Deri, Vinleks Koltuk Sigara Yanığı Onarım Ustası (Kısmi Konuk Yazar: Talat Usta – Auto King Akademi Eğitmeni)

Geçtiğimiz yıl arabamdaki deri koltuklardan bir tanesinde sigara yanığı nedeniyle oluşan küçük bir hasarın onarımı için interneti araştırdım.

Bir sürü araç koltuk tamiri yapan usta ile telefon ile görüştüm. Ne zaman ki koltuğum deri dediysem; “Deri onarımı yapamıyoruz” diyerek beni püskürttüler. Acaba, arabamın arka koltuğunu komple mi yeniden kaplatsam diye düşünürken sonunda arabayı satmaya karar verdim. (Elbette sadece küçük deri yanığı nedeniyle değil.  Araç 10 yaşına basmıştı ve artık sigorta bile alamayacaktım.)

Bugün, Auto King Kartal yeni servis yemekhanesinde yemek tepsimi aldım ve 17 senedir Auto King’te görev yapan Talat Usta’nın karşısına oturdum.

Sohbet, “geçmişte Auto King olarak uçakların deri koltuklarının tamirini yapıyorduk” ile başladı ve araçların deri koltuklarının tamirinde de ne denli başarılı uygulamalar olduğundan yola çıkıp, en son, “bir yetkili serviste kızgın bir eski çalışanın baştan sona çizdiği konsolu nasıl fark edilmeyecek şekilde onardığımıza” vardı ki, ben şaşkınlıkla dinledim.

Hatta, devam etmekte olan Ar-Ge çalışmaları sonucu; hali hazırda bir uçtan başlayıp diğer uca kadar dış yüzeyi çizilmiş lüks bir aracın, sadece bir kısmının boya kullanmaksızın onarılmaya başlandığını; örnek kısmının boyasız onarımının tamamlanmasını takiben müşterinin görüş ve onayı alınarak, tüm çiziğin boya kullanmadan onarımının yapılacağını duydum daha da heyecanlandım.

Çünkü, yakın zamanda, kaportasının azıcık bir kısmında bile boya olan aracın satışında ne denli değer kaybı etkisi yaşadığını deneyimleyen bir kişi olarak,  çarpma çarpışma olmaksızın sadece, kasıtlı bir çizik hasarı yüzünden, tüm dış yüzeyi boyanacak bir aracın ne kadar değer kaybedeceğini tahmin edebiliyorum.

Ben de göreve başlamamın yedinci ayında üçüncü kişilere;

“Auto King sadece mini ve mobil onarım yapmıyor, orta hasar ve mekanik onarım da yapıyor”

diye anlatma gayretinde iken aslında, deri koltuk sigara yanıkları da başta olmak üzere, özen ve incelikle farklı onarımlar yaptığımızı, hatta bu onarım tekniğimizi başarı ile uçaklarda da kullandığımızı duyunca, sizlere anlatmam gereken çok şey olduğunu bir kez daha fark ettim.

Talat usta dan bana konuk yazar olarak ne yaptığımızı anlatır mısın dedim? O da anlattı sağ olsun:

“Auto King sektörde mini onarım veya mobil tampon tamiri olarak biliniyor. Ama aslında Auto King’in uzman olduğu başka alanlarda var. Örneğin, deri sigara yanıkları, deride çizik-yırtık oluşması, deri boyasındaki deformasyonları ve benzer vinleks, plastik aksamlardaki hasarlar, kumaş tamiri gibi.

 Burada Auto King değiştirmek yerine onarma mantığıyla hem müşteri hem de sigorta şirketi büyük tasarruf sağladığı gibi, zaman kayıpları önlenmiş oluyor.

 Deri, vinleks ve plastik hasarları, dolgu tamiri yapıldıktan sonra OEM onaylı boyalar ile aynı renge boyanıyor. Böylece araç içindeki rahatsız edici kötü görüntüden daha az maliyet ile kurtulmuş olunur.

 Benzer uygulamalar uçak içindeki hasarlarda aynı yöntemle tamir edilir. Örnek olarak, tükenmez kalem çizikleri, deri de yırtık-çizik ve çıkmayan lekeler titizlikle aynı şekilde restorasyon yapılmaktadır.

Araçlar üzerindeki boya hasarı olmamış göçükler örneğin kapı çarpmaları, taş çarpmaları, dolu yağışından kaynaklanan göçükler, top çarpmasından kaynaklanan göçükler, otopark göçük ve ezikleri boyasız  göçük düzeltme  yöntemleri ile saca içeriden masaj şeklinde küçük darbeler uygulayıp sacın eski formuna dönmesini sağlıyoruz. İkinci yöntem, dışarıdan çekme yöntemi: bu yöntem özelikle kapalı bölgelerde  uygulanır bu yöntemle parça değiştirmeden ve boyanmadan kurtarılmış oluyor ve en önemlisi bu iki yöntem de çevre dostu yöntemlerdir.

Klasik yöntemde kullanılacak boya, astar, macun ve diğer kimyasallardan ve zamandan tasarruf sağlanarak doğayı kimyasal sıvı ve gazlardan bir nebze kurtarmış oluruz.

Cam tamiri işlemi ile taş çarpmasından kaynaklanan nokta ve yıldız şeklindeki cam çatlak ve kırıkları cam tamir yöntemiyle giderilmektedir. Kırık olan nokta temizlenip orada cam matkap yardımıyla küçük bir delik açıp cam sıvısı enjekte edilir. Böylece çatlak ilerlemesi engellenip cam kırığı giderilmiş olur 30 dk bir zamanla orijinal cam değiştirmeden hasar giderilmiş ve tasarruf sağlanmış olur.

Araç farları ve stopları solma, sararma ve çizilme durumunda Auto King far kiti sayesinde önce solmuş, sararmış ve çizilmiş yüzey tabaka, aşındırıcı yardımıyla alınır  sonra yüzey parlatma ve koruma yapılır.  Böylece gece far ışığı daha artacak daha iyi görüş ve görüntü sağlayacaktır. Far değişim maliyetinden tasarruf edilecektir.” 

Autoking Akademi Eğitmeni, Usta Talat Ü.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir