Zengin Etmeyen Sektör

Geçtiğimiz akşam, bir dönem birlikte çalışma fırsatı bulduğumuz dört arkadaş bir yemek masası etrafında buluştuk.

Geçmişte tamamı profesyonel çalışan arkadaşlarımın şu anda birisi eksper, birisi broker ve birisi de bir şirketimizde genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyor.

Ben bu aşamada, kendimi danışman olarak sayıyorum.

Yemekte konu konuyu açtı. Sonuçta bir arkadaşımız;

-“Benimle aynı yaş döneminde, benzer eğitimleri almış ancak farklı sektörlerde çalışan arkadaşlar benim sigorta sektöründen kazandığımdan daha fazla para kazandılar, kazanıyorlar”

dedi.

Düşündüm. Genel anlamda haklı. (Elbette, “kendimizi her zaman daha iyisi ile kıyasladığımız” gerçeğini aklımızda tutmak kaydıyla.)

Sektör çalışanları olarak, sektörün para kazanmadığı, kazanamadığı bir ortamda çalışanların “iyi para” kazanmaları, içlerinden zengin çıkartması çok zor.

Sektörün üretimde, büyümede sıkıntıları olmasa bile, kar edemeyen şirketlerimizin sermayedarlarına nasıl anlatılır? Daha fazla maaş ve/veya bonus?

Arkadaşımız;

“Geçmişte şirketlerinden ayrılırken “personel sandıkları olduğu için” aldıkları ikramiye ile artık efsaneleşen yöneticiler, şirketlerini başarı ile satan eski şirket hissedarları ve şirketlerinin satışını yönetmiş ve bu nedenle sermayedarlarca ödüllendirilmiş az sayıda yönetici dışında, bu sektörden iyi para kazanan, zengin olan, çıkmadı.”

dedi.

Bloğumda sigorta sektörünü her zaman “geleceğin sektörü” kelimeleriyle tanıtmaya çalışırken; bu sektör  çalışanlarının bugüne kadar, paralelleriyle aynı ve/veya benzer parayı kazanamamış olmalarını veya diğer sektörlerden farklı olarak az sayıda zengin çıkartabildiğini, bu sektöre yeni girmek isteyenlere nasıl anlatmak lazım?

Geçmişte yanlış, fakat geleceği parlak bir sektörde mi çalışıyoruz, diyeceğiz.

Ne dersiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.