Karsızlığa Çare Aranıyor

6. ay sonu, Hayat Dışı Sigorta Sektör’ü finansal sonuçlarına baktığımızda; yazılan primlerde Gelişmiş Ekonomileri kıskandıracak oranlarda büyüme devam etmekle birlikte; özellikle motor (Kasko-Trafik) branşı olmak üzere teknik zararların, şirketler için taşınamaz boyutlara ulaştığını görüyoruz.

Geçmiş yıllarda bu branşlardan kar eden ve sektör oyuncuları tarafından rol-model kabul edilen  şirketler bile özellikle trafik branşında zarar açıklamışlar. 

Yöneticilerin açıklamalarına baktığımızda; zararın dağıtım kanalları kaynaklı olduğunu ve pek çok şirketin Banka dağıtım kanalı arayışlarına devam ettiğini anlıyoruz.

Pazara baktığımızda ise; boşta kalmış banka dağıtım kanalı ya yok, ya da küçük ve orta ölçekliler kalmış. Ki oralarda bile birden fazla şirketin dağıtım kanalını kullanabilmek için yarıştıklarını duyuyoruz.

 Peki, banka dağıtım kanalı olmayan veya potansiyeli sigorta şirketinin gereksinimlerine yetmeyen banka dağıtım kanallarına sahip şirketler için “karsızlık sorununa çare nasıl bulunacak?”

 …

Benim görüşüm, pek çok şirket çoktan hazırlıklara başladılar. İnternet üzerinden “Direkt” satışlara başlamak üzere çalışıyorlar. Yakın zamanda Direkt kanallar hayatımıza girecek. Çünkü, mevcut durumda sigorta şirketleri için başka çare gözükmüyor.

Sayıları 16.000 lere ulaşan acenteler, bu gelişmeler karşısında ne yapmalılar?

Değişime ayak uydurmalı, daha büyük sermayeler ile daha yoğun teknoloji kullanımına geçmeliler. Sigorta şirketleri ile “komisyon” kavgası ile zaman geçirmeksizin, kendi içlerinde konsolidasyonlara başlamalı, güçlerini (sermaye ve know-how) birleştirmeli, hedef segment olarak ta halen yeterince doygunluğa ulaşmamış “Bireysel” müşterilere yönlenmeliler. Bunun içinde emek yoğun yapılarından, teknoloji yoğun yapıya dönmeyi hedeflemeliler.

Sigorta şirketlerinin durumları içinden çıkılmaz bir hal alırken, acentelerin hala eski söylemler ile geleceğe bakışta ısrar etmeleri  sadece ve sadece zaman kaybettirir.

Artık, sigorta şirketi yöneticilerinin hareket alanı kalmadı. Bugün olmasa yarın radikal çözümlerle yeni bir sigorta sektörü içinde bulacağız kendimizi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir