Arabamı Kişiselleştirir misiniz?

Önce radyo ve TV daha sonra internet vasıtasıyla bilgi akışı o denli hızlandı ki neredeyse Dünya nüfusunun tamamı aynı kıyafetleri giymeye, aynı gıdaları tüketmeye, aynı filimleri seyretmeye başladı.

Sonuç: Neredeyse tüm Dünya vatandaşları fiziki görünümleri ile “aynı‘laştı”.

Benzer bir trend otomobillerde de var. Trafikteki araçların önemli bir bölümü aynı markalar.

Ağırlıklı olarak, Devlet’in vergi politikalarına paralel aynı veya benzer motor güçlerine sahip modeller.

Örneğin: Türkiye’de trafikte 23 milyona yakın araç var. Geçtiğimiz yıllarda yapılan bir çalışmada en çok tercih edilen araç renklerinin %63’ü beyaz ve %16.7’si ise gri renkte olduğu ortaya çıkmış.

Trafiğe çıktığınızda çevrenize bakın. Neredeyse tüm araçlar beyaz renkte.

Birey olarak kendini kalabalıklardan farklı görme ihtiyacı ile insanlar, bazen ekstra maliyetlere  de katlanıp, kimsede olmayanı almaya, kimsede olmayanı giymeye, kimsede olmayanı kullanmaya başladılar.

Aslında “Ben bir bireyim ve kalabalıklardan Farklıyım“, demeye çalışıyorlar.

2018 yılı sonunda Auto King olarak birlikte çalıştığımız Dünya’nın lider boya firmalarından bir tanesinde bir günlük, “Araç nasıl boyanır?” eğitimi aldım. Eğitim alanında küçük araç maketleri üzerinde daha önce hiç görmediğim renklerde boyalar gördüm.  Maket araçların boyaları farklı ışık hüzmelerinde farklı renkler alıyorlardı.

Merak ettim, sordum.

Üniversite yıllarımda yaz tatillerinde Ürgüp’te Türk halı ve kilimlerini satmak için çalışmaya giderdim. Halılarda yünler belirli bir yöne doğru kıvrımlı dururlar. Kıvrımlara ışık aynı yönde vurursa halı ışıl ışıl parlar ve açık renkli gözükürken, tam karşı yönden geldiğinde renk farklılaşır ve koyulaşırlardı.

Bu araç boyaları da benzer şekilde ışığın yönüne göre örneğin: gri renkten başlıyor ve pancar rengine dönebiliyor veya mavi pembe arasında, yeşilin tonları arasında dalgalanmalar oluşabiliyor.

Bu ışık kırılmalarının nedeni nedir? Diye. Boya firması yetkililerine sordum.

Söz konusu boyalar Almanya’daki fabrikada özel kimyasal formüller ile ve de Formula 1 yarışlarındaki araçların boyanmasında kullanılmak üzere üretiliyorlarmış.

Türkiye’de var mı? dedim.

Özel izin almak lazım dediler. İzni alır mısınız biz Auto Kİng müşterilerinden kendilerini kalabalıklar içerisinde farklı kılmak isteyenlerin araçlarının boyanmasında, araçlarının kişiselleştirilmesinde kullanalım dedim.

4 renk için aldılar izni. (Renkler)

  • Paradise Green,
  • Python Green,
  • Shifting Carbon,
  • Explosive Gold,

Boyalar özel pigment içeriyor. Ve ne yazık ki ucuz değiller. Ama kalabalıkların içinden sıyrılmak, kendisini trafikteki aynı araç renklerinden farklı kılmak, araçlarını kişiselleştirmek isteyenler için Kartal Yeni serviste bir ekip oluşturduk.

Bir aracın alınıp boyanıp teslimi yaklaşık iki hafta sürüyor. BU iki hafta süresince Auto King bir ikame araç sağlıyor.

Peki arabanızı farklı bir renge boyatmak isterseniz ruhsattaki renk değişikliği nasıl oluyor? diye bu işin erbaplarına sorduk küçük bir maliyet ile kısa zamanda çözülüyormuş.

“Beyaz arabamızı  Shifting Carbon renge boyayalım mı? diye eşime ve çocuklara sormak üzere renk kataloğunu alıp eve götürdüm. Akşam ışığında beğendik, gün ışığında da beğenirsek, ilk boyanacak araba bizimki olacak.

Artık trafikte ki %63 beyaz araç kullananların içinde “Biz” olmayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir