Hangi Sigorta Şirketi Kaça Satıldı

Allianz Sigorta A.Ş.’nin, Yapı Kredi Sigorta A.Ş. hisselerini satın alması ile, sigorta sektörüne yeniden bir heyecan geldi.

Bir taraftan, Acaba bu sektöre yatırım yapılmalı mı? Yatırımda geç mi kalındı? tartışmaları tekrar gündeme taşınırken, öte taraftan Türkiye’deki operasyonlarını satmayı planlayan ve bu yönde çalışmalar yapan başka sigorta şirketleri olduğu da sıkça konuşuluyor.

Ben de  özellikle 2006/2007 döneminde yoğunlaşan sigorta şirketleri satışlarına ait rakamları alt alta sıralamak istedim.

Şİrket çarpan

Notlar:

  • Hayat ve Emeklilik şirket satışlarını kapsam dışında tuttum.
  • Para birimi olarak Avro (EUR)’yu, satışın gerçekleştiği yılki ortalama TL kurundan değerlendirmeye aldım.
  • Rakamlara farklı kaynaklardan ulaşıldı, ancak bilmediğimiz ve/veya farklı bir rakam var ise ilgili belge ve bilgiyi paylaşabilirseniz gerekli düzeltmeleri yapabilirim. 
  • Çalışmada yer alan fiyatlar şirketlerin ilk satış rakamlarını oluşturmakta olup, bazı şirket hisselerinin daha sonraki dönemlerde gereçekleştirilen ilave satış fiyatları hesaba alınmamıştır.
  • Bazı sigorta şirketlerinin satış değerleri içerisinde, birlikte çalıştıkları bankaların dağıtım kanalı anlaşmaları da etkili olmuştur. Bu süreler ve rakamlar farklılık göstermektedir.
  • Çalışmanın yapılmasında sevgili Ali Demir’in katkılarına da teşekkür ediyorum.

“Hangi Sigorta Şirketi Kaça Satıldı” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir