Yeni TTK’da AŞ ve Ltd. ile İlgili Düzenlemeler

Bir kısmı Kanun’un yürürlüğe girmesi ile aynı zamanda, diğer bir kısmı ise daha sonra yürürlüğe giren maddeleri ile Türk Ticaret Kanunu’ndaki yeni düzenlemeler iş hayatımıza önemli değişiklikler getirdi. Yeni düzenlemeleri takip edebilmek amacıyla pek çok organizasyon ve eğitim toplantıları yapıldı. Ancak o denli kapsamlı değişiklikler yapıldı ki süreli eğitimler ile bu düzenlemeleri detaylı anlamak zordu. Son dönemde bu düzenlemelerin yorumlarıyla, derli toplu yer aldığı kaynaklar da çıkmaya başladı.

Bir kaç gün önce, Şirketimizin Olağan Genel Kurul toplantısını gerçekleştirdik. Eski bilgilerimiz ile hareket ederek, hataya yer vermemek için de kaynaklardan faydalandık. Bunlardan bir tanesi de Soner Altaş’ın “Anonim Şirket Genel Kurul Rehberi” (Seçkin Yayıncılık Nisan 2014) isimli kitabı idi.

Geçtiğimiz günlerde Seçkin Yayıncılık’tan iki yeni kitap çıktığına dair bilgilendirme maili aldım. “Anonim Şirketler” ve “Limited Şirketler” isimli kitaplar oldukça kapsamlı gözüküyordu. Hukuk Müşavirimize tanıtım mailini gönderdim. Gelen cevap “Ertuğrul Bey, biz Genel Kurul’umuzu da bu kitapların yazarı Sn. Soner Altaş’ın kitabından faydalanarak düzenledik, bu kitapları da hemen almak isterim.” şeklinde oldu.

Birden Soner Altaş ismi yakın geldi.

2012 yılında KGF (Kredi Garanti Fonu) için Kredi Sigortası konusunda iki ay devam edecek bir proje grubuna davet edilmiştim. Proje grubunda üç kişi idik. Sigortacı olarak ben, Sermaye Piyasaları’na ilişkin değerlendirmeler için Sn. Selami Şengül ve Şirketler Hukuku kısmı için de Sn. Soner Altaş.

Söz konusu proje nedeniyle, proje ekip üyelerini yakından tanıma imkanım olmuştu. Proje sonrasında da Soner Altaş Bey ile aralıklarla dost sohbetleri şeklinde görüşmelere devam ettik.

Bilim Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı Müfettişi Soner Altaş Bey’e “Bu bir isim benzerliği mi?” Diye sorduğumda, bunun bir isim benzerliği olmadığını, kendisinin Şirketler Hukuku alanında pek çok kitabı olduğunu öğrendim.

Şirketler Hukuku Seti

Anonim Şirketler ve Limited Şirketler kitaplarının, son kitapları olduğunu öğrendim.

Meğerse, KGF Proje Grubu’nda birlikte çalıştığım Proje arkadaşımın Şirketler Hukuku açısından yön gösteren pek çok kitabı varmış.

Bir Dost’un, bu denli kapsamlı ve güzel kitapların yazarı olmasından ayrıca gurur duydum.

Kitaplardan, Anonim Şirketler isimli olanı biz aldık. Tüm Şirket yöneticilerine önerebileceğim içerik ve kalitede.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir