Hayatınızda “Keşke” Olmasın

Oldum olası benimsediğim en önemli kurallardan birisi Hayatımda “keşke” olmasındır. Bugüne kadar başardığımı da düşünüyorum.

Geçmiş, yaşanmış bitmiştir. Geleceğe dair umutlarımız, isteklerimiz vardır.

Gerçek olan sadece bugün, bu andır.

Belki orta yaşa gelince farkına daha çok varılıyor; Hayat uzun değil ve “sonraki hayatımda tekrar denerim seçeneğiniz yok.” En iyisi mevcut hayatınızda mutlu olmaya bakın.

Aklınız kadar ve belki de daha çok kalbinizi dinleyin diye öneririm.

Yaptığınız doğrusudur. Hata yapılmışsa da yapılmıştır.

Tüh, “keşke” ler yoktur.

Olmamalıdır.”

Bunları kendime hayat felsefesi edinmiştim. Bugün konuyla ilgili bir mail aldım.

Siz ne düşünürsünüz bilmem ama, bence hayat budur, bu olmalıdır.

Hindistan dan 4 kural


İlk kural :
” Karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. Bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. Karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya da bize bir şey öğretir.

İkinci kural :
“Yaşanmış olan her ne ise, sadece yaşanabilecek olandır. Hiç bir şey, hem de hiç bir şey yaşadığımız şeyi değiştiremezdi. Yaşadığımızın içindeki en önemsiz saydığımız ayrıntıyı bile değiştiremeyiz. “Şöyle yapsaydım, böyle olacaktı” gibi bir cümle yoktur. Hayır, ne yaşandıysa, yaşanması gereken, yaşanabilecek olandır, dersimizi alalım ve ilerleyelim diye. Her ne kadar zihnimiz ve egomuz bunu kabul etmek istemese de, hayatımızda karşılaştığımız her olay, mükemmeldir.”

Üçüncü kural :
” İçinde başlangıç yapılan her an, doğru andır. Her şey doğru anda başlar, ne erken ne geç. Hayatımızda yeni bir şeyler olmasına hazırsak, o da başlamaya hazırdır.

Dördüncü kural:
“Bitmiş olan bir şey bitmiştir. Bu kadar basittir.
Hayatımızda bir şey sona ererse, bu bizim gelişimimize hizmet eder. Bu yüzden serbest bırakmak, gitmesine izin vermek ve elde etmiş olduğun bu tecrübeyle ileriye doğru bakmak daha iyidir.”

Hayatındaki her gün bir hediyedir, kıymetini bil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir