Bir Yıl Daha Biterken

Son yazımın üzerinden uzun bir zaman geçti. Covid’in başladığı ve sigorta sektörüne önemli görevler düştüğü dönemde en son yazılarımı yazmıştım.

Bu yazıyı kaleme aldığım sırada ise tünelin ucunda ışık, pandemiden kurtulma umudu gözüküyor. Aşı ve ilaçlar geliyor. Diliyorum ki bu pandemiden hep birlikte ve sağlıkla çıkacağız.

Şirketimiz aracılığı ile bu dönemde bir banka dağıtım kanalının sigorta ihalesini tamamladık. Yabancı hissedarlı bir online sigorta platformunun seçili aktiflerinin, önemli bir sigorta aracımıza satışını tamamladık. Şu anda başka bir online sigorta platformunun satışına şirketimiz danışmanlık yapıyor. Bir de tarım projemiz başladı.

Bu dönemde bireysel olarak da kariyerime farklı gelişmelere imza attım.

Ağustos 2020 den bu yana Fmv Işık Üniversitesi Genel Sekreteri olarak görev yapmaya başladım. 2013-2019 döneminde yaklaşık beşbuçuk yıl, iki farklı Private Equity yatırımında Genel Müdürlük yaptıktan sonra, belki biraz da ruhumu dinlendirmek arzusu ile iki farklı kurumdan aynı dönemde gelen pozisyon seçeneklerinden Işık Üniversitesi’ndeki Genel Sekreterlik pozisyonu seçtim.

Fmv Işık Okulları 1885 yılında ve Fmv Işık Üniversitesi 1996 yılında kurulmuş köklü eğitim kurumları, yerleşmiş gelenekleri var.

Benim geçmiş tecrübelerim ışığında bulunduğum kurum için en önemli geliştirme alanlarım, elbetteki dijitilizasyon projeleri. Mobil uygulamalar, kağıtsız süreçler, teknolojik alt yapıya yatırım, iş süreçlerinin hızlandırılması ve etkin kılınması, alanları.

Kariyerimin otuzuncu yılında, bazıları aynı kurumun çatısında (örnek: Garanti Bankası Müfettiş, Garanti Sigorta Genel Müdür Yardımcısı ve Teb Sigorta A.Ş. Genel Müdürü iken şirketin Zurich Financial Services tarafından satın alınmasıyla Zurich Sigorta Genel Müdürlüğü gibi) ama 10. işimde Işık Üniversitesi’nde en çok hoşuma giden Güçlü Yön; başlatılan projelerde çok nitelikli insan kaynağına sahip bir kurumda çalışıyor olmanın müthiş konforu. Örnek: Mobil uygulama projesi için Bilgisayar Mühendisliği Fakültesinden hocalar, Süreç yazılımı için Endüstri Mühendisliği bölümünden hocalar kısa zamanda Proje ekibine dahil oluyor ve projeler çok hızlı şekilde ilerliyor.

Akademik Dünya’nın düşünsel zenginliği ile katıldığım kurum içi Senato, Üniversite Yönetim Kurulu ve kurumlar arası sempozyum, konuşma ve oturumları dinlemekten ve düşünsel gelişimimi sürdürebilmekten ayrıca motive oluyorum.

Bu arada, başta sigorta sektöründeki yeni gelişmeler olmak üzere finansal sektörü de takip etmeye devam ediyorum. Sigorta Sektöründe yeni şirketler kuruluyor, sıralama değişiyor, rekabet için farklı ürün arayışlarıyla ürün çeşitliliği artıyor, sektör pandeminin de etkisi ile dijitalleşmeye hız verip, yeni koşullara hızla adapte oluyor.

Kısaca, Sektörün her zamanki hareketliliği devam ediyor.

İzleyebildiğim kadarı ile güzel gelişmelerden bir tanesi de; sigorta sektörü pandemiden en az olumsuz etkilenen sektörlerden bir tanesi olmaya devam ediyor.

Son 20 yıldır aralıklarla tekrarlandığı gibi Faizlerin yükselmeye başlamasıyla, mali gelirler önem kazanacak, teknik kardan nihai tüketici lehine avantajlı fiyatlar sunulabilmesi için tavizler verilecek, trafiğe çıkan araçların azalmasıyla (kısıtlamaların artışı nedeniyle) Hasar/prim düşerken; kur kaynaklı parça maliyetlerindeki artış ile maliyetler artacak ama görünen o ki genel olarak sektör karlı sonuçlarla yılı bitirip, yeni yıla umutla bakacak…

“Bir Yıl Daha Biterken” için 2 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir