Biraz da İnternet Dünyası

Yeni girişimimiz nedeniyle, artık sadece sigorta sektörünü değil, İnternet Dünya’sı istatistiklerini de yakından takip etmeye başladık.

Orası, bambaşka bir Dünya ve benim bildiğim Türkiye’de başka hiçbir sektör bu hızla büyümüyor

Dün, bu dünyaya ilişkin eğitimini tamamlayan kişilerin bilgileri;  bugün yeni bir versiyon-sürüm nedeniyle güncelliğini yitirebiliyor. Ve de internet hayatımızın her alanına çok hızla giriyor

Karşılaştırma mı istiyorsunuz?

Örneğin; En hızlı büyümesi beklenen sektörlerden Sigorta Sektörü’nde, 2006 yılı ile 2010 yılı arasında Hayat Dışı Prim üretiminde   %48’lik bir büyüme söz konusu iken; aşağıdaki tabloda görüleceği üzere, Türkiye de internet kullanıcı sayısı aynı dönemde %242 artıyor.

 


 
Bir başka örnek:  Türkiye de Ocak 2011 de 875.297 kişi on-line alışveriş yaparken, Haziran 2011 de 2.5 mio kişi alışveriş yapmış.

Bazen, “online alışverişlerde kredi kartı kullanımına dikkat” gibi artık “çağdışı” kalmış görüşler okuyor ve gülümsüyorum.

Dünya oraya giderken, insanlara “Nasıl daha güvenli online alışveriş yapacaklarını anlatmak ve gereken alt yapının kurulmasına odaklanmak”  yerine; “online alışverişte kredi kartı kullanmayın” açıklaması yapmak, bu sektörün hızlı devinimine ve insanların alışveriş alışkanlıklarındaki hızlı gelişmeye ayak uyduramama sancısıdır.

Peki, sigortacılık ile internet dünyasını buluşturmada, müşteri açısından en büyük avantaj nedir? Hele ki, Dünya da böylesi bir ekonomik kriz yaşanırken.

Müşteri artık  özellikle standartlaşmış ürün ve hizmetler arasından; “en ucuz ürün”, “en ucuz hizmet” i arıyor. Ve internet dünyası bunun için bulunmaz ortamlar sağlıyor. Ev, araba, elbise, ayakkabı, seyahat, okul ve hatta eş, her şeyin ama her şeyin karşılaştırılarak sunulduğu siteler ortaya çıktı.

Elbette, Sigorta Poliçesi alırken de insanlar karşılaştırma yapmak istiyorlar. Özellikle de, Şirketler arasında içerik ve sunulan hizmet açısından “aynılaşmış”  kasko poliçeleri arasından.

Çünkü kasko primleri bütçelerde önemli yer tutuyor. Müşteri de  haklı olarak “en ucuz kasko” yu arıyor.

Google’da her ay yüzbinlerce  kişinin “kasko” ve on binlerce kişinin de “en ucuz kasko” kelimeleriyle arama yaptığını biliyor muydunuz?

Bulmanın en iyi yolu da, online karşılaştırma yapmak.

Hazır yeri gelmişken, insanların aklına takılan bir konuyu da aydınlatmak gerekiyor.

-Sigorta Şirketleri kasko ürünlerinin fiyatlamasını yaparken kendi geçmiş hasar istatistiklerini kullanırlar. Bu nedenledir ki, bir Şirket bir marka araçta ucuzken, başka bir marka araçta pahalı olabilir. Yani ucuz Sigorta Şirketi yoktur, gerçekten de “en ucuz kasko” teklifi vardır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir