Türk’üm Doğruyum Çalışkanım

Beni tanıyanlar bilir. Nasılsın? Sorusuna, her daim “Türküm Doğruyum Çalışkanım” cevabı veririm ve bu cevap yaklaşık 20 yıldır değişmez.

Değişmeyecek te…

1984-88 döneminde Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi yıllarımda, her yıl sarı kağıtlardan defterlerimi kendim yapardım ve biraz da çevremde olanlara inat, kapağına Atatürk resimleri koyardım. Ve/fakat bir idol, ikondan çok; felsefesini, topluma verdiği enerjiyi, ileriye dönük vizyonunu sevdim Ata’mızın.

Bütün eğitim yıllarımda ülkemin Batı medeniyetini hedeflediğinde başarılı olduğunu ve ne zaman  yönünü Doğu’ya çevirse tersi gelişmelerle karşılaştığının tarihini okudum, öğrendim.

Ülkemin, milletimin ne büyük potansiyel bir güç barındırdığını, pratik ama çabuk öğrenen, çabuk devşirilen özelliklerini ne zaman farklı milletlerden benzer işleri yapan insanlarla karşılaşsam, iş yapış tarzlarını görsem daha iyi anlamışımdır.

Birileri için  çok uzun zaman alan “adaptasyonu” ne kadar çabuk gerçekleştirdiğimize, pratikliğimize, keşfeden-icat eden değil ama çok hızlı uyum sağlayan özelliğimize sadece ben değil, farklı milletlerden yöneticilerimiz de şaşırmıştır.

Yakın çevremde kime sorsam, atalarının Dünya’nın farklı bir coğrafyasından bu topraklara göç ettiğini öğreniyorum. Koca bir İmparatorluğun küçülmesi ile farklı coğrafyalarındaki topraklarından binlerce, milyonlarca insan Anadolu’ya göç etmiş.

Bütün bu kozmopolitliğin içerisinde Türk olmanın önemli vasıflarını ben şöyle sayabiliyorum: İçinde bulunduğu şartlara, gelişmelere, teknolojiye çabuk adapte olan, çabuk öğrenen, iyi bir liderin önderliğinde çok hızlı aksiyon alan, tutkulu insan topluluğu. Zaten böyle bir ortak özelliğimiz olmasa, tarih sahnesinden çekilenlerden olurduk.

Gururla taşımalıyız. Türküm Doğruyum Çalışkanım demekten vaz geçmemeliyiz.

Enerjimiz böyle. Biz öyleyiz…

“Türk’üm Doğruyum Çalışkanım” için bir yanıt

  1. Sevgili dost, Ertugrul bey,

    Bu yazinizi çok sevdim.Ben de 50 yildir Avrupa’da yasayan bir kisi olarak ayni hissiyati tasiyorum..Cok guzel ozelliklerimiz var..ve bir sürü güzel ayricalik .

    Ne yazik ki disraida kendimizi iyi tanitamiyoruz !

    Sevgilerimle

    Yasar Tümbas

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir