Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu (TUR) (Konuk Yazar: Aydın Güney)

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, özellikle son 3-4 yılda adından epeyce bahsettiren bir organizasyon. Bisiklet turu denince yanlış anlaşılmasın, bu turistik bir tur değil. Dünyanın en ünlü takım ve sporcularının katıldığı bir yarışma. Kısa adı TUR olan bu spor organizasyonunu önemli ve başarılı kılan noktalara kısaca değinmek istiyorum.

Bu yıl 47 incisi yapılan TUR, Türkiye’nin en eski ve en büyük, yıllık olarak yapılan, uluslararası spor organizasyonudur. TUR, İstanbul ve Alanya arasındaki sahil şeridini kullanarak gerçekleştirilmekte ve toplamda 8 etapta 1300 km. yol geçilmektedir. Bisiklet yarışları, Fransa, İtalya ve İspanya turu örneklerinde gördüğümüz gibi, bir ülkenin tarihi ve doğal güzelliklerini çok geniş çapta gösterebilen tek spor dalıdır. Uzun mesafeler katetmesi sebebiyle geçiş güzergahı ve çevresini iyi çekimlerle tanıtma imkanı sağlar.

Bu fikirden yola çıkılarak, 2008 yılında yapılan kategori değişikliğiyle TUR üst düzey profesyonel bir yarış haline geldi ve aynı zamanda naklen yayınlanmak üzere prodüksiyon ve yayın için anlaşmalar yapıldı. Toplamda 2 helikopter, 1 uçak, 4 motosiklet ve 12 yer kamerası ile HD olarak ilk naklen yayın yapıldı. Şunuda belirtmek isterim ki, tarihte HD olarak çekilen ilk etaplı bisiklet yarışı Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turudur. 2008 yılındaki başarının ardından 2009 yılında daha büyük katılımla yapılan bu organizasyon Eurosport international’da toplam 123 ülkeye her gün 2 saat naklen ve 28 farklı dilde ulaşınca tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

2 yılda gerçekleşen organizasyon başarısıda eklenince Türkiye Bisiklet Federasyonunun talebi ve Uluslararası bisiklet birliğinin kararıyla bu yarış Dünyanın en prestijli yarışlarından birisi olarak HC kategorisine yükseltilmiş ve kendi sınıfında dünyadaki 14 yarıştan birisi haline gelmiştir. 2010 ve 2011 yılında gerçekleştirilen organizasyon dünyanın en iyi takımları ve sporcuları tarafandan ilgi görmüş ve 4 yıllık kısa bir sürede uluslararası düzeyde bir marka haline gelmiştir. Süreklilik ve istikrar gerektiren yıllık organizasyonlarda pekte başarılı olmayan bir ülke olarak bakarsak, TUR büyük bir başarıya imza atmıştır. İsminin ağırlığını taşıyabilen, Türkiye’de ki tüm çevreler tarafından büyük bir içtenlikle desteklenen, halk tarafından coşkuyla sahiplenilen bu organizasyon seyirci olarakta zannederim futbolu geçen tek spor dalıdır.

TUR, bence, Türkiye tarihinin en büyük turizm tanıtım kampanyasıdır. Israrla savunduğum bu fikri biraz açarsak bana hak vereceğinizi umuyorum. Dünyanın en popular kanallarından birisinde toplam 17 saatlik yayınla Türkiyenin en güzel yerlerinin HD görüntüsünün verildiğini ve bunun 123 ülkeye ulaştığını düşünürsek, bu reklamın parasal değeri konusunda biraz fikir edinebiliriz. Naklen yayını yapan kanalın dünya üzerinde 250 milyon evde seyrediliyor olması ve programın 8 gün boyunca devam etmesi bir milyara yakın insanın en azından birkaç saniye bu görüntülere takılmasını sağlayacaktır. Unutmayalım ki, Avrupa kıtasında bisiklet yarışları izleme oranı çok yüksektir. Tüm bunların yanısıra 100 den fazla yerli ve yabancı basın mensubunun organizasyonu takip etmesi, internet üzerinden büyük kitleler tarafından takip edilmesi organizasyonun tanıtım başarısını açıkça ortaya koymaktadır.

Tanıtımın yanısıra, bisiklet federasyonu verilerine gore, TUR Türkiye’de bisikletle ilgili her branşta inanılmaz bir büyümeye sebep olmuştur. Artık daha fazla insan bisiklete biniyor, daha fazla lisanslı sporcu var, daha fazla bisiklet satılıyor, daha fazla belediye bisiklet yolu yapmaya çalışıyor ve tarihimizde ilk kez bisiklet üreticisi firmalar bisiklet sporuna büyük sponsorluklar yapıyor!

22-29 Nisan 2012 tarihinde 48.si yapılacak TUR herşeye sahip. Muhteşem organizasyon, büyük devlet desteği, akılalmaz bir özveriyle emek veren ekipler, hiçbir amatör spora verilmeyen medya desteği, uluslararası marka olma özelliği, büyük bir seyirci kitlesi………….

Tek eksiği var, diğer tüm amatör sporlarda olduğu gibi, kurumsal sponsor desteği!

Aydin Ayhan Güney

Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu Organizasyon Direktörü

www.tourofturkey.org

[email protected]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir