Trafikte Kar’ı Paylaşalım mı?

Kaskoda yenilikler oluyor.

01.04.2013 tarihli yeni Kasko Genel Şartları ile kasko sigortası uygulamasında aşağıdaki ürün isimleri altında ve içeriklerinde teminat verilmesi öngörülmektedir.

Dar Kasko, Kasko, Genişletilmiş Kasko ve Tam Kasko.

Uygulamaya geçiş süresinin yakınlığından sigorta şirketleri ilk etapta ürün çeşitlemesine gidememiş ve mevcut ürünlerini ufak revizyonlarla “Genişletilmiş Kasko” ürünü olarak devam ettirmişlerdir.

Geçen zaman içinde, Maphre Genel Sigorta’nın “Kaskojet” ve Axa Sigorta’nın Mavi Kasko ve Lacivert Kasko ürünleri ile yeni Genel Şartların belirlediği içerikte ilk ürünler pazara sunulmuştur. Başka bazı şirketlerin de yeni ürün hazırlıklarını sürdürdükleri bilinmektedir.

Ayrıca, markalı kaskolarda da gelecek dönemde yaygınlaşma beklenmektedir.

Bu ürünlerin içeriklerinde, sektörümüz için bazı yenilikler  bulunmaktadır. Poliçede belirtilmek kaydı ile hasarların sadece belirli bir hasar servisi veya servis zinciri (yetkili servis, anlaşmalı yetkili servis, özel servis veya anlaşmalı özel servis) tarafından onarılması, bence en çarpıcı yeniliklerdir.

Böylece üründe ve fiyatta farklılaşmalar çoğalacaktır.

Pek çoğu aynı zamanda sigorta acentesi de olan oto plazalarının bünyelerinde mevcut servislerin hasarlı araç müşterilerinin büyük kısmı sigortası bulunan müşterilerdir. Oto plazalarında araç satış kar marjının düşmesi, gelirlerin satış sonrasından elde edilmesine yönlendirmekte ve de servise gelen araçlarda onarımdan çok, parça değişikliklerine gidilmektedir. Bu durum sigorta şirketlerinin maliyetlerini ciddi oranda artırmaktadır.

Yetkili servislerin hele ki aynı zamanda sigorta acenteliği de varsa, yedek parça fiyatlarında sigorta şirketlerine iskonto yapmak istememeleri, onarım yerine parça değişikliğini öne çıkartmaları yan yana geldiğinde sigorta şirketlerinin maliyetleri iyice artmaktadır.

Yeni Genel Şartlara uygun, sadece belirli servis ağlarının kullanılmasını öngören hasar hizmeti, sigorta şirketlerinin yetkili servislerdeki onarıma nazaran, daha az maliyet ile çalışmalarını sağlayacak; kasko branşındaki senelerdir devam eden zararların azaltılması veya giderilmesi ile sonuçlanacak ve başta müşteri maliyetlerine olmak üzere sektörün tüm oyuncularına olumlu etkisi olacaktır.

Benzer bir düzenleme umarım ve dilerim ki Trafik Genel Şartlarında yapılacak değişiklikle, trafik poliçeleri için de gerçekleştirilir. Trafik poliçelerinde size ait olmayan bir müşteriyi yetkili servisler yerine özel hasar servislerine yönlendirebilmek ve/veya yetkili servislerden parça fiyatlarında %25-30’lara varan iskontolar sağlanabilmesi, sektörün bu branştaki kan kaybını gidermeye yardımcı olacaktır.

Bu durumdan sigorta şirketleri ile birlikte vatandaş ta faydalanacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir