En Son Sigorta Trendleri ve James Schiro

Trendler sadece moda dünyası ile sınırlı kalmıyorlar. Hayatımızın her alanında geleceğe ışık tutuyorlar. Bu nedenle özellikle iş hayatında başarı arayanların sektörü, iş dünyasını şekillendirecek yeni trendleri takip etmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

2013 yılı içerisinde yoğun iş temposuna bir süre ara verdiğimde gerek internet, gerekse yazılı basında trendleri konu edinen pek çok kaynak olduğunu gördüğümde mutlu olmuştum. Trendleri takip edebilmek günümüz dünyasında geride kalmamak açısından bence önemli.

Sigortacılığa yön veren trendler nelerdir? diye bir araştırma yaptım. Capgemini firmasının bir çalışmasına ulaştım. Çalışmaya göre ana başlıklar halinde sigortacılıkta trendler şunlar:

  • Sigorta ürünleri satın alınmasında interneti kullanan müşterilerin artışı,
  • Bir dağıtım kanalı olarak Sosyal Medya’nın kullanımının artması,
  • Software as a service (SaaS) çözümlerinin çoklu sigorta dağıtım kanallarının kullanımını mümkün kılması,
  • Uw süreçlerinin otomatize edilmesi ve direct satışta teknoloji çözümlerinin kullanılmasında artış.

Tam bu yazıyı hazırlarken Linkedin’den bir davet aldım. “Sompo Japan” beni Linkedin’de bağlantı kurmaya davet ediyor. İlke olarak içinde özel isim geçmeyen Linkedin davetlerini kabul etmediğim halde, sigortacılık trendlerini yakalamış bir şirketin davetine hayır diyemezdim. Bakalım önümüzdeki günlerde, bu bağlantı üzerinden ne tür paylaşımlara ulaşacağım

.…

James Schiro

31.03.2008 tarihinde üst yönetiminde görev aldığım TEB Sigorta A.Ş. Zurich Financial Services tarafından satın alındı. Küçük ama innovatif şirketimiz, oluşturduğu web sitesi aracılığı ile “on-line teklif ve poliçe satışı yapabilir ve müşterilerin kendi işlemlerini gerçekleştirebilir” bir alt yapıya sahipti.

Satın almadan kısa bir süre sonra 60.000 kişilik Zurich Ailesi’nin bir numarası ABD’li James Schiro’nun Türkiye’ye ziyaret yapacağını duyunca heyecanlanmıştık.

Kısa ziyaret sırasında özellikle web sitemizden, online çalışıyor olmasından, müşterilerimizi poliçe numarası değil, tekil TC Kimlik no veya Vergi no’su ile takip edebiliyor olmamızdan, ekibimizin %57’sinin kadın olmasından (bazılarının güzelliğinden), dinamiklikten çok etkilenmişti.

Ziyareti takiben, Dünya’nın pek çok ülkesinden ziyaretimize gelen Zurich ekipleri web sitemizin alt yapısını incelemiş ve kendi ülkelerinde uygulanabilirliğini, bizlerden öğrenmeye çalışmışlardı. Ve hatta 2009 yılında Dünya genelinde yaratıcı projelerin yer aldığı “Zurich Starz” ödülünü daha bir yıllık Zurich Sigorta A.Ş. ekibi kazanmıştı.

Dünyanın sigortacılık devlerinden Zurich Financial Services (ZFS)’nin Türkiye de Zurich Sigorta A.Ş. adıyla yer almasında, küçük ancak innovatif şirketimizin sesini tüm Zurich Ailesine duyurmasında, o zamanki en üst karar verici James Schiro’nun büyük etkisi oldu.

Geçtiğimiz günlerde vefat ettiğini üzüntüyle öğrendik.

“Kurum kültürünü aslında kurumun değil, liderinin oluşturduğunun” en güzel örneklerinden birisiydi.

Toprağı bol olsun.

 

“En Son Sigorta Trendleri ve James Schiro” için bir yanıt

  1. Jim Schiro ZFS’i finansal krizden kurtaran ve kâra geçiren ciddi bir profesyonel ve lider idi… Onun zamaninda ZFS altin bir devre ya$adi.. Mr Schiro örnegin Brüksel’e degil de IStanbul’a gelerek Zurich Sigorta’ya olan ilgi ve sempatisini de göstermisti …Topragi bol olsun !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir