Bıttım Artık

Şirketimizde, nihai müşteri ile teması olan arkadaşlara “İletişim Becerileri Eğitimi” organize ediyoruz. Eğitimi verecek arkadaşlarla tanışmak istediğimi ilettim. Bu tanışma görüşmelerinden bir tanesinde eğitimci; “eğitime katılanların ve genel olarak insanların, başkalarının başarı hikayelerini dinlemek istemediklerini, sürekli anlatılan başarı hikayelerini içselleştiremediklerini, anlatıcının başarısızlık üzerine tecrübelerinin daha fazla ilgi çektiğini” ifade etti.

İnsanlar, hep başarılı olmuş (gibi sunulan) insan hikayelerini doğal/gerçek bulmuyorlarmış. Başarılı olmuş ve fakat başarısızlıklar da yaşamış insan hikayelerini daha gerçek buluyorlarmış.

Zamanında, Acar Baltaş Bey’den aldığımız bir eğitimde; “insan başarısızlıkları ile öğrenir” mesajını almış, geçmiş tecrübelerimi düşünmüş ve de bu yoruma hak vermiştim. Hatta Acar Bey’in aynı eğitimde “çocuklarınızın başarısız olmalarına, bu duyguyu yaşamalarına müsaade edin” yorumunu da unutmuyorum.

Ben de bu seferki blog yazımda; günlük hayatımda çok küçük bir bölüm bile olsa, beni endişelendiren, saçlarımın dökülmesi başarısızlığını ve buna karşı son dönemde aldığım önlemi anlatmak istedim.

Saç dökülmesinin, genetik olduğu söylenir ve fakat sülalemde neredeyse hiç örneği yokken, saçlarımın arka kısmında ufak bir açıklık meydana getirecek şekilde saçlarım döküldü. Cepheden değil ama arka taraftan bakılınca gözüküyor.

Saç traşı sonrası berberin, ensemi göstermek üzere tuttuğu ikinci aynadan bir süredir hiç hoşlanmıyorum:))

Yaklaşık altı ay önce, bir iş görüşmesinden çıkarken, ziyaret ettiğimiz ve Batman’lı olan iş paydaşımız, “Ertuğrul Bey saçların arka kısmında bir açıklık olmuş, sana bizim oralardan tamamen doğal bir sabun ısmarlayayım da bak nasıl kapanıyor o bölüm” dedi. Sabunun adı: Bıttım sabunuymuş.

Kendisi ile daha sonra görüşme imkanımız olmadı, sabunu görmedim ancak “Bıttım” aklımda kaldı.

Bir-bir buçuk ay önce bu defa eşimin Lise arkadaşlarının düzenlediği bir hafta süren Güneydoğu Anadolu turunun son 3 günlük kısmına Diyarbakır’dan katıldık. ikinci gün Mardin yakınlarındaki iki Süryani Manastırını ziyaret ettik. Mor Gabriel manastırından çıkarken, oradaki hediyelik eşya dükkanında, sarı-kavuniçi renklerinde bir sepet sabun gördüm. Üzerindeki etikette “Bıttım Sabunu, Saç dökülmesini önler” yazıyordu.

Saçlarım dökülüyordu, daha önce bıttım sabunu önerisi almıştım ve “Bıttım sabunları” bir sepet içinde ve tam önümdeydi. Aldım.

Gezi dönüşünden bu yana saçlarım için artık Bıttım Sabunu kullanıyorum. Şampuanlara son. Saçlarımın daha az döküldüğünü gözlemleyebiliyorum. Ne kadar doğru bilmiyorum Ailem başımın arka kısmındaki açıklığında az da olsa kapandığını söylediler.

Umarım öyledir. Görmesem de saçlarımın dökülüyor olması sevimsiz.

“Bıttım Artık” için bir yanıt

  1. Ertugrul bey, bu BITTIM SABUNUNUN icinde mutlaka MINOXIDILE yakin bir madde vardir 🙂 %2’lik Minoxidil çözeltisi iyi gelir.Her gun sabah aksam kullanmak kosulu ile ..

    Yasar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir