Değişime Açıklık

Sigorta sektörü profesyoneller için “güzel para” kazandırmayan bir sektör. Çünkü büyük cirolara ve yüksek öz kaynak kullanımına karşın şirketler para kazanmakta zorlanıyorlar. Dolayısı ile de diğer paydaşlar gibi çalışanlarına da güzel para kazandırmaktan şimdilik uzak bir sektör.

 Güzel para ile neyi anlatmak istiyorum. Beyaz yakalıların maaşlarını değil. Sene sonlarında kar üzerinden dağıtılması beklenen bonusları. Ben çalışanların gelirlerine paralel giderlerinin de bir-iki ay içerisinde yükseldiğini ve aylık ödenen ücretlerin günlük yaşamların organize edilmesinde kullanıldığını, birikimin ancak sene sonunda dağıtılan bonus ile sağlanabileceğini düşünenlerdenim.

Sektör çalışanları yeterince para kazanamadıkları için midir bilmem, içlerinden çıkanların da farklı girişimler ile sektöre hizmet etmesinden kaynaklanacak para kazanımlarında biraz kıskanç davranıp, bu tür girişimlerin ve girişimcilerin önünü açmadıklarını, işlerinin gelişimine yardımcı olmadıklarını düşünüyorum.

Sektörde genel bu davranış tarzının yöneticilerin kişiliklerinden kaynaklanmadığını ve işin kendisinden para kazanılmamasının davranışlara bir yansıması olduğunu da düşünüyorum ya da düşünmek istiyorum.

Sektörden ayrılanların girişim alanı genellikle yine sektöre servis sağlama üzerine olması olağan bir durum. Bu tarz girişim yapanların sektör oyuncularından sağlayabildiği desteğin, benzer sektörlerde sağlanandan daha az olduğunu düşünüyorum.

Bir başka düşüncem de, sektör yöneticilerinde yeni yaklaşımlara, yeni adaylara, farklı düşüncelere destek yoksunluğu. Sektörde temsilen bir yere gelmek isteyenlerin bir süredir sektörde bulunuyor olması, diğer oyunculara benzer fikirler savunuyor olması da galiba aranan bir özellik. Yoksa temsil edecek konumlara seçilemiyorlar. Biraz kapalı ve konservatif bir yaklaşım var. Yenilik, farklılık çok sevilmiyor.

Dorusu bu mu bence değil. Farklılık, yenilik olmaz ise nasıl gelişecek, değişecek bu sektör.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir