Gidecek Çok Yol Var

Bloğumda en çok okunan yazının kahramanı Ali, birkaç gündür İstanbul’da. Birlikte yeni bir projenin fizibilitelerine çalışıyoruz.

Dün akşam bir ara internetten bir haber aktardı. “Iphone 5’in yakında piyasaya sürüleceği haberinin ardından, son 40 dakika içinde Apple hisselerinde, 10 milyar USD’lik değer artışı olmuş” dedi. Bu değer artışı ile Apple’ın toplam değeri 670 milyar USD’ne ulaşmış.

Yanlış okumadınız 40 dakikada 10 milyar USD değer artışı ve neredeyse Türkiye GSMH’na yakın (2011 Türkiye 772 mia USD)  bir şirket değeri.

Birden 2000 yılında ABD’de katıldığım bir seminerde, katılımcıların çalıştıkları şirketlerin cirolarını söylerlerken yaşadığım şaşkınlık geldi aklıma. 100 e yakın katılımcı cirolarını hep “milyar USD” şeklinde telafuz ettikten sonra, sıra bana gelmişti ve biraz utana sıkıla şirketimiz cirosunu söyleyebilmiştim.

Çünkü; yoğun çalışmalarımıza karşılık, o zaman için %3 Pazar payı olan şirketimizin cirosu 150-200 milyon USD idi.

Aynı sevimsiz durumu, daha sonra çalıştığım uluslararası şirketin bölgesel toplantılarında da çok yaşadım.

Avrupa’nın çeşitli ülkelerinden gelen katılımcıların, ülkelerindeki ciro rakamları hep milyar USD’lerde iken; biz kendimize göre başarılı bulduğumuz performansımızı dile getirmeye çekiniyorduk. Çünkü rakamlar oralardaki bir Bölge’nin rakamlarına bile ulaşmıyordu.

Her ne kadar, günlük hayatımızda çok önemli konularla uğraşıyoruz ve şirketlerimize ciddi paralar kazandırıyoruz diye düşünsek te; ülke ekonomisi ve lokal şirketler olarak henüz rakamlarımız çok küçük.

Bardağın boş tarafı böyle, dolu tarafı ise daha gidecek çok yol, yapacak çok iş olması. Yeter ki o ufuklarla çalışalım, ezberleri bozalım ve farklılık arayalım.

Apple 40 dakikada 10 milyar USD’lik değer artışına  nasıl ulaşıyor?

Farklılık ve yaratıcılıkla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir