Sizin Karamsar Olma Hakkınız Yok

Uluslararası bir grupta çalışmaktan aldığım en büyük derslerden bir tanesi de; şirket yöneticilerinin “Biz burada hata yaptık. Bu konuyu iyi yapamadık. Performansımızdan memnun değiliz. vb. gibi” cümlelerle geçmişe dönük kendilerini kritik etmeleriydi.

Bizde biraz da kişisel egolar, başarısız olursak koltuğumuz gider, imajımız sarsılır düşüncesiyle olsa gerek, bir önceki döneme dair hep iyi şeyleri sıralıyoruz ve sanki kötü performansın dile gelmesinden, getirilmesinden korkuyoruz.

Oysa yanlış yaptık, eksik performans gösterdik diyebilmek bir özgüven ve kendini bilmek değil midir?

Öte yandan, şirket üst yönetimlerinin geleceğe dair, sektöre dair karamsarlık beyan etmeleri de, bu kez geleceğe dair yanlış mesaj değil midir?

Sigorta sektöründe ortalama 200 ila 1.000 kişilik kendi ekibiniz başta olmak üzere, sizden duyacaklarından, geleceğe dair umut beklentisinde olan insanlara verilen çok yanlış mesaj değil midir?

Yöneticiler olarak, sizden beklenen şartlar ne kadar kötü, karamsar olursa olsun (Ki ben buna hiçbir dönem inanmıyorum. Mutlaka geleceğe dair umut içeren konular da vardır. E.B.), yönettiğiniz şirketin iyi performans sergilemesi değil midir? Geleceğe dair karamsar beklentisi olan yöneticinin, ekibini motive etme ve zor dönemlerden başarıyla çıkma ihtimali var mıdır? Birlikte çalıştığınız insanları nasıl motive edeceksiniz?

Geleceğe, ekonomiye, sektöre, ekibe, şirketine, yaptığın işe inanmıyorsan, yapma, kendine eziyet ekibe de-motivasyon  yapma, bırak, yapabileceğine inananlar, yeni bir inançla, yeni bir enerji getirsin.

Not: Son dönemde bloğumda yer alan pek çok konu, eşim Aycan ile yaptığımız fikir alış-verişlerinden çıkıyor. Bana sitem ediyor: “Lütfen fikirlerin çoğunu benden aldığını, yazar mısın? diye.”  Ben de yazıyorum. Teşekkürler, iyi ki doğdun ve iyi ki varsın Aycan.

“Sizin Karamsar Olma Hakkınız Yok” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir