Eyvah, Google da Sigorta Aggregator’u Olmuş

E-ticaret yapanlar bilir; “Google” en önemli reklam mecrasıdır.

Web sitenizin müşteri çekebilmesi için;

  • Google AdWords  aracılığı ile reklam vermeniz gerekiyor.

Böylece, Google aracılığı ile yapılan “kelime” aramalarının sonuçlarında; sayfanın en üst sıralarında zemini renkli alanda “web sitenizin ismi”  yer alır ve bu bölümde eğer arama yapanlar sitenize “klikler” ise belirlenen  ücret tarifesi üzerinden Google’a ödeme yaparsınız.

Bu ücret o kelimeye kaç oyuncunun reklam verdiğine bağlı olarak artıyor. ABD de en çok aranan kelimeler arasında sigortacılık terimleri var ve tek klik ücreti 50 USD.

Buna SEM yani Search Engine Marketing deniyor.

En etkin sonucu almak için” anahtar kelime”  denen,  potansiyel müşterilerinizin sizin hizmetlerinize ulaşmak için Google aramalarında kullandıkları kelimeleri çok iyi belirlemeniz gerekir.

Bu mecranın güzelliği, reklam yatırımızın ne kadar gelire dönüştüğünü çok kolay ölçebilmenizdir.

  • Sitenizin alt yapısını ve içeriğini Google’un  seveceği şekilde düzenlemeniz gerekir.

Buna da SEO yani Search Engine Optimizasyonu deniyor.

Google web sitelerini sürekli dolaşan yazılımları ile, sitenin içeriğinin ne kadar güncel, ne kadar açıklayıcı ve anahtar kelimeler için ne kadar ilgili olduğunu denetleyerek, sitenin arama yapan kullanıcıya göstermeye ne kadar değer olduğunu belirliyor.

Site tüm bu kriterlerde ne kadar başarılı olursa “organik aramalarda” o kadar ön sayfalarda yer alır.

Optimizasyon çalışmaları sonucu google’ın  ön sayfalarında, özellikle de ilk sayfada olmak çok değerli, çünkü hiçbir ücret ödemeden bu mecradan müşteri kazanırsınız.

Bu teorik bilgileri neden verdim?

Bloğumda daha önce, başta İngiltere olmak üzere, pek çok batı ülkesinde sigorta satışlarının büyük kısmının (özellikle oto sigortaları),  internet üzerinden “Aggregator” denen karşılaştırma siteleri ve Sigorta şirketlerinin Direkt web siteleri üzerinden olduğunu yazmıştım.

Ancak, oyunun kurallarını değiştirecek sürpriz bir gelişme olmuş. İngiltere’ de sigorta Aggregatorlerinden bir tanesi olan “Beat That Quote” markasının 37.7 milyon Pound’a  “Google”  tarafından satın alındığını öğrendim. (http://www.beatthatquote.com/)

Böylece Google en büyük müşterilerinin rakibi oldu !

Şimdi bu dünya ile ilgili herkes rekabetin nasıl gelişeceğini merak ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir