Son On Yılda Türkiye’de Banka Sigortacılığı Gelişimi

Sigortalı sayısının artışı, sigorta şirketlerinin aktiflerinin büyümesi, karlılık ve en önemlisi de tahsilat sorunu olmadan sigorta şirketlerinin nakit akışlarının güçlenmesi için banka sigortacılığının (banka dağıtım kanalları kullanılarak sigorta ürünlerinin satılması)  önemli olduğunu uzun yıllardır ifade ediyorum.

Bankasürans satışları  ile bilançosu’nu, nakit akışını güçlendiren sigorta şirketleri hem karlılıklarını artırıyorlar ve hem de diğer dağıtım kanallarına (broker, acenta, online gibi) daha güçlü hizmet verebilmek için ihtiyaç duydukları alt yapı (teknoloji, eğitim, nitelikli insan kaynağı, reklam vb. gibi) yatırımlarına kaynak sağlayabiliyorlar.

Bir çalışmamız sırasında son on yılda Türkiye’de hayat dışı (non-life) bankasürans nasıl gelişti? diye bakma fırsatımız oldu.

İlginç ve çarpıcı sonuçlar gördük. Bunlardan bazılarını sizler ile paylaşmak isterim.

2008 den 2018’e on yıllık dönemde;

  • Tüm hayat dışı sigorta brüt prim üretimi 4,86 kat büyürken, bankasürans büyümesi 6,01 kat gerçekleşmiş.
  • Bankasürans pazar payı %12’den %14’e ulaşmış.
  • En çarpıcı sonuçlardan bir tanesi, elbette içinde bulunulan ekonomik koşullarda, bankacılık sektöründe de ağırlıkları artan kamu bankaları aracılığı ile yapılan bankasürans satışlarının oranı, 2008 yılında %17 iken, 2018 sonunda %40’a yükselmiş.

Hatta, yine TSB verilerine göre kamu bankalarının payı Nisan 2019 itibari ile %50’nin üzerine çıkmış. Ülkenin ekonomik zorluklarına rağmen ilk dört aylık prim büyüme rakamları da %35’lerde.

Bu durumu kamu bankalarının sigorta satışlarının önemine daha fazla dikkat ettikleri ve süreçlerini de buna uygun olarak kurguladıkları şeklinde de yorumlayabiliriz.

  • Ziraat Sigorta bankasürans’da açık ara liderliğini devam ettiriyor iken, Halk Sigorta’da sektör büyümesinden %50 daha fazla bir büyüme gerçekleşmiş.

Ağırlıklı olarak Vakıf Bank dağıtım kanalını kullanan Güneş Sigorta’da ise bankasürans büyümesi 2018 sonunda sektör ortalamasının altında gözükmek ile birlikte 2019  ilk dört ayda, çok çarpıcı bankasürans büyüme atağı olmuş.

Not: Tabloda yer alan  2008 yılına ait verilerde hangi sigorta şirketi o dönem ilgili bankada ise onun verisi alınmıştır. Örnek 2008 yılında Ziraat Sigorta yerine Groupama (Başak) Sigorta verisi baz alınmıştır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir