“Sigorta Direkt” Olmadan Aggregator olmaz

İki gündür yabancı ziyaretçilerimiz vardı. Ziyaretçilerimiz, Avrupa’da bizim gibi online sigortacılık yapan büyük oyunculardan bir tanesinden geldiler.

Biz, Broker tüzel kişiliği ile faaliyetlerimizi sürdürürken, onlar Aggregator denilen kurumsal yapı altında çalışıyorlar.

Biz Türkiye’de sigorta sektöründeki ve www.sigortadukkanim.com daki gelişmeleri anlattık, onlar da Avrupa da online sigortacılıktaki gelişmeleri bizlerle paylaştılar.

Görüşmeler sırasında en çok dikkatimi çeken cümle, bir ülkede Sigorta Şirketlerinin Doğrudan Müşterilerine internet üzerinden poliçe sattıkları web siteleri (Sigorta Direkt) olmadan, Aggregator mekanizmasının olamayacağına dair söylenenlerdi.

Aggregator’ler ne yapıyorlar? 

Web siteleri üzerinden, müşterilerine en uygun poliçeleri listeliyorlar. Müşterinin isteğine göre de en uygun poliçeyi sunan sigorta şirketine yönlendiriyorlar. Bir anlamda  Türk Ticaret Kanunu’nda yer alan “Tellal” görevi yapıyorlar.

Müşterinin,  ilgili sigorta şirketinin online (Direkt) ekranlarına yönlendirilmesine “Lead Generation” deniliyor ve satışa dönen her bir lead (yönlendirme) için sigorta şirketleri Aggregator’a  ücret (fee) ödüyorlar.

Aggregator’lar, sigorta şirketlerine müşteri bulmak dışında hiçbir operasyon yapmadıkları için kendilerine ödenen müşteri başına ücret de, acente ve broker a ödenen komisyondan çok daha küçük oluyor.

Bu arada, sigorta şirketlerinin sadece kendi online satış siteleri değil, aynı zamanda kendi sitelerine yönlendirilen müşterileri aradıkları Çağrı Merkezleri (Call Center) olduğunu da öğrenmiş olduk.

Yaptığımız görüşmelerde; on-line sigortacılığın sadece İngiltere değil, İspanya, İtalya ve kimi söylemlere göre başarılı olmadığı söylenen Almanya da da hızla büyüdüğünü öğrendik.

Elbette misafir şirketin temsilcileri de, bazıları kendilerinde bile olmayan uygulamalarımızı gördüler ve çok etkilendiklerini ifade ettiler.

Bir kez daha; www.sigortadukkanim.com ekibi olarak, Türkiye’yi online sigortacılıkta ileriye taşıyacak bir yatırım yaptığımız için mutlu olduk, gurur duyduk.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir