Ya Tam Hizmet, Ya Da …

“Orta üstü sınıf bir araba kullanıyorsunuz. Satış kanalı (acente, broker, banka vb.) dışında, daha önce hiç sigorta şirketi ile temasınız olmamış. Şimdi, bir hasarınız olmuş ve size hasar tamirat süresince kullanmak üzere bir ikame araç vermişler.

Araç sigara kokuyor. Yazın ortasında yağan yağmurda silecekleri çalışmıyor. Üstelik sizin aracın alt segmentinde bir araç. Sürüşte yoldan çıkacakmış hissi yaşıyorsunuz.”

İkame aracı sektörümüzde ya asistans firmaları veya çalışılan özel servisler veriyorlar. Ancak, yukarıda yaşanmış gerçek hikayede sizce müşteri, “Aracı kendisine kimin verdiğini düşünüyor?”

Sigorta şirketi.

Daha önce hasar servisi almamış bu müşteriye, aracının hasarını ne kadar iyi tamir ederseniz edin, nasıl bir mesaj verdiniz?

Otomobil satıcıları yeni bir araç çıkardıklarında müşterilerini çekilişler ve ödüller vaad ederek test sürüşüne davet ediyorlar. Buna pazarlamada “Experimental Marketing” (Deneysel Pazarlama) adı veriliyor.

Sizce sigorta şirketlerinin ikame araçlarda doğru müşteriye, doğru segmentte olmayan araç vermeleri, temiz olmayan, düzenli bakımı yapılmayan araç vermeleri, nasıl bir deneysel pazarlama sonucu doğurur?

Denebilir ki, motor branşlarında zarar etmekten kendimize gelemedik. Bir de hasarlı müşteriyi mi mutlu edelim?

Ancak, Türkiye’de kasko poliçesi alan her iki müşteriden bir tanesi hasar yapıyor. Doğru servisi denemelerini sağlamazsanız, olmayın bu branşta daha iyi.

Ya doğrusunu yapın, ya da hiç yapmayın.

“Ya Tam Hizmet, Ya Da …” için 2 yanıt

  1. Hala devam ediyor mu bilmiyorum ama bir ara Doğuş Otomotiv gelen aracın bir üst modelini ikame olarak veriyordu ve tabii temiz olarak.

  2. Cok haklisiniz dostum !

    Ben de arabami bakima götürdügüm zaman garajin verdigi günlük ikame aracin bakimsiz ve pis bir halde oldugunu görünce, hatta bazan benzin veya motorinin bile tam olmadigindan dolayi çok sinirleniyorum !

    Selamlar ve sevgiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir