Olmaz Olmaz Deme Hiç

6 sene boyunca Cruise gemilerinin gelip gittiği, Galata limanı manzaralı bir ofiste görev yaptım.

Her yıl Mart’tan itibaren yoğunlaşmak üzere  limana yeni “Cruise Gemiler” gelir giderdi. Bazen manevralarını tam ofisin önünde yaparlardı.

“Ah o gemide ben de olsaydım”, dediğim çok olmuştur.

Neredeyse, çalıştığımız 8 katlı bina yüksekliğinde, koca koca gemiler çok etkileyici ve sağlam görünüyorlardı.


 
Costa Concordia isimli Cruise gemisi de bunlardan bir tanesi idi.

Bir gün öğrendik ki batmış.

2005 yılında göreve başladığım Sigorta Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanı, küçük sayılabilecek ölçekteki sigorta şirketimizin birlikte çalıştığı dev görünen reasürör şirketlerinin, S&P ve A.M. Best rating notlarının, en az A+ olması gerektiğini söylediğinde biraz şaşırmış, böyle bir not sınırını ölçeklere baktığımda abartılı bulmuştum.

Yönetim Kurulu Başkanı’nın doğru düşündüğünü ve benim yanıldığımı, 2008 krizi ile ekonomide dev firmaların yaşadığı gelişmelerle gördüm.

Rating, yeterince tanımadığınız iş ortaklarınızın ekonomik güçlerini göstermesi açısından büyük bir kolaylık. Birileri sizin yerinize ve sizin hesaplayacağınızdan çok daha detaylı riskleri ölçüyor, potansiyel iş ortaklarınızı notluyor.

Gerçi global kriz süresince, yüksek notlara sahip oldukları halde, mali açıdan sıkıntıya düşen firmalar görmedik mi? gördük.

Rating değerlendirmelerini, beğensek te beğenmesek te; firmaların mali durumları ve riskleri ile ilgili 3. taraflara ciddi bir veri sağlayan, başka bir ölçü kriteri bugün için yok.

Reasürans anlaşmaları yapmaya çıktığımızda görüştüğümüz ve her seferinde tretelerimizin içerisinde yer almasını çok istediğimiz bir Reasürans Şirketi vardı. Partner Re.

Geçtiğimiz günlerde, S&P Rating şirketi, Partner Re’nin “Kredi ve Finansal Güçlülük” notunu AA- den, A+’ a indirmiş. Görünümünü  değiştirmemiş; “İstikrarlı” (Stable) olarak korumuş.

Bugün, sosyal medyada “firmanın notunun düşürülmesiyle” ilgili bir yorum okudum.

“Bu senenin sonuna kadar reasürörler arasında, daha çok not indirimi göreceğiz. Bütün AA notlar, A ya indirildiğinde, belki de yeni risk sınırımız AA yerine A olacak. Çünkü; Risk Algısı her zaman görecelidir.”

diyor.

Öyle midir? Ne dersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir