Ucuz Kasko

Her ne kadar sigorta şirketleri kaskoda yeni fiyatlama yaparken ağırlıklı olarak kendi geçmiş istatistiklerini kullandıkları için, farklı marka ve müşteri tiplerine göre farklı fiyatlamalar yapmakta ve bazen tüm riskleri kapsayan poliçeler aşağıda vereceğim örneklerden daha ucuz hale gelebilmekteyse de, Anadolu Sigorta ve Generali Sigorta’nın çıkarttığı iki ürün alınarak en sık karşılaşılan ve en zor karşılanabilen riskler, nispeten daha hesaplı sigorta koruması altına alınabilir.

Ben, 1992 yılından bu yana araç kullanan bir sürücü olarak en fazla ufak çizikler, küçük kaporta hasarları ile karşılaşıyorum. Son dönemde bu tarz hasarların sigorta şirketinden talep edilmesinden çekinir oldum. Neden mi? Hasarsızlık korumam kalkacak ve yenileme döneminde bu çiziklerin tamiri için servise ödeyeceğim tutarın çok çok üzerinde, prim artışı ile karşılaşabilirim. Bu nedenle küçük hasarlarımı kendim yaptırmayı tercih etmeliyim.

Buna karşılık beni maddi anlamda en büyük kayba uğratabilecek hasar, aracımın pert olmasına yol açabilecek şiddette bir kazanın gerçekleşmesi veya arabamın çalınması. Arabamı o günkü emsal değerinde yenilemek maddi açıdan zorlayıcı olur.

Şimdi iki ayrı sigorta şirketinin, iki ayrı ürünü benim bu ihtiyaçlarımı oldukça ekonomik karşılayabiliyor.

Bir tanesi Generali Sigorta’nın renkli, sevimli yeni direkt satış kanalı, www.generali.com.tr de satışa sunulmuş olan “Mini Kasko Sigortası.”

Fiyatı:  (27.02.2014 itibari ile) fiks 109 TL

Teminatları

  • Aracın diğer bir araçla çarpışması veya aracın diğer bir araca çarpması,
  • Mini Onarım Hizmeti:

30 cm’e kadar boya hasarları, 5 cm’e kadar iç döşeme hasarları, 5 cm’e kadar boyasız kaporta göçükleri gibi küçük hasarlar mevcut hasar sınırlandırmanızı etkilemeden anlaşmalı servislerde tamir ettirebiliyorsunuz.

Buna karşılık aracımın pert olmasına yol açacak şiddette bir hasarım olursa veya aracım çalınırsa da Anadolu Sigorta’nın çok az prim ile aracın en önemli risklerini kasko sigortası teminatı kapsamına almak üzere hazırladığı yeni ürünü “Pert Kasko Sigortası.” devreye girebilir.

Fiyatı: Araç ve sürücü özelliklerine göre değişiyor.

Teminatları;

  • Aracın      karayolunda veya demiryolunda kullanılabilen motorlu, motorsuz araçlarla      çarpışması,
  • Gerek      hareket gerek durma halinde iken, sigortalının veya aracı kullananın      iradesi dışında araca ani ve harici etkiler neticesinde sabit veya      hareketli bir cismin çarpması veya aracın böyle bir cisme çarpması,      devrilmesi, düşmesi, yuvarlanması gibi kazalar,
  • Aracın      yanması,
  • Aracın      veya araç parçalarının çalınması veya çalınmaya teşebbüs edilmesi,

şeklinde      4 ana başlık altında toplanıyor. (Dilerseniz alabileceğiniz ek teminatlar da var.)

Tekrar ediyorum, piyasa fiyatlaması gereği aracınıza, Daha uygun fiyatlarla tam koruma sağlayacak kasko ürünü var mı? diye araştırmakta fayda var. Ancak eğer ihtiyacınızı karşılıyorsa, az para harcamak istiyorsanız. Bu iki ürünü alıp kendinizi en sık rastlanan veya en korkutucu risklere karşı, düşük maliyet ile koruyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir