Asıl Risk

Son günlerde sigorta sektörü yöneticilerine (sigorta şirket yöneticileri, acente temsilcileri, eksper temsilcileri gibi) ziyaretler yapıyorum. Ziyaretlerimde sektör yöneticilerinden yeni görevim ile ilgili yoğun destek aldığımı hissediyor ve memnun oluyorum. Sigorta sektörünü her zaman vefalı bir sektör olarak gördüm ve görmeye de devam edeceğim.

“İyi ki sigorta sektöründe çalışmayı tercih etmişim.”

Ziyaretlerim sırasında bir yorum da geldi.

“Ertuğrul, geldiği bütün şirketleri sattı, satıyor. O zaman bu şirket de satılacaktır.”

Cevabım: “Evet”.

Ama, detayları şöyle;

  • AGF-Garanti Sigorta’da 1998 Ekim ayında – 2003 yılı Haziran sonu döneminde çalıştım. Ben görevde iken, Doğuş Grubu şirketin %50 hissesini de, Fransız AGF’den satın aldı. Ama Garanti Sigorta’nın 2007 yılında Eureko Şİrketine satışında Şirkette çalışmıyor idim.

 

  • 2004 yılında ilk girişimim Katpatuka.com ve Katpatuka Cafe&Bistro’yu 2007 yılında sattım. Satın alanlar eğlence ve gıda sektöründe oldukça başarılı arkadaşlardı. Ve cafe Ürgüp’ün tam meydanında, artık başka bir unvanla da (Angel Cafe) olsa aynen duruyor.

Mimar “Gülhan Benli” sağ olsun, Bölgenin ilk Cafe’sini o kadar güzel dekore etti ki;  açıldığında “Burası gerçekten benim mi?” diye kendi kendime sormuşluğum vardır. Cafe, tüm iç dekorasyonu ve neredeyse o dönemde benim aldığım malzemeler ile yaşamını Ürgüp Meydanında sürdürüyor.

  • 2005 yılında Genel Müdür olarak göreve başladığım Teb Sigorta A.Ş., Dünya’nın en büyük ilk 5 sigorta grubundan Zurich Financial Services tarafından satın alındı. Zurich Grubunu Türkiye’ye getirmek ve 3 sene de onlar için görev yapmak bana ve ekip arkadaşlarıma nasip oldu ve izlediğim kadarı ile başarı ile işlerine devam ediyorlar.

 

  • Eşim ve bir Melek Yatırımcı ile birlikte kurduğumuz Sigortadukkanim.com online sigortacılık işinin de operasyonu, yazılımı ve alt yapısı  Dünya’nın veTürkiye’nin en büyük broker şirketi Marsh Sigorta ve Reasürans Brokerliği A.Ş. tarafından satın alındı. Sigortadukkanim.com web sitesinde, Marsh ile birlikte markanın devam ediyor olmasından mutluluk duyuyorum.

Gelelim son iki işime. Son iki görev yaptığım şirket de Private Equity (PE) yatırımları. Tüm Dünya’da olduğu gibi PE yatırımları, pazarlarında kişi veya aileler tarafından kurulmuş, başarı ile belirli bir seviyeye gelmiş, daha fazla başarı için kurumsallaşma ve belki biraz da ilave sermaye ihtiyacı duyan şirketlere yapılır.

Fu Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş., Autoking, de bu tanımlamaya uyan şirketlerdir. Bu iki şirkete de PE yatırımları yapılmıştır.

  • 2013 yılında görev başladığım Fu Gayrimenkul Yatırım Danışmanlık A.Ş. teknolojisi, ekonomik dalgalanmalara gösterdiği esneklik ve şartlara uyum yeteneği, sağlam kurumsal kültürü ile sektörünün açık ara lideridir. Özellikle 2017 ve 2018 yıllarında da karlılığı ile fark yaratmıştır.

2017 yılı sonunda da küçük bir hissesi bir  başka fona satılmıştır.

 

  • Autoking’de bir PE yatırımıdır.  PE’ler misyonlarını tamamladıktan sonra uygun alıcı ve fiyat oluşması durumunda şirketlerini satarlar.

Autoking  için de neden olmasın?

Benim şahsım adıma gurur duyduğum şey, satışında görev yaptığım hiçbir operasyon, şirket durmadı, ya Dünya’nın en büyüklerine veya işini en yapan kurumlara satıldı. Ve halen de işlerini başarı ile devam ettiriyorlar.

Üstelik, Dünya’daki satın alma ve birleşmelere bakın. Hangi şirket satılmıyor ki? Şirket iyi olduğu için alıcı çıkıyor.

Asıl risk:  kurumsallaşmış, tıkır-tıkır işleyen şirketin satılması değil, “kurumsallaşmamış şirketlerin yolda tıkanması” veya “kurucusunun ya da ailenin işi sürdürmekten vaz geçmesi, sürdüremeyip bırakması” olmasın?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir