Caferağa Medresesi

İstanbul’un en huzurlu mekanlarından bir tanesi diye sizlere önereceğim bir mekan var.  Caferağa Medresesi. (Yanlış izlemediysem Anadolu Sigorta’nın “Bir Usta, Bin Usta” reklam filmi de orada çekilmiş.)

Yolunuz Topkapı Sarayı, Ayasofya veya Sultanahmet Meydanına düşerse ve kalabalıktan bir nebze uzaklaşayım, sakin bir yerde soluklanayım isterseniz, gidebileceğiniz en iyi adrestir.

Ayasofya’nın girişini karşınıza aldığınızda, soldaki dar yoldan 100 metre kadar ilerlerseniz, solda aşağıya doğru uzanan, dar bir sokak ve sokağın sonunda da, Caferağa Medresesinin giriş kapısını göreceksiniz.

Kanuni döneminde (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, Mimar Sinan’a yaptırılmış (1559) çok hoş geniş bir avlu ve avlunun 4 yanında yer alan küçük küçük odalar göreceksiniz. Bu odalarda Ebru, hat sanatı ve musiki gibi geleneksel sanatlara ilişkin eğitim atölyeleri var.

Avluda ise ahşap masalarla servis veren bir çay-kahve alanı yer alıyor.

En güzel kısmı, sakin ve içinizi bir huzur kaplayarak oturup çayınızı yudumlarken, atölyelerden birisinin önünde birden bire beliren bir kısım insan ellerinde enstrümanları ile Klasik Türk Müziği eserleri sergilemeye başlıyorlar.

Sonra mini konser bitiyor ve sanatçılar geldikleri gibi sessiz ve ani şekilde gidiyorlar.

Bir hafta sonu sadece kitap okumaya ve çay içmeye bile gidin diye öneririm, heleki meydanın kalabalığından bunaldığınızda mutlaka uğrayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir