Satış İle Sigorta Pazarı Yeniden Şekillenecek

Bugün bazı haber sitelerinde, Yapı Kredi Sigorta A.Ş. satışı ile ilgili, doğrulanmamakla birlikte, satışın tamamlandığına dair haberler vardı.

Bende, 31.12.2012 itibariyle sektörde ilk 15 şirketin sıralamalarını ve pazar paylarını, (eğer gerçekten potansiyel alıcılar basında yer aldığı gibi Allianz Sigorta A.Ş. ve Zurich Sigorta A.Ş. ise) nasıl etkiler diye bir çalışma yapmaya karar verdim.

31.12.2012 itibari ile Hayat Dışı sigortacılıkta şirketlerin sıralaması ve pazar payı şu şekilde gerçekleşmiş.

31.12.2012

Eğer, Yapı Kredi Sigorta A.Ş., Allianz Sigorta tarafından satın alınsa ve 1 + 1 =2 eder mantığı ile tüm portföy korunabilse ve bu satın alma 31.12.2012 den önce gerçekleşmiş olsa idi, birleşik şirket sıralamada %15.61 pazar payı ile ilk sıraya yükselecekti.

Hayat Dışı sigortacılıkta,  bugüne kadar görmeye alışık olduğumuz tabloyu tamamen değiştiren yeni bir yapı ile karşılaşılacaktı.

Üstelik, sigortacılıkta genel teammüllere göre, bir şirketin %15 ve üzerinde pazar payına ulaşması, bu şirkete “Pazar Yapıcı” şirket olma özelliği kazandırmaktadır. (bknz: Tam Zamanı)

Allianz alsa idi

Eğer, yine basında bahsedildiği gibi, Yapı Kredi Sigorta A.Ş.’ni, Zurich Sigorta satın alsa ve yine tüm portföyü tutabilse, yani 1 + 1= 2 formülü geçerli olsa idi ve bu satış 31.12.2012 de gerçekleşse idi, birleşik şirketin pazar payı %9.17 olacak ve sıralamada üçüncülüğe yerleşecekti.

Zurich Alsa idi

Satış ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, eğer alıcı şirket hali hazırda pazarda yer alan bir şirket olursa, sektör sıralamasında ve pazar paylarında önemli değişikliklerin olacağı ve bazı ezberlerin bozulacağı kesin.

Ne dersiniz?

Not: Pazar payı hesaplamalarında 31.12.2012 pazar payı oranları basit mantıkla toplanmıştır.

“Satış İle Sigorta Pazarı Yeniden Şekillenecek” için 3 yanıt

    1. Söz konusu tutarın, şirket-şirketlerin 2012 yıl sonu primine bölünmesi ile çarpan ortaya çıkacaktır. Geçmişte gerçekleşen satışlarda açıklanan çarpanlar ile karşılaştırılırsa bir değerlendirme ortaya çıkabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir