Çalışan Memnuniyeti

Yurt dışında ziyaret ettiğim sigorta şirketlerinin bir tanesinde, Çalışan Memnuniyetini artırmak amacıyla gerçekleştirilen bir uygulamadan çok etkilenmiştim.

Şirket çalışanlara anket yapmış ve “iş yerinde mutluluklarını artıracak neler yapabiliriz?” diye sormuş. Çıkan sonuçlardan bir tanesi: “haftanın bir günü çalışanların şirkete çocuklarını da getirebilmeleri”, talebi olmuş.

Böyle bir talebe nasıl yanıt verilir?

Klasik bakış, “Hayır mümkün değil olmaz.” der. Ancak, bu şirket talebi kabul etmiş. Her hafta bir gün çalışanlar 5-18 yaş arasındaki çocuklarını şirkete getirebiliyor. Şirket binasının tam ortasında ve çalışanların çalışma alanlarından görebilecekleri şekilde, çocuklar için özel bir alan oluşturulmuş. Bu alanda kütüphane, çeşitli yiyecekler, küçük çocuklar için bir oyun alanı kurulmuş.  2-3 çocuk bakım uzmanı çocuklara refakat ediyor.

Haftanın bir günü, tam gün veya yarım gün çocuklarınızla birlikte işe gidiyorsunuz. Onlar zaman geçiriyor ve siz birlikte olmanın mutluluğu ile çalışıyorsunuz. Güzel değil mi?

Türkiye’de sigorta şirketlerinde 31.12.2012 itibariyle itibari ile;  6.280 kadın, 5.496 erkek olmak üzere toplam 11.776 kişi  çalışmaktadır. Nüfusumuzun yaş ortalaması 29. Yani anne baba olma oranı çok yüksek. Diğer dönemlerde okul var ancak, özellikle yaz tatili döneminde çocuklar anne babaları ile daha fazla zaman geçirmek istiyorlar ve evde oyalanmaları çok zor. Gerçekten çalışana değer veriliyorsa bu tip uygulamalar ile ülkeye ve farklı sektörlere örnek olunamaz mı?

Her şey sadece ay sonlarında maaş bordrosuna yansıyan maaş olmamalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir