DASK’ta Hayatı Kolaylaştırmak

 

Afet Sigortaları Kanunu’nun uygulanmaya başlandığı 18 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, (bence çok yerinde bir uygulama ile) elektrik ve su idarelerindeki abonelik işlemlerinde Doğal Afet Sigorta poliçesi ya da kamu oyunda daha çok bilinen adı ile Zorunlu Deprem Sigortası (DASK) poliçesi aranmaya başlandı.

Birkaç defa, özellikle Elektrik dağıtım şirketlerinde işlerim oldu.

Her ne kadar lokallerde büyük harflerle “İşlemlerde DASK poliçesi gerekmektedir” yazılmış olsa da, insanlar işlemlerini yaptırmak üzere geldikleri Dağıtım Merkezlerinden dışarı çıkıp, bu poliçeyi alabilecekleri bir aracı aramak zorunda kalıyorlar.

Yakınlarda bir aracı varsa ne ala.  Eğer yoksa, aynı gün  abonelik işlemlerini  tamamlayamamış olmanın verdiği buruklukla ve çok faydalı DASK poliçesi uygulamasına sitem ederek, lokalden ayrılıyorlar.

Teknolojinin bu denli geliştiği bir çağda, insanların hayatını kolaylaştırmak gerekir.

Örnek: Elektrik ve Su aboneliklerinin yapıldığı ortamlara Bankaların ATM’sine benzer Kiosklar konulup, insanların bulundukları lokalden çıkmadan/ayrılmadan DASK poliçelerine ulaşmaları, düzenlenemez mi?

Online sigortacılıktaki geçmiş tecrübelerim şunu gösteriyor ki; kasko, trafik, konut poliçelerinin düzenlenmesindeki kompleks alt yapı, DASK poliçelerinin düzenlenmesinde çok daha basit bir süreç üzerine kurulu.

Konutu ile ilgli temel bilgilere sahip müşterilerin DASK poliçesini bir Kiosk veya Bilgisayardan düzenlemesi, prim tutatını kredi kartı ile ödemesi ve alacağı bir print ile işlemlerini tamamlaması, hiç te zor değil.

İnsanların hayatını kolaylaştıracak böylesi bir alt yapının kurulması ile;

  • Daha fazla konut sahibinin kolaylıkla DASK  poliçesine ulaşması sağlanmış olacak,
  • İnsanların günlük hayatlarında zaman ayırmaları gereken su ve elektrik abonelikleri operasyonu azalacak,
  • Sigortalı sayısı artacaktır.

Bankaların her sokak başına bir ATM yerleştirdiği bir dönemde, insanların denemeden giysi alabildikleri bir internet çağında, Kiosk ve/veya internet üzerinden DASK satışı bu denli zor olmaz diye düşünüyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir