www.sigortadukkanim.com Projesinin Hikayesi

-2010 yılı içerisinde; benden daha uzun süredir sigortacı eşim; “Türkiye de Sigorta Sektörü’nde acentelerin, kendilerine ait ve birden fazla sigorta şirketi ile on-line bağlantı imkanı sağlayan ve CRM altyapısına sahip yazılımlarının bulunmadığı” gerçeğinden yola çıkarak; acentelerin müşteri takiplerini de sağlayacak CRM altyapısı ile destekli bir yazılım geliştirme fizibiliteleri yapıyordu.

-Eylül 2010 da, bir yabancı dostumuz; “Rusya Federasyonu’nda yaşayan ama Slovak vatandaşı bir arkadaşının, mütevazi bir bütçe ile başladığı, on-line sigortacılık yatırımının çok hızla geliştiğini”, söyledi.

İki konu üst üste gelmişti. Böyle bir software hazırlama teknik bir konuydu fakat, bu software’i kullanıp “çoktan seçmeli” sigorta satış ve hizmetinde kullanmak sigortacılık alanına giriyordu.

-Yaptığımız bir organizasyon ile  Slovakya’nın başkenti “Bratislava” ya gittik ve  girişimcisiyle Rusya da bu projenin nasıl hayata geçirildiğini, neler yapıldığını/neler yapılmadığını, projenin hangi evrelerden geçtiğini uzun uzun konuştuk.

-Dinledikçe, fikrin Türkiye de de  hayata geçirilebilirliğine olan inancımız bir kat daha arttı.

-Türkiye de sosyal medya alanındaki gelişmeler, internet kullanıcı sayısında son 3 yıl içerisinde %1200 lük büyüme de giderek bizim projeye daha sıkı sarılmamıza yardımcı oldu.

-Hemen iş planı hazırlıklarına başlandı. Çok detaylı ve sağlıklı olduğunu sonradan yaşadıkça gördüğümüz bir iş planı ortaya çıktı. Ya da projenin hayata geçişinde, büyük bir disiplinle hazırladığımız iş planına uyduk.

-Ardından, On-line sigortacılık pazarının en fazla geliştiği, İngiltere’de Pazar liderlerinden iki tanesi ile randevu ayarladık ve ziyaretlerine gittik.

Görüşmelerde detaylarını öğrendiğimiz, “pazarın gelişim ivmesi” ve “hızla büyümesi” bizlere iyice umut verdi.

İngiltere de; Şubat 2011 itibariyle; araç sigortalarının (Kasko ve Trafik) %70 i on-line yapılır olmuştu.

İngiltere pazarının on-line sigortacılık öyküsü ilk olarak sigorta şirketlerinin web üzerinden direkt satışları ile başlıyor. Zamanla “insanların satın alma kararı vermeden önce  farklı şirketlerin ürün ve fiyatlarını karşılaştırmak ihtiyacı hissetmeleri,  sigorta aracıları tarafından oluşturulan  ortak platform kurulması fikrini ortaya çıkarmış.

-İngiltere de 2002 de hızlanan on-line dağıtım kanalı aracılığıyla sigortacılık işi, 2011 e gelindiğinde lokal pazarda, doymuş görünüyor.

Şirketler, Almanya, İtalya ve İspanya pazarlarına yatırıma başladılar. Bir ülkeye yatırım kararını; o ülkedeki, “İnternet Kullanıcı sayısının, toplam nüfusa oranının %50 ve üstüne çıkıp çıkmadığı” kriterine göre  alıyorlar.

Şubat 2011 de bizim ziyaretimiz sırasında, Türkiye de bu oran %33 iken, Ağustos ayı istatistiklerinde bu oran %44 ‘e yükseldi.

Ve hatta, Şubat 2011 de Türkiye kullancı sayısında İspanya ve İtalya’nın altında iken, Ağustos 2011 istatistiklerinde iki ülkeninde üzerinde yer alıyor.

Görüşmelerimizi yaptık, neler yapmak istediğimizi anlattık. Hatta görüşme yaptığımız şirketlerden bir tanesi yatırım sermayesi konusunda destek olabilecekleri mesajını verdi.

-Düşündüğümüz projenin, iş planı tamamdı ama, özellikle start up süreci ve tanıtım kısmında iddialı olabilmemiz için Sermayeye ihtiyacımız vardı.

Elimizde iş planı ve bu iş planına göre özenle hazırlanmış Sunumumuzla sermayedarlar ile görüşmelere başladık.

Bizim projemiz, pek çok yatırımcı için küçük ölçekliydi, ilgi alanlarına girmiyordu. Yeni projelere (Greenfield) sermaye bulmak genel olarak zordur denildi.

Ancak, projeye ilişkin yatırımcılar ile görüşmelerimiz hiç aksamadan devam etti. Bu da projemize inancımızı yükseltti.

Sonunda girişimimize bir yatırımcı bulduk ve de 20 Nisan 2011 de Şirket kuruluşunu yaptık.

Bu arada; projenin ilk fikir aşamasından başlayarak bu aşamaya gelmesinde aralıksız her hafta sonu çekirdek ekibimiz ile bir “Lavazza Cafe de” (o dönem bir ofisimiz olmadığından)  biraraya gelerek çalışmalarımızı detaylandırdık.

Proje planlarımızı görüştüğümüz gerek Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlük ve Murakabe Kurulu ve gerekse pek çok sigorta şirket yönetimi  projeye desteklerini esirgemediler.

12.10.2011 tarihinde www.sigortadukkanim.com için, bize destek olan tüm tarafların katılımıyla, Tomtom Suites Hotel de bir kutlama yaptık.

Biz Projemize inanıyoruz ve biliyoruz ki sektörün geleceği bireysel sigortacılıkta ve bu segmentte en önemli kanallardan bir tanesi de “on-line” sigortacılık.

Sigortadükkanım ekibi olarak, bu akımın öncülerinden olmaktan gurur duyuyoruz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir