Sektör Gelişiminde Basının Rolü

Sizce; Türkiye de,  Sigorta Sektörünün gelişim hızını artırması için, sektörel basının bugüne kadar oynadığı rolde değişiklik olması gerekli mi?

Bence, Evet.

Sigorta sektöründe, müşteriye yansıyan hizmetlerin geliştirilebilmesi için, basının  çok daha güçlü bir rol oynaması gerekiyor. Oysa basın, yaşamsal gelir kaynaklarını, kendisi ile ilgili haber yaptığı/yapacağı sigorta şirketlerinden sağlıyor. Bu bağımlılık nedeniyle üretilen haberler, ürün ve hizmetlerin gelişimini kritik veya teşvik etmekten çok, mevcut ürün ve hizmetlerin tanıtımını, sektör oyuncularının mesajlarını yine sektör oyuncularına iletmekle sınırlı kalıyor.

Gelir çeşitlendirmesi yapılmaksızın, basının sektörel yayınlarda bağımlı kalacağı açıktır. Bu durum, belki yönetimlerce hoş karşılanabilir ama uzun dönemde, “yayınların etkinliği yok olacak” ve basından gerçekten beklenmesi gereken, “sektöre katma değer yaratma özelliği” işlevsel hale gelemeyecektir.

Ne yapılabilir?

Daha bağımsız haber yapılmasını temin etmek üzere Sektörel basının gelir kaynaklarının, haber kaynaklarından ayrıştırması gerekiyor.

Ayrıştırma konusunda, eğer bağımsız hareket edilmesini sağlayacak sermaye yok ise, benim 2 önerim olabilir.

1- Basının öncelikle müşteri yapısını genişletip, takipçilerinin ve/veya okuyucularının sadece sektör oyuncuları ile sınırlı olmaktan çıkartılması,

2- Sektörel basının sadece sigorta değil, diğer bireysel hizmetler sektörlerine de hitap edebilecek içerik ve kapsamda yayın yapılması,

Örnek: Bankacılık, telekomünikasyon, konut ya da araba üreticileri gibi. Böylece reklam ve abonelik gelirlerinde “sektörel” bağımlılıktan kurtulacaktır.

Ben insanların, habercilikte ne denli bağımsız hareket edildiğini kısa sürede farkettiklerini ve daha bağımsız hareket eden basın organına daha fazla itibar ve ilgi gösterdiklerini düşünüyorum.

Bağımsızlık çizgisini koruyabilecek, yeterli ekonomik sağlayabilecek altyapı veya kaynağa sahip Basın kuruluşlarının orta/uzun dönemde “tercih edilen kaynaklar” olacağını ve sektörün gelişimine de daha fazla katkı sağlayabileceklerine inanıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir