Sektörde Heyecanlı Yarış

Allianz-Yapı Kredi Sigorta satın alma anlaşmasının ardından yazdığım http://www.ertugrulbul.com/birles-katil-uzmanlas-veya-cekil yazısından bu yana sektörde gelişmeleri merak ve heyecan ile takip ediyoruz. Bu birleşmenin etkilerinin yanı sıra, bugüne kadar ki pazar liderleri Axa ve Anadolu Sigorta’nın neler yaptığını/yapacağını da izliyoruz.

Bir yandan; 1 + 1 = 2 edecek mi? Allianz birleşmeden sonra, iki şirketin toplam pazar payı olan %15,61’lik pazar payına ulaşabilecek mi? Ve hatta büyüklüğünün de etkisi ile bu oranı bile aşacak mı? Diye bakarken, öte yandan; bir önceki lider Axa başta olmak üzere, üst sıradaki sigorta şirketlerinin, pazar liderliğini kaptırmamak için yarışı sürdürdüklerini görüyoruz.

Birleşmeler genellikle sancılıdır. Son sektör prim üretim rakamları; bu sancılı dönemin, rakiplere pazar paylarını büyütmek için zaman kazandırdığını gösteriyor.

Ancak; bazı genel müdürlerin açıklamaları, bugüne kadar pek düşünmediğimiz gelişmeler de olabilir mi?  sorularını akla getiriyor.

Son dönemde yoğunlaşan, “Satın almalarla ilgileniyoruz.” “İnorganik büyümelere açığız.” “Pazarı gözlüyoruz, fırsatları değerlendiririz.”

Tarzı açıklamalar; acaba, yakın zamanda Türkiye’deki faaliyetlerine son verecek, vermek isteyen şirketler mi var?  Satılacak sigorta şirketleri olabilir mi?

Ve hatta;

Satılacak şirketlerin potansiyel alıcıları, sektörün mevcut oyuncuları mı olacak? Yoksa sektöre bu satın almalar yoluyla yeni girişler mi olacak?

Sorularını akla getiriyor.

İşaretler gösteriyor ki; önümüzdeki bir-iki sene içinde sektörde hem zirvede hem alt sıralarda, sadece organik büyüme de değil, inorganik büyüme de de ilginç gelişmeler olacak.

“Sektöre yabancı ilgisi azaldı.” Mesajlarına tezat, daha çok yakın zamanda yeni bir sigorta şirketinin lisans alması da gösteriyor ki, Türkiye’de sigorta sektörü hala ilgi çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir