Bazen de Çocuk Olmak Lazım

Biraz ülkedeki kaotik siyasi ortam, bu ortamın ekonomiye olumsuz etkileri ve yarattığı karamsarlık, ağırlaşan hayat şartları, insanları sert, gergin, mutsuz ve biraz da fazla ciddi yaptı.

Oysa çocukların dünyasına bakıyorum bulundukları her ortamda, renk arıyorlar, neşe arıyorlar, mutluluk arıyorlar. Biz büyüklere kalıplarımıza ters geldiği için tuhaf gelen, bazen çılgınca şeyler yapıyorlar.

Aslında onların aradıklarını biz büyükler de aramıyor muyuz? Toplum kalıpları nedeniyle garip karşılanırım, tuhaf olur, Ne derler?, endişeleri ile kabuklarımıza çekildikçe çekilip mutsuzluklarımıza mutsuzluk katmıyor muyuz?

Yılbaşı kutlamalarını, süslenen sokakları, ışıklandırılan evleri, imkanlar sınırında alınan hediyeleri, muzip aksesuarları seviyorum. 31 Aralık ile 01 Ocak arasında hayatımızda somut bir şey değişmese de, kısa bir süreliğine de olsa verdiği coşku, saçtığı pozitif enerji yeter.

Bir şeyin iyi olup olmadığını “en insani şekilde” çocukların verdiği önyargısız tepkilerden anlamak mümkün. Ve onlar yılbaşı hazırlıklarına, ışıklı sokaklara, coşkuya, heyecana, bayılıyorlar ve üstelik bir yıl daha yaşlanmış olmanın verdiği buruklukları hiç yaşamadan…

Hafta sonu evimizden yoğun trafiğe rağmen Nişantaşı’nı görmeye gittik. Işıl ışıl sokaklar, neşeli kalabalıklar, birlikte fotoğraf çektiren, başka hiçbir neden yokken sırf çevrelerindeki ışık cümbüşünden gülümseyen kalabalıklar…

Bu anı bir saat bile olsa kalabalıklara yaşatmak, çocuk olma coşkusunu tekrar hissettirmek, insanları kısa bir süre için bile olsa sıkıntılarından uzaklaştırmak, bu hazırlıkları yapanlar için ne büyük mutluluk.

Keşke, her vesile ile büyüklere de “çocuk coşkusu” yaşatılabilse. Keşke, tüm belediyeler imkanları dahilinde yılbaşında ama sadece yılbaşı ile sınırlı kalmaksızın, her fırsatta insanlara mutluluk dağıtacak, çocuksu güzellikleri sunabilse.

Bakmayın yılbaşı bizim değil diyenlere, fırsat bu fırsat kutlayın, eğlenin, bir anlığına tekrar çocuk olun, mutlu olun,  o anın tadını çıkartın. Bırakın onları büyük olmanın sahte ciddiyeti içinde karamsarlıklarını yaşamaya devam etsinler.

Biz büyüklere de “Çocuk coşkusunun 365 gün süreceği” bir yeni yıl diliyorum.

“Bazen de Çocuk Olmak Lazım” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir