Zeyil Yaptırın, Mağdur Olmayın.

 

13 Ekim 2011 tarihinde belirli motor büyüklüğünün üstündeki taşıtların ÖTV lerinde %50 ye varan artışlar oldu.

ÖTV artışı öncesi sigorta yaptırmış ve bu artışlardan etkilenen sıfır araçların kasko poliçelerine sözkonusu bedel artışları yansıtılmaz ise, pert ile sonuçlanacak hasar durumunda araç sahipleri “eksik sigorta” ile karşılaşabilirler.

Yeniden belirlenen ÖTV oranları nedeniyle, artışa konu araç sahiplerinin, mevcut kasko poliçelerinde sigorta bedellerini yeniden gözden geçirererek, poliçenin düzenlendiği dağıtım kanalı (Acente, Broker, Banka) ve/veya sigorta şirketi vasıtası ile bedel artışını, bir zeyilname yolu ile Kasko poliçelerine ilave ettirmesi gerekmektedir.

Yeni Değer Klozu kapsamında eksiksiz hasar tazmini yapılabilmesi için, sigorta bedellerinin bedel artış zeyilnamesi ile güncel bedeline yükseltilmesi ve prim farkının  alınması gerekiyor ki sigortalının bir kaybı olmasın.

Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği (TSRŞB) tarafından hazırlanan, her ay güncellenen ve de yayınlanan “Araç Değer Listesi“, sigorta şirketlerinin kasko poliçesi düzenlerken kendilerine baz aldıkları değerlerdir.

Örneğin: 2011 model bir Toyota Land Cruiser Prado 3.0 aracınız varsa ve sigortasını 13 Ekim öncesinde yaptırdıysanız, o tarihte Araç Değer Listesi’ndeki tutar 206.250 TL iken, ÖTV artışları ile araç değerinde bir artış olduysa ve TSRŞB tarafından bu düzenleme yeni Araç Değer Listelerinde 226.875 TL olarak yayınlandı ise, kaskonuzda yer alan sigorta bedelinde 20.625 TL’lık bir Bedel Artış Zeyili yaptırmanız gerekecektir.

Bu zeyilname kasko poliçenize ek bir sözleşme olacak ve kasko poliçenizin vade sonuna kadar bir dönem için düzenlenecektir.

Her ne kadar, sıfır araçlar için pek çok kasko poliçesinde aracın pert olması durumunda belirli süreler için (6 ay, 9 ay gibi) “Yeni Değer Klozu” (Pert hasarda aynı model sıfır araç bedelinin ödenmesi) bulunuyorsa da, bu sürenin geçmiş olması durumunda yukarıdaki zeyilnamenin yaptırılması kritik olacaktır.

Not: ÖTV artışları sonrası, yeni Araç Değer Listesi 02 Kasım 2011 tarihi itibariyle yayınlandı.  02 Kasım 2011 saat 18:15 den itibaren yukarıdaki “Araç Değer Listesi” linkinden yeni değerlere ulaşabilirsiniz. Yukarıda belirtilen kapsamda mevcut kasko poliçelerinizle ilgili olarak, sigorta dağıtım kanalınız veya şirketinizle temasa geçmenizi öneriyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir