Reasürörler Teminat Vermek İstemezse

Bu kez üzümlerimizi toplamak amacıyla Ürgüp’e geldik. Akşam kısa süre içinde o kadar yoğun yağmur yağdı ki ben daha önce benzer şiddetteki yağışı çok seyrek gördüm.

Tam Küresel Isınmanın sonucu bu diye düşünüyordum ki yurt dışında yaşayan sigortacı meslektaşın gönderdiği makale mailime düştü.

Küçük Bir Firma Grubu Doğal Afetlere Karşı Sigortalamanın Matematiğini Nasıl Değiştirdi? (How a Small Group of Firms Changed the Math for Insuring Against Natural Disasters By Emily Flitter Published Aug. 16, 2023 Updated Aug. 21, 2023)) başlıklı makale.

Makalede özetle;

“Reasürans şirketlerinin sene başından bu yana sadece ABD’de yaşanan doğal afetler (Orman yangınları, büyük fırtınalar) için 40 milyar USD hasar ödediklerini ve bazı sigorta şirketlerinin belirli bölgelerde teminat sunmaktan geri çekildiği veya onarım için ödenecek teminatları durdurduklarını açıkladıkları,” ifade ediliyor.

“Reasürörler yenilemelerin yaklaşık %50’sinin yapıldığı 01 Ocak yaklaşırken fiyatların arttığını sigorta şirketlerine bildirmişler bu durum sigortacılar ile reasürörler arasında gergin müzakerelerin başlamasına yol açmış.”

“Dünya ısınıyor; fırtınalar şiddetleniyor; enflasyon bir felaketten sonra yeniden inşanın maliyetini artırdı ve faiz oranlarındaki küresel artış paranın kendisini daha pahalı hale getiriyor. Riske karşı korunmanın maliyetleri her düzeyde artıyor ve büyük şirketlerin liderlerinden ev ve küçük işletme sahiplerine kadar herkes baskıyı hissediyor.”

Deniliyor.

Ülkemizde de 6 Şubat depreminin maliyetinin yanı sıra, beklenen Marmara Depremi riski nedeniyle bu sene reasürörlerde artan isteksizlik olması kesin. Yoğun müzakereler olacaktır.

Belki, sigorta şirketlerinin trete yenilemeleri  daha düşük rating’li şirketler ile yapılabilecek ya da çok yüksek maliyetler ile karşılaşılacak.

01 Ocak’tan itibaren bazı sigorta şirketleri belirli bölgelerdeki belirli riskleri almak istemeyebilir. Ya da çok yüksek sigorta primleri müşterilere çıkartılabilir.

Reasürörler ile çetin müzakerelere veya önümüzeki sene başından itibaren risk kabulünde, geçmişte alışık olmadığımız bazı muafiyet ve istisnalara ya da anormal prim artışlarına hazır olmalıyız.

Zor bir yenileme dönemi geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir