Dedeme Burayı Bedava Vermişler, Almamış

Linkedin aracılığı ile bana ulaşan bir iş adamı, Türkiye’de şu, şu sektörlerde yatırım yapılacak şirket arıyorum, bulmama yardımcı olur musunuz? diye sordu.

Geçtiğimiz günlerde sohbet ettiğim bir Private Equity yetkilisi de; “Sandığınız gibi değil,  Türkiye’de yatırım yapılabilecek şirket bulmak çok ta kolay değil, bulunmuyor.” dedi.

Durumun bu kadar vahim olduğunu düşünmüyorum. Bu, biraz da iş arayanlarla, iş verenlerin doğru platformlarda buluşabilmesinin zorluğuna benziyor.

İş veren olarak o anda aradığınız özellikler, katlanabileceğiniz maliyet, (vb gibi) ile iş arayanların o iş yerinden beklentileri, çalışma ortamı, teklif edilen maaş, yan haklar ve kendisine biçtiği değer örtüşmüyor olabiliyor.

Galiba yatırım yapmak isteyenlerin aradığı şirket özellikleri ile şirketlerine yatırımcı arayanların aradığı özelliklerin örtüşmesi de her zaman kolay olmuyor.

Farklı şirketlerdeki tecrübelerim gösteriyor ki yatırım arıyorsanız;

  • Kurumunuzu, özellikle muhasebe açısından ve maliyeti kısa dönemde ne kadar yüksek olursa olsun, şeffaf ve hesap verilebilir şekilde yönetin,
  • İşler olabildiğince profesyonelce yönetilsin. Yatırımcı, “başarısı çok fazla spesifik insanlara bağlı” kurumlardan ziyade ekip başarısı ve kurumsal işleyiş arıyor.
  • Söylemeye ne gerek var mı? bilmiyorum. Karlılık ve büyüme trendi ile Pazar’ın sektörün yaptığı iş veya ürettiği hizmete gösterdiği talep önemli,
  • Hangi sektörde iş yapıyorsanız yapın, teknolojiyi kullanıyor olun ve  raporlamaları ihmal etmeyin. Etkileyici oluyor. İyi raporlamayı, ürünün güzel ambalajı diye, düşünün.
  • Geçmişe dönük biraz tarih ve bu tarihte yazılan bir “hikaye” olmalı. “Dün kurdum, bugün yatırımcı aldım.” Biraz daha olağanüstü şartlarda gerçek olabilir.
  • Siz, “ne kadar iyiyiz hadi yatırımcı alalım.” deseniz de, yatırımcıların o pazara veya firmaya yatırmak istediği rakam sizin ciro veya yatırım beklentinizi ile uyuşmuyor (daha çok veya daha az yatırım limitleri) olabilir.

Gene de, Türkiye de gelişmiş pek çok ülkede yaşanan trendleri, yani yatırımcıların, yatırım yapacak şirket aradıkları bir Pazar haline gelmiş ya da  hızla geliyor.

Vardır ya;

“Dedeme bu araziyi neredeyse bedava vereceklermiş, almamış. Şimdi arazinin geldiği değere bak.” Hikayelerinde, sizin torunlarınız da benzer hikayeler anlatsın istemiyorsanız; Pazarda hala boşluk, kurumsal şirket arayışı var ve yakın gelecekte de olacağa benziyor. Düzgün, profesyonelce iş yapacak şirketleri kurmak  ve yatırımcı almak için fırsatlar, yakın dönemde de çoğalacak gibi de gözüküyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.