Japonca Power

1998-2003 yılları arasında Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yaptığım dönemde Sigorta Sektörü, iyi eğitim görmüş, azimli, donanımlı gençler için çok ta cazip bir sektör değildi. Bu nedenle daha önce görev yaptığım bankacılık sektörüne nazaran daha az kalifiye personel ile karşılaşıyorduk.

Genellikle sigorta sektörü içerisinde görev alanların yakın çevreleri, sektörü veya sigortacılığı “Ata’dan bilenler” sektörde çalışmayı tercih ediyorlardı.

1990-1991 yılında Ziraat Bankası Bankacılık ve Sigortacılık Okulu açıldığında, üniversite sonrası bir yıllık sigortacılık eğitimi verilen başka bir eğitim kurumu da, ya yoktu ya da parmakla sayılabilirdi. Ziraat Bankası sigortacılık bölümü sadece iki dönem mezun verdi, eğitim alanların çoğunluğu sigorta sektörüne geçti. Marmara Üniversitesi Sigortacılık Bölümü de onlardan bir başkası idi.

İşte bu dönemde İnşaat Mühendisliği okumuş, iyi derecede İngilizce bilen ve sigortacılığı bilerek isteyerek seçmiş ve de işini çoşku ile yapan Namık aramıza katıldı. (2003 den bu yana Londra da büyük bir uluslararası broker’da görev yapıyor, bir de kitap yayınladı.)

Şirket içi yönetsel kararlardaki etki ve hızlı iş yapış tarzımdan etkilenmiş olsa gerek ki bir gün elinde Japonca’da Power (güç) anlamına gelen sembolü çerçeveletmiş ve bana hediye etmişti. Sonra uzun yıllar o çerçeveyi odamda sakladım. İki nedeni olabilir;

1- Sevdiğim ve sigortacılık kariyerinde başarılı olacağını bildiğim Namık tarafından hediye edilmiş olması.

2- Güçlü olmanın veya öyle görünmenin, egomu besliyor olması.

power

2007 yılında bir arkadaşım Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde Ruhsel isminde çok iyi bir dövmeci olduğunu ve tanıdığı pek çok kişiye, çok hoş dövmeler yaptığını söyleyince, bende merak ettim ve Ruhsel’in iş yerine gittik. Arkadaşım uzun uzun resimleri/sembolleri inceleyip, detaylı sorular sorarken ben, iş yerinin temizlik ve dezenfekte konusundaki hassasiyetine emin olur olmaz sağ koluma dövme yaptırmak istediğimi söyledim.

Hangi şekli seçtiğimi sorduğunda, 2002 yılından beri odamda tuttuğum Japonca Power sembolünden 5 yıldır sıkılmadığımı ve bundan sonra da vücudumda taşımaktan sıkılmayacağım düşüncesi ile Power sembolünü koluma yaptırdım.

Bu ilk dövmemdi…

“Japonca Power” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir