On-line Sigorta Alın

Sigorta Sektörü, Türkiye deki  pek çok diğer sektörden daha fazla regülasyona tabidir. Sigorta Sektörü’nde yer alan oyuncular (şirket, aracılar, eksperler vb. gibi) başta Hazine Müsteşarlığı olmak üzere ilgili kurumlar tarafından düzenli olarak, raporlar üzerinden ve de gerektiğinde fiziken denetlenmektedir.

Sigorta poliçeleri kıymetli evrak değildir. (Nakliyatta kullanılan bazı sigorta poliçeleri kapsam dışında tutulabilir.)

Üstelik Sigorta Şirketleri ile müşteriler arasında yaşanabilecek uzlaşmazlıklarda pek çok destek kurum bulunmaktadır.  Sigorta Tahkim mekanizması çalışmaktadır ve de her türlü dava başvurusu hakkı bulunmaktadır.

Bir sigorta poliçesinde belirtilmiş sigorta teminatlarının korumasının başlaması için; poliçenin ilgili sigorta şirketinin kayıtlarında oluşmuş olması (hangi yasal aracı aracılığı ile satılmış olursa olsun) ve poliçe (sözleşme) üzerinde belirtilen ödeme alternatifine göre peşinat veya ilk taksitin ödenmiş olması, yeterlidir.

Yasal aracılar (Acente, Broker, Banka) veya sigorta şirketlerinin web sayfalarından direkt poliçe satın alan müşteri, poliçesinin kaydının oluştuğu bilgisi ve peşinat veya taksidinin yattığına dair bilgiyi aldığı andan itibaren, poliçede yer alan teminatlarının başladığını kabul edebilir. Satın alınan Poliçenin fiziken (basılı olarak) teslim alınmamış olması veya sistemden alınıyorsa çıktı alınmamış olması da önemli değildir. Önemli olan sigorta şirketi sisteminde bu poliçenin yaratılmış olmasıdır.

Konuyu en güzel açıklayacak örnek. Trafik poliçeleri olabilir. Poliçeyi, örneğin sigortadukkanim.com dan satın aldınız. İşlemler sırasında kredi kartından peşin veya şirket ile anlaşılan vadede ilk taksidi ödediniz. Elinizde fiziken poliçe olmasa dahi trafiğe çıktığınızda, TRAMER ile Emniyet Genel Müdürlüğü arasındaki sistemin otomatik olarak çalışması neticesinde artık Trafik Polisleri ekranlarından o plakaya ait trafik poliçesinin varlığını izleyebilmekteler.

Hal böyle iken, online Bankacılık işlemleri çok yaygın olarak kullanılabiliyorken  ve de Türkiye de en çok online satış yapan siteler içerisinde ayakkabı satıcıları gibi teslimata kadar denemeden, görmeden satın alınabilen  ürünler varken sigorta poliçelerini neden online satın alma alışkanlığını edinmiyoruz?

Kesinlikle zor değil, karmaşık değil? Riski de pek çok online alışveriş riskinden daha az ve kontrol mekanizması daha sıkı.

Online sigorta satışları ile poliçeler üzerindeki teminatları da kendiniz görüp, daha bilinçli sigorta tüketicisi haline gelme imkanı da var.

Gelin bir poliçenizi de online seçin ve online satın alın.

“On-line Sigorta Alın” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir