine distemper` (genclik hastaligi diye cevriliyor) testi negatif cikti.

   riske atmadik ve agir bir antibiyotik tedavi surecinden gecti .Bu sirada kuru mama yiymedigi icin vermedik . yas mama , biberondan sut ve tavuk etinin gogus – beyaz bolumleri elimizden ufak ufak ve yiyebildigince yedirdrik. istahi az ise bagisikliginin guclenmesi icin yiyebildigi kadar verdik.

   su anda 10 aylik bir canavar oldu:)

   vakit kaybetmeden guvendiniz bir veterinere gidin. anadolu yakasinda iseniz bagdat caddesi paralelindeki o bilinen hayvan hastanesine kesinlikle gitmemenizi oneririm.
   maalesef kotu bir deneyim yasatti bize.

   cok gecmis olsun.

 110. merhaba rehberiniz gerçekten çok yararlı ama size sorularım olucak tecrübenize güveniyorum köpeğim her yeri ıssırıyor özellikle eve geldiğimde benim veya abimin paçalarını ıssırıyor çorabımı ıssırıyor bide dışkısını attıkdan sonra her seferinde ayağıyla basıyor nasıl bi çözüm bulabilirim iyi akşamlar…

  1. Merhaba, Dışkısına basma konusunda bir eğitim bilmiyorum. Ancak eve geldiğinizde ıssırma çalışmaları biraz tepkisel (Yalnız kaldım, beni burada bıraktınız gibi). Biraz doğru yönlendirilmeyle düzelebilir. Yaşını yazmamışsınız ancak ufak olduğunu tahmin ediyorum. Issırma sırasında sert ve tavizsiz Hayır deyin. Issırmadan karşılayınca da ödül verin. Kesinlikle fiziki müdahalede bulunmayın.

 111. Benim dişi 9 aylık bir kızım var ama ben evde yokken hala çiş ve kaka yapıyor. Buna nasıl bi çözüm bulmalıyım

  1. Mustafa bey merhaba,

   Eğer başlangıçta tuvalet eğitimi ile ilgili yapılması gerekenleri yaptınız ve buna rağmen 9. ayda hala özellikle kaka yapıyorsa tepki gösteriyor olabilir. Biraz daha zaman geçirin. Özellikle dışarıda birlikte zaman geçirin ve tuvaletini her dışarı yaptığında tezahürat ve de ödül çubuğu verin. Evde yaptığında da kızdığınızı yüksek sesinizden anlasın. Tam yaparken kızın. sonra değil. Evde tamamen yalnız kalıyor anlıyorum. Sabah çıkış ve akşam özellikle eve gediğinizde yapılması gerekenler de yazımda mevcut. Dolaşım sisteminin gelişimi veya verdiğiniz gıdalar konusunda da veterineriniz ile konuşabilirsiniz.
   Güle güle büyütün.

 112. Merhaba ben 1 hafta önce barınaktan terk edilmiş bir golden sahiplendim. yaklaşık 1 yaşında. Peşimden hiç ayrılmıyor. Beni göremeyince ağlamaya başlıyor benim size sormak istediğim hala çişini eve yapıyor dışarda yaptığı halde nasıl çözebilirim tasma da sorun 🙁 nerdeyse burnum kırılıyordu o mu beni ben mi onu gezdiriyorum belli değil yardım edin nolurr…

  1. Merhaba, sanıyorum eğitim almadığı, sıkıntılı bir yıl yaşamış. Bu aşamada size tavsiyem profesyonel bir eğitmenden kısa bir süre eğitim alması. Tuvalet kısmında sizin sabır ile ve ödül/ceza yöntemi ile çözüm bulabileceğiniz yönünde ve/fakat gezdirme ve tasma konularında destek alın. BU konuda önceki yanıtlarımdan bir tanesinde telefonu bulunan Caner ile iletişime geçebilirsiniz. (İstanbul da iseniz) Değilseniz de konuşun diye öneririm. Vaz geçmeyin ama. Öyle bir sıkıntılı dönemden geçen Golden’ın hemen normale dönmesini beklemek biraz zorlama olur.

  1. Merhaba, Yanında insanların (sizin) olduğu (nuz) her yerde büyütebilirsiniz. Yazınızdan tam ne yapmak istediğinizi anlayamadım. Bahçede büyütmek mi hedef? Sizle birlikte olduğu sürece Golden her yerde olur. Fakat, hedef koruma ise Golden bunun için iyi bir tercih değil.

 113. merhaba 30 günlük golden erkek aldım şimdi 45 günlük tuvalet eğitimini sizin dediğiniz gibi yaptım dediklerinize göre başarılı oldum. yalnız sözümü dinlemiyor ama bağırırsam ufak ufak dokunursam dinliyor korkuyor benden bu yaptığım doğrumu onu yanlış yetiştirmek istemiyorum. temel eğitim için en uygun ay yada zaman ne zamandır?
  ilk geldiği 1 hafta mama vermedik haşlanmış şeyler verdik veterinerde mama tavsiye etti onu veriyoruz ama sanki hiç doymuyor sürekli yemek istiyor ne yapmam gerekiyor?
  şimdiden teşekkür ederim 🙂
  inşallah bizde sizin gibi 10 yıl kadar beraber yaşarız:)

  1. Cihat bey, Öncelikle “can dostunuz olacak” güzel yavruyu güle güle büyütün. Umarım en beraber az 13 sene güzel bir yaşantınız olur. Temel eğitim için uygun zaman 6. ay dolduktan sonradır. Elinizle fiziki temas yapmayın, aynı el hareketleri ile desteklenen, sürekli tekrarlar ve daha sert sesle komutlarla zaten zaman içinde ihtiyaç bile duymazsınız. Henüz ilk eğitim için bile çok ufak. Ama hızlı büyür.Bir yaşına kadar sabırlı olun. Bir yaşında bambaşka olacaktır. Çok küçük olduğu için doymaması normal. (Aslında 12 yaşında bile açlıkları hiç bitmiyor.) Benim tavsiyem sabah akşam yaşına uygun kuru mama.

 114. bizimki 3.5 aylık adı arsız:) erkek ama sıkıntı şu tuvalet eğitiminde zorlanıyoruz ve çok hareketli dışarı çıkmak istemiyor tuvalet için çıkıncada içeri girmek istemiyor bir de bir ara deli gibi üstümüze atlıyor . Sabah 7 de evden ayrılıyorum ve akşam 6 da gelecğim o saate kadar tuvaletini tutamayacak gibi bi de yemeye çok alışmış durumda bunu nasıl düzenlerim? Eve geldiğimde yemek ve su versem sıkıntı olur mu? ayrıca sormak istediğim izmirdeyim ve panjurlu evimiz var balkonda panjurlar kapalı olduğunda bıraktığımda üşür mü yada korkar mı? Teşekkürler

  1. Merhaba,

   Sondan başlayarak cevaplayım. Gün boyunca her zaman suyu olsun. Yemek için sabah ve akşam verebilirsiniz. Panjurlar ile ilgili konuda içiniz rahat olsun. Bir kaç alışma günü sonunda alışır. Köpek seven birisi olarak gün ışığını almasını isterim o ayrı. Üstünüze atladığı anda sertçe hayır diyerek tepkinizi gösterin. O anda otur komutu verin ve oturursa ödül çubuğu (veya en çok hangi yiyeceğe düşkünse) onu verin. Bizim kız Golden’ımız eve ilk geldiğimizde eşime mutluluğunu sıçrayarak, atlayarak gösterirken; bana heyecan içinde ve fakat oturarak gösteriyor. Tuvalet konusunda da evde yaptığı anda tepki, dışarıda yaptığı sırada hem tezahürat hem de ödül yapın. Aslında en azından olağanüstü durumlar dışında tuvaletlerini bu söylediğiniz aralıkta tutabiliyorlar. Yeter ki sabah- akşam aynı saatlerde dışarı çıkacağını bilsin. (Şartlı refleks)

   1. teşekkürler yorumlarınız için Ertuğrul Bey. Maalesef arsızla çok uğraşıyoruz. İki gündür evde tek kaldı ve işe geldiğimden evde tek kalacak ulumadan tutun aklınıza gelecek tüm sesleri çıkarıyor ve vicdanen kendimi çok kötü hissediyorum. Böyle devam ederse ağlamaya dayanamamaktan korkuyorum vermem belkide ama ruhen bende pek iyi durumda olmayacağım gibi gözüküyor.Hatta onu balkona değil oda yaptım bıraktım orda ağlıyor ve orda bıraktığım için direk kaka ve çiş yapıyor. Ne yapmam lazım bilemiyorum:(

    1. Ayşe hanım,

     0542 313 48 80 nolu telefondan, telefonu benden aldığınızı ileterek yardım ister misiniz? Caner bey çok iyi bir köpek eğitimcisidir.

 115. merhabalar bısey sormak ıstıyorum barınaktan 4bucuk aylık bır golden sahıplendık ben ınanılmaz hayvan severım ve geldıgınden berı benı hıc dınlemıyo dısarı cıkarken balkona kapatıyodum ama kapı acmayı ogrenmıs ve dondugumde evın altını ustunu getırmıs suan o benım sahıbımmıs gıbı hıssetmeye basladım sıızn soledıgınız gıbı davranıyorum ama basarılı olamıyorum malesefbu konuda yardımcı olabılırmısınız?adanada okuyorum acaba balkonda kısı gecırebılırmı.?vıcdanım hıc rahat degıl nasıl yapıcam bılmıyorum:( cok yaramaz erkek bır oglum var.ornegın yenı yıkamıs oluyorum bır bakıyorum sıcak dıye gıdıp cısının ustune yatmıs kızıyorum hayır bu yanlıs dıyorum ama hıc dınlemıyor.en son care ankara egıtıme gondermek oldugunu dusunuyorum sız bu konuda ne dusunuyosunuz sımdıden tesekkur ederım…

  1. Merhaba, 4.5 ay henüz dolaşım sisteminin gelişmediği bir yaş. Köpeğinizi barınaktan aldığınızı söylemişsiniz. Yani ilk aylar çokta sevgi dolu geçmemiş ve hatta zor geçmiş olmalı. Bu dönemin kimliği üzerinde olumsuz etkileri olmuştur. Aynı zamanda henüz hiç bir şey için geç değil. Tuvaleti şimdilik evde istediğiniz yere ve daha sonra 9 ay- 1 yıllık dönemde dışarı yapmaya başlaması için zaman var. Benim görüşüm blog yazımdaki kurallardan hareket ve de en önemlisi sabır ile tüm bu eğitimleri siz verebilirsiniz. İlk köpeğimizi 6. ayda temel itaat eğitimine gönderdik. Geldiğinde bizim öğrettiklerimizden daha fazlasını görmedik. En iyi eğitim sevgi ile sizin tarafınızdan verilendir. (Bence). Bu arada tekrar etmek istiyorum ki Golden her yerde yatar eğer siz de onunla aynı yerde yatarsanız. Balkon fikri bu açıdan bence güzel değil. Çiş üzerine yatması konusunda da sabırlı olun, köpekler doğadaki keskin konuları kendi üstlerine de geçirerek doğaya uyum sağlamak arzusundadırlar. Zaman zaman sizin için pis kokulara yatarken bulabilirsiniz. Hayır diyerek iyi bir şey yapmadığını anlatın ve hemen yıkayın. Neyse ki suyu çok seviyorlar. Barınaktan bir sevgi küpü almışsınız. Hadi biraz sabır, biraz disiplin, bolca sevgi ile çok güzel bir dostunuz olacak. Biraz gayret…

     1. Berat bey cok normal gelmedi bana. Golden larda kalca cikigi cok gorulur. Gecikmeden bir veterinere goturun.

 116. merhaba ben yazın bir köpek almayı düşünüyorum.bazı yerlerden okuduguma göre tuvalet egitiminde en başta bi odada kalsın çıkarmayın diyorlar.Benim şuan düşündügüm eve ilk geldiginde kendi odamda kalması yani benle yatması degil benim odamda bir yatagı olması ve tuvaletini ise odamda bulunan balkona gazete sermeyi düşünüyorum yemegini yedikten veya uyandıktan sonra onu balkonumuza götürüp tuvaletini yaptırıp egitmeyi düşünüyorum sizce uygun mudur?

  1. Arda bey,
   Aslında ilk gece tuvaletini yapacağı yerde kalması en doğrusu ancak, ben yönetirim diyorsanız öneriniz bence uygun. Tuvaletini istediğiniz yere yaptıkça ödüllendirin. Sözle ve ödül çubuğu ile, başka yere yaptıkça hayır deyin. Ancak tam yaparken söylemeniz lazım. Yaptıktan sonra söyleyeceğiniz hayır’ın anlamı kalmaz. Güle güle büyütün.

 117. Merhaba bnm 5 aylk bir goldenm war tuwalet egtimini aldı artk tutuyor günde 6 kere ckarıyorm ve dışarı yapıyor fakat olay şuki kendini bahceye baglmk istyrm kendini boğmaya kalkıo. Bnm annm astım hastası dısarda balkonda yuwanın icinde yada asagı bodrumda hem sıcak hem oda seklnde orda kalmasını istyrm ama oraya kapatnca hep aglıyor bagırıyor uyumuyor bn yanında yatıyorm o karanlkta sesini cıkartmıyor ben işe gidiyorm yemek yemiyor su içmiyor bn gelene kadar zaten kardesm bakıyorda. Bn ona yalnzlgıda öğretmk istyrm vede artk tek kalsn istyrm neyapmam lazm alışana kadar yalnzlğa ışıkla kalsa yada müzik fln acsam işe yararmı bni bklemesini öğrensin, yardmcı olursanz sewinirm

  1. Nazlı hanım merhaba,

   Benim tecrübelerime göre bir Golden retriever’a öğretilmesi en zor konuyu yalnızlığı öğretmeye çalışmanız, zorlu ve belki de imkansız ya da onun adına mutsuz bir süreç olacak. Blog yazımda da belirtmiştim, golden her yerde yaşar yanında siz de olduğunuz sürece. Dışarıda, bahçede kalmasında problem olmaz siz de kalırsanız.

   Keşke diyeceğim, annenizin astım hastalığından da yola çıkarak, golden yerine bir bahçe köpeği tercih etseymişsiniz. Örneğin bir Alman Kurt köpeği.

   Köpeğinizi günde 6 defa gezmeye çıkartmanız konusunda da, unutmayın ki nasıl alışırsa hep onu bekleyecek. Yaklaşık 13-14 sene eğer aynı sıklıkla dışarı çıkartmaya devam edebilecekseniz problem yok. Eğer bunu ilerleyen zamanda da yapamayacaksanız bence günde 3 ü geçmeyin.

   Her şeye rağmen size, yanına her gittiğinizde tezahürat yapın ki, dışarıda veya yalnız kaldığı alanda beklemeye değer bir şey olduğunu düşünsün. Belki biraz daha sabırla bekler. Ya da en olmadı, neden yanına karşı cinsten bir arkadaş düşünmüyorsunuz. Yalnız kalmamış olur.

   1. Ama ben barınaktn sahiplndm almadm ben onu hasta bakmsz ölmek üzereyken aldm şimdi çok şükür saglıgı cok iyi herkes onu cok sewiyor özelliklede ben onu oda beni bna cok düskün dediğim gibi bir yere gidemiyorm ben gelene kadar yemiyor icmiyor. Yani ben ona ewde yne bakıcam ama yatmadan yatmaya birde işe gidiyorm mecburum onu yalnzlga alştrmaya inanın işyerine götürüyorm suan ama olmuyor sorun oluyor bu gidisle isden olcam ama sewgisi bastryor o resmen benim sankş canmdan bisey cok sewiyorm ona bisey olursa yada olurya sahiplenmek istesem felan ben yıkılırm lütfn başarabilirmiyim sizce ona yalnzlgı ve mecbur baglamayı ve bunu bi süre zorla yapsam ona bisi olurmu yani weteriner 3 gün aglar snra alısır emin ol demisti sadece yatmadan yatmaya bırakcm onu yalnz

 118. merhaba kasımda askerım , askerden geldıkten sonra Tek Yasıcagım İçin Bi dost Edınmek IStıyorum (en uygun golden oldugunu dusundum??) calısacagım ıcın evde ben yokken durabılırmı ? ama eve geldıkten sonra her an sevgıye bogarbılcegim hatta beraber dahi yatabılırım (sporcuyum beraber bol bol oynar spor yaparız ) bu konularda sorun olmaz suanda oturdugum ev tek katlı onu bahce ki burda heryer yesıllık yanı suanda cok rahat bı yerdeyım (kira) ömürlük istiyorum dogru bı secım yapmam gerek tam bır hayvan dostuyumdur . sızden fıkır ve goruslerınızı beklıyorum ve yonlendırılmeye ıhtıyacım var . birde dişi ve erkek konusu . dişilerin kanamaları sorunları ? erkeklerın sorunları ? bunları bılıp bılınclı bır ıs yapmak ıstıyorum ve dogrudan bilen bır agızdan duymak ıstedım

  1. Enes bey merhaba,

   Öncelikle şimdiden hayırlı teskereler.

   Diğer cinsleri sadece uzaktan takip edebildiğim için çok yorum yapamam. Ancak saydığınız özellikler için bir Golden Retriever iyi bir aday. Erkekler; Daha başına buyruk, eğitimi dişilere nazaran biraz daha zaman alıyor. Erkek Golden dışında diğer cinslerle geçimliler ancak, erkek Golden’ları kendisine rakip görüp, uygun ortamda kavga edebilir. (Bu kavgalar iki golden arasında olursa çok zarar verici olmuyor.)

   Dişiler daha uysal. Kavgacı değil hatta biraz fazla ürkekler. Adet dönemleri ev köpeklerinde 6-9 ayda bir oluyor. 1 hafta kadar yoğun. Genellikle kendilerini ve çevreyi kendileri temizliyorlar. Bu konu apartman dairesinde yaşadığımız halde, bizim için hiç sorun olmadı.

   Cins olarak Goldenlar, Sevgi konusunda sınırsız ve koşulsuzlar. Ancak benim önerim, ileride liderlik savaşı yaşamamak ve huzursuzluk olmaması için yazıdaki kurallara dikkat edin. Mesela aynı yerde yatmamanızı öneririm. Liderlik kavgalarında da erkekler biraz daha istekli olabilirler.

 119. merhaba ben bir golden retrever almayı düşünüyorum ama annem yavru goldenin tuvalet eğitimi olmadığı için izin vermiyo yetişkinleride ben istemiyorum yavru goldenin tuvalet eğitimi içi hiç bir yere dışkısını yapmadan kısa zaman içinde nasıl tuvalet eğitimi verebilirim?

  ayrıca almak istediğim golden erkek acaba kararım doğrumu yoksa dişimi alsam? ve 7 aylık bir golden yavrumu yoksa yetişikinmi olur?

  1. 7 aylık golden dolaşım sisteminin gelişimine az kalmış yani tuvaletini tutabilecek fiziki şartları kazanmış olmuş veya olmak üzere. Doğru hareketler ile 3 günde kakasını dışarıda yapmayı az bir sürede de çişini dışarı yapmayı öğrenecektir.

   Erkek golden, daha başına buyruk, eğitimi daha zor, ancak doğum yapması ve/veya kısırlaştırılması gibi zor kararlar almanıza gerek yok. 6-9 ayda bir de bir hafta sürecek adet olmuyor. Ancak onunda erkek olmasından kaynaklanan bir takım işaretleri olacaktır. Kızlar daha uyumlu, eğitimi kolay, yani ikisinin de ayrı ayrı güzellikleri var. İyisi mi sevdiğiniz yavrunun cinsi neyse alın. Yaşayın.

 120. ben bir golden retriever almak istiyorum ama ailem ve benim aklımda takılan bir kaç soru var :her köpeğin tüyü mutlaka dökülür ama goldenların tüyü aşırı yani kediler gibi dökülürmü? 2.sorumda biz dublex bir evde oturuyoruz evimiz aşşağı yukarı 200mertekare ve bu evde namaz kıldımız oda ile mutfak odasının kapılarını kapatsak bu apartman dairemizde köpek yaşayabilirmi?

  1. Merhaba,

   Biz aynı zamanda bir de kedi ile birlikte yaşıyoruz. Beyaz bir Ankara kedisi. Golden’ların tüyleri dökülüyor. Her gün bir defa evin süpürülmesi gerekir. Ancak, kedimizin tüyleri ile kıyaslanınca az dökülüyor. Ya da kedimiz beyaz olduğu için tüyleri daha fazla gözüküyor. Senede iki mevsim geçişinde tüyler daha sık dökülür. Önerim sık sık fırçalayarak dökülmeden tüyleri toparlamanız. Elbiseleriniz üzerine toplanacak tüyler için de dışı yapışkanlı bantlar var. İkea’da hem güzel hem de hesaplı bulabilirsiniz.Golden a evin bazı odalarına girmemesi gerektiğini öğretebilisiniz. Öğretmenin yolu inatla her girdiğinde (ki siz girmezseniz o da girmez, derdi oda değil sizin yanında olma isteğidir), o odaya giren golden a hayır diyerek, dışarıya çıkartın. Kapının önünde beklerse aferin orada bekle komutu kullanın kısa zamanda öğrenir.

  2. Tüyleri biraz dökülür. Sen köpeği alıştırırsan mutfak ile namaz kıldığınız odaya girmez ama yinede kapatabilirsiniz. Bana da takdiri getirince golden alacaklar.

 121. Ayfer hanım merhaba, sadece tecrübelerimden size bazı genel tavsiyelerde bulunabilirim. Golden ı sizinle birlikte bir sürü içerisinde yaşamaya gelen bir dost olarak kabul edin ve bu sürünün kuralları olmalı ve de bu kuralları siz koymalısınız o değil. Biraz sert gelebilir fakat, eğer uygulamazsanız Golden ile yaşamak size anladığım kadarı ile sorun yaratacak. Lütfen köpeğinize bir bebek (insan) muamelesi yapmayın.

  Bir iki gün bırakın ağlasın. Her gün size hayatı zehir etmesinden daha kolay atlatılır. İstemediğiniz şeyleri yaparsa hayır, istediklerinizi yaparsa Aferin kullanın. Mamasını yemeye alışıncaya kadar başka bir şey vermeyin. En fazla mamasının üzerine bir iki lokma sizin yediklerinizden ekleyin o kadar..

  Umarım yapabilirsiniz. Yoksa sonrası daha sıkıntılı olabilir.

 122. merhaba ben kiracıyım.3.5 aylık golden yavrumuz var.bize geleli 1 ay oldu.ama hiç yalnız kalmadı.bende hep onunlayım.hiçbiyere çıkamıyorum.bıraksam korkuyorum mahalleyi ayağa kaldırır diye.öbür odalara bile gidince havlıyo.ne yapmalıyım.bizi esir aldı sanki…onu çok sevdiğimiz için şımardı evet ama işin içinden çıkamıyorum.yardımcı olurmusunuz lütfen.bide bizimle ne yersek istiyo.bizi havlamakla tehtid ediyo yaramazz.cevaplarsaniz çok sevinirim.

  1. merhabalar 9 aylik goldenim var. bazen disarida gezerken elime ziplayip kayışı birakmami istiyor. bu bazen saldirganca olabiliyor acaba neden boyle saldırganlasiyor anlamıyorum. bir kere bile kötü davranmadim. oyle yapinca ensesinden tutup hayır diyorum ama arada gene yapiyor. onerileriniz nelerdir? simdiden teşekkürler

   1. Büyük ihtimal ile erkek golden dır. Şansını deniyor izin vermeyin. Hemen dikkatini dağıtacak başka bir şeye yönlendirmeye çalışın.

    Ertuğrul

 123. Henüz 5 gündür 40 günlük bir yavru golden köpeğim var. Tuvalet eğitimi uyguluyorum fakat (örneğin) günde 10 kere çiş ve kaka yapıyorsa 7-8 defa belirlediğim yere yapıyor. Fakat kakasını hep bulunduğu odada farklı yerlere yapıyor. Sizin tecrübelerinize dayanarak soruyorum ne yapmalıyım tam anlamıyla öğrenebilmesi için?

  1. Günaydın,

   Golden yavruları 60 günden önce anneye ihtiyaçları devam ediyor. 60 günden itibaren sizin komutlarınıza uyumu daha kolay olacaktır. Dişi Golden’lar komutlara itaatte ve uyumda erkeklere göre daha çabuk öğreniyorlar. Tavsiyem sabırlı olun. Asla fiziksel müdahale yapmayın. İstediğiniz yere yaptığında “aferin” diyerek ödül verin ve istemediğiniz yere yaptığında “hayır” (sert tonla) sözcüklerini, parmağınızı sallayarak kullanın. Sabır dedi isem 15 gün içinde öğrenmiş olur. 7-8 ay içinde kadar dolaşım sistemleri geliştiğinde artık sokakta yapmaya alışacaktır. 1 yıla kadar yaramazlıkları kemirmek gibi devam edecektir. Yılmayın bekleyin. Sonra çok tatlı oluyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir