Bir Gün Herkes Ücretli Çalışan mı Olacak?

Cumartesi günleri Bağdat Caddesi üzerinde uzun bir yürüyüş yapmak, bu sırada küçük küçük alış verişler ile mutlu olmak hafta sonu ritüel’lerimizden bir tanesi.

Severek alış veriş yaptığımız yerlerden bir tanesi de “İlgi Kuruyemiş”.

Girişte karşılanıştan, aldığımız kuruyemişlerin en son teslimi öncesi tek tek sayılması ve mekandan ayrılırken uğurlanmaya kadar, tüm süreç profesyonelce yönetiliyor. Beni de şaşırtıyordu. Etrafta benzer tarz iş yapan başka kuruyemişçiler de olmasına rağmen, hem ürün kalitesi hem de süreç yönetimine gösterdikleri özenden olsa gerek, İlgi kadar dolu başka bir yer yok.

Hafta sonu Hürriyet Gazetesi’nde “Kuruyemiş Zinciri Devri” başlıklı bir yazı gözüme ilişti. Yazıda, kuruyemiş sektöründe de zincir mağazalar kurulması ve sektörün yurt dışına açılmasına ilişkin bilgi ve değerlendirmeler yer alıyordu.

Son 10 yılda ekonomi tarafında hayatımızda süratle değişiklikler oluyor. Bankacılık, finans ve sigortacılık ile başlayan yabancı sermaye girişi, daha sonra da hastaneler, marketler şeklinde hızla tüm sektörlerde farklılık hissedilmeye başlandı. Daha büyük kurumlar, daha büyük sermayedarlar, daha büyük sermayeler konuşulur oldu.

Zincir olma sırası şimdi de kuruyemiş sektöründe. Zincir olmak demek daha fazla sermaye demek. Daha fazla sermaye demek ise yabancı fonların yakında bu sektörde de olması demek.

Anlaşılan o ki, zaman içinde tüm sektörlerde zincirler yer alacak. Küçük esnafın yaşayabilme imkanı kalmayacak. Sermayeler büyüdükçe de, işletme sahipliği zorlaşacak. Şirket sahipliği yerini ilgili kurumlarda profesyonel çalışanlara devredecek. Büyük fonların veya ana işi o sektör olan kurumlar hissedar ve diğer herkes bu kurumların ücretli çalışanı haline gelecek.

Çevrenize bakın hızla bu yönde gelişmeler oluyor. Sürecin tamamlanması aline gelmesi bizim nesile yetişmeyecek ve fakat bizim çocuklarımız, çok dahiane bir icat çıkartmadıkları veya sanat ile ilgilenmedikleri sürece işletme sahibi olamayacaklar ve sabah 9:00- akşam 18:00 mesaiye giden çalışanlar olacak.

Neyseki benim çocuklarımın maaşlı çalışmamasına dönük bir umudum yeşerdi. 10 yaşındaki kızımın resim yeteneğine güveniyorum.

resim Ada2

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir