Sustainable Growth – Sürdürülebilir Büyüme

İngilizce CV veya profil yazarken kullanılan “en havalı” kelime gruplarından bir tanesi “sustainable growth” yani “sürdürülebilir büyüme”.

Yıllar içerisinde sigorta sektöründe hangi şirketler bu iki İngilizce kelimenin içeriğini sağlayabilmişler görmek için, son 5 yıl içerisinde 2009-2014 Temmuz (en son yayınlanan istatistikler 7. aya ait) ilk 20 de yer alan şirketlerin Pazar Paylarını karşılaştırmak istedim.

Ortaya ilginç sonuçlar çıktı. Bence altı çizilmesi gerekenler şunlar;

  • 2009 yılının Temmuz ayında henüz kurulmamış Ziraat Sigorta A.Ş.’nin, 5 yıl içerisinde üstelik benim bildiğim en yüksek teknik karlılık oranına sahip olarak, ilk 10 şirketten bir tanesi olmayı başarmış olması.
  • Benzer bir durum 2008 de Haliç Sigorta olarak kurulup, 2009 da Neova Sigorta ünvanını alan ve Temmuz 2009 da üretimi olmayan Neova Sigortanın, 2014 Temmuz’unda ilk 20 içerisinde yer alma başarısını göstermesi.

 …

  • Geçtiğimiz günlerde Anadolu Sigorta Genel Müdürü Musa Ülken’in, “Müşteriyi Anlarsak İyi Noktalara Geliriz” başlıklı beyanatını okuyunca, 5 yıllık dönemde Anadolu Sigorta’nın sürdürülebilir büyüme başarısının arkasında yatan “sırrı” anlamak biraz daha kolaylaşabiliyor.

Bu özlediğimiz beyanın tersine, stratejilerinde ve açıklamalarında müşteriyi ve beklentilerini göz ardı eden yönetimler sadece kendi şirketlerine değil, bence sigorta sektörünün gelişimine de ket vuruyorlar. Gelecekte bıraktıkları izler ne yazık ki güzel olmayacak.

  • Benim gözlemim son 5 yıl içerisinde bir diğer büyüme başarısını da Mapfre Genel Sigorta göstermiş.

5yıllıkPP

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir